MojAndroid

Android prednedávnom oslávil svoje 8. narodeniny. Operačný systém, ktorý je dnes jednotkou na mobilnom trhu, bol svetu predstavený v roku 2007 po tom, ako Google odkúpil rovnomennú spoločnosť Android, Inc. a zaožil Open Handset Alliance – konzorcium spoločností, ktoré sa zasluhujú o rozvoj open source štandardov pre mobilné zariadenia. My sme si pri príležitosti osláv tohto výročia pripravili prehľadnú históriu jednotlivých verzií Androidu a toho, čo nové priniesli.

Android 1.5 Cupcake

Prvá verejne dostupná verzia Androidu bol Android 1.5 Cupcake. Ten v sebe počas predstavenia mal aj prvý Android smartfón HTC Dream známy aj ako T-Mobile G1. Išlo o pomerne obmedzený systém, avšak s menovkou “open source”, no čo bolo dôležitejšie, je to, že sa z neho vyvíjali ďalšie a ďalšie verzie Androidu, ktorý sa postupne stal najpopulárnejším mobilným operačným systémom na Zemi.

cupcake

Náš tip
RETRO RECENZIA | Prvý Android smartfón HTC Dream

Android 1.6 Donut

Druhá verzia Androidu niesla číselné označenie 1.6 a kódové meno Donut. Ako ste si možno všimli, mená na seba nadväzujú podľa abecedy a vždy reprezentujú nejakú cukrovinku. Donuty, ktoré poznáme aj z našich obchodov, pre Android znamenali príchod prvého Android Marketu, obchodu s aplikáciami a hrami. Tento systém však v sebe integroval aj iné, na tú dobu pokročilé, novinky – napríklad lištu s rýchlym vyhľadávaním, či diverzitu v oblasti veľkosti displejov. Vznikali tak prvé Android zariadenia iných výrobcov s rôznymi uhlopriečkami displejov a rôznym rozlíšením.

android-donut

Android 2.1 Eclair

Vedeli ste o tom, že prvé Google mapy boli dostupné v Androide až vo verzii 2.1 Eclair? Išlo o prvú turn-by-turn navigáciu pre Android, ktorá prinášala vtedy nevídané možnosti. Okrem toho však v poradí tretia verzia Androidu priniesla napríklad aj možnosť úpravy domácej obrazovky, zvonení, či úpravy rozmiestnenia ikon na viacerých domácich obrazovkách. V Androide 2.1 boli predstavené aj živé (animované) tapety a Google v ňom uviedol aj ďalšiu pokrokovú novinku, speech-to-text technológiu na preklad textu do hovorenej reči.

Android-Eclair

Android 2.2 Froyo

Verzia Androidu 2.2 Froyo priniesla možnosť ovládania zariadení hlasom. Na vytvorenie poznámky, vyhľadávanie, nastavenie budíka a niekoľko ďalších funkcií ste nepotrebovali nič, okrem vášho hlasu. V tejto verzii Androidu Google predstavil aj ďalšiu parádnu vychytávku – Wi-Fi hotspot. Pomocou mobilnej siete ste si tak kdekoľvek mohli zdieľať pripojenie k internetu. Pokročilejších používateľov možno zaujme aj fakt, že Android 2.2 bol prvou verziou systému s Dalvik runtime-om, ktorý značne zrýchlil celkový výkon Android zariadení.

android-froyo

Android 2.3 Gingerbread

Ďalšia veľká aktualizácia Androidu niesla označenie 2.3 Gingerbread a bola významná najmä pre vývojárov hier. Po prvýkrát totižto Google uviedol API súbory, čo developerom umožnilo vyvíjať hry s bohatším grafickým spracovaním a lepším ovládaním. V tejto verzii Androidu získalo podporu aj NFC, bezdrôtové pripojenie, ktoré dnes bežne používame napríklad pri platení alebo párovaní zariadení. Bežných používateľov rozhodne v tej dobe potešila aj lepšia správa batérie a prístup ku štatistikám o jej spotrebe.

android-gingerbread

Android 3.0 Honeycomb

Android 3.0 Honeycomb bol prvou a jedinou verziou Androidu, ktorá bola dostupná iba pre tablety. Jeho prostredie bolo upravené špeciálne pre veľké uhlopriečky displejov a po prvýkrát boli v Androide dostupné aj softvérové tlačidlá priamo v systéme. Výrobcovia tak mohli vyrábať jednoduché tablety bez softvérových či hardvérových tlačidiel pod displejom. Veľkou novinkou v Androide 3.0 boli aj rýchle nastavenia dostupné v notifikačnej lište. Jednoduchým kliknutím ste mohli zapnúť režim lietadlo, prepnúť Wi-Fi, orientáciu obrazovky a upozornenia, upraviť jas obrazovky alebo pomocou skratky vstúpiť priamo do nastavení tabletu.

android-honeycomb-logo

Android 4.0 Ice Cream Sandwich

Verziu Androidu 4.0, známu aj ako Ice Cream Sandwich alebo iba ICS, si možno pamätáte dobre ešte aj vy. Niektoré zariadenia na nej bežia ešte aj dnes. Novinkami v tomto Androide boli zložky ikon na domácej obrazovke, možnosť kontrolovať spotrebu dát a nastaviť si ich limit, či Android Beam. Išlo o systém jednoduchého posielania dát medzi dvomi zariadeniami pomocou pripojenia NFC, ktoré už bolo bežne dostupné vo väčšine Android smartfónov. Android 4.0 ICS bol tiež prvou veľkou grafickou aktualizáciu Androidu, ktorá priniesla nový vzhľad takmer všetkých prvkov operačného systému.

android-ice-cream-sandwich

Android 4.1 Jelly Bean

Sladké fazuľky, ktoré sú v zahraničí známe aj ako Jelly Bean, boli označením pre verziu Androidu 4.1. Tá so sebou priniesla taktiež významnú novinku – inteligentného asistenta Google Now. Ten dokázal na samostatných kartách zobrazovať rôzne dôležité informácie, ku ktorým ste tak vy mali jednoduchý a najmä rýchly prístup. V tejto verzii Google po prvýkrát uviedol aj upozornenia, ktoré sa dali priamo v notifikačnej lište rozbaliť a vy ste si tak mohli prečítať napríklad prijatý e-mail alebo správu. Veľkým ťahákom boli aj nové účty používateľov. Android 4.1 Jelly Bean mohli po prvýkrát používať viacerí ľudia, pričom mal každý z nich samostatný účet, rovnako ako na počítačoch a notebookoch.

d77cd_android-jelly-bean-600x461

Android 4.4 KitKat

OK, Google. Tak znie veta, ktorou ste mohli prebudiť zariadenie so systémom Android 4.4 Kitkat. A váš smartfón alebo tablet sa neprebudil len tak, ale rovno bol pripravený počúvať vaše ďalšie hlasové príkazy. Nová verzia Androidu po prvýkrát priniesla aj full-screen režim zobrazenia obsahu na celú obrazovku a novinkou bol aj inteligentný dialer. V ňom ste mohli vytočiť žiadanú osobu nielen pomocou čísla, ale aj pomocou písmen v jej mene. Android 4.4 je tiež prvou verziou Androidu, ktorá nesie komerčné označenie KitKat. Google spolupracoval so spoločnosťou Nestlé a spoločne pripravili aj množstvo celosvetových súťaží o tablet Nexus 7, ktorý bol prvým zariadením s touto verziou Androidu.

xperia z1 kitkat

Android 5.0 Lollipop

Material dizajn! Najväčšou novinkou tejto verzie Androidu je určite jednotný dizajn systému pre všetky zariadenia s Androidom. Material dizajn, ako ho Google nazval, v sebe kombinuje najmä jednoduché tvary, hravé farby a pekné animácie. Android je po prvýkrát jednotný pri zobrazení na viacerých zariadeniach, či už na smartfóne, tablete, televízore, hodinkách alebo v aute (systém Android Auto). Veľkou inováciou sú aj upozornenia na zmeškané udalosti (notifikácie) priamo na zamknutej obrazovke. Android 5.0 Lollipop sa aktuálne nachádza na drvivej väčšine nových smartfónov a tabletov, zatiaľ čo výrobcovia pripravujú aktualizáciu na najnovší Android 6.0.

Android-Lollipop-1cover

Náš tip
TÉMA | 10 funkcií v Androide 5.1, ktoré v Androide 5.0 chýbali

Android 6.0 Marshmallow

Najnovší Android nesie označenie Android 6.0 Marshmallow. Aktuálne je dostupný iba na Nexus zariadeniach, no ešte tento rok získajú aktualizáciu s týmto systémom aj iné smartfóny a tablety od rôznych výrobcov. Výbornou funkciou v novom Androide je Now On Tap, inteligentný asistent, ktorý vám automaticky vyhľadá informácie o hocičom, čo máte aktuálne zobrazené na displeji. Škoda však, že aktuálne funguje iba v angličtine. Medzi ďalšie novinky Androidu 6.0 Marshmallow patrí napríklad možnosť úpravy oprávnení pre aplikácie a hry, či režim Doze, ktorý dokáže šetriť vašu batériu v čase, keď zariadenie nepoužívate. O novom Androide si môžete prečítať viac aj priamo v recenziách na Nexus 6P a Nexus 5X, ktoré nájdete na našom webe. 

Android-6-0-marshmallow-titulka-1

Náš tip
TOP dôvody, prečo by ste sa mali tešiť na Android 6.0 Marshmallow
25.12.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+