MojAndroid

Počas mnohých uplynulých rokov, bolo štandardné rozlíšenie 720p brané ako “High Definition”, respektíve HD. Nuž, podľa najnovšej zmeny na video platforme YouTube sa táto hodnota rozlíšenia po novom už nepovažuje za vysokú.

YouTube
YouTube
Developer: Google LLC
Price: Free
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot

1080p je pravdepodobne novým štandardom pre vysoké rozlíšenie

V krátkosti povieme, že YouTube všetko pod 1080p označuje iba za štandardné rozlíšenie a iba hodnoty, presahujúce túto hranicu sú uvádzané ako vysoké, respektíve HD. Na túto informáciu môže mať každý totálne rozličný názor, no na celom svete bolo známe, že rozlíšenia 360p a 480p sa radili pod akýsi štandard, priemer. Všetko nad 720p sa rátalo ako video vo vysokom rozlíšení.

720p HD youtube

1080p sa potom hodnotí ako Full High Definition, 1440p ako Ultra High Definition a tak ďalej. Jednoducho čím vyššie rozlíšenie, tým viac “slovného zveličovania”. Ak si však v dnešnej dobe pustíte na YouTube video, podľa webu wccftech je úplne jedno, či využijete prehliadač Google Chrome, Safari, Opera alebo aj Edge, rozlíšenie 720p už nebude mať vedľa seba tú typickú červenú značku “HD”.

YouTube má na to svoj vlastný názor

Ide o zvláštny, no na druhú stranu aj veľmi zaujímavý krok od amerického giganta, vlastniaceho YouTube. Pravdepodobne si vývojári povedali, že 1080p sa vzhľadom na dnešné pomery radí k tomu pravému zážitku z videa a reálne sa na 720p videá dnes pozerajú pravdepodobne iba majitelia lacnejších smartfónov, starších monitorov a tí s obmedzenejším prístupom na internet.

Kvalita kamier a monitorov rapídne stúpla

1440p a 2160p je dnešným zlatým štandardom pre videá a očividne si to uvedomuje aj najznámejšia video platforma. Keď sa pozrieme naspäť do histórie, mnohí si určite pamätáte, aké super bolo sledovať a nahrávať videá vo vtedy priam úžasnom rozlíšení 720p. Za zopár rokov sa však doba akosi zmenila a obrazovka (či už počítačová alebo televízna) so 4K rozlíšením dnes už vôbec nie je raritou.

Povšimli ste si túto zmenu na YouTube? Ako to vnímate? Myslíte si, že by sa 720p malo stále považovať za vysoké rozlíšenie? Dajte nám svoj názor vedieť dole do komentárov!

20.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+