MojAndroid

Vyhrážky a kontroly sa pretavili do konkrétneho rozhodnutia. Európskej komisii totiž došla trpezlivosť a Google dostal kvôli svojmu systému Android vysokú pokutu. Za všetkým stojí obmedzenie konkurencie pri vyhľadávaní v samotnom systéme. Účet znie 4,34 miliardy EUR.

Google vraj zneužil svoju dominanciu

Android a Google vyhľadávanie je vcelku jasná a známa vec. Prepojenie systému s najznámejším vyhľadávačom má však podľa Európskej komisie jednu chybu. A to obmedzenie prístupu do systému pre konkurenciu, ktorá tak nemala možnosť súťažiť s Google o zákazníka. Komisia jasne určila pochybenie v sekcii licenčných pravidiel, ktoré určujú zákaz inštalovať pre odberateľov systému Android inú aplikáciu, ako je Google Play Store na nákup, Google Search na vyhľadávanie alebo Google Chrome na prehliadanie webu. Ide samozrejme o inštaláciu vopred, ktorú by zákazník už po kúpe hardvéru našiel v telefóne. Aj keď samozrejme vždy máme výber a napríklad alternatívny prehliadač si z obchodu vieme stiahnuť po zakúpení zariadenia, nestačí to. Všetky výhrady Komisia zverejnila 18. júla 2018.

Aplikácie nie sú však jediná výhrada voči Google. Ďalšie výrazné pochybenie a zásah proti trhu EÚ vidí Komisia v bránení využívať verzie systému Android, ktoré Google neschválil. A čo Google? Ten tvrdí, že vývoj systému a celého rozhrania ho stál miliardy dolárov. A výsledok je podľa spoločnosti ten, že si zákazník vie vybrať zo stoviek rôznych modelov a keď telefón rozbalí z krabice, hneď má k dispozícii všetky aplikácie na používanie. Samozrejme Google aplikácie. Spoločnosť zároveň dodáva, že zákazník má stále voľbu a výber alternatívy, čo mu zaručuje Google Play Store.

Ide o dva pohľady. Ten prvý, ktorý rieši vzťah výrobca hardvéru, ktorý odoberá Android a samotného Google je vec jedna. Na strane druhej je zákazník a jeho výber telefónu a voľba predinštalovaných aplikácií, ktoré mu diktuje Google. A to bez rozdielu, aký model si vyberiem. Komisia zasiahla voči prvej situácii, čo je jadro problému. Má teda Google právo obmedzovať svoju konkurenciu a svojich partnerov v tom, čo oni ponúknu v Android systéme zákazníkom? Ak je tu možnosť voľby, ako konečný užívateľ, ktorý siahne po jednom vybranom Android telefóne, to riešiť nebudem. Viem si systém prispôsobiť a používať aplikácie, ktoré potrebujem a chcem. S tým nespraví (ani nechce) Google v zásade nič (ak nerátame základné atribúty Android systému).

Európska komisia však chce ochraňovať všetkých a preto siahla po radikálnom kroku, a to po troch rokoch vyšetrovania, ktoré v kauze prebiehalo. Ako občania EÚ by sme sa mali radovať. Máme na to však dôvod? V zásade budú však spokojní výrobcovia, pretože Google musí prestať so svojim diskriminačným správaním do 90 dní a všetky výhrady odstrániť. Spoločnosť sa však ide s Európskou komisiou súdiť, čiže s rýchlou zmenou doteraz zaužívaného modelu by sme počítať nemali. Ak by sa nakoniec potvrdilo rozhodnutie Komisie, zažili by sme novú éru prípravy telefónov na trh pre zákazníka. Avšak Google aplikácie by iba vystriedali iné. Ani tie však nemusím chcieť, čiže opäť je tu situácia, kedy siahnem po alternatíve z obchodu.

Pohľad zákazníka a nášho čitateľa

Mnohí naši čitatelia riešia inštaláciu aplikácií a zrejme aj nahrádzajú riešenie od Google alternatívou. Oceníme, ak nám dáte vedieť do diskusie, ako vnímate zásah Komisie voči Google a či ste vôbec niekedy pociťovali predinštalované aplikácie od tejto spoločnosti ako problém alebo Vaše obmedzenie.

zdroj obrázkov: businessinsider.com, 360nobs.com

22.7.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+