MojAndroid

Pred niekoľkými rokmi predstavovala čínska spoločnosť Xiaomi obrovskú hrozbu pre najväčších výrobcov mobilných zariadení. Čínsky start-up dosahoval fantastický rast a predával milióny kusov smartfónov. V poslednej dobe sa rast spoločnosti spomalil, a to najmä kvôli problémom pri prenikaní na zahraničné trhy. Výrobca ale neprestal produkovať kvalitné zariadenia, ktorým je aj Xiaomi Mi5. Tento zaujímavý smartfón dokonale reflektuje poslanie spoločnosti – produkovať zariadenia na najvyššej úrovni za polovičnú cenu oproti konkurencii. Nový Mi5 to v mnohých smeroch napĺňa, no ide o skutočnú náhradu za dvojnásobne drahšie vlajkové lode?

logoweb-2250x446

Za zapožičanie zariadenia ďakujeme eshopu smartzero

Balenie – iba nutnosti

Xiaomi Mi5 bol zabalený v nenápadnej krabičke, kde sme okrem smartfónu našli iba tie najdôležitejšie doplnky. USB-C kábel bol doplnený o napájací adaptér s výstupom 2,5 A a podporou pre technológiu rýchleho nabíjania Quick Charge 3.0. Okrem toho sme v balení našli iba dokumentáciu a nástroj pre vysunutie zásuvky na SIM karty. Chýbali aj slúchadlá, no vzhľadom na to, ako rýchlo sa k nám zariadenie dostalo, nie je vôbec vylúčené, že finálne balenie vyzerá trochu inak. Tiež je možné, že sa bude líšiť aj medzi samotnými predajcami, keďže smartfóny Xiaomi u nás stále kúpite iba vďaka obchodníkom tretích strán.

Xiaomi Mi5 Testujeme_-11_výsledok

Konštrukcia – jeden z najkrajších na trhu

Tesne pred tým, ako sa nám do rúk dostal Xiaomi Mi5, sme mali možnosť vyskúšať si novinku od Samsungu. Je preto logické, že naše nároky na konštrukčné spracovanie zariadenia rapídne stúpli. Novinka od Xiaomi ich ale naplnila a bez problémov môžeme povedať, že v mnohých smeroch aj prekonala. Ide o jedno z najlepšie spracovaných zariadení na trhu, ktoré sme často brali do ruky iba kvôli luxusnému pocitu.

Xiaomi Mi5 Recenzia-3_výsledok

Telefón má rozmery 144,6 x 69,2 x 7,3 mm a hmotnosť iba 129 gramov. To je pri súčasných vlajkových lodiach skutočne nízka hodnota a hneď to aj pocítite. My sme telefón poriadne ani necítili vo vrecku nohavíc a niekoľkokrát sme sa museli uistiť, či je skutočne tam. Rozmery zariadenia sú tiež veľmi prijateľné a hoci má telefón trochu vyššie telo, práca s ním je veľmi pohodlná.

Môže za to najmä zaoblená zadná časť zariadenia a fakt, že telefón má v najhrubšom mieste hrúbku iba 7,3 mm. Konštrukcia prechádza zahnutým zadným sklom do kovového rámu, ktorý sa takmer stráca. Zadná strana ale neobsahuje žiadne ostré hrany. Jediná trochu ostrejšia časť sa nachádza pri prechode medzi displejom a kovovým rámom. Aj tu je ale prechod zabezpečený úzkou časťou, ktorá nie je úplne ostrá a je hrubá približne milimeter. To znamená, že v ruke to pocítite, no nie je to nepríjemné a prácu so zariadením to neovplyvňuje.

Xiaomi Mi5 Recenzia-4_výsledok

Celkovo je ale konštrukcia zariadenia pomerne minimalistická. Vpredu nájdeme mechanické tlačidlo Domov so skenerom odtlačkov priamo pod displejom. Naľavo a napravo sa nachádzajú kapacitné tlačidlá Multitasking, resp. Späť, ktoré sú ale symbolizované iba nenápadnou diódou. Ovládanie telefónu je ale napriek tomu veľmi pohodlné a nerobilo nám žiadne problémy. Okrem toho, aj mechanické tlačidlo domov je možné zmeniť na kapacitné a funkciu tlačidla Domov tak nemusíte aktivovať stlačením tohto tlačidla, ale iba jednoduchým dotykom.

Xiaomi Mi5 Testujeme_-3_výsledok

Hore sa nachádza už tradične reproduktor, predná kamera, proximity senzor a logo Mi. Nad displejom nájdeme ešte aj notifikačnú diódu, ktorá je skutočne jasná a v noci môže byť až nepríjemná, keďže môže svietiť do očí a rušiť vás pri spánku. Displej pritom na prvý pohľad prechádza až úplne k okrajom. Veľká debata sa viedla ohľadne čierneho rámiku okolo displeja, ktorý je ukrytý pod sklom a ktorý na prvý pohľad môže kaziť celkový dizajn. Môžeme ale skonštatovať, že tento rámik je veľmi úzky a v mnohých prípadoch ho ani nebudete vnímať. Ak by sa vám ešte podarilo získať zariadenie v čiernej farbe, prakticky o ňom ani nebudete vedieť.

Ako sme už spomínali, okolo celého zariadenia sa nachádza kovový rám. Ten je v hornej a dolnej časti širší a po bokoch je užší a zaoblený v symbióze so zahnutým sklom na zadnom kryte. V hornej časti nájdeme 3,5mm jack pre slúchadlá, mikrofón a IR vysielač. Dve kolmé čiary zasa reprezentujú anténu. Naľavo sa nachádza zásuvka pre SIM karty, napravo nájdeme dvojtlačidlo ovládania hlasitosti a tlačidlo napájania. Dolná hrana obsahuje ďalšie antény, USB-C vstup a dve mriežky. Reproduktor sa ale nachádza iba pod tou pravou, naľavo je pod jednou štrbinkou ukrytý mikrofón a aj voľným okom je viditeľné, že ostatné štrbinky na ľavej strane sú prázdne.

Xiaomi Mi5 Testujeme_-4_výsledok

Zadná strana zariadenia podčiarkuje minimalistický dizajn celého telefónu. Okrem šošovky fotoaparátu, ktorá aj napriek úzkemu profilu vôbec nevystupuje zo zariadenia, a LED diódy nájdeme na zadnom kryte iba logo Mi. Ako sme už spomínali, kryt je vyrobený zo zahnutého odolného skla Gorilla Glass 4, ktorý plynule prechádza do kovového rámu. Vďaka tomu máte pocit, že pracujete s ešte tenším telefónom, akým Xiaomi Mi5 v skutočnosti je.

Všetky tieto prvky spolu vytvárajú konštrukčne fantastické dielo. Dôraz na detail a precíznosť je cítiť pri každom uchopení zariadenia. Veľmi nás potešila nízka hmotnosť, ktorá je dnes už raritou a ktorá je v skutočnosti dôležitým reprezentatívnym prvkom toho, čo sa Xiaomi so svojou novinkou snažilo dosiahnuť. Telefón pritom pútal aj pozornosť okolia a podobné nadšenie z jeho konštrukcie s nami zdieľali mnohí ďalší nezainteresovaní používatelia. Chápeme ale, že dizajn a konštrukcia sú často otázkou subjektívnosti, a tak necháme toto hodnotenie na vás. Kvalita spracovania je však objektívne na veľmi vysokej úrovni a v tomto smere patrí telefón medzi absolútnu špičku na trhu.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

18.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+