MojAndroid

Nexus 5 bol pre Google istým smerom revolučným. Dá sa povedať, že išlo o prvé zariadenie s high-end špecifikáciou, ktoré prišlo v ten správny čas. Niektorí z používateľov tento smartfón používajú dodnes. Google však chce, aby ste svoje 2-ročné zariadenie konečne vymenili za niečo novšie, lepšie. Za Nexus 5X. Ten je naozaj hrdým nástupcom Nexus legendy a zaslúži si prinajmenšom vašu pozornosť.

KONŠTRUKCIA | Plast, ale s prémiovým spracovaním

Nexus 5X je naozaj veľmi ľahký. Je iba o 7 gramov ťažší ako Sony Xperia Z5 Compact, a to aj napriek tomu, že má o 0,6″ väčší displej. Jeho hmotnosť je iba 136 gramov. A rozmery taktiež nie sú na zahodenie, však v najhrubšom mieste má nový Nexus iba 7,9 mm. Ako sa však poradilo spoločnosti LG upraviť konštrukciu smartfónu s rozmermi 147 x 72.6 x 7.9 mm na tak nízku hmotnosť? Odpoveďou je plast.

Nexus_5X_recenzia-12

Áno, menší z dvojice tohtoročných Nexusov je vyrobený kompletne z plastu. Ten má na celej ploche matnú povrchovú úpravu, takže sa zariadenie nešmýka v ruke a už na prvý pohľad vyzerá naozaj dobre. Po prvom dotyku so zariadením máte pocit, že v ruke držíte prémiový telefón, aj keď tento pocit značne diskredituje práve nízka hmotnosť zariadenia. Tú ale pokladáme za pozitívum tohto zariadenia.

Nexus_5X_recenzia-11

Na Nexuse 5X musíme pochváliť jednu zásadnú novinku. Tou je snímač odtlačkov, ktorý sa nachádza v zadnej časti zariadenia. Jeho umiestnenie síce nemusí byť pre všetkých intuitívnym, ale po čase si naň určite zvyknete. Odomykanie zariadenia cez Google Imprint, ako spoločnosť túto novinku nazvala, je naozaj rýchle a bezpečnejšie ako klasické heslo. Tejto novinke venujeme v recenzii samostatnú kategóriu.

Nexus_5X_recenzia-8

Zaujímavé umiestnenie má aj nová notifikačná LED dióda. Tá sa nadchádza v strede spodného reproduktoru a hoci ju na prvý pohľad neuvidíte, verte, že pri notifikácii ju určite neprehliadnete. Bliká jasnými farbami a je aj dostatočne veľká na to, aby vám oznámila zmeškanú udalosť na vašom smartfóne. Keď už sme pri reproduktoroch, tak musíme spomenúť aj to, že na prednej strane Nexusu 5X sa nachádzajú hneď dva. Nikdy však nehrajú oba naraz. Zatiaľ čo spodný reproduktor využijete pri hlasnom prehrávaní hudby a pri pozeraní filmov, horný reproduktor slúži iba na hovory. Ide tak trochu o “estetické zavádzanie” zo strany Googlu.

Nexus_5X_recenzia-10

Nezvyčajným prvkom tohto smartfónu je aj šošovka 12,3 Mpix fotoaparátu, ktorá vytŕča zo zadného krytu. V jej blízkosti sa nachádza aj dvojitý LED blesk a laserové zaostrovanie, ktoré môžeme v Nexus zariadení vidieť po prvýkrát. Ostatné prvky konštrukcie nie sú ničím výnimočné. Tlačidlá vypnutia a hlasitosti sa nachádzajú vpravo, nabíjací microUSB typu C spolu s 3,5 mm jackom dole a slot na nanoSIM kartu vľavo.

nexus-5X-rozlozenie-prvkov-upravene

GOOGLE IMPRINT | Vítaná novinka

Novinkou v oboch tohtoročných Nexus smartfónoch je čítačka odtlačkov prstov, ktorú Google nazval Google Imprint. Ide o výbornú novinku, ktorá vám umožňuje namiesto hesla používať odtlačok vášho prsta. A to hneď na niekoľkých miestach. Odtlačok môžete využiť ako zámok obrazovky, heslo v obchode Play, aj ako autorizačný prvok pri zamknutí aplikácií. Na to však potrebujete aplikáciu tretej strany, ktorá zamknutie aplikácií umožňuje.

Nexus_5X_recenzia-7

Celý proces snímania nového odtlačku je veľmi rýchly. Prst stačí na snímač v rôznych polohách položiť iba 6-krát za sebou. Pri iných zariadeniach treba nový prst priložiť na snímač aj 10 a viackrát. Aj napriek tomu má Nexus 5X výbornú odozvu a percento rozpoznania odtlačku je vyššie ako 90% (rozumej, že zariadenie dokázalo náš odtlačok prečítať na prvýkrát v 9 z 10 prípadov).

Nexus-5X-screenshot-9 Nexus-5X-screenshot-11

Po priložení prstu na snímač pri zamknutej obrazovke sa telefón automaticky prebudí a displej sa rozsvieti. Netreba ho tak najprv zobudiť a až potom odblokovať. Maximálny počet odtlačkov, ktoré môžete do zariadenia nasnímať, je 5. Pozitívne hodnotíme akúsi “obrubu” okolo snímača. Vďaka nej nahmatáte čítačku odtlačkov aj počas vyťahovania zariadenia z vrecka a v čase, kedy otáčate displej smerom k vašej tvári, je už zariadenie odomknuté.

DISPLEJ | Hoci stále iba Full HD, zmenu vidno

Nový Nexus 5X sa v otázke displeja voči svojmu predchodcovi papierovo neposunul až o taký kus. Z reálneho používania vám ale môžeme s čistým svedomím povedať, že pokrok je značný. Displej s uhlopriečkou 5,2″ ponúka Full HD rozlíšenie (~423 ppi) a ide o IPS LCD panel s výbornými pozorovacími uhlami aj farebným spracovaním. Farby sa dajú označiť za reálnejšie ako v prípade AMOLED displejov a aj keď displej v Nexuse 5X nemôžeme označiť za najlepší na trhu, ide naozaj o výborný zobrazovací panel, s ktorým bude určite každý z vás spokojný. Chýba mu však akýsi “šmrnc”. Po niekoľkých dňoch sme si dokonca všimli aj mierne zažltnutie displeja pri zobrazovaní bielej, ktorým aj podľa zahraničných recenzií, trpia prvé kusy z výroby. Nejde však o vec, ktorá by vás mala odradiť od kúpy a zažltnutie si nikdy nemusíte ani všimnúť. Ak vám prekáža, tak si vyváženie bielej môžete upraviť pomocou aplikácie Screen Balance.

Nexus_5X_recenzia-1

O ochranu displeja sa v tomto prípade stará odolné sklo Corning Gorilla Glass 3, ktoré má na svojom povrchu aj oleofóbnu vrstvu. Tá umožňuje jednoduchší pohyb prstov po displeji. Odolnosť displeja sme zatiaľ (našťastie) nemali možnosť otestovať, avšak z bežného používania môžeme povedať, že odolné sklo si svoju prácu robí dobre a ani po týždni používania sa na ňom nezobrazili žiadne škrabance.

Nexus_5X_recenzia-13

Zo softvérovej stránky displeja je jednoznačne potrebné spomenúť prítomnosť funkcie Ambient displej. Tá zobrazuje na zamknutej obrazovke čierno-biele upozornenia na zmeškané udalosti vždy, keď zariadenie vytiahnete z vrecka, zoberiete zo stola, alebo jemne buchnete do podložky, na ktorej je položený. Hoci tieto oznámenia vidno na displeji horšie ako v prípade AMOLED displejov (napr. Nexus 6), ide o výbornú funkciu, ktorá je rozhodne pridanou hodnotou Nexus smartfónov. Podobné funkcie ponúkajú aj aplikácie tretích strán (napr. AcDisplay), avšak úroveň natívnych notifikácií cez Ambient displej je rozhodne vyššia.

VÝKON | Štrbinka v dokonalosti

Nový Nexus 5X je poháňaný netradičným procesorom Snapdragon 808. Ten ponúka kombináciu 4 + 2 jadrá, pričom pri bežných činnostiach pracuje štvorica Cortex-A53 jadier s maximálnou frekvenciou 1,44 GHz a pri náročnejších operáciách na scénu prídu dve jadrá Cortex-A57 s maximálnou frekvenciou 1,82 GHz. Ide o alternatívu k architektúre “4+4” jadrá, ktorá sa dnes používa napríklad v najnovšom Qualcomm procesore Snapdragon 810 (napr. v Nexus 6P). S výkonom tohto zariadenia ale nie sme úplne spokojní. Aj keď má top špecifikácie, občas sme zaznamenali zaváhanie, či dlhšie načítavanie aplikácie. To môže byť jednak spôsobené prepínaním medzi jednotlivými setmi jadier, prípadne nedotiahnutou optimalizáciou.

O Nexuse 5X rozhodne môžeme povedať, že ponúka výborný výkon, ktorý vám postačí na všetky vaše úkony, hranie hier aj používanie aplikácií v multitaskingu. Občas sme však jednoducho natrafili na prestoje a dlhšie animácie, ktoré si však vy pri bežnom používaní nemusíte ani všimnúť. My sme ich však zaregistrovali. O tom, že výkon tohto zariadenia je naozaj vysoký, svedčia aj vyššie priložené výsledky benchmarkov. K výkonu ešte doplníme, že toto zariadenie disponuje 2 GB RAM a grafickým čipom Adreno 418.

PAMÄŤ | Oplatí sa priplatiť

Hoci sme do našej redakcie zakúpili verziu Nexusu 5X so 16 GB vnútornou pamäťou, vám odporúčame radšej si priplatiť a kúpiť si verziu s 32 GB úložiska. Predsa len, pokiaľ si radi nahrávate video v 4K rozlíšení a máte radi hudbu či seriály, pri 16 GB verzii sa môžete stretnúť s pamäťovým obmedzením. Zo 16 GB je v našom testovacom zariadení dostupných pre používateľa približne 10,67 GB. Pamäťové karty v tomto zariadení nie sú podporované.

Nexus-5X-screenshot-23

Jednou z možností, ako si rozšíriť pamäť zariadenia, je USB kľúč s microUSB-C koncovkou alebo s redukciou. Na korektné fungovanie externého úložiska ale budete potrebovať aplikáciu s názvom Nexus Media Importer. Reálne sme však túto možnosť nemohli otestovať, nakoľko nevlastníme USB kľúč s microUSB-C koncovkou a na trhu sa nenachádza adekvátna redukcia. Táto možnosť tak bude dostupnejšia v budúcnosti, kedy sa štandard microUSB typu C začne používať masovejšie.

OPERAČNÝ SYSTÉM | Android 6.0 Marshmallow s praktickými inováciami

Operačným systémom v smartfóne Nexus 5X je Android 6.0 Marshmallow, po prvýkrát vo svojej finálnej verzii. Tá so sebou okrem niekoľkých dizajnových zmien prináša aj praktické softvérové novinky. Tie sa týkajú nielen výdrže batérie, ale aj bezpečnosti či vyhľadávania. Inak ide o čistokrvný Android so všetkou svojou jednoduchosťou, prehľadnosťou a Material dizajnom.

Náš tip
TOP dôvody, prečo by ste sa mali tešiť na Android 6.0 Marshmallow

Nové menu s aplikáciami a odporúčaniami

Novinkou v tejto verzii Androidu je menu s aplikáciami, ktoré má po dlhej dobe vertikálny charakter. Medzi všetkými nainštalovanými aplikáciami tak rolujete zhora nadol. Praktickou funkciou je App Suggestions, teda akési odporúčania na najčastejšie používané aplikácie. 4 ikony najfrekventovanejších titulov nájdete v hornej časti appdraweru. Novou je aj skratka pre hlasové príkazy na zamknutej obrazovke. Tá nahradila skratku pre dialer. Ak chcete na zamknutej obrazovke starú ikonu, musíte vypnúť Google Now On Tap. Viac si o tom prečítajte v samostatnom článku.

Nexus-5X-screenshot-32

Google Now On Tap

Keď sme už spomenuli Google Now On Tap, tak musíme povedať, že ide o najlepšiu novinku, ktorú nový Android ponúka. Ide o automatické kontextové vyhľadávanie, ktoré môžete aktivovať dlhším podržaní prsta na akejkoľvek obrazovke systému. Objektívne však musíme povedať, že zatiaľ nefunguje tak, ako by malo, a navyše je aj dosť pomalé. Vyhľadávanie informácií trvá aj 5-6 sekúnd, pričom sú zobrazované informácie často irelevantné, prípadne je zle rozpoznaný subjekt, ktorý chcete vyhľadať. Za najväčšie negatívum však pokladáme to, že Google Now On Tap funguje len v angličtine. Pokiaľ chcete zariadenie používať v slovenčine, dlhšie podržanie tlačidla domov vás presunie do Google Asistenta.

Nexus-5X-screenshot-30

Kontrola oprávnenia aplikácií

Výbornou funkciou je aj možnosť upravovať oprávnenia aplikácií. Takúto funkciu už dlhšie ponúka Apple vo svojich iPhonoch a sme radi, že Android od konkurencie odkukal práve túto možnosť. Používateľ môže osobitne upraviť, aké oprávnenia majú jednotlivé aplikácie a v prípade, že napríklad nechcete, aby Instagram pristupoval ku kontaktom vo vašom zariadení, jednoducho mu to nedovolíte. Okrem toho môžete sami určiť aj to, ktorá aplikácia smie upraviť nastavenia systému, prípadne jednoducho zmeniť predvolené aplikácie (napr. na otváranie PDF, otváranie URL a podobne). Všetko nájdete v Nastavenia > Aplikácie > Konfigurácia aplikácií (ikona ozubeného kolieska vpravo hore). 

Screenshot_20151030-163940 Screenshot_20151030-164002

Väčší prehľad o zariadení

Novinkou je aj lepší celkový prehľad o zariadení. Priamo v nastaveniach zariadenia si po novom môžete pozrieť jednoduchšie aktuálne spotrebúvanú hodnotu RAM alebo zistiť, ktorá aplikácia zaberá najviac operačnej pamäte. Ďalšie informácie o zariadení sú dostupné v Nastavenia > Informácie o telefóne. Pre rýchly prístup k spotrebe batérie využite ikonu batérie v plne rozbalenej notifikačnej lište. Kliknutím na ňu sa vám zobrazí aktuálny stav batérie.

Nexus-5X-screenshot-24

Ďalšie súčasti systému

Nový Android 6.0 Marshmallow okrem spomínaných funkcií neprináša výrazné zmeny. Nájdete v ňom niekoľko nových pozadí, výbornú klávesnicu, ktorá však stále nepodporuje slovenčinu pri písaní ťahom, či dialer, ktorý ponúka inteligentné vytáčanie kontaktov. Celkovo však ide o veľmi prepracovaný systém so zmyslom pre detaily a keď ho raz skúsite, nebudete chcieť žiadnu nadstavbu od výrobcu. Samozrejme, ak nehľadáte špecifické funkcie, ktoré výrobcovia pridávajú ako bonus.

MULTIMÉDIÁ | Optický klam

Ako sme už v tejto recenzii poznamenali, v prednej strane nového Nexusu 5X sa nachádza dvojica reproduktorov, ktorá však funguje striedavo. Ak voláte, hrá horný reproduktor, ak prehrávate multimédiá, hrá spodný. Hoci ide o akýsi klam zo strany Googlu, neberieme to ako negatívum. Hlasný reproduktor je dostatočne hlasný aj kvalitný na to, aby uspokojil všetky vaše očakávania. Samozrejme, ak chcete ozvučiť hlučnejšiu miestnosť alebo si doma urobiť s kamarátmi párty, budete musieť siahnuť po externom reproduktore s väčším výkonom. Etálonom tejto kategórie sú Boomsound reproduktory od HTC, ktorým dokáže byť vyrovnaným konkurentom väčší z dvojice nových Google smartfónov – Nexus 6P.

Nexus_5X_recenzia-14

Z hľadiska výkonu je nový Nexus 5X vhodný na prehrávanie akéhokoľvek typu videa či hudby. Na ich prehrávanie vám však odporúčame skôr alternatívne aplikácie, nakoľko natívne Google tituly neponúkajú toľko funkcií. Na prehrávanie videí používame MX Player, na hudbu zas prehrávač JetAudio. S týmito aplikáciami sme v Nexuse 5X dokázali prehrať akékoľvek video (1080p aj 4K rozlíšenie) či skladbu (formát flac)z našej multimediálnej knižnice. V tomto smere musíme pochváliť aj displej, ktorý má podľa nás dostatočné rozlíšenie aj veľkosť na občasné pozeranie filmu či seriálu, napríklad počas cestovania.

FOTOAPARÁT | Jeden z najlepších na trhu

Nexus 5X disponuje, rovnako ako väčši Nexus 6P, fotoaparátom s rozlíšením 12,3 Mpix. Hoci šošovka nemá optickú stabilizáciu, videá sú softvérom stabilizované veľmi dobre a kvalitné sú aj fotografie v horších svetelných podmienach. Výbornou novinkou je laserové zaostrovanie, ktoré do zariadenia pridalo LG. To funguje naozaj veľmi dobre a preostrenie fotoaparátu sa počíta na desatiny sekundy. Chválime aj duály LED blesk, ktorý sa dá rovnako použiť pri horšom svetle.

Nexus-5X-screenshot-31

Samotná aplikácia fotoaparátu prešla niekoľkými grafickými zmenami, avšak základy ostali rovnaké. Medzi fotoaparátom a kamerou sa prepínate posuvom obrazovky do strán a kontextové menu, z ktorého sú dostupné módy fotoaparátu, vyvoláte pomocou tlačidla v ľavom hornom rohu, nie gestom potiahnutia z ľavého okraja obrazovky. Čo nám však chýbalo, bol manuálny mód fotoaparátu. Ten si musíte doinštalovať do zariadenia pomocou aplikácie Manual Camera (2,69 EUR). Ukážky fotografií a videa prikladáme v plnej veľkosti.

O tom, že Nexus 5X a Nexus 6P majú jeden z najlepších fotoaparátov v mobilnom segmente, nesvedčí len naše tvrdenie. Ocenili ho tak aj odborníci z DxOMark, kde aktuálne Nexus 6P figuruje na tretej pozícii. Nexus 5X týmto testom ešte neprešiel, ale keďže má zhodný fotoaparát, zrejme vy obsadil podobnú pozíciu.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk
Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk
Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk
Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

KONEKTIVITA | Chýba iba rádio a infraport

Nový Nexus 5X prináša všetky druhý pripojení, ktoré potrebujete k bežnému fungovaniu. Nájdete v ňom Wi-Fi s podporou štandardov 802.11 a/b/g/n/ac (aj 5 GHz Wi-Fi siete), Bluetooth v4.2 s podporou A2DP, aj NFC. Ocenili by sme aj prítomnosť infračerveného portu, či rádiá, no to sú nedostatky, ktoré tomuto smartfónu dokážeme odpustiť. Z mobilných sietí je dostupné 3G aj 4G pripojenie, pričom rýchlejšie z nich môže dosahovať teoretické rýchlosti 6. kategórie, a teda 300 Mbps pri sťahovaní  a 50 Mbps pri odosielaní. So žiadnym typom pripojenia sme v prípade Nexusu 5X nemali problém a bezchybne pracoval aj na našich LTE sieťach.

BATÉRIA | Aj Doze má svoje nedostatky

Musíme sa priznať, že sme z batérie v novom Nexuse 5X ostali po prvých dňoch sklamaní. Práve batéria bolo to, čo nás odrádzalo od používania inak výborného Nexusu 5. Nexus 5X má batériu s kapacitou 2700 mAh, ktorá sa po prvýkrát nabíja cez microUSB-C koncovku. Nám na jedno nabitie zariadenie dokázalo fungovať 1 a pol pracovného dňa, pričom displej svietil v priemere 2 hodiny. Úspornejší používatelia sa ale pokojne dostanú na dvojdennú výdrž.

Nexus-5X-screenshot-6 Nexus-5X-screenshot-7

Nabíjanie batérie je v novom Nexuse realizované za pomoci Quick Charge nabíjačky. Tá je naozaj rýchla a do 1,5-2 hodín dokáže batériu nabiť na plnú kapacitu. Pritom prvé percentá batérie nabije naozaj rýchlo a vy ste tak schopní napríklad po 15 minútovom nabíjaní s telefónom fungovať ďalšie 3 – 4 hodiny. Hoci bude microUSB-C v najbližších rokoch implementované ako štandard, dnes je pre nás, dá sa povedať, obtiažou. Google totižto do balenia nepribalil klasický kábel s jednou USB koncovkou, ale s dvomi microUSB Type C  koncovkami, takže sme Nexus 5X nemohli klasiky pripojiť k počítaču. Na prenášanie dát sme si museli kúpiť extra kábel, ktorý sa na Slovensku dá momentálne zohnať najlacnejšie za 20 EUR.

Nexus_5X_recenzia-9

Novinkou v Androide 6.0 je systém Doze. Ten šetrí batériu a spotrebu energie tým, že v čase, kedy je zariadenie v absolútnom pokoji (rozumej – leží nehybne na stole), vypne väčšinu procesov a na pozadí nechá bežať iba tie základné operácie ako prijímanie hovorov a SMS správ. To znamená, že napríklad v noci by sa vám nemalo z batérie spotrebovať viac ako 1-2%, pokiaľ sa mobilu nedotknete. Nám však aj napriek tomu počas prvej noci používania klesla batéria o 20%, druhú noc o 7% a tretiu noc o 4%. Zariadenie sa tak zrejme “učilo”, ktoré procesy patria medzi dôležité, a ktoré naopak môže počas noci vypnúť. Režim Doze sa samozrejme dá v zariadení vypnúť.

Nexus-5X-screenshot-25

Jednou z noviniek je aj optimalizácia batérie pre jednotlivé aplikácie. Android 6.0 dokáže sledovať a štatisticky vyhodnocovať fungovanie aplikácií, ich dopyt na procesor a podobne, pričom tieto operácie dokáže neskôr optimalizovať a šetriť tak spotrebu energie. Táto činnosť prebieha automaticky, bez vášho vedomia, a jej fungovanie nijako neovplyvňuje výkon zariadenia. V novom Androide sa nám páči aj prehľadnejšie menu batérie v nastaveniach, kde sa zobrazujú detaily spotreby a naopak, veľmi nám chýba bezdrôtové nabíjanie, na ktoré sme zvyknutí z Nexusu 6 a Nexusu 5.

HODNOTENIE | Nexus 5X

Menší z dvojice nových Nexusov nás očaril hneď niekoľkými svojimi vlastnosťami a funkciami. V prvom rade ide o síce plastovú, ale výborne spracovanú konštrukciu s nízkou hmotnosťou a prijateľnými rozmermi, displej, ktorý ponúka krásne farby aj dostatočné rozlíšenie, či fotoaparát, s ktorého kvalitou sme boli nadmieru spokojní. Trochu nás prekvapili občasné zaváhania systému, či výdrž batérie, ktorú sme očakávali ešte o niečo vyššiu. Aj napriek tomu ale môžeme s čistým svedomím povedať, že ide o výborný 5,2-palcový Android smartfón, ktorý má oveľa viac výhod než nedostatkov. My sme zariadenie kupovali priamo v Anglicku a nevieme, kedy a či vôbec príde na Slovensko, no pokiaľ sa nebojíte nákupov cez internetové obchody v zahraničí, tak by vám v kúpe tohto modelu nemalo stáť nič v ceste. Cena nami testovaného 16 GB modelu je 420 EUR (300 libier).

instagram_nexusy

Porovnanie veľkosti nových a starých Nexusov. Zľava Nexus 5, Nexus 5X, Nexus 6P a Nexus 6.

Plusy

+ displej

+ konštrukcia

+ fotoaparát

+ Android 6.0 Marshmallow

+ čítačka odtlačkov prstov

Mínusy

– občasné spomalenia prechodov

– iba priemerná výdrž batérie

– microUSB typu C, ku ktorému treba dokúpiť kábel

– dostupnosť iba zo zahraničia (momentálne)

Nexus 5X

Android 6.0 Marshmallow5,2"
Snapdragon 808, 6-jadrový, Quad-core 1.44 GHz Cortex-A53 & dual-core 1.82 GHz Cortex-A571920 x 1080 pixelov
2 GB12,3 Mpix
16/32GB2160p@30fps
30.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Leslie10

  Strašne škaredý mobil

  • asdf

   Vas nazor je to, co sme potrebovali.

 • mam

  “Niektorý z používateľov tento smartfón používajú dodnes.”
  1. gramatická chyba
  2. to je také udivujúce, že veľká väčšina ľudí nemení mobil hneď ako je na trhu nová generácia? Ja som kúpil LG G2 a kým sa totálne nedo…. tak mi bohate stačí… Možno už bude v tom čase aj LG G9, ak nezaúraduje nejaké kurvítko v G2-ke :D:D

  • Peter

   “S výkonom tohto zariadenia ale nie sme úplne spokojný.”

  • ujoslav

   Máš pravdu. Inak mne ten Nexus nepripadá ani v jednej vlastnosti lepší ako G2.

 • Comby

  Aj IPS je typ LCD obrazovky. Šup-šup doštudovať a napísať v texte správny typ panela Nexusu 5X. :-)

  • Nejsu síce odborník a som tak trochu zarytý AMOLED lover, ale.. je to tak – IPS je forkom LCD technológie, ak niečo, tak IPS displej je ešte kvalitnejší ako klasické LCD. Imho

   • SimSon

    Nezmysel. LCD je suhrnny nazov pre zobrazovanie na baze tekutych krystalov.

    IPS je jedna z viacerych technologii aktivnej matice, pouzivanej v LCD. Dalsie su napriklad TN, VA (MVA/PVA), AFFS, S-IPS, atd. Takze Comby ma pravdu: IPS *je* jeden z typov LCD…

 • Dano3266

  “za pomoci Quick Charge” ??? to je asi len marketingový ťah a nič také tam nieje. Mám skoro 2 ročnú G2 kde 3000 mAh baterku nabíjam 1h 40 min a žiadny quick charge nemám. Takže za 2 roky technológia skutočne postúpila, okrem toho že to nabíja pomalšie to má aj nový názov “Quick Charge” :D . Pridávam aktuálne foto, baterka je stále v dobrej kondícii a ako písal “mam” pár riadkov nižšie, G2 asi zoderiem ;)

  • kri

   Mas QC vo verzii 2.0.

 • Už dostupný na slovensku…na heureke v 5 obchodoch :-)

  • Všetky ho majú iba na predobjednanie :)

   • no ale je mozne ho uz aspon predobjednat :) ale skor by som ocenil 6P

 • Tomáš Crkoň

  Ondrej myslis ze to obcasne spomalenie prechodov vyriesia v buducnosti updateom?

  • Podľa mňa áno, ide rozhodne o softvérový nedostatok.

 • Ladislav Péter

  Dostupný jej aj u nás, od dnes ho má v ponuke Orange, 16 GB verzia, plná cena 480€.

 • Marek

  O ochranu displeja sa v tomto prípade stará odolné sklo Corning Gorilla Glass 3, ktoré má na svojom povrchu aj oleofóbnu vrstvu. Tá umožňuje jednoduchší pohyb prstov po displeji.
  Nesluží nahodou ta vrstva proti nadmernu usadzaniu odtlačku prstov a špiny? Nechapem Vašej vete jednoduchší pohyb prstov po displeji

  • Oleofóbna vrstva jednak umožňuje lepšie kĺzanie prsta a jednak aj zabraňuje tomu, aby sa na displeji neusádzalo toľko odtlačkov.

 • jeremyoftheworld

  a ja ze slow mo je v obdobnom mobile normalne..

 • Proto7

  2 slova. VELKY A SKAREDY :D

 • qwertzuiop

  nechapem ako moze niekto oznacit ten obojstranny usb c kabel ako nedostatok. Vsak to je to najlepsie rozhranie ake len existuje, dalo by sa povedat priam dokonale – obojstranny konektor a obojstranny kabel. Co viac si priat? (S trochou ironie) Ale chapem ze android ovecky by chceli klasicke USB typu A na jednej strane a neprakticke MicroUSB na strane druhej.

  Ale teraz vazne:

  chlapi, vsak pokrok musi byt! Samozrejme o mne poviete ze som nesvojpravna iOvca, ale nemate celkom pravdu. Ja aj o apple poviem, ze nieco robi zle, ak si to myslim. Napr. : podla mna by mal apple zabit svoj lightning a zjednotit konektory na usb c na vsetkych zariadeniach. Na macoch by to bol thunderbolt 3 (ktory tiez pouziva usb c konektor) na ios zariadeniach usb 3.1 (tusim ze thunderbolt vyzaduje intel procesor, ale to si nie som celkom isty, opravte ma ak sa mylim :-) A vsetko by to malo jeden typ konektoru.

  Cakam na vase ZMYSLUPLNE reakcie, aj ja sa rad poucim a na urovni o niecom podebatujem.

  Zdarec :-)

  • ReDfOxX

   Musím súhlasiť. Možno, že dnes a na Slovensku špeciálne je cena káblov premrštená, ale to je len dočasné a s ich masovejším rozšírením určite klesne. Výhody sú ale nepopierateľné. O pár rokov po starých usb kábloch už ani pes neštekne tak ako dnes už mnohí ani nevedia ako vyzeral paralelný či sériový port. Už aby to bolo a mali sme jeden kábel na všetko. Napájanie, dobíjanie, dáta pre monitory aj na prenos medzi zariadeniami.

 • Skipi

  takze take to G2 s biometrickym senzorom v bledomodrom .. G2 za 280€ 32GB jednoznacne ovela lepsia volba. Za dva roky okrem vyssej ceny ziaden posun. A to je G. technologicky gigant. Gratulacia

  • ujoslav

   Moja reč. Navyše ma G2 optickú stabilizáciu obrazu a výrazne menšie rozmery.

 • Ja

  Používam (a som velmi spokojny) Nexus 5 od LG. Prechod na 5x by som nepovazoval za nejaky upgrade. Ale do 6p od Huawei pojdem. Mohol by ho ponúkať orange keďže mi čoskoro konci pausal :-)

 • Radka

  Dobry den, padlo tu nieco o tom ze mnohi by mali radsej Micro USB, ja by som urcite privitala USB konektor typu C a ani sa nebranim inovaciam, hneva ma len to , ze vyrobcovia neustalou inovaciou sposobuju, ze su nam doterajsie prislusenstva k mobilu nanic alebo…..

  vie mi niekto prosim odpovedat na otazku, ci je pri USB C konektore odpisane vsetko pripojitelne zariadenie, ktore doteraz fungovalo pri klasickom USB s podporou OTG?
  Alebo sa bude dat normalne pouzivat dalej, comu sice neverim ale… aky je konkretne rozdiel medzi tymito konektormi? Tento nexus 5X ma hodne oslovil a moj terajsi mobil si uz zasluzi dôchodok, ale luto by mi bolo hlavne straty Tivizen-DVB-T TV tuneru, ktory fachci na klasickom USB, dost ho pouzivam pri cestovani a nerada by som mala doma dalsiu nepotrebnu vec, to radsej zvolim iny typ mobilu. Dakujem.

  • Mario Kovačič

   No viem hnet o 2 vyhodach. Za prve je obojstrany a vzdy sa trafis :-) (mozno sa to niekomu zda nepodstatne ale vetsina z nas nabija raz dene a je to sikovnejsie) A za druhe ak ho pripojis na USB4 alebo staci aj 3 teraz neviem nabija sa tak rychlo ako v zastrcke+mozes prenasat data. A asi aj vysi datovy tok ale to neviem isto. A k baterke je to tragedia. Ze priemerne 2 hodiny je pre mna zalostne malo. Mne ide dispaj primerne 4 hodiny a placem ze mi je malo :-D

   • sulcek

    Ludia co cez den robite ked mate display aktivny 4+ hod.

   • SimSon

    USB4? To je akoze co? Pretoze “USB Implementers Forum” zatial standartizovalo len usb 3.1 (a type-c ako novy konektor). O ziadnom USB4 sa zatial nic nehovori…

  • JohnDoeJunior

   radka urcite bude vyuzitelne tvoje proslusenstvo. ak este nie je tak urcite bude existovat redukcia.

 • Napríklad

  90% mi príde dosť slabé rozpoznávanie odtlačkov. No Note 4 mi funguje 100%-tne.

  • Larsen

   Note 4…?.. myslime ten isty Note 4 od Samsungu…?… Neviem ake mas prsty a ci mas medzi nimi aj plavacie blany, ale Note 4 funguje na posun prsta, jednou rukou je ten pristroj prakticky neodblokovatelny… teraz mam S6 a ten sa sice tvari ako 360ka, ale hocikedy mi vezme az kazdy 3 – 4 pokus… Samsung mi v tomto smere pride hodne pozadu aj oproti takemu Meizu MX4 Pro, ktore mi bralo odtlacok prakticky 100%.

   • Napríklad

    Nemám žiadny problém s Note 4.
    S6 tiež bez problémov.
    Možno máš len nejakú alergiu na samsung :-D

   • Rastislav Salamon

    na Galaxy Alphe na 4.4.4 neslo v inej polohe ako bolo nastavene, teraz na 5.0.2 to ide v akejkolvek polohe a aj rychlejsie a na 100%

  • banderas

   na 100% to nefunguje nikde ani na iPhone. Realne cez 95% uspesnosti snimania je uz takmer technicky nemozne.

   • Napríklad

    Na note 4 odomknem bez problémov. Možno preto, že mám jeden a ten istý prst naskenovaný 3x, Niekto si dá 3 prsty a potom ani jeden nefunguje riadne.
    Treba jednoducho rozmýšľať, vlastniť smartfón je jedna vec a vedieť s ním robiť je druha.

  • You_Biach

   nexus 5x mam a este ANI RAZ sa mi nestalo ze by mi to nerozpoznalo odtlacok..na ktorykolvek prst ktory tam mam nastaveny..funguje to viac ako uzasne a som presvedcena ze konkretne pri nexus 5x je funknost najpreciznejsia spomedzi vsetkych dostupnych telefonov s moznostou snimania odtlackov prstov

 • Smooky

  Kolko je volnej RAM po zapnuti telefónu?

 • Dominik

  Rozmýšľam nad kúpou tohoto mobilu… Kupoval ho niekto cez Orange ? Lebo konči mi paušál ale je tam napísane že ho nemajú na žiadnej predajni ale neviem koľko by to trvalo kým by prišiel kuriérom.

+