MojAndroid

Dezinformačne správy, konšpiračné teórie a voľne sa internetom šíriace hoaxy sa v posledných rokoch stali problémom pre pre väčšinu európskych krajín. Museli na ne začať reagovať aj sociálne siete, kde sa hoaxy šíria najjednoduchšie a najrýchlejšie. Momentálne sú najväčším problémom dezinformácie okolo epidémie koronavírusu. Podľa portálu Engadget na ne začne najväčšie sociálna sieť Facebook svojich používateľov aktívne upozorňovať notifikáciami.

Notifikácia upozorní používateľov, ktorí reagovali na príspevok s dezinformáciami

Sociálna sieť zavádza nové upozornenie, ktoré informuje používateľov, že príspevok, ktorý sa im páčil, zdieľali alebo komentovali, bol odstránený z dôvodu „potenciálne dezinformačných informácií o COVID-19″. Doteraz Facebook len priamo označoval príspevok s dezinformáciami a vyzýval používateľov, aby navštívili webovú stránku Svetovej zdravotníckej organizácie. Po novom to dá formou notifikácie vedieť všetkým, ktorí do príspevku nejako zapojili.

Nové notifikácie budú oveľa podrobnejšie než predošlé upozornenia. Kliknutím na notifikáciu sa používatelia dostanú na vstupnú stránku, kde môžu vidieť miniatúru nevhodného obsahu, lajky, zdieľania a prečo bol odstránený z Facebooku. Ďalej tam bude napríklad možnosť odhlásiť sa zo skupiny, ktorá pôvodne zverejnila dezinformácie, alebo si nechať zobraziť fakty o koronavíruse.

Notifikácie nemusia byť dostatočným riešením

Napriek tomu ale technologický portál Fast Company nepovažuje nové zmeny za dostatočné. Podľa jeho tvrdenia mieria notifikácie len na časť používateľov a neposkytnú priamy prístup k faktom, ktoré si musia vyhľadať samí. Navyše tento krok prichádza veľa mesiacov od začiatku pandémie, kedy už došlo k mnohým škodám. Facebook ale tvrdí, že už odstránil viac ako 12 miliónov škodlivých dezinformácií o koronavíruse a označil ďalšie milióny. Spoločnosť sa zároveň pripravuje na boj proti vlne dezinformácií o vakcínach proti koronavírusom.

Otázne je tiež, ako budú používatelia reagovať na nové notifikácie. Dezinformácie o koronavíruse väčšinou šíria ľudia, ktorí nevyužívajú kritické myslenie, ale skôr vyhľadávajú správy, ktoré podporujú ich predstavu o svete. Nechcú počuť fakty, ale to, čo chcú počuť. Aktívne notifikácie o dezinformácii budú vnímať opäť ako zlo nadnárodnej internetovej korporácie. Edukačný link, ktorý sa im snaží vysvetliť známe fakty o epidémii, naopak označia za klamstvo.

S dezinformáciami okolo koronavírusu bojuje aj Slovensko

Dezinformácie o koronavíruse sú bežným javom aj na slovenskom internete. Týkajú sa hlavne jeho pôvodu, testovania, chystaného očkovania alebo liečby. Dezinformácie sa snaží aktívne vyvracať aj Polícia Slovenskej republiky na svojom facebookovom profile. Populárny je napríklad hoax o tom, že koronavírus je len zamienkou dobrovoľného očipovania ľudí s pomocou testovania a chystaného očkovania.

Hoax, za ktorý sa pani Denisa ospravedlnila
Hoax, za ktorý sa pani Denisa ospravedlnila

Líder extrémistickej parlamentnej strany ĽSNS Marián Kotleba dokonca nedávno ľudom radil liečiť koronavírus kombináciou bromhexinu s vodkou. Lekári to okamžite označili za nezodpovedný a zdraviu škodlivý nápad. Podobné dezinformácie šíria aj rôzne dezinformačné weby, ktoré na Slovensku zažívajú rozmach od roku 2014 po anexii Krymu. Ruská Federácia vtedy spustila túto formu hybridnej vojny proti západným demokratickým krajinám.

Náš tip
Séria Samsung Galaxy Note nakoniec nekončí? Situácia je zamotaná
17.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+