MojAndroid

Spoločnosť Google už v minulosti prehrala viacero žalôb a musela zaplatiť vysoké miliardové pokuty. Vo väčšine prípadov boli zo strany Európskej únie kvôli zneužívaniu jej dominantného postavenia na trhu internetových vyhľadávačov a mobilných operačných systémov. Najnovšia žaloba podľa portálu BBC súvisí s inkognito režimom v internetovom prehliadači. Spoločnosť by mohla stáť až 5 miliárd dolárov.

google vyhladavanie 2019

Hromadná žaloba milióna používateľov sa týka inkognito režimu

Žaloba bola podaná ako hromadná žaloba viacerých ľudí na federálnom súde v kalifornskom San José. Odškodné by malo byť 5 tisíc dolárov na jedného človeka, takže celkovo by malo ísť o milión amerických občanov. Týka sa ľudí, ktorí od 1. júna 2016 používali tzv. inkognito režim v internetovom prehliadači. Ten by mal umožniť anonymné prehliadanie, kedy sa nevedie história prehliadania ani v samotnom zariadení a nemala by ho poznať ani navštívená internetová stránka alebo služba.

Služby Googlu zbierajú údaje aj anonymných návštevníkov

Podľa žaloby ale Google napriek inkognito režimu monitoroval aktivitu používateľov. Konkrétne mal nelegálne zbierať dáta prostredníctvom Google Analytics, Google Ad Manager a ďalších aplikácií a zásuvných modulov. Monitorovanie malo prebiehať aj cez mobilné aplikácie. Google pri bežnom prehliadaní štandardne zbiera údaje o záujmoch používateľa, aby na neho mohol lepšie cieliť internetovú reklamu. Medzi zozbieranými údajmi môže ale byť aj veľmi citlivá súkromná komunikácia.

Google sa bráni

Spoločnosť Google sa chce ale proti žalobe brániť a ohradila sa voči nej. Hovorca Googlu Jose Castaneda tvrdí, že spoločnosť upozorňuje na to, že internetová stránka môže zhromažďovať aktivitu anonymného návštevníka, ktorého ale nemôže priamo identifikovať. Google a ďalšie internetové spoločnosti by ale podľa bezpečnostných expertov mohli porovnávať dáta anonymného návštevníka s dátami z bežného prehliadania a tak mu priradiť profil. Právnik Boies Schiller Flexner tvrdí, že ľudia vo svete si stále viac uvedomujú, že ich osobná komunikácia je monitorovaná, zhromažďovaná a analyzovaná za účelom zvýšenia zisku.

Náš tip
Orange: Ponuka zariadení sa rozrástla o zaujímavé modely
4.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Andrej Kubiš

  Bolo by dobré uviesť, kde sa môžem zapojiť a podať si nárok na odškodnenie

 • ccc01

  Keď si v Chrome otvorím inkognito okno, je tam predsa jasne napísané, že ťa to chráni iba pred ľuďmi, ktorí používajú ten istý počítač a že stránky alebo provider môžu zbierať údaje. Podľa mňa je to dostatočná informácia. Rovnaká info ako je tam teraz, tam bola aj v 2016.

 • eMKejx

  co na to Trump, dostanu ich v USA na ciernu listinu?! smejdi cela amerika

 • Nero666svk

  Kde si uplatnim skodu? Kedze tych 5k by sa zislo…

 • kubo

  ako uz spomina @disqus_zqads4am9u:disqus je to tam krasne napisane pri spusteni inkognita :D ale tiez uznavam ze podla nazvu to znie tak ze zrazu sa vas pocitac stane anonymny na internete. Jedinu vyhodu tohto rezimu vidim pre web developerov. Kazdopadne kto chce byt viac anonymny tak vypnut cookies a pripadne aj js. No to potom to prehliadanie webu nie je ono

+