MojAndroid

Spoločnosť Google pred pár dňami uviedla novú verziu systému Android 8.0 Oreo. Okrem názvu po skutočne obľúbenej cukrovinke prináša systém aj zopár funkcií, ktoré by ste v predošlých verziách hľadali len márne. V dnešnom výbere vám prinášame 10 noviniek, ktoré môžete nájsť práve v novej verzii systému Android!

1) Picture-in-picture režim

S týmto režimom ste sa mohli stretnúť v niektorých aplikáciách, ako napríklad YouTube, kde sa vám video stiahlo do malého okna a vy ste mohli následne pracovať ďalej v rámci aplikácie. Teraz táto funkcia prichádza do systému Android Oreo plnohodnotne a bude možné ju využívať z akejkoľvek (podporovanej) aplikácie. Stačí roztiahnuť video na celú obrazovku a následne stlačiť tlačidlo “Domov.”

Náš tip
Android 8.0 Oreo oficiálne predstavený. Toto ponúka

2) Odznaky notifikácií na ikonkách

Populárna funkcia zo systému iOS bola súčasťou mnohých nadstavieb či rozšírení aj u výrobcov Android smartfónov. Teraz prichádzajú odznaky notifikácií aj do systému Android Oreo. Stačí zájsť do nastavení a následne do sekcie notifikácií. Odznaky musia byť podporované zo strany vývojárov a tak bude pravdepodobne trvať istý čas, až budú dostupné pri väčšine aplikácií.

3) Viac notifikačných profilov

Nechcete byť neustále rušený akoukoľvek skupinovou konverzáciou? Chcete mať len vizuálne upozornenia? Riešením sú nové profily notifikácií v systéme Android Oreo. K dispozícii je profil “Low” bez zvuku či vizuálnych upozornení, “Medium” pre upozornenia bez zvuku, “High” pre upozornenia so zvukom a “Urgent” pre zvukové upozornenia a “pop up” notifikácie. Prispôsobiť si môžete každú notifikáciu samostatne, avšak až po pridaní podpory zo strany vývojárov.

4) Vylepšené zabezpečenie

Veľkým lákadlom je príchod služby Google Play Protect. Ide o vylepšenie zabezpečenia pre váš smartfón v rámci systému Android Oreo. V rámci nastavení ju nájdete v sekcii Google a Zabezpečenie. Služba má za úlohu skenovať vaše mobilné aplikácie, vyhľadávať škodlivý malvér a ďalšie hrozby. V prípade nájdenia hrozby vás okamžite upozorní notifikáciou a navrhne riešenie potenciálneho nebezpečenstva.

5) Odloženie notifikácií na neskôr

Skvelou funkciou je možnosť presunutia notifikácie na neskôr. V prípade, že nemôžete dané upozornenie riešiť hneď, avšak na danú udalosť nechcete zabudnúť, riešením je práve táto funkcia. Stačí spraviť gesto potiahnutia doprava, zvoliť si ikonku hodín a presunúť danú notifikáciu o 15 minút alebo jednu hodinu neskôr. Táto funkcia je aktuálne dostupná pri aplikáciach predinštalovaných v systéme Android Oreo.

Náš tip
Bude nová socha Android Oreo vyzerať práve takto?

6) Lepšia výdrž batérie na jedno nabitie

Áno, nový systém Android Oreo myslí aj na výdrž batérie. Ide o funkciu, ktorá beží na pozadí systému, avšak jej hlavnou úlohou je hospodárenie s výdržou batérie. Lepšiu výdrž zabezpečí úpravou procesov a aplikácií, ktoré sú spustené na pozadí. Funkcia prináša tiež nové pravidlá pre aplikácie a koriguje to, čo daná aplikácia môže a čo nemôže vykonávať na pozadí. Zázraky však robiť nedokáže a preto výsledná výdrž závisí od viacerých faktorov ako kapacita batérie, optimalizácia systému od výrobcu a pod.

7) Nové Emojis

Nové smajlíky! Funkcia, ktorá poteší najmä “četovaciu” generáciu. S novým systémom Android Oreo prichádza aj aktualizácia Emojis. Po novom sa dizajnová línia smajlíkov snaží lepšie vyjadriť danú situáciu, prichádza podpora nových vzorov ako napríklad dinosaury či vybuchujúci smajlík plný nervozity. Môžete tak obohatiť vašu textovú konverzáciu ešte viac!

8) Inteligentnejší výber textu

Ďalšou novinkou je vylepšený výber textu. Stačí kliknúť a podržať kurzor na určitom mieste a systém Android Oreo vyhodnotí označenie daného výrazu, napríklad telefónneho čísla. V prípade kliknutia na adresu vám systém zvýrazní celú adresu a jednou z možností bude napríklad priame skopírovanie do aplikácie Mapy.

9) Nové skratky ovládania kamery

V aplikácii Kamera pre Android Oreo prichádza zopár nových užitočných funkcií. Dvojitým poklepaním po displeji aktivujete funkciu zoom na 50%. Ďalším dvojitým poklepaním sa vrátite späť na štandardný záber. Skvelou funkciou je tiež prepínanie prostredia pre fotografovanie a video separátnym tlačidlom. Skončila sa tak éra “swipe” gest pre prepínanie tejto funkcie.

Náš tip
Toto je zoznam zariadení, ktoré by mali dostať Android 8.0 Oreo!

10) Synchronizácia vašich dát naprieč zariadeniami

Novinka v Android Oreo pod názvom Autofill prináša lepšiu synchronizáciu vašich dát naprieč všetkými vašimi zariadeniami. Funkcia synchronizuje vaše údaje o prihlásení, heslá, kreditné karty a ďalšie informácie priamo z mobilných aplikácií (podobne ako ste na to boli zvyknutý v prípade synchronizácie vášho webového prehliadača). Rovnako tak podporu tejto funkcie musia najskôr pridať vývojári do aplikácií tretích strán. Jednou z prvých aplikácií, ktorá túto funkciu podporuje je titul LastPass.

BONUS: HrajKANYE s chobotnicou

Easter Egg z dielne spoločnosti Google naznačoval, že nová verzia systému Android by sa mohla volať aj Octopus, teda chobotnica. Koniec koncov, chobotnica má od prírody 8 chápadiel, čo je aktuálne číselné označenie verzie systému Android. Všetko je však úplne inak a po kliknutí v nastaveniach, v sekcii informácie o telefóne na verziu Android Oreo sa okrem veľkého loga po opätovnom kliknutí zjaví tiež prekvapenie v podobe chobotnice :-)

Ktorá funkcia v novej verzii systému Android 8.0 Oreo vás zaujala najviac? Dostali ste už aktualizáciu na systém Android Oreo na váš smartfón? Tešíte sa na príchod nového systému aj na váš smartfón? Vaše otázky a postrehy nám môžete napísať do diskusie pod článkom.

Zdroj: gizmodo

Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
25.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+