MojAndroid

Xiaomi má síce na zajtra naplánovanú veľkú udalosť, kde predstaví viacero nových produktov, no jeden z nich predstavila už dnes. Inteligentné hodinky, vysávače či zubné kefky už máme a výrobca teraz chystá aj smart okuliare. Podľa portálu GSMArena ide momentálne len o koncept a nie hotový produkt s dátumom vydania.

Tento prototyp vyzerá na prvý pohľad ako bežné okuliare, no na rozdiel od nich vám dokáže zobrazovať upozornenia, viete pomocou neho telefonovať, spustiť navigáciu, fotografovať či nechať si priamo pre očami preložiť text. A to všetko v konštrukcii, ktorá váži len 51 gramov.

Viditeľnosť bude skvelá aj na priamom slnečnom svetle

Displej okuliarov používa na podsvietenie microLEDky so špeciálnou technológiou lámania svetla, ktorá ľudskému oku umožní vidieť úplný obraz. Jednotlivé pixely majú veľkosť len 4 μm, čo umožňuje, aby sa displej zmestil do rámu okuliarov. Jedná sa o monochromatický panel, ktorý v prípade potreby dokáže dosiahnuť maximálny jas až 2 milióny nitov. Samotný zobrazovací čip je podľa Xiaomi asi taký veľký, ako zrnko ryže.

Xiaomi smart okuliare - zobrazovacia technológia
Foto: GSMArena.com

Umelá inteligencia spolu s dobrým hardvérom sa postarajú super používateľský zážitok

O správnu funkčnosť tohto zariadenia sa postará asistent XiaoAI. Ten vyhodnotí, ktoré upozornenia vám zobrazí, aby vás zbytočne nerušilo každé jedno upozornenie z vášho smartfónu. Inteligentné okuliare vám zobrazia napríklad oznámenia od produktov smart domácnosti, naliehavé upozornenia z pracovných aplikácií alebo správy od dôležitých kontaktov.

Okuliare navyše majú vstavané mikrofóny a reproduktory, čiže je možné cez nich telefonovať. Pomocou mikrofónov vedia aj v reálnom čase prepísať a preložiť audio na text. Na ich prednej strane zas nájdete 5 MP fotoaparát na rýchle zaznamenanie fotografií.

Xiaomi Mi 11
Xiaomi Mi 11 | Foto: Redakcia


{{shop_name}} od {{product_price}}

Toto všetko by nebolo možné bez poriadneho hardvéru. Okuliare sú vybavené štvorjadrovým ARM procesorom, batériou, dotykovou podložkou spolu s Wi-Fi a Bluetooth modulmi. Čo sa týka softvéru, zariadenie bude bežať na upravenej verzii Androidu.

Smart okuliare od Xiaomi pravdepodobne nebudú určené pre masy

Bližšie podrobnosti Xiaomi zatiaľ nezverejnilo. Či už sa tento prototyp niekedy dostane do obchodov alebo nie, pravdepodobne nepôjde o produkt určený pre masy, ale skôr o náhľad do budúcnosti technológií.

O vývoj smart okuliarov sa pokúšajú aj iné technologické spoločnosti, napríklad Google, Facebook alebo Razer. Na vstup do tohto segmentu sa pripravuje aj Samsung, ktorý si pred dvoma rokmi nechal patentovať koncept vlastných smart okuliarov.

Náš tip
Xiaomi 11T a 11T Pro dostanú až štyri roky softvérovej podpory

14.9.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+