MojAndroid

Ak porovnáme tohtoročnú konferenciu Google I/O 2016 s tými predchádzajúcimi, môže sa nám zdať, že výsledok nebol až taký dych berúci, ako v minulosti. Pred dvomi rokmi sme sa dočkali obrovskej revolúcie v podobe systému Android L a aj skvelej novinky Android Wear. Vlani už predstavené novinky možno neboli až také revolučné, a tak sme možno tento rok čakali akúsi náhradu. Dúfali sme vo finálnu verziu nového Androidu či dokonca v nové Nexus zariadenia. Už niekoľko týždňov pred konferenciou ale bolo pravdepodobné, že tieto naše želania nebudú vypočuté. Po niekoľkých dňoch zaujímavých predstavení tak môžeme hodnotiť, čo nám konferencia priniesla, resp. akú budúcnosť načrtla.

Náš tip
Čo vás na Google I/O 2016 zaujalo najviac? | DISKUSIA

Virtuálna realita

Tento pojem sme od začiatku tohto roka počuli možno aj viackrát, ako za posledných niekoľko rokov dokopy. Vyvíjajú sa nové zariadenia, hľadajú sa nové použitia a mnohí analytici odhadujú obrovský nárast popularity virtuálnej a rozšírenej reality v nasledujúcom období. Aj preto sme od Google čakali veľké veci a hoci sme sa ich dočkali, sprievodné fanfáry neboli až také ohromujúce. Iste, Google predstavil novú platformu Daydream a dokonca aj odhalil plány priniesť ešte tento rok vlastný headset pre virtuálnu realitu. Počas úvodnej prezentácie však bolo viac času venovaného iným oblastiam vývoja a zdalo sa, ako keby si Google iba splnil povinnosť a predstavil to, čo všetci očakávali.

Máme ale také tušenie, že tu angažovanie Google s VR ani zďaleka nekončí a s príchodom nového headsetu a platformy Daydream sa dočkáme ešte zaujímavých noviniek. Netreba zabúdať, že Google CardBoard je jedným z najobľúbenejších VR zariadení na svete aj vďaka množstvu obsahu. Práve bohatá základňa verných vývojárov môže byť pre budúcnosť VR kľúčová, keďže malé množstvo obsahu pre ostatné súčasné VR platformy a zariadenia patrí v súčasnosti medzi najväčšie prekážky rýchlejšej adaptácie tohto druhu technológií.

Umelá inteligencia

Veľkú porciu času venovali predstavitelia spoločnosti Google umelej inteligencii. Hneď na začiatku hlavnej prezentácie bol predstavený nový Google Assistant. Tento hlasový asistent má byť vylepšenou verziou Google Now a má priniesť množstvo zaujímavých foriem využitia. Predovšetkým by komunikácia s ním mala byť jednoduchšia. Ak sa ho napríklad opýtate, aké bude budúci týždeň počasie v Bratislave a on vám odpovie, v ďalšej otázke nemusíte znovu charakterizovať názov mesta. Môžete sa spýtať, aké sú “tam” kultúrne pamiatky a asistent bude vedieť, že sa stále rozprávate o Bratislave. K využitiu hlasového asistenta pomôže aj nový inteligentný reproduktor Google Home, ktorý nebude slúžiť iba ako zdroj informácií, ale aj nástroj pre kontrolu inteligentných a pripojených zariadení v domácnosti.

Google Home cover

Tu ale angažovanosť Google s umelou inteligenciou neskončila. Niekoľko minút po predstavení služby Google Assistant sme sa dočkali aj dvoch nových aplikácií – Allo a Duo. Kým druhá spomínaná aplikácia bude veľmi zaujímavým nástrojom na video hovory, ešte zaujímavejšou je aplikácia Allo. Tento chatovací nástroj bude naviazaný na vaše telefónne číslo a ponúkne všetky základné možnosti komunikácie, na ktoré sme zvyknutí. Okrem toho ale ponúkne aj jednu zaujímavú funkciu – chatovacieho bota, ktorý môže slúžiť ako druhá strana konverzácie, ale zároveň môže ovplyvňovať vašu konverzáciu s niekým iným.

Google Allo Duo cover

Bot bude totiž analyzovať odoslaný obsah z druhej strany a navrhne najvhodnejšie možné odpovede. Okrem textu bude vedieť rozpoznať aj obrázky, a tak vám hneď navrhne rýchlu odpoveď, ktorú je vhodné poslať, keď vám známy pošle obrázku svojho psa či obedňajšieho menu, ktoré si objednal. Ide o veľmi zaujímavú funkciu, s ktorou sa v budúcnosti zrejme budeme stretávať aj častejšie, no veľmi zaujímavé je práve to, do akej pozície Google postavil tohto bota. Aj táto nová aplikácia naznačuje, že v budúcnosti sa s umelou inteligenciou budeme zrejme stretávať veľmi často.

Používateľský zážitok

Ako sme už spomínali, pred dvomi rokmi priniesol Google so systémom Android L veľké množstvo noviniek. Aj pripravovaný Android N bude mať veľa dizajnových a funkčných čŕt, ktoré predstavila práve dva roky stará verzia systému. To ale neznamená, že Google prestal inovovať. Zameral sa ale na také funkcie, ktoré možno neudrú hneď do očí, no zároveň budú mať veľký vplyv na to, ako nás budú zariadenia poslúchať.

samsung-android-n-titulka

Veľmi zaujímavé sú novinky, ktoré prinesie Android N v multitaskingu. Nie len, že tu konečne uvidíme natívnu funkciu multiwindow, teda zobrazenia dvoch aplikácií na obrazovke súčasne, ale poteší aj taká šikovná funkcia, akou je prepínanie medzi poslednými dvomi aplikáciami dvojitým poklepaním na tlačidlo multitaskingu. Super!

Aj ďalšie predstavené novinky od Google pôsobia dojmom, že nejde o žiadnu veľkú vec, no zároveň môže byť vplyv na používateľský zážitok skutočne obrovský. Na mysli máme novinku Instant Apps, ktorá výrazne zlepšuje spôsob prehliadania internetu a používania webových, resp. mobilných aplikácií. Instant Apps totiž umožnia to, že vývojári budú môcť rozdeliť svoju aplikáciu na moduly. Ak používateľ navštívi stránku, ktorá existuje aj vo verzii mobilnej aplikácie, do zariadenia sa mu automaticky stiahne a nainštaluje tá časť mobilnej aplikácie, ktorá uľahčí prácu s konkrétnym druhom obsahu, ktorý sa používateľ chystá prezerať.

Android-instant-apps-titulka

To znamená, že pri vstupe do e-shopu nebudete musieť prehľadávať často nepekné a nevyladené mobilné verzie obchodov. Do zariadenia sa vám automaticky stiahne časť aplikácie, ktorá vám prehľadne zobrazí výsledok vášho hľadania so základnými možnosťami. Celý proces by mal byť veľmi rýchly a my sa už naozaj tešíme na to, ako túto funkciu využijú vývojári a aké výhody z toho vyplynú pre používateľov.

V skratke by sme skutočne mohli charakterizovať tohtoročnú konferenciu Google I/O tromi nadpismi v tomto článku – Virtuálna realita, Umelá inteligencia a Používateľský zážitok. Všetko toto sú pojmy, ktoré budú už čoskoro charakterizovať technologický svet a sme veľmi zvedaví na to, ako sa s takýmito náročnými výzvami popasuje taký gigant, akým je Google.

22.5.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+