MojAndroid

Už od roku 2010 čelí spoločnosť Google veľkej žalobe. Vo veci je zbieranie dát od ľudí, ktorí boli zaznamenaní na službu Street View. Po skoro desiatich rokoch súdnych sporov, právnických hádok a rôznych iných problémoch Google nakoniec pristúpil na pokutu, ktorú teraz musí zaplatiť. Pôjde o čiastku 13 miliónov dolárov.

Nie prvý problém tohto typu

Určite asi nie je žiadnym prekvapením, že Google už raz čelil podobnému problému. Vtedy to bolo v roku 2013, keď bol Google žalovaný za zhromažďovanie dát o rôznych ľuďoch. Aj vtedy to malo byť prostredníctvom služby Google Street View.

Google Street View-4
Pomocou Street View mal Google zbierať citlivé dáta verejnosti

Tá je v prevádzke už od roku 2007 a vývojármi je neustále zdokonaľovaná. A práve v rokoch 2007 až 2010 mal Google zhromažďovať citlivé dáta používateľov. Žaloba vznikla na základe zistenia, že Google vyvinul softvér, ktorý sa tejto činnosti venoval. O celej kauze informovalo edition.cnn.com.

13 miliónov a vymazanie všetkých dát

Aby sa celý súdny spor uzavrel, Google nakoniec pristúpil na pokutu a ďalšie sankcie. Pôjde o 13 miliónov amerických dolárov, ktoré poputujú preč z účtu spoločnosti. Nejde však o jedinú vec, ktorú je nutné urobiť. Rovnako tak musí Google všetky vyzbierané dáta vymazať.

sundar-pichai-google
CEO Google je povinný zaplatiť pokutu 13 miliónov dolárov a vymazať všetky vyzbierané dáta

Keď sa nad tým ale človek zamyslí, ide o celkom divnú požiadavku. Úplne rovnakú mal totiž súd aj pri žalobe v roku 2013. Ak by ich spoločnosť naozaj vymazala a neopakovala to, nemusela by ich mazať aj teraz. Každopádne všetky vyzbierané e-maily, heslá a ostatné údaje ľudí zo Street View by už mali byť vymazané.

Náš tip
Google už nebude predvolenou vyhľadávacou službou v Androide
4.8.2019
Zdroj: edition.cnn.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+