MojAndroid

Operátori plánujú tento rok vypnúť svoje 3G siete v Česku. Urobia tak preto, aby mohol dať priestor rýchlejším a modernejším technológiám. Vypínanie 3G sietí v najbližších dvoch rokoch plánujú aj Nemecko, Taliansko a Holandsko, informuje portál APMS.

3G sa v súčasnosti využíva len minimálne

„Výmena alebo preladenie vysielačov bude prebiehať postupne. Každý operátor, v okamihu, keď to bude pre jeho zákazníkov aktuálne, predstaví vlastný nezávislý časový plán obnovy a bude informovať zákazníkov, ktorých by sa mohla zmena dotknúť. Používatelia starších zariadení budú v predstihu informovaní svojim operátorom. Bude im ponúknutá výmena SIM karty a prípadne aj pomoc s výberom modernejšieho telefónu, ktorý bude podporovať technológiu 4G či 5G.”

Jiří Grund, výkonný riaditeľ APMS

Používatelia týmto rozhodnutím obmedzení nebudú. Na prijímanie hovorov a SMS správ sa aj naďalej bude využívať 2G sieť a na dátový prenos väčšina používateľov v súčasnosti využíva 4G sieť. Neskôr sa na dátové prenosy bude dať využiť aj ešte rýchlejšia 5G sieť. S problémami sa tým pádom stretnú len používatelia, ktorí vlastnia mobilný telefón bez podpory 4G. Ide o zariadenia staré približne 8 rokov, ktorých je v Česku aktívnych veľmi málo.

5G je schopné dosiahnuť až stonásobne vyššiu rýchlosť v porovnaní s 3G

Prvá komerčná prevádzka 3G siete bola na Slovensku spustená začiatkom roka 2006. Technológie dostupné dnes ponúkajú viacnásobne vyššie rýchlosti v porovnaní s 3G. Technológia 5G, ktorá pomaly prichádza na trh, je schopná dosiahnuť rýchlosti až 1000 Mbit/s, zatiaľ čo 3G len 10 Mbit/s.

5G 3G siete
Zdroj: Pexels.com

Na spustení 5G sietí pracujú aj slovenskí operátori. Prvú komerčnú 5G prevádzku spustila na Slovensku 4ka. V októbri minulého roka sa pridala aj spoločnosť O2, ktorá spustila prevádzku v hlavnom meste. Dva mesiace na to pokryla takmer polovicu Bratislavy spoločnosť Telekom a momentálne má najväčšiu slovenskú 5G sieť. 5G od spoločnosti Orange uvidíme v priebehu tohto roka.

Budú sa 3G siete vypínať aj na Slovensku? Opýtali sme sa operátorov

Slovenskí operátori vypínanie svojich 3G sietí momentálne neplánujú, avšak nevylučujú, že sa tak stane v budúcnosti. V prípade, že sa pre tento krok rozhodne aj spoločnosť Orange, budú ovplyvnení taktiež zákazníci operátora 4ka. Tento operátor totiž vlastnú 3G sieť nemá a jeho zákazníci využívajú 3G sieť od Orangu prostredníctvom národného roamingu.

Orange

„3G sieť zatiaľ neplánujeme úplne vypínať, avšak časť 3G frekvenčného spectra sme už v uplynulom roku začali využívať aj pre LTE sieť. Prevádzka v 3G sieti nie je dominantná, využíva sa prevažne na hlas, na mobilné dáta už menej. Hlasová prevádzka predstavuje približne 20 %, v 3G sieti sa prenesie približne 8 % mobilných dát.”

O2

„Sieť 3. generácie je stále v prevádzke, primárne sa však využíva pre hlasové služby, keďže drvivá väčšina dátovej prevádzky sa presunula do 4G siete s lepšími parametrami a výborným pokrytím. Do budúcna rátame s kapacitou uvoľnenou po 3G aj pre využitie pri novších technológiách,“ informuje Tereza Molnár, hovorkyňa O2.

Telekom

“Životný cyklus 3G siete v Telekome sa určite dostal do finálnej fázy, hoci termín vypnutia zatiaľ nebol určený. Keď bude stanovený, určite ho zákazníkom vopred oznámime, aby sa mohli pripraviť na prípadnú výmenu zariadení a SIM kariet.

V prevádzke vidíme, že jej podiel v 3G sieti klesá každý mesiac. Pri dátovej prevádzke vidíme, že podiel klesol nadobro pod 5 percent v posledných 12 mesiacoch a naďalej sa zmenšuje. Časť zákazníkov ešte v 3G využíva hovory a SMS, pokiaľ ešte nemajú aktivované VoLTE.”

Náš tip
Akcia: Platené Android aplikácie a hry sú teraz úplne zadarmo

17.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+