MojAndroid

Hard reset

V preklade „ťažký/tvrdý reset“, ktorý kompletne vymaže obsah telefónu a po jeho vykonaní je systém v telefóne v čistom stave ako po prvom zapnutí. Nazývaný tiež ako Factory reset – teda reset do továrenských nastavení.

HD

Skratka pre vysoké rozlíšenie (High Definition), ktoré na výšku obsahuje 720 pixelov (tzv. HD-Ready), alebo 1080 pixelov (tzv. Fulll-HD). Aj zariadenia s Androidom poznajú, čo je to HD. Kamery dokážu natáčať HD video a technológia HD sa dostáva aj do displejov, ktoré ponúkajú excelentný zážitok z ich sledovania.

 

HDMI

Skratka z anglického High-Definition Multimedia Interface) je najnovšie rozhranie pre audiovizuálne vybavenie ako televízory , alebo BlueRay prehrávače. Rozhranie je schopné zvládať 5 Gbps rýchlosť a podobá sa na bežný USB konektor. Jeho mini verzia sa čoraz častejšie vyskytuje u mobilných zariadení a tabletov s Androidom.

Honeycomb

Označenie verzií Androidu 3.0, 3.1 a 3.2, ktoré neboli ako jediné ponúkané ako open source projekty a boli zostavené iba pre tablety. Dôvodom bola spolupráca s Motorolou a nechcenie, aby ostatní výrobcovia ničili pôvodný „user experience“ Honeycombu. Android 3.0 bol oficiálne vydaný dňa 22. februára 2011.

Hot-Spot

V doslovnom preklade „horúce miesto“, je označenie miesta pre príjem Wi-Fi signálu. Často sú tak označené reštaurácie, stanice, letiská, alebo iné verejné priestranstvá.

HSPA

HSPA – High Speed Packet Access je zlúčenie dvoch mobilných telefónnych protokolov High Speed Downlink Packet Access (HSDPA) a High Speed Uplink Packet Access (HSUPA), ktoré vylepšujú parametre existujúcej siete tretej generácie (3G) použitím  WCDMA protokolov. Vylepšený štandard HSPA (tiež známy ako HSPA+), bol vydaný v roku 2008 a po svete sa rozšíril najmä v roku 2010. Tento štandard dokáže pracovať na rýchlostiach 168 Mbit/s pre download a 22 Mbit/s pre upload. Sieť HSUPA je tiež označovaná ako „triapoltá“ sieť, (3,5G) a vyšla v piatom Release (vydaní) protokolu UMTS.

HTC

Spoločnosť High Tech Computer je taiwanským výrobcom mobilných zariadení najmä so systémom Android, ktorá bola založená 15. mája 1997 a ktorá používa vám určite známe motto „quietly briliant“. G1 – prvý telefón s Androidom na svete bol vyrobený práve spoločnosťou HTC.

Huawei

Celým názvom Huawei Technologies Co. Ltd. je čínsky výrobca komunikačných technológií založený v roku 1988 a sídliaci meste Šen-čen. Okrem mobilných telefónov je firma producentom mobilných ale aj pevných širokopásmových sietí, rôznych modemov a komunikačných modulov využívajúcich sa vo veľkej miere aj na Slovensku.

 

Všetky tipy a triky pre Android začiatočníkov nájdete v časti “Začíname s Androidom“. Ďalšie časti seriálu “Android slovník od A po Z” nájdete tu:

23.8.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • SimSon

  Tak “hard” je “tazky”? V urcitych vyznamoch mozno hej (zlozity, narocny, atd). Ale v pripade resetu ide skor o “tvrdy” (opak “soft”). Ale inak v pohode, ze pozdravujem vasho prekladatela! :-)

  “… HD Skratka pre vysoké rozlíšenie (High Definition), ktoré na výšku obsahuje 1080 pixelov…”

  A 1280×720 nie je HD? Hm, a ja som si myslel ze 1920×1080 je “Full-HD”. A ono ci tych 1080 pixelov je na vysku alebo sirku, to sa da tiez diskutovat. No nic, ved ja sa vzdy rad dozviem nieco nove! :-D

 • Tomas Sz

  To vieš, hlavne, že mne idú písať, že moje dotazy by tam nedávali lebo sú jasné a tak,ale dať sem že HTC alebo Huawei, tak to je načo? Radšej by ste mohli spraviť históriu spoločnosti, čo viac ľudí ocení, keď sa dozvie o danej spoločnosti, ale takéto blbosti sem píšete. Hboot?

 • Tomas Sz

  To vieš, hlavne, že mne idú písať, že moje dotazy by tam nedávali lebo sú jasné a tak,ale dať sem že HTC alebo Huawei, tak to je načo? Radšej by ste mohli spraviť históriu spoločnosti, čo viac ľudí ocení, keď sa dozvie o danej spoločnosti, ale takéto blbosti sem píšete. Hboot?

 • Alt

  Tazky bije do oci aj mne … a Hard reset je skor o tom, ze telefon je “nasilne” restartnuty – vypnuty napr. vytiahnutim baterky a nie “kontrolovane” operacnym systemom, co je soft reset. To co popisujete je obnovenie do tovarenskych nastaveni.

  Honeycomb je aj vo verzii 3.2 a myslim ze open source je cely android, takze aj Honeycomb, akurat k nemu Google nikdy nezverejnil zdrojove kody. Zverejnil potom az ICS a teraz JB.

 • “tazky reset” by sa este dalo ale “horuce miesto” je fakt moc … okrem toho je to factory reset … neviem preco aj tu nemate odkaz na dalsi termin

+