MojAndroid

Spoločnosť Google už v minulosti prehrala viacero žalôb a musela zaplatiť vysoké miliardové pokuty. Vo väčšine prípadov boli zo strany Európskej únie kvôli zneužívaniu jej dominantného postavenia na trhu internetových vyhľadávačov a mobilných operačných systémov. Najnovšia žaloba podľa portálu BBC súvisí s inkognito režimom v internetovom prehliadači. Spoločnosť by mohla stáť až 5 miliárd dolárov.

google vyhladavanie 2019

Hromadná žaloba milióna používateľov sa týka inkognito režimu

Žaloba bola podaná ako hromadná žaloba viacerých ľudí na federálnom súde v kalifornskom San José. Odškodné by malo byť 5 tisíc dolárov na jedného človeka, takže celkovo by malo ísť o milión amerických občanov. Týka sa ľudí, ktorí od 1. júna 2016 používali tzv. inkognito režim v internetovom prehliadači. Ten by mal umožniť anonymné prehliadanie, kedy sa nevedie história prehliadania ani v samotnom zariadení a nemala by ho poznať ani navštívená internetová stránka alebo služba.

Služby Googlu zbierajú údaje aj anonymných návštevníkov

Podľa žaloby ale Google napriek inkognito režimu monitoroval aktivitu používateľov. Konkrétne mal nelegálne zbierať dáta prostredníctvom Google Analytics, Google Ad Manager a ďalších aplikácií a zásuvných modulov. Monitorovanie malo prebiehať aj cez mobilné aplikácie. Google pri bežnom prehliadaní štandardne zbiera údaje o záujmoch používateľa, aby na neho mohol lepšie cieliť internetovú reklamu. Medzi zozbieranými údajmi môže ale byť aj veľmi citlivá súkromná komunikácia.

Google sa bráni

Spoločnosť Google sa chce ale proti žalobe brániť a ohradila sa voči nej. Hovorca Googlu Jose Castaneda tvrdí, že spoločnosť upozorňuje na to, že internetová stránka môže zhromažďovať aktivitu anonymného návštevníka, ktorého ale nemôže priamo identifikovať. Google a ďalšie internetové spoločnosti by ale podľa bezpečnostných expertov mohli porovnávať dáta anonymného návštevníka s dátami z bežného prehliadania a tak mu priradiť profil. Právnik Boies Schiller Flexner tvrdí, že ľudia vo svete si stále viac uvedomujú, že ich osobná komunikácia je monitorovaná, zhromažďovaná a analyzovaná za účelom zvýšenia zisku.

Náš tip
Orange: Ponuka zariadení sa rozrástla o zaujímavé modely
4.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+