MojAndroid

Spoločnosť Google pred malou chvíľkou odhalila názov novej verzie operačného systému Android. Tá ponesie označenie Android 9.0 Pie, a tak internetový gigant ostáva verný tradícii označovania systému Android názvom sladkej maškrty. Pie môžeme preložiť ako koláč.

Množstvo noviniek, no niektoré zatiaľ chýbajú

Po tom, čo Google zverejnil poslednú beta verziu systému Android P pred dvomi týždňami, bolo iba otázkou času, kedy sa dočkáme oficiálnej stabilnej verzie. Tá je k dispozícii už dnes pre zariadenia Google Pixel a postupne sa bude dostávať aj na ďalšie zariadenia.

Majitelia smartfónov Google Pixel, Pixel XL, Pixel 2 a Pixel 2 XL však už od dnešného dňa môžu testovať finálnu verziu nového systému. V tom ale chýba niekoľko podstatných súčastí, ktoré boli avizované počas konferencie Google I/O 2018, kedy sme sa získali prvý pohľad na systém Android P.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Nenájdete tu očakávané App Slices, teda skratky pre konkrétne funkcie v aplikáciách, čo je novinka čakajúca na kreatívne využitie vývojármi. Zároveň tu v aktuálnej verzii systému vo väčšej miere absentuje funkcia Digital Wellbeing, ktorá informuje o používaní telefónu, času strávenom v aplikáciách a ponúka tiež možnosti obmedzenia rušivých aplikácií. Táto funkcia je zatiaľ dostupná vo forme beta verzie a oficiálne bude predstavená až na jeseň.

Zatiaľ iba pre Pixely

Zachované ale ostali mnohé funkcie, ktoré sme si už mohli vyskúšať počas beta testovania systému Android P. Nechýba nový spôsob navigácie gestami, ktorý kombinuje moderný spôsob ovládania telefónu s tradičnými funkciami, ako napríklad tlačidlo Späť.

Samozrejme nechýbajú vylepšenia bezpečnosti a súkromia, ako aj množstvo drobných zmien a vylepšení. Zmenami prešlo napríklad aj ovládanie hlasitosti a ďalšie funkcie v systéme. Hoci nejde o najväčší update v histórii, nájdeme tu skutočne veľké množstvo drobných noviniek, ktoré budeme objavovať ešte dlho po tom, ako aktualizáciu dostaneme aj na naše zariadenie. Verme, že sa tak stane už čoskoro.

Náš tip
OnePlus 3 a 3T prekvapivo dostanú aj Android P aktualizáciu. Potvrdil to výrobca
6.8.2018
Zdroj: Google via Android Police

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+