MojAndroid

Bývalý americký prezident Donald Trump rozpútal počas svojho volebného obdobia obchodnú vojnu voči Číne a pocítili to hlavne čínske technologické spoločnosti. Najvýraznejšie určite spoločnosť Huawei, ktorej smartfóny prišli kvôli zákazu amerického ministerstva v roku 2019 o Google aplikácie. Ešte pred koncom funkčného obdobia zaradila Trumpová administratíva na čiernu listinu aj značku Xiaomi. Tá sa teraz podľa portálu PhoneArena rozhodla brániť právnou cestou.

Spoločnosť je na trochu inej čiernej listine než Huawei

Čínsky výrobca bol zaradený na trochu odlišnejšiu čiernu listinu než konkurent Huawei, ktorá nie je pod taktovkou amerického ministerstva obchodu. Inými slovami, Xiaomi sa nestane to isté, čo sa stalo spoločnosti Huawei. Zatiaľ stále môže dovážať svoje výrobky do USA, obchodovať s americkými firmami a nehrozí mu strata Google služieb alebo amerických čipov od Qualcommu.

Xiaomi Mi Band 5 farby

 

Zaradenie prebehlo na listinu, ktorú vytvorilo americké ministerstvo obrany. Práve týmto zoznamom prešlo taktiež aj pomerne veľa ďalších firiem, a nemalo to nejaký podstatný dopad na ich existenciu. Práve ministerstvo obrany má podozrenie, že Xiaomi užšie komunikuje s čínskou armádou a mohlo by ísť o potenciálne nebezpečenstvo pre Spojené štáty americké. Iróniou je, že Xiaomi v USA nepredáva svoje smartfóny, ale skôr power banky alebo smart náramky Xiaomi Mi Band 5.

Xiaomi vyrazilo do protiútoku

Čínsky výrobca sa samozrejme proti tomu už pred pár týždňami ohradil a teraz sa chce brániť tomuto obvineniu aj právnou cestou. Prešiel do protiútoku a včera podal žalobu na americké ministerstvo obrany a ministerstvo financií. Presný obsah žaloby zatiaľ nie je známy, ale jej cieľom, aby  úrady  pozmenili rozhodnutie zaradiť Xiaomi na čiernu listinu, ktorá blokuje americké investície do spoločnosti.

Americký súd Xiaomi

Dôsledkom tohto zaradenia na čiernu listinu  musia všetky americké subjekty investujúce do Xiaomi odpredať svoje podiely v spoločnosti  do 11. novembra 2021. Medzi investormi nájdeme spoločnosti ako Vanguard, Blackoch, State Street Corporation,, alebo aj Qualcomm. Najdôležitejším americkým investorom je pre čínskeho výrobcu určite posledný menovaný Qualcomm. Práve aktuálna vlajková loď Xiaomi Mi 11 bola prvým smartfónom s čipsetom Snapdragon 888 na trhu.

Náš tip
Samsung Galaxy S21: Vlajkové modely Samsungu získali od Netflixu certifikáciu HDR
30.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+