MojAndroid

Google už nie je materskou spoločnosťou svojich projektov, ale len jedným z nich. Larry Page a Sergey Brin v noci oznámili vznik novej spoločnosti s názvom Alphabetktorá bude zastrešovať všetky produkty a firmy spadajúce pôvodne pod Google. O tom, že bol tento krok správny, hovorí napríklad nárazový nárast hodnoty akcií Googlu (Alphabetu) o 6%. Viete však, čo reprezentujú jednotlivé písmená abecedy v podaní firmy Alphabet? Ak nie, tak vám to prezradíme.

A = Alphabet

Alphabet sa stal materskou spoločnosťou pre všetky projekty, ktoré doteraz spravoval Google. Jej výkonnými riaditeľmi sú Sergey Brin a Larry Page, ktorí sa vzdali pozícií v Googlu na úkor Sundara Pichaia, aby nebránili spoločnosti v ďalšom vývoji a napredovaní.

Zdroj: computerhistory.org
Zdroj: computerhistory.org

B = Boston Dynamics

Boston Dynamics je firma vyrábajúca pokrokové roboty. Tie dokážu behať ako zvieratá alebo ľudia a o tom, že ide o naozaj zaujímavé produkty, sa môžete presvedčiť na vlastné oči.

google-dog-kicked

C = Calico

Calico je spoločnosť, ktorá sa zaoberá boju proti rakovine, Parkinsonovi, či Alzheimerovi. Využíva na to špeciálne vyvinutý liek známy ako P7C3. Okrem toho sa Calico snaží zabrániť starnutiu a hľadá spôsob, ako predĺžiť životy ľudí.

fb_share

D = Deep Mind

Deep Mind je technologický start-up zaoberajúci sa umelou inteligenciou. Ich algoritmy pomáhajú Googlu s triedením fotografií cez Google Now, ale aj s riadením autonómnych automobilov.

screen-shot-2014-01-27-at-9-16-52-am

E = Google Earth

Google Earth vám zrejme netreba bližšie predstavovať. Ide o systém, ktorý vám umožňuje prezerať si našu planétu bez toho, aby ste vstali od počítača alebo smartfónu.

Google Earth

F = Google Fiber

Projekt Google Fiber zabezpečuje ľuďom cez optické káble 1 Gbps internet a káblovú televíziu. Hoci funguje len v niekoľkých amerických mestách, ide o veľmi perspektívnu spoločnosť.

google-fiber

G = Google (Glass)

Oficiálna stránka Alphabet hovorí o tom, že G znamená Google. Niektoré zdroje ale uvádzajú, že sa pod G radí aj projekt inteligentných okuliarov Google Glass. G je podľa nás najdôležitejším písmenom v tejto abecede a práve v Googli budeme počuť o najväčších novinkách.

Google Glass

H = Hangouts

Hangouts je naozaj jedným z najlepších online komunikátorov na svete. Dokazuje to aj jeho verzia 4.0, ktorá bola uvoľnená iba včera. Prináša nový (jednotný dizajn) a niekoľko praktických inovácií.

hangouts-cover

I = Google Ideas

Hoci mnohí z vás nepoznajú Google Ideas, ide o jednu z najzaujímavejších súčastí Googlu, teda po novom Alphabetu. Google Ideas bojuje proti digitálnym útokom, korupcii a hackerom po celom svete. Jedným z ich projektov je napríklad interaktívna mapa DDOS útokov po celom svete.

google-ideas

J = Jump VR

Jump je projekt, na ktorom Google (Alphabet) spolupracuje spolu s GoPro. Ide o špeciálny stojan pre 16 GoPro kamier, ktorý dokáže zachytávať obraz pre virtuálnu realitu vo vysokej kvalite.

jump-vr

K = Knowledge Graph

Knowledge Graph slúži na zobrazovanie odpovedí na otázky, ktoré si dáte vyhľadať do Googlu. Namiesto toho, aby ste odpoveď museli hľadať na jednom z vyhľadaných odkazov, Google vám ju zobrazí priamo v pravej časti obrazovky.

knowledge-graph

L = Life Sciences

Táto súčasť spoločnosti Google[x] sa zaoberá inováciami v oblasti medicíny. Vymysleli šošovky pre diabetikov, lyžičku pre ľudí s Parkinsonom, umelú kožu či nanočastice, ktoré dokážu detegovať počiatky nejakej choroby.

Inteligentné kontaktné šošovky

M = Makani

Makani sú inteligentné drony, ktoré získavajú energiu z vetra. Sú efektívnejšie ako turbíny na zemi, pretože lietajú a vo vzduchu hľadajú silnejší vietor.

makani

N = Nest

Nest je spoločnosť zaoberajúca sa inteligentnými domácnosťami. Momentálne ponúka inteligentný termostat, senzor požiaru a bezpečnostnú kameru, no snahy spoločnosti smerujú k tvorbe inteligentných domácich spotrebičov, ktoré budú pripojené do Internetu vecí.

Works_with_Nest_-_YouTube

O = OK Google

OK Google sú hlasové príkazy, ktorými môžete ovládať svoj smartfón alebo si niečo vyhľadať v Google Chrome. Ide o veľmi inteligentný systém rozpoznania hlasu, ktorý bude mať v budúcnosti ešte svoje slovo.

Ok-Google-Voice-Search

P = Projekt Loon

Google (Alphabet) chce v projekte Loon priniesť internet na všetky kúty Zeme. Prvé balóny sú už vo vzduchu a v najbližšom teste chce Google priniesť internetové pokrytie pre všetkých obyvateľov Sri Lanky.

project-loon-gif

Q = QUIC Protokol

Skratka QUIC znamená Quick UDP Internet Connection. Ide o nový protokol, ktorý má urýchliť načítavanie videa na webstránkach a celkovo zrýchliť surfovanie po internete.

0rtt-graphic

R = reCaptcha

Systém reCaptcha slúži na bezpečné prihlasovanie, ktoré zabraňuje spamu a prístupu robotom. Najnovšie v ňom napríklad nemusíte odpisovať text z obrázku, ale napríklad vybrať z fotografií všetky jedlá, ktoré sú sladké. Google tento systém využíva aj na spresnenie Google Máp (čísla, ktoré ľudia odpisujú z obrázkov sú čísla domov z Google Máp), či na digitalizáciu kníh.

google-recaptcha

S = Skybox Imaging

Skybox Imaging je start-up, ktorý kúpil Google ešte minulý rok za 500 miliónov dolárov. Vyrábajú menšie satelity, ktoré sú lacnejšie, a tak ich do vesmíru môžu posielať viac. Viac satelitov dokáže zachytiť viac fotografií a lepšie tak zdokumentovať zemský povrch.

brc_city-gif-medres

T = Titan Aerospace

Projekt Titan Aerospace sa zaoberá dronmi, ktoré sú poháňané solárnou energiou a pomáhajú vylepšovať presnosť Google máp. Zo vzduchu na cesty vidia predsalen lepšie ako my na zemi.

s50_farm_1366

U = URL Builder

URL Builder je časť Google Analytics, ktorá umožňuje správcom webu vytvoriť silnejšie URL adresy pre online vyhľadávače, čo pre nich v konečnom dôsledku môže generovať viac návštev.

googleanalytics

V = Autonomous Vehicles

Inteligentné vozidlá majú v portfóliu Alphabetu jednoznačne svoje miesto. Najnovšie ich testujú na reálnych cestách v Mountain View a v Austine, a pokiaľ budú úspešné, už o niekoľko rokov by nás mohli voziť do práce bez toho, aby sme pohli prstom.

google-auto-cover

W = Projekt Wing

Počuli ste o tom, že Amazon chce posielať zásielky dronmi? Google to chce tiež. Donáškové drony má na starosti projekt Wing, ktorý už teraz dokáže doručiť malé balíky. V budúcnosti chce týmto spôsobom Google doručovať napríklad lieky do oblastí, kde je ťažký prístup po zemi.

project-wing

X = Google[x]

Google[x] je laboratórium, v ktorom vznikajú nezvyčajné nápady a inovácie. Najzaujímavejším je ale meno jeho riaditeľa – Astro Teller.

astro-teller-google-x4

 

Y = YouTube

Jedna z najpopulárnejších služieb Googlu? Určite YouTube. Ten najnovšie ponúka napríklad 360° videá, ktoré si môžete prezrieť aj cez kartónové okuliare Google CardBoard či službu pre streamovanie hier.

youtube-gaming-cover

Z = ZygoteBody

ZygoteBody, neskôr známe aj ako Google Body, je systém, ktorý dokáže generovať ľudské telo so všetkými jeho sústavami. Využitie nájde samozrejme v medicíne, ale aj na školách či pri príprave lekárov na operácie.

download-zygote-body-screenshot

Zdroj: TechCrunch

11.8.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+