MojAndroid

Rok 2020 bol pre spoločnosť náročný, no budovanie 5G siete nezastavila ani pandémia. Portál iMore informoval, že 5G sa uvádza na trh rýchlejšie ako staršie 4G alebo 3G siete.

Do roku 2026 bude mať 5G pokrytie až 60 % populácie

Spoločnosť Ericcson tvrdí, že 5G pokrytie môže mať do konca roka 2020 až viac ako miliarda ľudí a predpokladá, že do roku 2026 by 5G pokrytie mohlo mať až 60 % svetovej populácie. Spoločnosť taktiež verí, že do konca roka 2020 bude mať až 218 miliónov ľudí aktivovaný u svojho operátora paušál, ktorý umožňuje pripojenie na 5G sieť. Toto číslo by sa podľa spoločnosti do roku 2025 malo zvýšiť až na 2,8 miliardy.

Test O2 5G siete z P40 Pro

Rok 2020 mal byť podľa spoločnosti rokom, kedy sa 5G malo stať “mainstream”. Šírenie koronavírusu ale vyvolalo pochybnosti o tom, ako veľmi sa bude technológia tento rok využívať. No namiesto spomalenia budovania 5G sietí pandémia v niektorých smeroch toto budovanie uľahčila.

5G na Slovensku

O Slovensku sa často vraví, že sme ako krajina “za opicami”, no v prípade budovania 5G sietí na Slovensku sa to povedať nedá.

Iniciatívy sa ujal operátor 4ka a prvú komerčnú 5G prevádzku spustil ešte minulý rok v Banskej Bystrici. Necelý rok na to sa pridal aj operátor O2 a 5G spustil v 4 mestských častiach Bratislavy.

Spoločnosť vníma príchod 5G negatívne

5G sa aj napriek svojim výhodám (napríklad možnosť ovládať pretekárske auto iba pomocou smartfónu) nestretlo s nadšením a veľa ľudí sa jeho príchodu bojí. Na Slovensku sa podľa prieskumu 5G sietí bojí až pätina obyvateľov.

Celosvetovo sú najväčšie obavy spojené s možnými zdravotnými rizikami. Ľudia sa taktiež boja, aký vplyv bude mať 5G na vtáky a hmyz.

Konšpirátori z celého sveta sa realizujú

V súvislosti s týmito obavami sa na internete začalo šíriť množstvo konšpirácií. Medzi najpopulárnejšiu patrí tvrdenie, že koronavírus sa šíri pomocou 5G a že pomocou vakcíny nás všetkých začipujú. Ľudia po celom svete sa búrili a vo veľkom 5G vysielače podpaľovali. Dokonca sa na internete začalo predávať USB, ktoré vás má ochrániť pred 5G žiarením.

Nedávno na Slovensku prebehlo celoplošné testovanie v záujme spomaliť šírenie vírusu a konšpirátori sa toho okamžite chytili. Vraj práve počas výteru nám do mozgu mali vložiť čip.

Koncom októbra sa na Facebooku zas objavila správa, že v Liptovskom Mikuláši bol tajne spustený 5G vysielač a ľudí kvôli nemu bolela hlava. Regulačný úrad situáciu preveril a zistil niečo, čo väčšina z nás dávno vedela – v Liptovskom Mikuláši sa žiaden 5G vysielač nenachádza.

Náš tip
Briti pritvrdzujú. Ostro zakážu montáž 5G technológií od Huawei

2.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+