MojAndroid

Mnohí označujú Nexus 6P za najlepší Android smartfón súčastnosti. Ako to však býva zvykom – sto ľudí, sto chutí. Hoci Nexus 6P považujeme jednoznačne za najlepší smartfón s čistým Androidom, nemyslíme si o ňom, že je najlepším Androidom na trhu. Má totižto niekoľko nedostatkov, ktoré nám na ňom prekážali. Aj napriek tomu ale musíme priznať, že ide o veľmi významný pokrok v rodine Nexus zariadení.

KONŠTRUKCIA | Kovový obor s dávkou netradičnosti

Nexus 6P je naozaj veľký. Hoci je rozmerovo ešte menší ako Nexus 6 (výšku majú rovnakú), pocitovo ide ešte o väčšie zariadenie. Po svojom predchodcovi totižto nezdedil zaoblené hrany a typický zahnutý zadný kryt a jeho konštrukcia pripomína skôr klasický “kváder”. Rozmery zariadenia predstavujú 159,3 x 77,8 x 7,3 mm a aj napriek tomu, že je vyrobené z kovu, má hmotnosť (iba) 178 gramov. Nejde však o typický smartfón a Nexus 6P má niekoľko netradičných prvkov.

Nexus-6P-3

Prvým z nich sú naozaj dostatočne veľké “brady” zariadenia v prednej časti. Hoci je Nexus 6P rovnako vysoký ako jeho predchodca, má menší displej s uhlopriečkou 5,7″ (Nexus 6 má 6″ displej). Čo opticky vyznieva ako nedostatok, je pri reálnom používaní pozitívom. Menší displej sa aj v tele s veľkými rozmermi ovláda jednoduchšie, aj keď na to stále budete potrebovať obe ruky. Kladne hodnotíme prítomnosť stereo reproduktorov a prednej kamery s rozlíšením 8 Mpix. Na svoje si tak prídu všetci selfie maniaci.

Nexus-6P-4

Ďalším netradičným prvkom konštrukcie je čierny pás v zadnom kryte, ktorý v sebe ukrýva šošovku 12,3 Mpix fotoaparátu a dvojitý LED blesk. Ten má ale netradične dve rovnaké LED diódy, a tak neslúži na vyrovnanie bielej pri fotení v zhoršených svetelných podmienkach, ale ako hrubá sila pri osvetľovaní objektov. Rovnako je tomu tak aj v prípade Nexusu 5X. Netypickým prvkom konštrukcie je aj čítačka odtlačkov prstov, ktorá sa nachádza hneď nad logotypom Nexus. Spodná časť zadného krytu je vyplnená jediným plastovým prvkom, na ktorom sú popísané nutné informácie o zariadení a jeho recyklácii. Ten v prípade nami testovaného modelu nedoliehal dokonale ku kovovej konštrukcii, čo si však pri bežnom používaní zrejme nevšimnete. Ide však o detail, ktorý odbornému oku neunikne.

Nexus-6P-11

Ostatné prvky zariadenia sa klasicky nachádzajú po jeho obvode. Hore to je 3,5 mm vstup pre slúchadlá, vľavo šachta pre nanoSIM kartu, dole microUSB Type-C konektor pre nabíjanie a prenášanie dát, a nakoniec vpravo tlačidlo vypínania a ovládanie hlasitosti. Páči sa nám, že po Nexuse 6 zdedilo tlačidlo vypínania vzorkovaný povrch, ktorý umožňuje rýchlejšie nájsť tlačidlo vypínania aj v tme alebo ho nahmatať vo vrecku.

Konštrukcia nového Nexusu 6P nemá žiadny výraznejší nedostatok, o ktorom by sme vás museli informovať. Vďaka matnej úprave hliníkového zadného krytu sa zariadenia drží v ruke pomerne dobre, aj keď sa nám smartfón párkrát pri nedostatočnej sile úchopu z dlane vyšmykol. Pozor si treba dávať aj na mierne vystupujúci pás s fotoaparátom, ktorý sa pri položení na tvrdú podložku môže poškodiť. Inak ide o kvalitne spracované zariadenie, ktoré má dostatočnú tuhosť konštrukcie a pri používaní vôbec nevŕzga, ani nevydáva iné zvuky. A nedá sa ani tak ľahko ohnúť, ako naznačujú niektoré zahraničné videá :-)

nexus6P-prvky

Nexus 6P

Android 6.0 Marshmallow5,7"
Snapdragon 810, Quad-core 1.55 GHz Cortex-A53 & Quad-core 2.0 GHz Cortex-A571440 x 2560 pixelov
3 GB12,3 Mpix
32/64/128 GB2160p@30fps

NEXUS IMPRINT | Úplne iná skúsenosť ako pri Nexuse 5X

Nexus 6P má, rovnako ako Nexus 5X, snímač odtlačkov prstov umiestnený v zadnom kryte. Softvérovo aj hardvérovo ide o totožné riešenie, ktoré má spoločný názov Nexus Imprint. Aj v tomto prípade tak platí, že si v zariadení môžete uložiť 5 odtlačkov prstov, ktoré môžete používať pri platení v obchode Play, odomykaní zariadenia alebo pri zamykaní aplikácií (na to potrebujete aplikáciu tretej strany). Aj keď ide o naozaj rovnakú technológiu ako v Nexuse 5X, naša skúsenosť pri Nexuse 6P je iná. Horšia.

Nexus-6P-14

Pokiaľ ste zvyknutí na nosenie zariadenia vo vrecku nohavíc, Nexus Imprint vám spôsobí vrásky na čele. Pri vložení zariadenia do vrecka displejom od tela totižto snímač odtlačkov nezmyselne rozpoznáva vašu nohu (aj cez vrstvu textílie) a snaží sa nasnímať odtlačok. V konečnom dôsledku teda vytiahnete mobil z vrecka a keď ho chcete odomknúť odtlačkom, zariadenie vypíše hlášku “Príliš veľa pokusov. Skúste to znova neskôr.” a vy musíte displej odblokovať alternatívnym prvkom zabezpečenia, tzn. vzorom, heslom alebo PIN kódom. Stane sa tak po tom, ako snímač 5-krát nasníma nesprávny odtlačok (nohu) a ide naozaj o častý jav, ktorý sme zaznamenali aj niekoľkokrát denne. Jediným riešením je nosenie zariadenia vo vrecku s displejom otočeným k nohe, čo však môže vyvolať zbytočné dotyky na displeji. Netušíme, prečo sa v tejto veci správa Nexus 6P inak ako Nexus 5X, s ktorým sme podobné problémy nezaznamenali.

nexus-6p-screenshot-33 nexus-6p-screenshot-34

DISPLEJ | QHD rozlíšenie a verné farby

Jednou z najväčších výhod Nexusu 6P je jeho displej. Ten disponuje uhlopriečkou 5,7″, ktorá si zachovala rozlíšenie po svojom predchodcovi. AMOLED displej ponúka maticu 1440 x 2560 pixelov, pričom poskytuje naozaj sýte farby a výborné pozorovacie uhly. Ochranným prvkom je v tomto prípade odolné sklo Corning Gorilla Glass 4, ktoré má na svojom povrchu aj oleofóbnu vrstvu. Tá zaručuje pohodlnejší pohyb prstov pod displeji a mala by slúžiť aj ako ochrana pred zachytávaním odtlačkov. To však nezvláda úplne dokonale, a tak sa pripravte, že si displej budete musieť niekoľkokrát do dňa utrieť od šmúh. Nejde však o nič hrozné a zachytené odtlačky nijako neuberajú z pohodlia pri používaní.

Nexus-6P-1

Výhodou AMOLED jednotky je naozaj dokonalé zobrazovanie čiernej. Tá sa vám hodí najmä pri funkcii zvanej Ambient displej, ktorá zobrazuje upozornenia na zmeškané udalosti na zamknutom displeji vždy, keď ho zoberiete do rúk alebo do zariadenia položeného na stole jemne ťuknete. Získate tak rýchly prehľad o tom, či vám niekto nevolal alebo nepísal. Navyše, takéto zobrazenie notifikácií vám takmer vôbec nespotrebúva batériu, pretože AMOLED displej reprezentuje čiernu pomocou vypnutých pixelov. Pri zobrazení bielej však aj Nexus 6P (rovnako ako Nexus 5X) trpí nedokonalosťami. Biela je zobrazovaná viac do siva, prípadne mierne zažltnutá, čo však nie je dôvod na paniku. Aj v tomto prípade pomôže aplikácia s názvom Screen Balance, pomocou ktorej môžete upraviť vyrovnanie bielej na displeji.

VÝKON | Žiadne zahrievanie ani ohýbanie sa nekoná

Výkonnostne má Nexus 6P jednu obrovskú výhodu – beží na ňom natívny Android 6.0 Marshmallow bez akejkoľvek nadstavby. Aj preto nemajú Snapdragon 810 a 3 GB RAM absolútne žiadny problém s chodom zariadenia, náročným multitaskingom či spustením akejkoľvek dostupnej Android hry. Počas nášho testovania, ktoré trvalo približne týždeň, sme sa ani raz nestretli so žiadnym zaváhaním alebo spomalením systému a nenatrafili sme ani na občasné spomalenie prechodov, ako tomu bolo v prípade Nexusu 5X. Parametre tohto zariadenia dopĺňa grafický čip Adreno 430. Pomocou výsledkov benchmarkov si Nexus 6P môžete porovnať aj s konkurenciou.

nexus-6p-screenshot-09 nexus-6p-screenshot-10 nexus-6p-screenshot-11 nexus-6p-screenshot-13

Aj napriek tomu, že Nexus 6P ponúka výborné papierové parametre, nepatrí medzi najvýkonnejšie zariadenia na trhu. Predbieha ho hneď niekoľko smartfónov, na čele so Samsungom Galaxy Note 5. Aj napriek tomu si ale myslíme, že z používateľského hľadiska ide o absolútne bezproblémové a rýchle zariadenie, ktoré vám bude spoľahlivo fungovať niekoľko ďalších rokov. Rovnako sme počas nášho testovania nezaznamenali žiadne vážne prehrievanie zariadenia, aj keď je konštrukcia vyrobená z kovu. Teplota zadného krytu dosahovala pri vysokej záťaži maximálne 38 °C.

PAMÄŤ | Postačí aj najnižšia pamäťová verzia

Do redakcie sme zakúpili 32 GB verziu Nexusu 6P, ktorá pre používateľa ponúka približne 25 GB pamäte. To je podľa nás dostatočná hodnota na inštalovanie niekoľkých náročnejších hier, uloženie hudby vo FLAC formáte aj na uloženie fotografií a videa vo vysokej kvalite. Pokiaľ patríte ale medzi náročnejších používateľov, môžete si zakúpiť aj 64 či 128 GB verziu tohto smartfónu. Nexus 6P, rovnako ako Nexus 5X, nepodporuje žiadne pamäťové karty.

nexus-6p-screenshot-24

Jednou z možností, ako možno rozšíriť pamäť zariadenia, je USB kľúč s microUSB-C koncovkou alebo s redukciou. Na korektné fungovanie externého úložiska ale budete potrebovať aplikáciu s názvom Nexus Media Importer. Reálne sme však túto možnosť nemohli otestovať, nakoľko nevlastníme USB kľúč s microUSB-C koncovkou a na trhu sa nenachádza adekvátna redukcia. Táto možnosť tak bude dostupnejšia v budúcnosti, kedy sa štandard microUSB Type-C začne používať masovejšie.

OPERAČNÝ SYSTÉM | Najnovší Android. A nielen teraz

Operačným systémom v smartfóne Nexus 6P je Android 6.0 Marshmallow, rovnako ako v prípade Nexusu 5X, vo svojej finálnej verzii. Tá so sebou okrem niekoľkých dizajnových zmien prináša aj praktické softvérové novinky. Tie sa týkajú nielen výdrže batérie, ale aj bezpečnosti či vyhľadávania. Inak ide o čistokrvný Android so všetkou svojou jednoduchosťou, prehľadnosťou a Material dizajnom.

nexus-6p-screenshot-18 nexus-6p-screenshot-22

Nové menu s aplikáciami a odporúčaniami

Novinkou v tejto verzii Androidu je menu s aplikáciami, ktoré má po dlhej dobe vertikálny charakter. Medzi všetkými nainštalovanými aplikáciami tak rolujete zhora nadol. Praktickou funkciou je App Suggestions, teda akési odporúčania na najčastejšie používané aplikácie. 4 ikony najfrekventovanejších titulov nájdete v hornej časti appdraweru. Novou je aj skratka pre hlasové príkazy na zamknutej obrazovke. Tá nahradila skratku pre dialer. Ak chcete na zamknutej obrazovke starú ikonu, musíte vypnúť Google Now On Tap. Viac si o tom prečítajte v samostatnom článku.

nexus-6p-screenshot-19

Google Now On Tap

Keď sme už spomenuli Google Now On Tap, tak musíme povedať, že ide o najlepšiu novinku, ktorú nový Android ponúka. Ide o automatické kontextové vyhľadávanie, ktoré môžete aktivovať dlhším podržaní prsta na akejkoľvek obrazovke systému. Objektívne však musíme povedať, že zatiaľ nefunguje tak, ako by malo, a navyše je aj dosť pomalé. Vyhľadávanie informácií trvá aj 5-6 sekúnd, pričom sú zobrazované informácie často irelevantné, prípadne je zle rozpoznaný subjekt, ktorý chcete vyhľadať. Za najväčšie negatívum však pokladáme to, že Google Now On Tap funguje len v angličtine. Pokiaľ chcete zariadenie používať v slovenčine, dlhšie podržanie tlačidla domov vás presunie do Google Asistenta.

Nexus-5X-screenshot-30

Kontrola oprávnenia aplikácií

Výbornou funkciou je aj možnosť upravovať oprávnenia aplikácií. Takúto funkciu už dlhšie ponúka Apple vo svojich iPhonoch a sme radi, že Android od konkurencie odkukal práve túto možnosť. Používateľ môže osobitne upraviť, aké oprávnenia majú jednotlivé aplikácie a v prípade, že napríklad nechcete, aby Instagram pristupoval ku kontaktom vo vašom zariadení, jednoducho mu to nedovolíte. Okrem toho môžete sami určiť aj to, ktorá aplikácia smie upraviť nastavenia systému, prípadne jednoducho zmeniť predvolené aplikácie (napr. na otváranie PDF, otváranie URL a podobne). Všetko nájdete v Nastavenia > Aplikácie > Konfigurácia aplikácií (ikona ozubeného kolieska vpravo hore). 

nexus-6p-aplikacie-1 nexus-6p-aplikacie-2

Väčší prehľad o zariadení

Novinkou je aj lepší celkový prehľad o zariadení. Priamo v nastaveniach zariadenia si po novom môžete pozrieť jednoduchšie aktuálne spotrebúvanú hodnotu RAM alebo zistiť, ktorá aplikácia zaberá najviac operačnej pamäte. Ďalšie informácie o zariadení sú dostupné v Nastavenia > Informácie o telefóne. Pre rýchly prístup k spotrebe batérie využite ikonu batérie v plne rozbalenej notifikačnej lište. Kliknutím na ňu sa vám zobrazí aktuálny stav batérie.

nexus-6p-screenshot-25

Ďalšie súčasti systému

Nový Android 6.0 Marshmallow okrem spomínaných funkcií neprináša výrazné zmeny. Nájdete v ňom niekoľko nových pozadí, výbornú klávesnicu, ktorá však stále nepodporuje slovenčinu pri písaní ťahom, či dialer, ktorý ponúka inteligentné vytáčanie kontaktov. Celkovo však ide o veľmi prepracovaný systém so zmyslom pre detaily a keď ho raz skúsite, nebudete chcieť žiadnu nadstavbu od výrobcu. Samozrejme, ak nehľadáte špecifické funkcie, ktoré výrobcovia pridávajú ako bonus.

Zmenou prešla aj uzamknutá obrazovka. Tá ponúka namiesto skratky pre dialer (Android 5.x) stratku pre hlasové vyhľadávanie, pričom nikde v nastaveniach neexistuje možnosť pre zmenu tejto skratky. Jediným riešením je vypnutie Google vyhľadávania ako takého, ktoré sme rozoberali v samostatnom návode.

nexus-6p-screenshot-08 nexus-6p-screenshot-17 nexus-6p-screenshot-35

Čo nás trochu mrzí, je fakt, že Google nemyslí pri displejoch, akým disponuje napríklad aj Nexus 6P, na používateľov s kratšími prstami. Tí by určite uvítali napríklad možnosť zobrazenia dialera či klávesnice v zmenšenej podobe. Takto sú všetci odkázaní na ovládanie dvomi rukami, ktoré je v prípade Nexusu 6P naozaj nevyhnutným.

MULTIMÉDIÁ | Silné stereo reproduktory a veľký displej

Veľmi silnou stránkou smartfónu Nexus 6P sú multimédiá. Má totižto naozaj veľký displej s jemným rozlíšením, ktorý vám výborne poslúži na prehranie akéhokoľvek filmu či seriálu, a predné stereo reproduktory, ktoré hrajú naozaj hlasno a kvalitne. Na Nexuse 6P si tak môžete kedykoľvek prehrať obľúbený film alebo hudbu bez toho, aby ste sa nejako obmedzovali.

Nexus-6P-2

Výhodou je prítomnosť funkcie Miracast, ktorá dokáže prenášať obsah displeja na vzdialenú obrazovku. Bezdrôtovo sa tak môžete pripojiť k svojmu monitoru alebo TV s podporou tejto technológie a prezerať si fotografie, video, či iné multimédiá, ktoré máte uložené v zariadení. Rovnako sa môžete spárovať aj so zariadením Chromecast, ktoré vám podobné funkcie ponúkne na všetkých televízoroch s HDMI vstupom. Na prehrávanie multimédií vám odporúčame alternatívne aplikácie, nakoľko natívne Google tituly neponúkajú toľko funkcií. Na prehrávanie videí používame MX Player, na hudbu zas prehrávač JetAudio. S týmito aplikáciami sme dokázali prehrať akékoľvek video (1080p aj 4K rozlíšenie) či skladbu (formát FLAC) z našej multimediálnej knižnice.

FOTOAPARÁT | Chýba optická stabilizácia, aj napriek tomu je ale výborný

Nexus 6P má rovnaký fotoaparát ako Nexus 5X. Ponúka teda rozlíšenie 12,3 Mpix, video v 4K kvalite či niekoľko módov, medzi ktoré patrí Photo Sphere, Panoráma, Efekt zaostrenia či klasické fotografie. Pri nich vyzdvihujeme najmä prítomnosť HDR+ funkcie, ktorá vytvára krajšie fotografie nielen cez deň, ale aj v noci. Vtedy je pre zachytenie väčšieho množstva detailov naozaj nutnou. Čo nás naopak mrzí, je absencia akéhokoľvek manuálneho režimu. Ten si musíte v zariadení nahradiť alternatívou z obchodu Play. Odporúčame vám titul Manual Camera.

Najmä mladí používatelia ocenia prítomnosť 8 Mpix prednej kamery, ktorá robí naozaj kvalitné snímky a nahráva video v maximálnom rozlíšení 1080p Full HD. Pochváliť musíme aj dvojitý LED blesk, ktorý je najmä v úplnej tme naozaj silným, škoda však, že neponúka LED diódy s rozličnou teplotou, ktoré by dokázali aspoň z časti vyrovnať vyváženie bielej. Mrzí nás, že Google ani do tohto zariadenia nevložil optickú stabilizáciu fotoaparátu, no aj tak musíme povedať, že video neobsahuje zbytočné otrasy a jeho kvalita je nadpriemerná. Rovnako ako fotografie, aj ukážky videa si môžete prezrieť v ich plnej kvalite.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk
Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

PRIPOJENIA | Jedinou novinkou je C-čkové USB

Ak porovnáme minuloročný Nexus 6 s novým Nexusom 6P, tak jedinou podstatnou zmenou v otázke pripojení je microUSB Type-C v spodnej časti. To nahradilo klasický microUSB konektor a prináša revolúciu v napájaní a prenášaní dát cez USB porty. Okrem napájania s možnosťou prenosu 3A cez 5V napätie je nový konektor aj reverzibilný, čo znamená, že je jedno, akou stranou ho do zariadenia vložíte. To vám ušetrí nervy najmä pri vkladaní káblu do smartfónu v úplnej tme.

Nexus-6P-5

Z bezdrôtových technológií je v novom Nexuse 6P dostupná Wi-Fi s podporou profilov 802.11 a/b/g/n/ac (aj 5 GHz), Bluetooth 4.2, NFC či GPS s podporou ruského systému GLONASS. Na prenos multimédií môžete využiť aj DLNA prenos alebo funkciu Miracast, ktorú sme v tejto recenzii už spomínali. Čo však v tomto zariadení nenájdete, je infračervený port a FM rádio. Nexus 6P podporuje aj mobilné siete 4. generácie (4G/LTE) s teoretickými rýchlosťami prenosu 300/50 Mbps (Cat6). Okrem toho môžete na Slovensku využívať aj 3G pripojenie (42,2/5,76 Mbps) či 2G na hlasové hovory a EDGE pripojenie.

BATÉRIA | Opäť iba priemerná výdrž

Pri Nexuse 5X sme medzi mínusmi zariadenia spomenuli aj priemernú výdrž batérie. Tá je v prípade Nexusu 6P, ktorý má väčšiu kapacitu batérie (3450 mAh), lepšia a na jedno nabitie sme dokázali fungovať v priemere dva dni, pričom maximálna hodnota rozsvieteného displeja predstavovala 3 hodiny. Náročnejší používatelia budú musieť však nabíjať aj každý večer a naopak, tí, ktorí nemajú celý deň zapnuté mobilné dáta a Wi-Fi, vydržia na jedno nabitie s Nexusom 6P fungovať aj 3 a viac dní.

nexus-6p-screenshot-15 nexus-6p-screenshot-16

Nabíjanie vstavanej batérie je v novom Nexuse realizované za pomoci Quick Charge nabíjačky. Tá je naozaj rýchla (3A/5V) a do 1,5 hodiny dokáže batériu nabiť na plnú kapacitu. Pritom prvé percentá batérie nabije naozaj rýchlo a vy ste tak schopní napríklad po 15 minútovom nabíjaní s telefónom fungovať ďalšie 3 – 4 hodiny. Nevýhodou je, že v balení sa nachádza špeciálna nabíjačka s microUSB Type-C vstupom a kábel s rovnakými microUSB Type-C koncovkami na oboch stranách. Tie tak musíte nosiť neustále so sebou, prípadne si zakúpiť microUSB Type-C/USB kábel, ktorý sme my v čase písania recenzie, kúpili za 20 EUR. Cena týchto káblov však pôjde v najbližších týždňoch a mesiacoch rapídne dole a veríme, že sa dostane na hodnotu 8-10 eur, ktorá je pre tieto káble v zahraničí bežnou.

Nexus-6P-10

Novinkou v Androide 6.0 je systém Doze. Ten šetrí batériu a spotrebu energie tým, že v čase, kedy je zariadenie v absolútnom pokoji (rozumej – leží nehybne na stole), vypne väčšinu procesov a na pozadí nechá bežať iba tie základné operácie, ako prijímanie hovorov a SMS správ. To znamená, že napríklad v noci vám z batérie neubudnú viac ako 2-3%, pričom môžete stále prijímať hovory aj SMS. Maily a upozornenia zo sociálnych sietí si však prečítate až ráno. Mrzí nás však, že si funkciu Doze nemôžete nijako upraviť, ani nastaviť. Riešením môžu byť prvé aplikácie, ktoré ponúkajú úpravu Doze, avšak na ich fungovanie potrebujete root.

Náš tip
Chainfire predstavil jednoduchý root pre Android 6.0

Jednou z noviniek v systéme Android 6.0 Marshmallow je aj optimalizácia batérie pre jednotlivé aplikácie. Systém dokáže sledovať a štatisticky vyhodnocovať fungovanie aplikácií, ich dopyt na procesor a podobne, pričom tieto operácie dokáže neskôr optimalizovať a šetriť tak spotrebu energie. Táto činnosť prebieha automaticky, bez vášho vedomia, a jej fungovanie nijako neovplyvňuje výkon zariadenia. V novom Androide sa nám páči aj prehľadnejšie menu batérie v nastaveniach, kde sa zobrazujú detaily spotreby a naopak, veľmi nám chýba bezdrôtové nabíjanie, na ktoré sme zvyknutí z Nexusu 6 a Nexusu 5.

HODNOTENIE | Nexus 6P

Ako sme už spomínali v úvode, mnohí zo zahraničných recenzentov označujú Nexus 6P za najlepší Android súčastnosti. Hoci sa nám novinka zo spoločnej dielne Huaweiu a Googlu naozaj páči a vytknúť jej môžeme iba detaily, objektívne ju nemôžeme označiť za najlepšie Android zariadenie na trhu. Ešte stále sa tu nachádzajú zariadenia, ktoré ponúkajú vyšší výkon, lepší fotoaparát aj dlhšiu výdrž na batériu, no žiadne z nich nemá tieto tri pozitíva súčastne. Nexus 6P tak hodnotíme ako najlepší Nexus smartfón v doterajšej histórií zariadení z tejto rodiny a získava od nás aj ocenenie TIP redakcie. Ide predsa len o najlepší smartfón s čistým Androidom.

Nexus-6P-12

Za najväčšie pozitíva zariadenia považujeme veľký a naozaj kvalitný displej, výkon a celkovú rýchlosť zariadenia, či fotoaparát, ktorý dokáže robiť naozaj výborné fotografie aj video. Naopak, viac sme očakávali napríklad od presnosti snímača odtlačkov prstov, ktorý nám spôsoboval vrásky na čele takmer denne. V globále ale ide o výborné zariadenie a komplexný celok, ktorý môže pokojne slúžiť na prezentáciu nového Androidu a toho, čo chce Google na mobilnom trhu dosiahnuť. Konkurencia sa ešte stále má čo učiť, no otvoreným by mal byť aj Google. Rozhodne by sme v ďalšej verzii Androidu privítali napríklad špecificky upravené súčasti systému pre veľké displeje alebo niektoré funkcie, ktoré ponúkajú výrobcovia Androidov vo svojich nadstavbách. Taktiež už bohužiaľ neplatí, že Nexus zariadenia sú voči rovnocennej konkurencii lacnejšie. Však cena nami testovaného modelu v 32 GB verzii predstavovala až 620 EUR.

nexus-6p-ocenenie

Plusy

+ displej

+ výkon a rýchlosť zariadenia

+ fotoaparát

+ konštrukcia

+ Android 6.0 Marshmallow a jeho nové funkcie

Mínusy

– nie dokonale fungujúci snímač odtlačkov prstov

– nadpriemerne veľký displej s absenciou akýchkoľvek funkcií pre zvýšenie pohodlia jeho ovládania

4.11.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Jaro

  Revolúcia v nabíjaní cez usb c?Mate to trocha popletené lebo to podporuje len usb 2.0 a take lumie nim nenabijete lebo tá má 3.1.Ziadna rýchlosť v kabli nieje len urobili obojstranný konektor.Bordel v Androide.Pred rokom plno článkov o ohýbaní Iphone,nexus ohne i malé decko a nič?

  • Lukas Vyletel

   to ohnutie bol hoax, pozri si o tom dalsie videa atd

   • To prvé (rozšírené) video bolo jednoznačne hoax. Najnovšie videá, uverejnené v posledných dňoch, ale ukazujú, že Nexus 6P sa dá naozaj ohnúť. Určite však nie tak jednoducho, ako to bolo zobrazené na prvom videu. Navyše, osobne som N6P skúšal ohnúť a konštrukcia je naozaj pevná. Tlačil som veľmi silno a nič sa nestalo :)

    • Lukas Vyletel

     mozno si len slabsi ako male dieta :-D ako to v tom prvom videu povedal typek :-)

   • SimSon

    Neviem ci to bol hoax, ale urcite tomu trochu “pomohli” tym, ze najprv na prednej strane nahriali sklo. Bolo pekne vidno, ze re-krystalizovalo (zostali blede flaky), a to potom samozrejme nema taku pevnost, ako predtym…

    • Lukas Vyletel

     plus to sklo bolo actually prasknute

 • SimSon

  boha, 620e! Kde su tie casy, ked prave Nexus-y tlacili svojou cenou dole aj ceny ostatnych smartfonov?

  Mimochodom, USB-C je len typ konektora, nic viac. Samotny konektor USB Type-C este neznamena automaticky podporu USB 3.1, ani “power delivery” (ani naopak: zariadenie podporujuce USB 3.1 a/alebo “power delivery” este nemusi automaticky pouzivat Type-C konektor)…

  • Cena je naozaj dosť vysoká, ale taký trend nastolil už Nexus 6 minulý rok. Vtedy Google verejne vyhlásil, že na úkor ceny prinesie parametre, ktoré budú konkurencieschopné aj vlajkovým lodiam iných výrobcov.

   S tým káblom to je jasné, ešte si počkáme na širšie využitie USB 3.1. Chcel som iba naznačiť, aké výhody má táto verzia USB a že USB Type-C nie je iba “obojstanný konektor”, ale má aj iné výhody. Aj Google pribaľuje k N6P nabíjačku s 3A/5V výstupom, takže ten prenos energie je značne rýchlejší. Na rýchlejší prenos PC smartfón cez USB 3.1 si ale budeme musieť ešte počkať.

 • Inak tie káble odporúčam pozrieť na amazon.de …tam sú pod 10e aj 3.0…na doplnky je nemecký amazon lepší ako tu na sk.

  • ujoslav

   Čím lacnejší, tým lepší http://goo.gl/Fhxuit

   • No skôr ide o to že tam nájdem tú istú vec od toho istého výrobcu ale lacnejšie :). Takže kľud.

 • Miso3

  Nepostrehli ste na Vasom testovanom nexuse zlte alebo ruzove body na displeji?

  • V recenzii píšem o tom, že displej sa javil mierne zažltnutý, miestami sivý (najmä pri zobrazení bielej), no žiadne fľaky či miesta s rozličným zafarbením na displeji nemáme.

   • AndyMann

    Ondrej, prosimta ma tento telefon funkciu detekciu oci (ako napr. LG G3, Samsungy), ze ked sa divam na phone, tak mi nezhasne display ? Dik moc

 • dfx
  • skus pozriet aj ine videa kde ohnut nesiel…neverim bud bol dopredu poskodeny alebo nejaky vadny kus…mozno nejaky testovaci z tych prvych.

  • Parki

   Je to fake, hľadaj ďalej a uvidíš sám, bendgate ako pri tvojom milášikovi tu nehrozí :)

 • Comby

  Ktorýže Android má byť lepší než Nexus 6p?

  • Adam Beňko

   Note 5

   • Comby

    Rovnocenný áno, ale lepší? Nepovedal by som.

    • Adam Beňko

     Prepáč ale Nexus 6p neporáža Note 5 v ničom. Jedine v software podpore do budúcna.

     • a to je u mna to najpodstatnejsie…podpora
      pretoze s vykonom aky ma mi vystaci zasa na 3 roky minimalne :)

      • Adam Beňko

       Keby len u nás stal toľko čo v USA…

       • Comby

        Musíš lepšie čítať. Nenapísal som, že 6P poráža Note 5, ale že sú rovnocenné. Note 5 má lepšie HW parametre, ale tie sú na hovno, keď to zasere Touchwiz.

        • kri

         Ja samsungy nemusim, ale ta neustala kritika touchwizu mi zacina pomaly liest na nervy. To lagovanie samsungov nie je sposobene tym, ze sa nahradi par ikoniek, kde tu zmeni farba, ci pozadie statusbaru, navbaru a tak. Len tak namatkovo. Ziadny vyrobca nenarve tolko senzorov do mobilu ako samsung. Ku kazdemu treba ovladac, ku kazdemu treba co to zakomponovat do kernelu, k vacsine z nich potom pribudne aj aplikacia, nutnost spustenej konektivity s vasimi externymi zariadeniami atd atd. Toto vsetko sa musi niekde prejavit. Ak to porovname povedzme so sony. Tie nevedia ani p r d. Preto su sviznejsie a vydrzia dlhsie. A samozrejme za rovnake peniaze ako samsungy. No panom trhu je spotrebitel. Kazdy si vyberie to co mu najviac vyhovuje.

         • Parki

          Touchwiz laguje už odjakživa, ešte keď tam Samsung nepchal žiadne senzory naviac. Už S3 bola brutálne zalagovaná, S4 v tom statočne pokračovala a pritom nepoužívali žiadne mimoriadne senzory, ktoré by konkurencia nemala.
          Ďalšie senzory sa objavili až s S5kou, ale buďme úprimní – správne napísaný ovládač k akémukoľvek senzoru nemôže spôsobovať lagy, pády aplikácií či dokonca reštarty telefónu.
          Touchwiz je skrátka zle naprogramovaný.

          • kri

           S4 ma 8 senzorov, prve Z od sony iba 4.
           S3 ma 5 senzorov, S2 ma tie iste senzory ako Z od sony. A to uz je kusok z technologickeho muzea.
           Take sony sa casto ani nechce zobudit. Daj do googlea frazu sony sleep of death bug a bude vymalovane.

        • Adam Beňko

         Tak ja by som nikdy nedal za Nexus 6p toľko , čo za Note 5 som ochotný dať . Pre mňa ma 6p aspoň o 200 e nižšiu hodnotu. Ale tak 100 ľudí 100 chutí.

       • tak zatial si vystacim s nexus5 kedze vykonom je v pohode a ked pojde cena dole trocha tak potom kupim :)

      • Lukas Vyletel

       ja sice tiez chcem nexusy aby som mal novy android cim skor (hlavne pre sw testing), ale preco je pre teba softverova podpora najpodstatnejsia? Beznemu uzivatelovi fakt vystaci napr aj ta LG G2, co tu niekto spominal, kvalitny dobry telefon, ktory aj dnes ma stale velmi dobry vykon.

       • no pretoze som rad ked mam skoro okamzite novy sw a mozem si vyskusat nove moznosti ktore ponuka…proste som taky a bavi ma to tak :) a nevravim ze taky LG G2 je zly :)

  • kri

   Moja LG G2 :-)
   Zopar faktov o nej.
   Antutu: viac ako 42 000
   GB3 Single Core 920
   GB3 Multi Core 3200
   3D mark viac ako 18 000
   Velamo vyse 4400
   SOT 7 hodin pri 98 hodinach standby
   2 roky stare delo. Na mieste huaweiu a googleu by som sa zacal pomaly hanbit.

   • dusan182

    Pouzivas nejaku custom rom na tej g2jke?

    • kri

     CloudyG2 3.3 a kernel od dorimanxa v.6.8.

   • no v podstate tieto benchmarky ma nikdy nezaujimali a v zivote som ziaden nepouzil…pretoze je to nepodstatna vec. Kolke samsungy mali brutal vykon a super vysledok no prisiel na rad system resp ich touchwiz a bolo po vykone :) mna hlavne zaujima ako pracuju v beznom pouzivani a nie si honit na tom kolko bodikov ma v benchmarkoch :D…ale chapem ze kazdy ma tie priority inde :)

    • Parki

     G2 je rýchla nielen v benchmarkoch, ale i pri bežnom používaní, a to dokonca so stock ROMkou.
     Stačí si na youtube pozrieť porovania s G4, S6 či iP6 – napriek tomu, že ide o viac ako 2 roky starý telefón, bez problémov s nimi drží krok :)

     • ale netvrdim ze nieje rychly :) ja mam nexus 5 a stale staci vo vsetkych parametroch a pri beznom pouzivani…preto stale cakam s vymenou :) len som chcel tym povedat ze mi je nejaky benchmark ukradnuty…mna zaujima podpora a tam nexus jednoznacne vedie :)

    • kri

     Ani ja ich moc nemusim, nepouzivam ich na to co opisujes :-) Snazil som sa tym na nieco poukazat a nedaval som v mojom prispevku len body z benchmarkov. Napr. dvojnasobny SOT oproti v recenzii uvedenym 3 hod. mam na miestach so zlym pokrytim siete, kde mobil travi dlhe minuty hladanim signalu. Mojou prioritou je prave to co opisuje vo svojom prispevku Parki. Ze obcas ide ruka v ruke vyladenost systemu, jeho rychlost a plynulost aj s nejakym benchmarkom je len taky maly bonus.

     • no ja fungujem na nexus 5 a nexus 7 (2013) co bol dostupny na google play a plynulost mu este ani raz nechybala…dokonca u mna sa neprejavila ani chyba s fotakom kedy nadmerne vybijal bateriu. Dokonca ani ine problemy ktore sa vyskytli u inach pri aktualizaciach…takze za mna som velmi spokojny s nexus zariadeniami. Ale proste to je 100 ludi 100 chuti :)…Ale LG G2 urcite je dobry mobil…ved z neho vychadza i spominany nexus 5 :)

   • Dano3266

    Pozerám už nejaký ten mesiac náhradu že keby niečo, tiež ju mám už skoro 2 roky a neviem nájsť nič poriadne čo by malo podobnú veľkosť, baterku, notifi LED a hlavne rýchlosť nabíjania. Ktorý z týchto dnešných predražených krámov sa dokáže nabiť za 1h 40 min a vydržať so zapnutým displejom cez 3 hodiny? Asi si zaobstarám používanú 16 GB verziu, dočasne bude slúžiť ako navigácia.

 • lol

  Kolko volnej RAM je po spusteni cisteho noveho systemu po vybaleni telefonu? Aj v pripade 5X. vdaka

 • Miso3

  Este nie je znama dostupnost pre nas trh?

 • Som jediny, co neznasa AMOLED? mal som 2 mobily a nikdy viac … casom sa obraz vypali (z navigacie napriklad) a uz to tam ostane, je to tragedia.
  IPS mi pride ovela lepsia volba

 • Martin Tačner

  Děkuji za kvalitní recenzi.

 • Lukas Vyletel

  Takze uz pouzivam Nexus 6P par dni, par veci: V recenzii sa spomina nedoliehavy kus plastu v zadu, moj konkretny device taku vadu nema. Ovladanie dvomi rukami: Ja osobne pouzivam telefon jednou rukou. Mne osobne sa to da;

  Senzor odtlackov prstov: bud som to nepochopil, alebo je to neskutocna somarina; Na odomknutie telefonu sice staci prilozit prst k snimacu, lenze niekedy to neodomkne telefon okamzite, ale ukaze to lock screenu, kde treba zadat este bud heslo, pin, alebo pattern. Ako kedy, raz ano, raz nie; Nechapem velmi na zaklade coho to rozhodnutie vykonava. V kazdom pripade to odmietam pouzivat;

  Co ma stve vsak uplne najviac s tym senzorom, ze len kvoli tomu senzoru sa neda nastavit nikde double tap na zobudenie displeja. Hoci kernel taku moznost ma a da sa nastavit (ale treba rootnut telefon). Este som sa k rootu nedostal, ale len kvoli tejto jednej veci to zrejme fakt spravim.

  Cena: Ja som kupil z USA zariadenie v 64GB verzii za cca 550 EUR? Nejako tak… Cez znamost z oficialneho Google Play Store. Samozrejme mam teraz americku nabijacku…. :-/

  A este jedna vec, v baleni sa sice nachadza USB-C na USB kabel, ale je velmi kratky; Budete chciet zainvestovat do dlhsieho kabla a treba si davat pozor na to, ci tie kable splnaju USB-C standard… Standardne je balenie tiez vybavene dlhym USB-C na USB-C kablom, nabijacka ma USB-C zasuvku;

+