MojAndroid

Smartfóny radu P spoločnosti Huawei už dávno nepatria k tým lacným a menej zaujímavým. Predstavením minuloročného modelu P8 totižto výrobca ukázal, že vie robiť skutočne prémiové zariadenia, a to navyše aj za dobrú cenu. Hoci P-osmička nepatrila vyslovene medzi high-endy, o jej nástupcovi to už môžeme povedať. Huawei siahol po ešte lepších materiáloch, výkonnejšom hardvéri a použil aj inovácie v podobe duálneho fotoaparátu, či nabíjacieho USB-C konektora. Huawei P9 síce nepatrí medzi absolútnu technologickú špičku, na druhej strane rozdiely vyrovnáva lepšou cenou, ktorá je pri kúpe smartfónu pre mnohých rozhodujúcim faktorom.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konštrukcia: Je sa na čo pozerať

Nový Huawei P9 sa vo veľkom inšpiroval svojim predchodcom. Podobne ako P8 má totižto kovovú unibody konštrukciu, ktorá je na zadnej strane prerušená len malou, sklom pokrytou plochou, ktorá sa od zvyšku odlišuje svojou farbou. Práve tu nájdete tiež to najzaujímavejšie, čo tento smartfón ponúka, a to duálny fotoaparát, ktorý je doplnený o duálny dvojtónový LED blesk a laserové zaostrovanie. O kvalitách fotoaparátu nám čo to dáva tušiť aj meno renomovaného nemeckého výrobcu fotoaparátov a objektívov LEICA. No a keď sme už pri zadnej strane, nedá nám nespomenúť aj snímač odtlačkov prstov, ktorý je umiestnený na dosah ukazováku.

Huawei P9_recenzia-6

Boky zariadenia sú príjemné zaoblené a spolu so skosenými hranami prispievajú k pohodlnejšiemu držaniu v ruke. Zároveň sú miestom, kde výrobca umiestnil väčšinu konektorov, slotov a tlačidiel. Ovládanie hlasitosti a tlačidlo zapnutia tak nájdeme na pravej strane, pričom toto je od iných odlíšené aj jemnou textúrou. V spodnej časti je zas situovaný klasický 3,5 mm audio jack, mriežka reproduktora a nový nabíjací USB konektor typu C, ktorý je reverzibilný, takže už nemusíte rozmýšľať nad tým, ako zapojíte nabíjací kábel do telefónu. Hybridný slot pre nanoSIM a pamäťovú kartu je osadený naľavo.

Huawei P9_recenzia-3

Predná strana je štandardnou kombináciou veľkého 5,2-palcového displeja, telefónneho reproduktora, prednej kamery, senzorov a viacfarebnej notifikačnej LED diódy. Tá je však pomerne nevýrazná a počas dňa sa dá vidieť len veľmi ťažko. Vhod príde ale aspoň večer, kedy vás bude diskrétne informovať o zmeškaných udalostiach. Rozmiestnenie ovládacích prvkov je ideálne a ich odozva výborná.

Huawei P9_recenzia-1

Huawei P9 inak už na prvý pohľad vyzerá veľmi dobre a jeho vzhľad a konštrukčné spravovanie si určite zamilujete. Telo s hrúbkou len 7 mm a hmotnosťou 144 gramov sa vojde aj do užších nohavíc, výborne sadne do ruky a dobre sa ovláda aj jednou rukou. Povrchová úprava je odolná voči zachytávaniu odtlačkov prstov aj nečistotám. P deviatka tak bude aj po celom dni vyzerať stále dobre a nebudete mať potrebu ju neustále čistiť. Okrem toho, kovová unibody konštrukcia je odolnejšia ako sklo, ktoré s obľubou používa napríklad Sony alebo Samsung. Aj po dlhšom používaní tak bude vyzerať stále dobre. Ako celok teda hodnotíme Huawei P9 na výbornú.

Huawei P9_recenzia-4

Čítačka odtlačkov a jej funkcie

Huawei P9 konečne dostal aj snímač odtlačkov prstov, ktorý je podobne ako na mnohých iných modeloch smartfónov, umiestnený práve na zadnej strane. Tu sa nachádza v mieste, kde naň prirodzene dosiahnete ukazovákom. Skener odtlačkov je dostatočne citlivý a pracuje spoľahlivo, ako pri odomykaní smartfónu, tak aj pri práci v operačnom systéme. Huawei mu však priradil aj niekoľko doplnkových funkcií, čo je niečo, čím sa odlišuje od svojej konkurencie. Snímač rozpoznáva základné gestá, ako je pohyb prsta alebo jeho podržanie. Stlačením a podržaním tak môžete napríklad zodvihnúť prichádzajúci hovor alebo zastaviť budík. Posunutím zhora nadol sa dá stiahnuť notifikačná lišta, pohybom doľava alebo doprava môžete zas jednoducho prehliadať fotografie v galérii, a to bez toho, aby ste sa museli dotýkať displeja. Vhod príde aj možnosť zamknúť aplikácie pomocou odtlačku prsta, čo môžete urobiť z aplikácie správca telefónu.

Huawei P9_recenzia-21

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

20.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+