MojAndroid

Máme za sebou už takmer štyri mesiace z roku 2016. To znamená, že väčšina výrobcov už predstavila svoj TOP smartfón, ktorým chce zaujať v tomto roku, resp. v jeho prvej polovici. Niektorí výrobcovia si svoje tromfy nechávajú na predvianočné obdobie, no väčšinu najlepších telefónov tohto roku sme už spoznali.

Všetko to začalo na MWC v Barcelone, kde bolo predstavených hneď niekoľko špičkových modelov. Dlho očakávané vlajkové lode Samsung Galaxy S7 a S7 edge sme tu videli vôbec po prvýkrát a odvtedy sa prakticky každá nová vlajková loď porovnáva práve s týmito telefónmi. Tie zaujali luxusnou konštrukciou a fantastickou výbavou, vďaka čomu nezostali sklamaní ani tí najnáročnejší používatelia.

Samsung_Galaxy_S7_edge-15

K spoločnosti Samsung sa v Barcelone pridal aj ďalší juhokórejský výrobca. LG tu predstavilo svoju vlajkovú loď LG G5, ktorá sa v mnohých smeroch vyrovnáva ostatným TOP modelom na trhu. V niektorých smeroch sa ale líši – ide o vôbec prvý smartfón s aspoň sčasti modulárnou konštrukciou. LG spolu s telefónom predstavilo niekoľko kúskov príslušenstva, vďaka ktorému sa novinka líši od svojej konkurencie a zachováva si originálnu identitu.

LG_G5_live-1

V Barcelone oživila svoje portfólio zariadení aj spoločnosť Sony. Tá tu predstavila pomerne neočakávanú líniu smartfónov Xperia X. Najvýkonnejší model Xperia X Performance je v mnohých smeroch na úrovni ostatných vlajkových lodí, no vyskytuje sa tu aj niekoľko kompromisov. Môžeme preto očakávať, že tento rok ešte uvidíme nejakú vlajkovú loď od Sony, no v súčasnosti je práve X Performance tým, čo označuje výrobca za svoj TOP model. Stále je ale možné kúpiť si aj výkonný telefón Xperia Z5, ktorý tiež patrí medzi to lepšie, čo na trhu nájdeme.

sony-xperia-x-performance-10

Vôbec prvýkrát sa výstavy v Barcelone zúčastnila aj spoločnosť Xiaomi, ktorá tu predstavila dlho očakávanú vlajkovú loď Xiaomi Mi5. Tá na seba strhla pozornosť širokej verejnosti, keďže ponúka výbavu na úrovni tých najlepších smartfónov na trhu, no stojí iba zlomok ich ceny. Čínsky výrobca sa skutočne prekonal a jeho aktuálna vlajková loď má všetky parametre na to, aby bola ozajstným konkurentom pre telefóny od tradičnejších výrobcov.

Xiaomi Mi5 Recenzia-3_výsledok

Prakticky iba pred niekoľkými dňami uzatvorili obdobie predstavovania vlajkových lodí ďalšie dve spoločnosti. Huawei predstavil vlajkovú loď Huawei P9, ktorú sme tiež očakávali už na MWC, no tieto predpoklady sa nenaplnili. Podľa očakávania ale P9 ponúka veľmi zaujímavý duálny fotoaparát, ktorého kvality sme detailne opísali v našej recenzii. Okrem toho ide o dostatočne výkonné zariadenie, ktoré možno v detailoch zaostáva za konkurenciou, no nerobí veľké kompromisy. Odmenou pre zákazníkov je cena, ktorá je v porovnaní s konkurenciou výrazne nižšia.

Huawei P9_recenzia-5

Po niekoľkých menej výrazných rokoch nás nakoniec prekvapila aj spoločnosť HTC, ktorá predstavila svoju novú vlajkovú loď HTC 10. Tá na prvý pohľad možno nezaskočí používateľov obrovským množstvom inovácií na strane dizajnu, no celkovo ide o skutočne podarené zariadenie. Odľahčený systém, výrazne vylepšený fotoaparát, elegantný dizajn a výkon na úrovni tých najlepších modelov robia z tohto zariadenia skutočný odrazový mostík pre spoločnosť, ktorá sa v posledných rokoch výrazne trápila.

HTC 10_GroupShot_Silver Front

Samozrejme, tu sa technologický rok ani zďaleka nekončí. Ako sme spomínali, niekedy v priebehu roku očakávame aj predstavenie nových modelov od Sony. Niečo zaujímavé pre nás určite chystá aj Lenovo a nikdy nevieme, čo si pre nás pripravujú ďalšie čínske spoločnosti, ako napríklad OnePlus či Meizu. V súčasnosti sú ale toto tie najaktuálnejšie TOP modely na trhu, a tak sa pýtame práve vás – po ktorom z nich by ste siahli vy? Oslovili vás nové Samsungy, alebo dáte ďalšiu šancu HTC či niektorej z ďalších vlajkových lodí pre tento rok? Hlasujte v našej ankete a podeľte sa o vaše názory v diskusii pod článkom.

Ktorá vlajková loď pre rok 2016 vás oslovila najviac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

21.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+