Spoločnosť Google predstavila systém Android M ešte v lete a príchod Androidu Marshmallow na Nexus zariadenia oznámila pred nejakým časom na udalosti, kde predstavila aj nové Nexus smartfóny. Konečne sme sa dočkali vysnívaného okamihu a najnovší systém je už teraz možné nainštalovať na posledné Nexus zariadenia. Stojí to ale za to? Posúďte sami.
Doze
Aktualizácia na Android Marshmallow nie je taká graficky výrazná, ako to bolo vlani pri prechode z Androidu KitKat na Android Lollipop. To ale neznamená, že sa nemáme na čo tešiť, práve naopak. Pribudlo množstvo nových funkcií, z ktorých niektoré sú viditeľné na prvý pohľad a niektoré sa zasa starajú o lepšie fungovanie pod povrchom viditeľnej časti systému. Takou funkciou je aj Doze - nový režim správy aplikácií a funkcií systému, ktorého cieľom je predĺžiť životnosť batérie. Doze funguje tak, že ak telefón dlhšie nepoužívate, jednoducho vypne drvivú väčšinu aplikácií a pomôže tým zariadeniu prejsť do režimu hlbokého spánku, z ktorého nebude vyrušované. Prebudené bude iba vo veľmi výnimočných situáciách a vy sa tak nemusíte báť, že by sa pri nepoužívaní zariadenie stále rýchlo vybíjalo.
Android Sensor Hub
Ďalšou novinkou zameranou na predĺženie životnosti batérie je Android Sensor Hub. Ide o hardvérový prvok, ktorý odbremeňuje hlavný procesor od nutnosti prebudiť sa vždy za účelom monitorovania senzorov. Tieto úkony sú totiž energeticky veľmi nenáročné, no samotné prebudenie zariadenia z režimu spánku je jedným z hlavných dôvodov pre rýchle vybíjanie batérie v pohotovostnom režime. Nový Sensor Hub by si mal zobrať na starosť monitorovanie senzorov a zmien, ktoré tieto senzory zaznamenajú a umožniť tak procesoru sústrediť sa iba na tie náročnejšie operácie. Sensor Hub je energeticky oveľa menej náročnejší ako bežný procesor, takže profitovať z toho budú znovu najmä užívatelia.
Google Now on Tap
Jednou z najzaujímavejších funkcií nového systému je Google Now on Tap. Internetový gigant prvýkrát demonštroval túto funkciu ešte v lete počas predstavenia Androidu M, no na jej plnohodnotnú integráciu sme si museli počkať až do oficiálneho vydania aktualizácie na Android Marshmallow. Nová funkcia vykonáva kontextové vyhľadávanie na základe zobrazovaného obsahu, pričom vyhľadávanie sa spustí ešte skôr, ako na niečo také sami pomyslíte. Funkcia si pritom všíma kľúčové slová na stránke, ako aj hlavné posolstvo obsahu a na základe toho sa snaží určiť, o aké ďalšie vyhľadávanie by ste mali záujem. Podľa všetkého teraz novinka funguje dostatočne dobre na to, aby ju mohli užívatelia začať hromadne používať.
Kontrola oprávnení aplikácií
Mnohými užívateľmi dlho požadovaná funkcia sa konečne dočkala predstavenia aj v čistom systéme Android. Odteraz bude možné manuálne meniť oprávnenia aplikácie tak, aby ste nemali dôvod obávať sa o svoje súkromie. Jednoducho môžete každej aplikácii priradiť iba tie oprávnenia, ktoré nutne potrebujete pre fungovanie funkcií, ktoré reálne používate. Všetko ostatné môžete zakázať a nemusíte sa obávať úniku vašich citlivých údajov. Bravo, Google!
Novinky v dizajne systému
Ako sme v úvode článku spomínali, Google tento rok nepripravil výraznú zmenu vzhľadu systému. To sme ale ani neočakávali, keďže vývojári ešte stále implementujú štýl Material dizajn do svojich aplikácií. Miesto toho Google vylepšil niektoré prvky dizajnu, ktoré nevyzerali prirodzene. Tešiť sa tak môžeme na prirodzenejšie animácie v niektorých častiach systému, ako aj na novú štartovaciu obrazovku.
USB-C
Okrem softvérových noviniek sme sa dočkali aj jedného zaujímavého hardvérového vylepšenia. Týka sa nabíjacieho portu, ktorý teraz používa štandard USB-C. Táto novinka sa začína objavovať aj v iných zariadeniach a okrem dlho očakávanej možnosti obojstranného pripojenia prináša aj ďalšie výhody. Nabíjanie by malo byť teoreticky až 3-krát rýchlejšie, ako klasickým microUSB konektorom bez akejkoľvek technológie rýchleho nabíjania. Poteší tiež fakt, že rovnakou nabíjačkou budete môcť odteraz nabiť telefóny, tablety, ale aj notebooky, ktoré túto funkciu podporujú.
Teraz už len trpezlivosť
Posledné skúsenosti s aktualizovaním Android zariadení od populárnych výrobcov nám ukázali, že na najnovší systém v mnohých prípadoch nemusíme čakať tak dlho, ako to bolo v minulosti. Týka sa to najmä majiteľov vlajkových lodí, ktorým budú spoločnosti venovať už tradične najviac pozornosti a očakávať môžeme aj preteky v tom, kto prinesie aktualizáciu medzi prvými. V poslednom období mala v tomto smere výhodu Motorola, no snažili sa aj ostatní výrobcovia. Ak chcete vedieť, či aj vaše zariadenie dostane aktualizáciu na Android Marshmallow, pozrite si našu sekciu Android Aktualizácie, kde môžete požiadať o zasielanie informácií o vždy, keď je pre vaše zariadenie k dispozícii nová aktualizácia.
Zdroj: gizmodo
Viem že článok je len prebraný, ale nechápem prečo z neho nevypustíte očividné nezmysly.
1. Tak napríklad Android Senzor Hub – sami píšte, že ide o HW prvok, takže pokiaľ nie som majiteľom nového Nexusu, aktualizáciou na Marshmallow nič nezískam.
2. USB-C – až 3-násobné nabíjanie je nezmysel, tak teoretický ako aj praktický.
To aký silný prúd batéria prijme (==> ako rýchlo sa nabije), riadi elektronika batérie a chipset. Ak telefón nepodporuje QuickCharge (alebo podobnú technológiu), batéria sa bude nabíjať pomaly. A je úplne jedno či mám USB-C či klasické USB, to s tým nijako nesúvisí; obe rozhrania vedia poslať dostatok prúdu na rýchle nabitie akejkoľvek batérie, ktorá sa v súčasnosti v smartfónoch používa.
3. Google Now on Tap funguje len v anglickom jazyku
to som chcel presne napísať a ešte dodám ako sa niekto môže tešiť na marsmalow keď kopec zariadení ani nedostane aktualizáciu a určite nový operačný nie je dôvod na výmenu staršieho ale stále dobrého zariadenia
Asi tak. Senzor-hub a usb-c su hardwarove veci. To asi tazko moze “priniest” nova verzia operacneho systemu. To musia priniest vyrobcovia!
A s tym nabijanim som to tu uz raz vysvetloval. Ohmov zakon nepusti…
napriklad HTC One M8 uz mala nieco ako “sensor hub”,ked na doske bol urobeny maly usporny cpu ktory riadil len senzory a nic ine
mala alebo ma, celkom ma to zauima kedze mam M8 :)
Nemal by mať Android 6.0 aj možnosť vybrať si či chcem externú pamäť používať ako veľkokapacitné úložisko, alebo ako rozšírenú internú pamäť? Dobre si pamätám, že to pri predstavení bolo odprezentované. Je mi jasné, že pre NEXUSy je to bezpredmetné, ale určite je to podstatná top funkcia pre zariadenia ktoré dostanú aktualizáciu následne.
Kontrolu oprávnení aplikácií vrelo privítam.
no proste clanek sa gizmodu nevydaril a MojAndroid musi rozmyslat predtym, nez zacne kopcit ;o) to nie je prvy krat, co ste skopcili blbarnu.
Ako pomerne zarytý androiďák som príchodom Marshmallow dostal ranu medzi oči. Kúpil som si Nexus 10, to najlepšie čo ponúkali a ani nie po troch rokoch sa dozviem, že mňa sa update netýka, dosť ma tým nas… nahnevali :-( Zlatý Microsoft aj s jeho podporou aktualizácií Windows min. 10 rokov…
mam samsung galaxy nexus (3. nexus v poradi) a bezim na 4.3.. to ze google vynechal tieto nexusy z aktualizacie na kitkat ma najprv nastvalo ale preco menit funkcne veci. nech si novy system nechaj pre mna za mna aj pre seba :)
politika Google:
Zariadenia Nexus
Aktualizácie systému Android
Zariadenia Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 7, Nexus 9 a Nexus 10
dostávajú najnovšie aktualizácie systému Android priamo od Googlu. Tieto
zariadenia budú dostávať aktualizácie verzie systému Android minimálne
dva roky od spustenia predaja zariadenia v obchode Google Store.
Je možné, že aktualizácia bude k dispozícii pre vaše zariadenie až
dva týždne po jej vydaní. V závislosti od vášho operátora môže trvať aj
viac ako dva týždne po vydaní aktualizácie, kým bude k dispozícii.
Opravy zabezpečenia
Zariadenia Nexus budú tiež dostávať aktualizácie s opravami problémov zabezpečenia, ktoré sa považujú za závažné, a to minimálne počas nasledujúceho obdobia:
tri roky od spustenia predaja zariadenia v obchode Google Store,
alebo 18 mesiacov od ukončenia predaja zariadenia v obchode Google Store.
Díki za osvetu, človek si niektoré veci uvedomí až keď je neskoro. Ako vravím, zlatý Windows :-)
ja uz mam tiez mimo podpory moj starucky Nexus 7 2012, ale ved komunita na XDA nieco vymysli :)
Ak by mal niekto záujem podporiť petíciu o tom, aby Sony Xperia Z1 compact (nie Z1, vysvetlenie https://www.youtube.com/watch?v=7IxFmKyiez8 ) dostala 6.0 Marshmallow spravte tak tu https://www.change.org/p/sony-mobile-company-android-6-0-marshmallow-for-sony-xperia-z1-compact
Dajte do prec tu reklamu na PS4 zasahuje mi do textu
7. Lebo na vyladenie lolipopu sa uz vykaslali???
Kedy bude android 6.0 pre S 6-Slovensko,Cesko?
13.10.2015 vcera aktualizacia na Android 6.0 Nexus 5
ahojte, vcera mi prisla aktualizacia na android 6.0 lenovo a7000
A ako šľape? Mám tiež a7000. Zlepšilo sa niečo , či ostať pri starom? Formatovalo SD kartu?
Ahoj, zatial to slape dobre :-) po update som dal formatovat kartu aby som mohol instalovat na nu lebo os ti zaberie 3,13gb co uz je fakt dost, zamrzlo to na 20% a nehybalo sa to asi 20 minut potom vypisalo nejaku chybu dal som restartovat telefon a potom zrazu nabehlo vsetko ako malo :-) potom som dal migrovat data a uvolnilo sa mi plno vela miesta takze fakt super
a nemáš problém pri pomalom čítaní aplikácii s karty ? lebo ja som tiež formátoval kartu a keď som si apky znova stiahol nechcú mi ísť
Lg h650 Zero update na 6ku. Dakujem