MojAndroid

Hlavná časť konferencie Google I/O 2016 je už za nami. Hoci ide o podujatie z veľkej časti určené najmä pre vývojárov, jej úvod využíva Google už tradične na to, aby zhrnul svoju snahu za posledný rok a predstavil novinky, na ktorých aktuálne pracuje. Tieto informácie boli zverejnené v stredu počas Keynote, kde sa okrem Sundara Pichaia vystriedali lídri jednotlivých projektov.

Náš tip
Všetky novinky z Google I/O 2016 na jednom mieste

Vďaka tomu sme sa dozvedeli aj to, aké novinky nám ponúkne nový systém Android N. Počas prezentácie boli zvýraznené najmä výkonnostné vylepšenia, ako aj novinky z hľadiska multitaskingu. Bolo demonštrované lepšie používanie dvoch aplikácii na jednej obrazovke, ako aj šikovná funkcia prepínania medzi dvomi poslednými aplikáciami dvojitým stlačením tlačidla Multitasking. Okrem toho sme sa dozvedeli aj to, že nový systém umožní oveľa jednoduchšie aktualizácie, ktoré už nebudú trvať desiatky minút a používateľov nebudú tak obmedzovať.

android-n-titulka-google-io-2016

Medzi ďalšie predstavené novinky patria aj tzv. Instant Apps. Ide o novú funkciu, ktorá umožní vývojárom rozdeliť svoje aplikácie na moduly. Tieto jednotlivé moduly budú slúžiť na lepšiu prácu s webovými odkazmi. Ak si vyhľadáte informáciu na internete a kliknete na odkaz na stránku, pričom táto stránka má aj mobilnú aplikáciu, do zariadenia sa vám automaticky stiahne a nainštaluje tá časť aplikácie, ktorá umožní lepšiu prácu s týmto obsahom. Aplikáciu ale nemusíte hľadať v obchode Play a nemusíte ju ani ručne inšalovať, jednoducho ju použijete keď to bude potrebné a po odchode zo stránky zasa zmizne.

Android-instant-apps-titulka

Veľkou novinkou je aj hlasový asistent Google Assistant. Ten bude inteligentným pomocníkom pri akýchkoľvek vašich požiadavkách a skvelo mu bude pomáhať domáci reproduktor Google Home, ktorý bude mať asistenta integrovaného a pomôže vám so správou domácnosti, plánovaním povinností, ale aj získavaním informácií.

Google Home cover

Veľa pozornosti bolo venovanej aj novým aplikáciam Allo a Duo. Prvá z nich je špeciálnym chatovacím nástrojom, ktorý využíva výhody inteligentného chatovacieho bota. Ten vám navrhne odpoveď ešte skôr, ako niečo napíšete. Aplikácia Duo je zasa zaujímavá aplikácia pre video hovory, ktorá má byť extrémne spoľahlivá, využiteľná aj s horším internetovým pripojením a ponúkne aj špeciálnu funkciu Knock Knock, vďaka ktorej uvidíte druhú stranu ešte skôr, ako odpoviete na hovor.

google-allo-titulka

Google sa tiež venoval virtuálnej realite. Predstavil novú platformu Daydream a veľmi okrajovo spomenul aj špeciálny headset s VR, ktorý by mal spolu s platformou prísť niekedy neskôr v priebehu tohto roku. Hoci Google toho na pódiu veľa nepredstavil, je zrejmé, že sa chce internetový gigant angažovať aj v tomto smere.

Daydream koncept headset

Počas prezentácie sa spomínali aj Chromebooky. Majitelia týchto zariadení sa potešili, pretože Google potvrdil, že systém Chrome OS už čoskoro získa podporu pre obchod Play a Android aplikácie. Neskôr ale zostali niektorí fanúšikovia nepríjemne prekvapení, pretože sa ukázalo, že túto podporu získajú iba niektoré novšie zariadenia.

chrome-os-android-titulka

Okrem toho bol predstavený aj systém Android Wear 2.0, novinky týkajúce sa platformy Android Auto a mnohé ďalšie zaujímavé informácie a projekty, na ktorých spoločnosť v súčasnosti pracuje. Čo považujete vy za highlight tohtoročnej konferencie? Hlasujte v našej ankete a dajte nám vedieť v diskusii pod článkom, čo je podľa vás najzaujímavejšia časť predstavenia Google.

Čo z Google I/O 2016 vás zaujalo najviac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

21.5.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+