MojAndroid

Spoločnosť Google dnes po niekoľkých mesiacoch špekulovania predstavila svoju platformu pre virtuálnu realitu. Platforma nesie označenie Daydream a je presne tím, čo sme od Google v tomto smere očakávali – skvelým prostredím so zaujímavými funkciami, ktoré používateľom pomôžu lepšie si vychutnať obsah vo virtuálnej realite.

Platforma spája hardvér a softvér. Virtuálna realita bude poháňaná aj v tomto prípade smartfónmi, no tie budú mať špeciálnu hardvérovú výbavu, aby sa postarali o dostatočne dobrý zážitok. Samozrejmosťou je aj nový systém Android N, ktorým budú musieť disponovať a ktorý je optimalizovaný pre virtuálnu realitu. K dispozícii bude špeciálny Android VR mód a optimalizácií sa dočkali aj VR aplikácie.

daydream ovladac

Prostredie systému vyzerá veľmi jednoducho a logicky. Špeciálny ovládač umožní jednoduché ovládanie a pohybovanie sa vo virtuálnej realite a hovorilo sa aj o headsete, ktorý by sa mal objaviť niekedy na jeseň tohto roku. Google tiež zapracoval na množstve vlastného obsahu a pre platformu Daydream aktualizoval a prispôsobil služby YouTube, Street View, obchod Play, Filmy Play a Fotky Google. Spoločnosť tiež spolupracovala s množstvom ďalších partnerov, vďaka čomu bude k dispozícii aj množstvo obsahu od tretích strán. To umožnia partnerstvá so spoločnosťami HTC, Samsung, LG, Huaewi, HBO, Ubisoft, Netflix či NBA.

Daydream koncept headset

Tešiť sa môžeme aj na zaujímavé hry, ktoré vzniknú aj v spolupráci s niektorými z týchto partnerov. Oveľa viac toho ale v súčasnosti nevieme. Všetky novinky by mali byť predstavované postupne v priebehu tohto roka, kedy bude k dispozícii aj väčšie množstvo informácií a detailov. Nevieme ani to, koľko bude novinka stáť. Keďže bude VR headset poháňaný smartfónom, zrejme nepôjde o cenu na úrovni niekoľko stoviek eur tak, ako je to v prípade zariadení Oculus Rift či HTC Vive. Konkurenčný Gear VR stojí približne 100 EUR a je veľmi pravdepodobné, že aj nový headset od Google bude atakovať približne takúto cenovú hranicu. Na akékoľvek ďalšie informácie si však budeme musieť ešte počkať.

Zdroj: The Verge 1, 2, 3

18.5.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+