MojAndroid

Spoločnosť Google ohlásila pred niekoľkými hodinami obrovské organizačné zmeny. Zakladatelia Larry Page a Sergey Brin sa presunuli z vedenia Google a stali sa lídrami novej materskej spoločnosti Alphabet. Tá bude zastrešovať všetky aktivity internetového giganta. Pojem Google ale z našich životov nezmizne, no pod ním si už budeme predstavovať iba hlavné produkty, ktoré nesú túto značku. Novým CEO Google sa stáva Sundar Pichai, ktorý bude mať na starosti vyhľadávanie, reklamy, mapy, YouTube a Android spolu s obchodom Play.

Pre spoločnosť to teda znamená obrovské zmeny vo vnútri, ale aj navonok. Všetky akcie Google odteraz ponesú meno materskej spoločnosti Alphabet. V oficiálnom blogovom príspevku Page napísal, že Google nie je a ani nikdy nebol iba obyčajnou spoločnosťou a že v Google veria, že lídri úspešných spoločností časom nadobudnú pohodlie a prestanú inovovať. Vo svete technológií by to ale mohlo mať katastrofálne následky, a tak Google nebude predstavovať iba malé zmeny, ale aj také, akých svedkami sme dnes.

sundar-pichai-23

Google pritom priniesol o čosi menej výrazné zmeny už v októbri minulého roku. Sundar Pichai sa už vtedy dostal do vedenia prakticky všetkých najdôležitejších produktov Google, zatiaľ čo Larry Page a Sergey Brin sa mohli venovať obchodnej stránke spoločnosti a zároveň novým produktom, ktoré vyžadujú veľa pozornosti. Súčasná situácia je preto prekvapivá, ale zároveň ide o logické vyústenie posledných trendov v Google. Pod novú spoločnosť Alphabet tak okrem Google a jeho produktov budú spadať ďalšie podnikateľské oblasti, ako napríklad projekt Calico zameraný na predĺženie života či projekt Wing zaoberajúci sa zasielaním tovaru dronmi. Pod materskú spoločnosť tiež budú spadať odvetvia spoločnosti, ktoré hľadajú potenciálne zaujímavé start-upy, ktorým poskytujú financovanie.

Ide tak o obrovské zmeny v rámci spoločnosti, ktoré si ale bežný užívateľ hneď neuvedomí. Neočakávame žiadne výrazné zmeny označení produktov, s ktorými sme sa už naučili existovať. Ide skôr o krok, ktorého význam sa prejaví v budúcnosti. Ak by ale súčasnosť mala byť odrazovým mostíkom, máme sa na čo tešiť – po oznámení noviniek stúpli akcie Google o takmer 6 % za jediný deň.

Zdroj: Google via Forbes, The Verge

11.8.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+