MojAndroid

Spoločnosť Facebook sa opäť musí postaviť pred súd. Federálna obchodná komisia USA (FTC) dnes proti spoločnosti podala žalobu. FTC tvrdí, že spoločnosť Facebook sa dopustila protisúťažného správania a snaží sa udržať monopol vo svojej sfére, informuje portál Android Central.

Odkupovanie konkurencie

Problematické bolo hlavne odkúpenie spoločnosti Instagram v roku 2012, po ktorej nasledovala kúpa služby WhatsApp v roku 2014. Obžaloba požaduje, aby sa spoločnosť Facebook zbavila vlastníctva oboch aplikácií a aby si vyžadovala súhlas regulačných orgánov pri akýchkoľvek budúcich akvizíciách.

Vyšetrovanie dospelo k názoru, že Facebook sa obával popularity Instagramu. Spoluzakladateľ Instagramu Kevin Systrom sa dokonca obával, že by Mark Zuckerberg prešiel do „ničiaceho režimu“, ak by Instagram nepredal. Podobne sa vedúci pracovníci Facebooku údajne obávali toho, ako by úspech iných komunikačných aplikácií (ako je napríklad WhatsApp) ovplyvnili vedúce postavenie spoločnosti.

Násilné presadzovanie vlastných API

Spoločnosť Facebook taktiež údajne nasilu presadzovala použitie API rozhraní, ktoré fungujú iba s jej službami, a odrádzala od použitia akýchkoľvek iných, ktoré s Facebookom nesúvisia. FTC ako príklad použila dnes už neexistujúcu aplikáciu Vine. Tú predtým vlastnila spoločnosť Twitter. Facebook z aplikácie odstránil API, vďaka ktorému mali používatelia prístup k svojim Facebook priateľom priamo v aplikácií.

Vyšetrovanie začalo v roku 2019, teraz sa Facebook bude musieť postaviť pred súd

FTC začalo protimonopolné vyšetrovanie proti Facebooku už v júli 2019. Stalo sa tak krátko po tom, čo spoločnosť dostala pokutu vo výške 5 miliárd dolárov z dôvodu porušovania súkromia. Newyorská generálna prokurátorka Letitia James, ktorá súdny spor vedie, tvrdí, že „akékoľvek úsilie o potlačenie konkurencie, poškodenie malých firiem, zníženie inovácií a kreativity, zníženie ochrany súkromia by malo byť potrestané“.

Náš tip
Facebook už môžeme považovať za mainstream médium súčasnosti
10.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+