MojAndroid

Android Google Nexus OneDnes som dopísal kompletnú recenziu “supertelefónu” Google Nexus One, ktorú som začal článkom o rozbalení telefónu Nexus One. Budem popisovať reálne užívateľské dojmy z telefónu a skúsenosti z jeho každodenného používania. Tento telefón je prvý Android telefón priamo od Google. Oficiálny vstup Google na trh so smartphonmi bol medializovaný dlho, na svetlo sveta sa tento model dostal v januári tohoto roka. Zariadenie, vyrobené v HTC, je kombinácia príjemného užívateľského prostredia Android 2.1 a čistého jednoduchého dizajnu. Elegantné zariadenie je priamou odpoveďou Google na iPhone 3GS.

Základné vlastnosti v skratke

Displej: 3,7 palcový AMOLED 480×800 WVGA
Rozmery: 119 mm x 59,8 mm x 11,5 mm (d x v x h)
Hmotnosť: 130 g
Procesor: 1GHz Qualcomm Snapdragon QSD8250
Fotoaparát: 5MPx fotoaparát s bleskom, automatické zaostrovanie a funkcia Geo-tagging
Spojenie: Wi-Fi 802.11b/g/n, HSDPA 7.2 Mbps/HSUPA 2 Mbps, Bluetooth 2.1
Integrovaná pamäť: 512 MB Flash, 512 MB RAM
Rozširiteľná pamäť: 4 GB SD karta (rozširiteľná až na 32GB)
Redukcia hluku: Dynamická redukcia hluku (Audience Inc.)
Porty: 3,5mm stereo jack pre slúchatká, MicroUSB
Batéria: 1400 mAh

Zariadenie Nexus One

Nexus One je vyzerá veľmi elegantne a luxusne. Jeho ultra tenké telo a  elegantné zaoblené tvary z neho robia veľmi zaujímavý kus. Príjemne sa drží v ruke, je tenký a má hmotnosť  len 130 gramov. Telefón zaujme hlavne svojim veľkým 3,7 palcovým displejom. Po zapnutí telefónu má displej výborný kontrast a rozlíšenie až 800 x 480 px. Nexus je jednoznačne multimediálne zariadenie – 5 megapixelový fotoaparát s LED bleskom, Bluetooth, Wi-fi, GPS, kompas, akcelometer a možnosť použiť 3,5 mm jack pre napojenie slúchatiek (slúchatka sú súčasťou balenia).

Android Google Nexus One

Android Google Nexus One slúchatká

Vnútri zariadenia je výkonný procesor, 1 GHz procesor Snapdragon. Procesory s podobným výkonom sa ešte stále montujú do niektorých typov notebookov a netbookov. Teraz mám taký rýchly aj telefón. Výkonný procesor cítiť pri spúšťaní aplikácií, reagujú naozaj pružne. Takýto výkon ide samozrejme na úkor batérie, ktorá napriek zaťaženiu vydrží približne 1-2 dni. Čo je slušný výsledok na zariadenie, ktoré je stále online na Gmaily, Gtalku, Facebooku a pri zapnutej 3G sieti, prípadne ešte zapnutom GPS a WiFi.

Android Google Nexus One

Nexus má na prednej strane aj senzor svetla a pri priložení telefónu k uchu displej automaticky zhasne. Taktiež ponúka kvalitnejšie telefonovanie dvoma mikrofónmi, jeden na spodnej strane do ktorého telefonujeme, ten z druhej strany slúži na redukciu šumu. Vyskúšal som prepojenie aj cez Bluetooth sadu, funguje spoľahlivo a prepojenie je veľmi jednoduché. Pri prvom spárovaní telefón Bluetooth slúchadlo našiel ihneď, uložil si ho do pamäti a pri ďalšom používaní ich automaticky spároval.

Android Google Nexus One a Bluetooth slúchatko

Nabíjanie, ako aj dátová komunikácia s PC alebo notebookom je vyriešená cez Micro USB port. Je to prvý Android telefón s týmto rozhraním, moje predchádzajúce Android telefóny T-Mobile G1 a HTC Hero mali štandartný Mini USB port. Micro USB sa používa už aj v HTC Desire.

Google Nexus One www.mojandroid.sk

Google pri kúpe Nexus One umožňuje vložiť na zadnú stranu telefónu osobnú laserovú ozdobu vo forme až 50-tich písmen. Vytvoriť si tak vlastný a jedinečný telefón.

Softvér telefónu Android 2.1

Google Nexus One obrazovka

Google Nexus One je vybavený najnovším Androidom – verziou 2.1. Štart telefónu nie je príliš rýchly, pri porovnaní so staršími modelami nepoznať veľký rozdiel. Veľký rozdiel však je cítiť pri jeho používaní. Prostredie má až päť základných obrazoviek, jedna v strede a dve napravo a naľavo. Pohyb medzi nimi je možný buď cez Trackball (guličku) alebo horizontálnym ťahom po displeji. Tlačidlom “Domov” sa vždy vrátim na úvodnú, čiže strednú obrazovku. V spodnej časti displeja sú spolu 4 dotykové tlačítka – už spomínaný domček, tlačidlo “Späť”, “Menu” a samozrejme “Vyhľadávanie”.

Android Google Nexus One ovládanie cez dotykové tlačidlá

Systém Android sa po prvom spustení hneď updatoval na verziu Android OS 2.1-update1. Android v tejto najnovšej verzii ponúka niekoľko vylepšení v porovnaní s predchádzajúcimi verziami:

Android Google Nexus One update

 • Poštový klient zvládne viac Gmail účtov (momentálne používam dva)
 • Adresár kontaktov agreaguje kontakty z viacerých zdrojov (Gmail, Exchange, Facebook)
 • Pri všetkých textových poliach je možnosť vložiť text hlasom (napr. nadiktovať SMS, samozrejme len v anglickom jazyku)
 • Klasické ovládanie funkcií mobilu hlasom (napr. vytáčanie kontaktu)
 • Viac widgetov, 5 virtuálnych obrazoviek, živé tapety, ktoré reagujú na dotyk
 • Obrázky je možné prehliadať vo vylepšenom a novom 3D prostredí
 • Natáčanie MP4 videa v rozlíšení 720×480
 • Google Goggles je priamo k dispozícii medzi predinštalovanými aplikáciami
 • Google Maps synchronizujú obľúbené miesta z PC a telefónu
 • Pinch-to-zoom funkcia je k dispozícii pre webový prehliadač, galériu a mapy
 • Vylepšená konektivita na 3G, odstránené niektoré nedostatky

Používanie telefónu

Google Nexus One pridanie Gmailového kontaktu

Pri prvom zapnutí je potrebné nastaviť dôležitú vec – a to je email. Následne sa zosynchronizujú emaily, kontakty a kalendár. Povolí sa tak aj prístup k aplikáciám na Android Markete. Nexus poskytuje nielen synchronizáciu cez Google účty, ale aj MS Exchange a Facebook kontakty s vyplnenými telefónnymi číslami. Android 2.1 podporuje aj nastavenie viacerých Gmail účtov. Páči sa mi možnosť synchronizácie aj s číslami uvedenými na Facebooku, momentálne už veľa ľudí ma uverejnený úplný kontakt na tejto sociálnej sieti.

Google Nexus One obrazovka

Po nastavení emailov a po zosynchronizovaní všetkých dát, naskytne sa príležitosť preskúmať obrazovku a prostredie telefónu. Päť virtuálnych plôch je dostačujúcich a je možné si ich prispôsobiť ako sa nám zapáči. Na výber sú ikony k rôznym Android aplikáciám a widgetom. Osobne som si nastavil na hlavnú obrazovku tieto (pre mňa) najdôležitejšie ikony, k rýchlemu prístupu na Gmail (plus možnosť otvárať prílohy a dokumenty vo formáte pdf, doc, xls a ppt), SMS, kalendár, Android Market, telefón, hodiny (plus funkcia budík), webový prehliadač a fotoaparát.  V hornej časti je pravidelne aktualizovaný widget počasie.

Google Nexus One obrazovka

V pravej časti sú to ikony na ďalšie mnou často používané aplikácie ako Google mapy, Gtalk, Barcode scanner, Opera mini a adresár Hry a už spomínané Facebook kontakty.

Google Nexus One obrazovka

V ľavej virtuálnej obrazovke je umiestnený YouTube widget pre pohodlnejšie vyhľadávanie a nahrávanie videí, fotogaléria, Google Goggles, Task killer a adresár s ďalšími Android aplikáciami. Na zvyšných dvoch obrazovkách používam ďalšie widgety ako Facebook, Google Analytics, Android hodiny a stav batérie.

Google Nexus One telefonovanie

Asi najdôležitejšia funkcia stále každého telefónu je stále telefonovanie. Nexus ponúka možnosť vytočiť telefónne číslo, prípadne vyhľadávať medzi uloženými kontaktami. Zvoliť si môžete aj obľúbené kontakty a tak si uľahčiť prístup k často používaným číslam. Samozrejme nechýba ani história volaní. Jedinu výhradu mám k vyhľadávaniu čísiel – je potrebné použiť funkciu “Vyhľadávanie”, pretože telefón si nedokáže spojiť kombináciu čísel do slova, napr. pri stlačení čísiel “77222” neponúkne kombináciu “PRACA” a podobne.

Google Nexus One kalendár

Zosynchronizovaný kalendár ponúka možnosť vytvoriť novú schôdzku a zobraziť agendu na jeden deň, celý týžden alebo mesiac. Ovládanie je jednoduché a intuitívne, graficky jednoduché.

Google Nexus One posielanie SMS

Ďalšia často používaná je služba SMS. Pri Android telefónoch s virtuálnou klávesnicou nie je dôvod na obavy pri písaní textových správ. Virtuálna klávesnica je presná, človek si na ňu veľmi rýchlo zvykne. Pri písaní dlhších textov postupne zapájam aj prst druhej ruky, čím som schopný napísať text ešte rýchlejšie.

Google Nexus One diktovanie SMS hlasom

Android vo verzii 2.1 už ponúka funkciu nadiktovania SMS-ky, samozrejme v angličtine. Hlasom je možné aj vyhľadávanie, či zadávanie adresy pre Google Maps na nájdenie destinácie. Trackball (gulička) funguje na pohyb v texte, ako aj pri ovládaní telefónu.

Google Nexus One počasie

Google Nexus One počasie

Predpoveď počasia sa aktualizuje podľa polohy telefónu. Po kliknutí poskytuje informácie o predpovedi na nasledujúce dni, po ďalšom prekliknutí sú k dispozícii aj dáta pre konkrétne teploty po hodinách.

Google Nexus One Opera www.MojAndroid.sk mobilná verzia

Google Nexus One Opera www.MojAndroid.sk webová verzia

Android má integrovaný webový prehliadač priamo v systéme, je možné doinštalovať Opera mini a nastaviť ho ako predvolený webový prehliadač.

Google Nexus One Google Maps

Neodmysliteľnou súčasťou telefónu sú aj Google Maps a Google Earth. Jediná nevýhoda je to, že mapy sú online, čo znamená že sa mapy sťahujú priamo z internetu. YouTube je taktiež rýchly a poskytuje výborný zážitok pri pozeraní videí na veľkom Amoled displeji. Pri pokrytí 3G je načítavanie dát rýchle. Systém Android však nepozná niečo ako komprimácia dát a tak sa mi stane, že mesačne prenesiem 1-1,2 GB dát.

Zariadenie Nexus One poskytuje výborný zážitok aj pri prehrávaní médií, hudba a pesničky vo formáte mp3 sú samozrejmosťou. 5 MPx fotoaparát poskytuje niekoľko nastavení bielej, blesku a podobne pre zlepšenie kvality snímok od aktuálnych podmienok. Kvalita snímok v slnečnom prostredí je v poriadku.

Niekoľko fotografií zo zariadenia Nexus One:

Fotografie z Google Nexus One

Fotografie z Google Nexus OneFotografie z Google Nexus OneFotografie z Google Nexus OneFotografie z Google Nexus One

Android Market a zaujímavé aplikácie

Google Nexus One Android Market

Google Nexus One Android Market update aplikácií

Nový Android Market má krajšie grafické rozhranie, pri vyhľadávaní zobrazuje hodnotenie aplikácii vo forme hviezdičiek (5 hviezdičiek je najlepšie ohodnotenie). Pri programoch sú zobrazované aj miniatury a grafické rozhranie aplikácií, spolu s komentármi a hodnoteniami úžívateľov.

Google Nexus One aplikácie

Android Market ponúka veľký výber aplikácií a tým aj možnosť prispôsobiť si telefón podľa veľmi konkrétnych požiadaviek. Na tejto stránke sme už priniesli niekoľko tipov na zaujímavé Android aplikácie, spomeniem napr. Google Goggles, Wapedia, WorldTour, DropBox, Layar a ďalšie.

Samozrejme, Android ponúka široký výber hier, napr. Russian Egg, BasketBall, šachy, Labyrinth, ale aj hranie sa hier cez Nintendo Wii.

Výhody Google Nexus One

Telefón patrí určite k špičke mobilných telefónov, čo sú momentálne na trhu dostupné. Tu je niekoľko najdôležitejších funkcií, ktoré považujem za hlavné výhody Nexusu:

– kvalita spracovania
– výborný a veľký displej
– rýchly telefón a výborný Android OS 2.1
– možnosť jednoduchého prispôsobenia prostredia telefónu
– dostupnosť aplikácií
– multimédia a

Nedostatky

Samozrejme pri pravidelnom používaní, našiel som aj veci, ktoré by stáli za vylepšenie:

– nedostatok miesta na aplikácie, veľmi rýchlo sa zaplní pamäť
– nevie prehľadávať kontakty pri stláčaní čísel, je potrebné použiť “Search”
– spodné tlačídlá sú príliš blízko a citlivé na každý dotyk, pri písaní SMS sa niekedy náhodne dotknem spodných tlačítok a aplikácia sa zavrie
– chýba samospúsť fotoaparátu

Čo bude ďalej? Porovnanie s HTC Desire, iPhone 3GS a HTC HD2

V najbližšej dobe prinesieme nasledovné porovnania:

NexusOne porovnanie s iPhone

Google Nexus One vs iPhone 3GS

NexusOne porovnanie s HTC HD2

Google Nexus One vs HTC HD2

NexusOne porovnanie s HTC Desire

Google Nexus One vs HTC Desire

Ktoré porovnanie chcete vidieť ako prvé? Zahlasujte na našej Facebook stránke, uploadli sme tam tieto fotografie, ktorý obrázok dostane najviac “Like”, tú recenziu uverejníme ako prvú.

17.5.2010

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+