MojAndroid

Po rokoch rastu čelil globálny trh s nositeľnými zariadeniami v prvom štvrťroku 2022 (Q1 2022) prvému medziročnému poklesu dodávok. Pokles sa dá podľa portálu Bloomberg pripísať normalizácii dopytu, keďže spotrebitelia začínajú po pandémii míňať peniaze za iný typ produktov.

Dodávky nositeľnej elektroniky síce poklesli, ale smart hodinky naďalej rastú

Dodávky nositeľnej elektroniky dosiahli v prvom štvrťroku celkovo 105,3 milióna kusov, čo je medziročný pokles o 3 %. Napriek celkovému poklesu nie všetky nositeľné kategórie zdieľali rovnaký osud. Slúchadlá, najväčšia kategória z hľadiska podielu, klesla len mierne o 0,6 %. Predaj smart náramkov naopak klesol až o 40,5 %, čo však bolo aj kvôli ich nedostatku.

Na druhej strane, smart hodinky vzrástli v tomto období o 9,1 % a uchmatli si 28 % podiel na celkovom trhu. Spotrebitelia sa čoraz viac starajú o svoje zdravie a smart hodinky sú dnes dostupné takmer pre každého. Google spolu so Samsungom navyše zatraktívnili systém Wear OS, ktorý sa konečne stal konkurencieschopnejším voči hodinkám Apple Watch.

Výrobcovia však budú podľa analytikov musieť v budúcnosti výraznejšie inovovať svoje produkty, aby používateľov presvedčili k ich výmene za novšiu generáciu. Na rozdiel od smartfónov v smart hodinkách nevyžadujú lepší fotoaparát alebo výkonnejší čipset. Mohli by ich však zaujať nové typy senzorov, zaujímavejší softvér alebo výrazne lepšia výdrž batérie.

Aké bolo poradie jednotlivých výrobcov?

Spoločnosti Apple sa počas štvrťroka podarilo medziročne rásť o 6,6 %. A to hlavne vďaka smart hodinkám Apple Watch série 7 vrátane modelu Apple Watch SE (viac ako 2 milióny dodaných kusov). Naďalej jej tak patrí prvé miesto v tejto kategórii. Medzitým poklesli dodávky jej slúchadiel Air Pods, keďže spoločnosť čelila väčšej konkurencii s lacnejšími alternatívami.

Samsung sa umiestnil na druhom mieste, hoci jeho dodávky klesli takmer o 10 % oproti minulému roku. Samsung využil stratégiu predaja drahších smartfónov spolu s nositeľnou elektronikou za výhodnejšiu cenu. Séria smart hodiniek Galaxy Watch4 je navyše naďalej populárna, takže dodávky smart hodiniek Samsungu vzrástli v Q1 2022 až o 32,7 %.

Samsung Galaxy Watch4
Samsung Galaxy Watch 4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Pokles spoločnosti Xiaomi na treťom mieste bol spôsobený výlučne slabými výsledkami v kategórii smart náramkov. Spoločnosť však pokračuje v raste v kategórii smart hodiniek a slúchadiel vďaka stratégii dobrého pomeru ceny a parametrov. Huawei si udržal štvrtú pozíciu, aj keď celkové dodávky klesli o 10,8 % počas Q1 2022.

Spoločnosť sa naďalej intenzívne zameriava na domáci čínsky trh, hoci aj jej prítomnosť na európskom trhu viditeľne rastie. Huawei totiž v tomto segmente nie je tak ovplyvnený sankciami USA ako na trhu smartfónov. Na piatom mieste skončila spoločnosť Imagine Marketing, ktorej pomohol domáci indicky trh.

Náš tip
One UI 5.0 prinesie výrazné vylepšenia. Príde spoločne s Androidom 13
11.6.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+