MojAndroid

Náš obľúbený operačný systém existuje už 12 rokov. Presne tak, presne 12 rokov dozadu, 23. septembra 2008 Android uzrel svetlo sveta vo verzii 1.0. Už vtedy obsahoval známe Google aplikácie – Gmail, YouTube, Google Mapy a Kalendár. Obsahoval aj obchod s aplikáciami, v tom čase sa volal Android Market.

Vývoj prvej verzie však trval asi 5 rokov a po prvých dvoch rokoch vývoja, Google kúpil spoločnosť Android a od vtedy sú tieto dva pojmy ako keby jedným, spomína Techbox. Firmu Android založil Andy Rubin, vďaka čomu dostal prezývku Otec Androidu. Pred tromi rokmi skončil, aby vytvoril svoj vlastný smartfón Essential Phone.

Android je tu s nami už 12 rokov, prvý mobil s týmto OS bol HTC Dream

HTC Dream je legendárne zariadenie, ktoré prakticky odštartovalo úspech Androidu. A aký bol prvý smartfón s OS Android?

HTC Dream T-Mobile G1 12 rokov Android

HTC Dream malo 3,2″ TFT obrazovku, s rozlíšením 320×480 pixelov. Poháňal ho jednojadrový procesor Qualcomm MSM7201A s taktom 528 MHz. Smartfón obsahoval 192 MB RAM a podporoval aj microSD karty. Zadný fotoaparát mal už aj na tú dobu priemerné 3 MP a neobsahoval ani blesk. Predný fotoaparát by ste na ňom hľadali márne. Rovnako tak, smartfón neobsahoval ani 3,5 mm jack. Ak ste chceli počúvať hudbu, museli ste si zapojiť slúchadlá do miniUSB portu.

Smartfón podporoval Bluetooth vo verzii 2.0 a mal aj Wi-Fi alebo GPS. Batéria bola vyberateľná a mala veľkosť 1150 mAh. Zaujímavosťami telefónu boli vysúvacia hardvérová klávesnica a trackball – gulička, ktorou ste mohli ovládať kurzor na obrazovke.

Google Nexus One

Prvým smartfónom, ktorý spadal priamo pod Google a ponúkal operačný systém Android, bol Nexus One. Pre amerického giganta ho vyrobila spoločnosť HTC. Ponúkol 3,7″ displej, 1 GHz procesor, 512 MB RAM či 5 MP fotoaparát.

Náš tip
Recenzia Google Nexus One

 

Android verzie, ktoré nasledovali

Ešte donedávna mali všetky verzie Androidu svoje meno. Väčšinou boli odvodené od sladkostí v abecednom poradí, avšak začínalo sa od písmenka C. Nižšie nájdete zoznam aj s rokom, v ktorom vyšli:

Čo ponúkli jednotlivé verzie Androidu do verzie 7.0, nájdete v našom staršom článku. Novšie verzie sme označili dobovými článkami.

Zároveň aj MôjAndroid oslavuje 10 rokov

Sme tu s vami už viac než 10 rokov a denne vás informujeme o novinkách zo sveta technológií. Spolu s vami sme vybudovali skvelú komunitu používateľov Androidu. Dúfame, že takto budeme spolu oslavovať aj ďalšie okrúhle výročie o 10 rokov. Ďakujeme!

Na záver máme pre vás malú nostalgickú anketu, kde nás zaujíma, ktorá verzia Androidu bola vaša prvá. Ak to presne neviete, skúste zahlasovať podľa roku, v ktorom ste si kúpili svoj prvý Android smartfón.

Aká bola vaša prvá verzia Androidu?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

 

 

 

23.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+