MojAndroid

Systém Android 5.0 Lollipop je na svete už niekoľko mesiacov. Bez pochýb ide o jednu z najväčších aktualizácií v histórii tohto operačného systému, ktorá prináša obrovské množstvo noviniek. Ako to už ale býva zvykom, takáto veľká aktualizácia sa nezaobíde bez chýb a nedostatkov. Niektoré z nich boli opravené v inkrementálnych aktualizáciách na verzie 5.0.X. Tieto malé updaty však nepriniesli takmer žiadne nové funkcie a boli zamerané výlučne na opravu zistených chýb. Verzia systému Android 5.1 však prináša niekoľko zaujímavých noviniek, ktoré sú možno na prvý pohľad ukryté, no v skutočnosti prinášajú množstvo nových možností.

1. Prístup k rýchlym nastaveniam z uzamknutej obrazovky

Android 5.1 Lollipop prináša staro-novú funkciu, vďaka ktorej môžete pristupovať k rýchlym nastaveniam v notifikačnom paneli z uzamknutej obrazovky aj vtedy, ak máte nastavené uzamykacie heslo, vzor, alebo PIN kód. To umožňuje ovládať niektoré základné nastavenia telefónu bez toho, aby ste museli zadávať tento bezpečnostný prvok, čo určite mnohí užívatelia privítajú. Nie je totiž veľmi pohodlné kresliť uzamykací vzor vždy, keď si chcete vypnúť alebo zapnúť zvonenie. Na druhej strane musíte byť aj ostražití, pretože takto vie ovládať základné nastavenia vášho telefónu každý nezávisle na tom, či pozná váš bezpečnostný prvok.

2. Prispôsobenie panelu s rýchlymi nastaveniami

Aj druhá novinka sa týka panelu s rýchlymi nastaveniami. V najnovšom systéme Android 5.1 máte totiž možnosť prispôsobiť si to, ktoré ikony sa vám tu zobrazia. Teda aspoň niektoré z nich. Týka sa to tých ikon, ktoré nie sú zobrazené v základnom nastavení, ako napríklad ikona pre Wi-Fi Hotspot. Tá sa v paneli s rýchlymi nastaveniami zobrazí po tom, ako využijete túto funkciu po prvýkrát. V systéme Android 5.0 vám ale po tomto procese ostane ikona v paneli s rýchlymi nastaveniami navždy, zatiaľ čo v systéme Android 5.1 ju môžete jednoducho odstrániť dlhým podržaním. Platí to aj o ďalších ikonách, ktoré sa vám do tohto panelu postupne pridávajú.

tema-1

3. Pridaná ochrana zariadenia

Táto novinka patrí medzi tie najvýraznejšie v novom systéme, pričom zatiaľ je funkčná iba na niektorých konkrétnych zariadeniach, ako napríklad Nexus 6 či Nexus 9. Ide v podstate o ďalšiu ochrannú vrstvu, ktorá je automaticky aktivovaná napríklad vtedy, keď si zvolíte nejakú bezpečnostnú vrstvu pri odblokovaní zariadenia (PIN, vzor, heslo,…). Takéto zariadenie sa potom správa ako chránené a nedovolí prípadnému útočníkovi preniknúť do zariadenia ani vtedy, keď sú obnovené výrobné nastavenia zariadenia.

tema-2

4. HD zvuk pri telefonovaní

Táto novinka bude zrejme až príliš závislá od každého konkrétneho zariadenia, lokality a operátora. Google teda pripravil pôdu po technologickej stránke pre všetkých výrobcov a operátorov, aby tí mohli následne poskytovať užívateľom oveľa kvalitnejší zvuk pri bežných telefonátoch. Zatiaľ nie je vôbec zrejmé, ktorí operátori v ktorých častiach sveta a na ktorých zariadeniach túto funkciu budú podporovať. Je pravdepodobné, že spolu s rozširovaním tejto verzie systému na viac zariadení sa budeme častejšie stretávať s touto funkciou. V oficiálnom vyhlásení spomína Google amerických operátorov Verizon a T-Mobile a jediné zariadenie Nexus 6.

nexus-6-20

5. Nastavenie prioritného módu upozornení do najbližšieho budíku

Systém Android 5.0 priniesol úplne nový prístup k upozorneniam. To sa týka ich zobrazovania, interakcie s nimi, ale aj ich vypnutia. Určite ste si na zariadeniach so systémom Android Lollipop všimli, že prakticky úplne zmizol tichý režim. Ten je nahradený tzv. Prioritným módom, ktorý umožňuje vypnúť upozornenia navždy či po stanovený čas. Vo verzii systému Android 5.1 však pribudla možnosť vypnúť upozornenia do najbližšieho budíka. V praxi to potom znamená napríklad to, že ak si pred spaním nastavíte budík na ráno a zvolíte túto možnosť, aktivujete si tak veľmi praktický a inteligentný tichý mód. Nie je to síce na 100 %, ale je to k tomu dosť blízko.

tema-3

6. Natívna podpora pre Dual SIM smartfóny

Bolo iba otázkou času, kedy Google zakomponuje podporu pre Dual SIM smartfóny priamo do čistého Androidu. Vo svete je čoraz viac zariadení, ktoré majú takúto podporu už od výroby, no až doteraz museli výrobcovia pridávať do systému vlastné softvérové časti tak, aby takýto telefón dobre fungoval. Android 5.1 však podporuje fungovanie s dvomi kartami SIM a upravená je aj aplikácia Dialer. Tu si budete môcť pri každom telefonáte vybrať, z ktorej karty chcete volať a rozhranie aplikácie bude farebne odlíšené práve na základe záznamov týkajúcich sa konkrétnej karty.

7. Rýchlejšie pripojenie cez rýchle nastavenia

Panel s rýchlymi nastaveniami v systéme Android 5.0 je veľmi užitočný a praktický, no ponúka iba skutočne základné funkcie. Kliknutie na konkrétne ikony týkajúce sa pripojenia umožňujú iba zapnutie, resp. vypnutie konkrétnej siete. V systéme Android 5.1 pribudla veľmi užitočná funkcia, ktorá umožňuje priamo z panelu s upozorneniami vybrať si sieť, resp. zariadenie, ku ktorému sa chcete pripojiť. Nemusíte tak vstupovať do konkrétnych nastavení každého pripojenia. Stačí, keď kliknete na miniatúrnu šípku pri každom pripojení a zobrazia sa vám všetky ponúknuté siete, resp. zariadenia, ktoré sú k dispozícii.

tema-4

8. Dočasné odstránenie upozornení

Táto novinka v systéme Android 5.1 je zrejme naša najobľúbenejšia. Ako sme už spomínali, Android 5.0 priniesol úplne nový spôsob práce s upozorneniami. Jednou z noviniek bolo, že ak vám počas práce so zariadením prišlo nové upozornenie, mali ste niekoľko možností – mohli ste naň kliknúť a otvoriť príslušnú aplikáciu, potiahnutím do strany ho vymazať alebo počkať, kým zmizne. Čakanie bolo ale pomerne dlhé a ak ste upozornenie potiahnutím vymazali, bolo úplne odstránené a pre jeho opätovné načítanie ste museli otvoriť príslušnú aplikáciu. Android 5.1 prináša ďalšiu možnosť, vďaka ktorej môžete gestom potiahnutia smerom hore upozornenie dočasne skryť, no nevymažete ho úplne. Upozornenie zostane aktívne v notifikačnom paneli a môžete s ním pracovať hneď, ako dokončíte aktuálnu činnosť.

9. Zmena hlasitosti všetkých častí systému pri prehrávaní hudby

Ďalšou inkrementálnou, no veľmi zaujímavou novinkou je možnosť nastaviť hlasitosti všetkých častí systému aj počas prehrávania hudby. V systéme Android 5.0 ste počas prehrávania hudby mohli nastaviť jedine hlasitosť multimédií. V novom Androide 5.1 máte k dispozícii možnosť kliknúť na malý zvonček na strane a aj počas prehrávania hudby môžete napríklad úplne stíšiť hlasitosť zvonenia či zosilniť hlasitosť budíka.

tema-5

10. Pamäť na nefunkčné Wi-Fi siete

Systém Android 5.1 prináša veľmi zaujímavú novinku aj v práci s pripojením k Wi-Fi. Zariadenie s najnovším Androidom si totiž vie zapamätať tie siete, ku ktorým ste sa v minulosti pripojili, no samotné pripojenie k internetu vám nefungovalo. Stať sa tak môže napríklad v prípade veľkých obchodných domov, kde je na výber často aj niekoľko desiatok voľných Wi-Fi sietí, no po pripojení zistíte, že v skutočnosti nejde o legitímnu sieť. Ak sa v takejto situácii ocitnete, zariadenie vám túto sieť už v budúcnosti neponúkne.

Hoci aktualizácia na systém Android 5.1 nie je obrovská, aj tak prináša niekoľko veľmi zaujímavých a najmä užitočných noviniek. Možno sa nedočkáte prevratných zmien a úplne nových funkcií, no v mnohých prípadoch sú vylepšené, alebo aspoň opravené tie funkcie, ktoré priniesol Android 5.0. Je vidieť, že Google počúva názory svojich fanúšikov a aj touto aktualizáciou odpovedal na časté sťažnosti. Našli ste v systéme Android 5.1 nejaké novinky, ktoré sme tu nespomenuli? Neváhajte a podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: Gizmodo

12.4.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+