MojAndroid

Konšpirátori naďalej konšpirujú a tento rok si to odniesli hlavne 5G vysielače. Britský komunikačný úrad Ofcom zverejnil správu, že v roku 2020 bolo v dôsledku konšpiračných teórií napadnutých až 159 vysielačov, čo zapríčinilo celkovo 170 000 hodín výpadkov služieb mobilných operátorov. Ničenie 5G vysielačov vo Veľkej Británii je však na ústupe, informuje portál Gizchina.

„V tomto roku sa prostredníctvom sociálnych sietí šírilo veľa nepravdivých tvrdení (týkajúcich sa epidémie)… Tvrdenia, že elektromagnetické žiarenie z 5G vysielačov predstavuje zdravotné riziko existovali bohužiaľ aj pred príchodom koronavírusu.“

5G vysielač požiar

Správy nie len z Veľkej Británie ukazujú, že úmyselné ničenie 5G infraštruktúry je jasne spojené s konšpiračnými teóriami, ktoré spájajú 5G s ochorením Covid-19. No aj napriek ťažkostiam sa Veľkej Británii darí v budovaní 5G infraštruktúry. Do konca roku 2020 budú mať podľa odhadov štyria operátori celkovo až 3 000 5G vysielačov. To je desaťkrát viac ako na konci roku 2019.

Stále neexistuje žiadny vedecký dôkaz, ktorý spája 5G vysielače a koronavírus

V pomerne krátkom čase sa vo svete objavili dve neznáme veci a v ľuďoch to vyvolalo strach. V snahe vysvetliť si, čo sa vo svete deje a získať tým späť pocit istoty sa na internete začali šíriť konšpiračné teórie. Avšak neexistuje žiadny vedecký dôkaz, ktorý spája 5G a šírenie koronavírusu a spomínané 5G vysielače boli upálené zbytočne. Okrem iného sa vírus šíri po celom svete, nie len v krajinách, kde sú 5G vysielače.

Tieto nepravdivé tvrdenia prinútili medzinárodné inštitúcie vyhlásiť, že „technológia 5G nespôsobuje nový koronavírus.“ Podľa profesora Stevena Powisa, riaditeľa NHS England, je spojenie 5G s koronavírusom „šokujúce“ a „absolútne svinstvo“. Britská vláda zas tieto tvrdenia považuje za „nebezpečné kecy“.

Prečo nie je 5G nebezpečné

Konšpiračné teórie okrem iného tvrdia, že 5G žiarenie ovplyvňuje ľudský imunitný systém, čo však nie je pravda. Pre pochopenie stačí jednoduché vysvetlenie, ako funguje elektromagnetické žiarenie.

Podobne ako pri 4G a 3G sieťach sú na šírenie signálu 5G použité nízkofrekvenčné neionizujúce elektromagnetické vlny, ktoré nie sú dosť silné na to, aby akokoľvek poškodili ľudské bunky. Pre ľudí sú nebezpečné zdroje ionizujúceho žiarenia, medzi ktoré patrí napríklad aj slnečné žiarenie či Röntgen. Takže ľudskému organizmu skôr uškodí pobyt na slnku ako nejaký 5G vysielač.

Elektromagnetické žiarenie taktiež nedokáže prenášať biologické vírusy. Koronavírus sa podobne ako iné bežné vírusy šíri kvapôčkovo, čiže napríklad kýchaním alebo kašlaním.

Náš tip
Telekom spustil 5G sieť: Pokrytá je približne polovica Bratislavy, podporovaných 12 smartfónov
30.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+