MojAndroid

Spoločnosť Google predstavila systém Android M ešte v lete a príchod Androidu Marshmallow na Nexus zariadenia oznámila pred nejakým časom na udalosti, kde predstavila aj nové Nexus smartfóny. Konečne sme sa dočkali vysnívaného okamihu a najnovší systém je už teraz možné nainštalovať na posledné Nexus zariadenia. Stojí to ale za to? Posúďte sami.

Náš tip
Zoznam zariadení, ktoré dostanú aktualizáciu na Android 6.0 Marshmallow

Doze

Aktualizácia na Android Marshmallow nie je taká graficky výrazná, ako to bolo vlani pri prechode z Androidu KitKat na Android Lollipop. To ale neznamená, že sa nemáme na čo tešiť, práve naopak. Pribudlo množstvo nových funkcií, z ktorých niektoré sú viditeľné na prvý pohľad a niektoré sa zasa starajú o lepšie fungovanie pod povrchom viditeľnej časti systému. Takou funkciou je aj Doze – nový režim správy aplikácií a funkcií systému, ktorého cieľom je predĺžiť životnosť batérie. Doze funguje tak, že ak telefón dlhšie nepoužívate, jednoducho vypne drvivú väčšinu aplikácií a pomôže tým zariadeniu prejsť do režimu hlbokého spánku, z ktorého nebude vyrušované. Prebudené bude iba vo veľmi výnimočných situáciách a vy sa tak nemusíte báť, že by sa pri nepoužívaní zariadenie stále rýchlo vybíjalo.

android-doze

Android Sensor Hub

Ďalšou novinkou zameranou na predĺženie životnosti batérie je Android Sensor Hub. Ide o hardvérový prvok, ktorý odbremeňuje hlavný procesor od nutnosti prebudiť sa vždy za účelom monitorovania senzorov. Tieto úkony sú totiž energeticky veľmi nenáročné, no samotné prebudenie zariadenia z režimu spánku je jedným z hlavných dôvodov pre rýchle vybíjanie batérie v pohotovostnom režime. Nový Sensor Hub by si mal zobrať na starosť monitorovanie senzorov a zmien, ktoré tieto senzory zaznamenajú a umožniť tak procesoru sústrediť sa iba na tie náročnejšie operácie. Sensor Hub je energeticky oveľa menej náročnejší ako bežný procesor, takže profitovať z toho budú znovu najmä užívatelia.

Google Now on Tap

Jednou z najzaujímavejších funkcií nového systému je Google Now on Tap. Internetový gigant prvýkrát demonštroval túto funkciu ešte v lete počas predstavenia Androidu M, no na jej plnohodnotnú integráciu sme si museli počkať až do oficiálneho vydania aktualizácie na Android Marshmallow. Nová funkcia vykonáva kontextové vyhľadávanie na základe zobrazovaného obsahu, pričom vyhľadávanie sa spustí ešte skôr, ako na niečo také sami pomyslíte. Funkcia si pritom všíma kľúčové slová na stránke, ako aj hlavné posolstvo obsahu a na základe toho sa snaží určiť, o aké ďalšie vyhľadávanie by ste mali záujem. Podľa všetkého teraz novinka funguje dostatočne dobre na to, aby ju mohli užívatelia začať hromadne používať.

google-now-on-tap

Kontrola oprávnení aplikácií

Mnohými užívateľmi dlho požadovaná funkcia sa konečne dočkala predstavenia aj v čistom systéme Android. Odteraz bude možné manuálne meniť oprávnenia aplikácie tak, aby ste nemali dôvod obávať sa o svoje súkromie. Jednoducho môžete každej aplikácii priradiť iba tie oprávnenia, ktoré nutne potrebujete pre fungovanie funkcií, ktoré reálne používate. Všetko ostatné môžete zakázať a nemusíte sa obávať úniku vašich citlivých údajov. Bravo, Google!

android-marshmallow-opravnenia

Novinky v dizajne systému

Ako sme v úvode článku spomínali, Google tento rok nepripravil výraznú zmenu vzhľadu systému. To sme ale ani neočakávali, keďže vývojári ešte stále implementujú štýl Material dizajn do svojich aplikácií. Miesto toho Google vylepšil niektoré prvky dizajnu, ktoré nevyzerali prirodzene. Tešiť sa tak môžeme na prirodzenejšie animácie v niektorých častiach systému, ako aj na novú štartovaciu obrazovku.

USB-C

Okrem softvérových noviniek sme sa dočkali aj jedného zaujímavého hardvérového vylepšenia. Týka sa nabíjacieho portu, ktorý teraz používa štandard USB-C. Táto novinka sa začína objavovať aj v iných zariadeniach a okrem dlho očakávanej možnosti obojstranného pripojenia prináša aj ďalšie výhody. Nabíjanie by malo byť teoreticky až 3-krát rýchlejšie, ako klasickým microUSB konektorom bez akejkoľvek technológie rýchleho nabíjania. Poteší tiež fakt, že rovnakou nabíjačkou budete môcť odteraz nabiť telefóny, tablety, ale aj notebooky, ktoré túto funkciu podporujú.

Teraz už len trpezlivosť

Posledné skúsenosti s aktualizovaním Android zariadení od populárnych výrobcov nám ukázali, že na najnovší systém v mnohých prípadoch nemusíme čakať tak dlho, ako to bolo v minulosti. Týka sa to najmä majiteľov vlajkových lodí, ktorým budú spoločnosti venovať už tradične najviac pozornosti a očakávať môžeme aj preteky v tom, kto prinesie aktualizáciu medzi prvými. V poslednom období mala v tomto smere výhodu Motorola, no snažili sa aj ostatní výrobcovia. Ak chcete vedieť, či aj vaše zariadenie dostane aktualizáciu na Android Marshmallow, pozrite si našu sekciu Android Aktualizácie, kde môžete požiadať o zasielanie informácií o vždy, keď je pre vaše zariadenie k dispozícii nová aktualizácia.

Zdroj: gizmodo

8.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+