MojAndroid

V našej Téme týždňa sme pred časom o inteligentných hodinkách písali, konkrétne to bolo 1. septembra 2013 a v článku, ktorý vyšiel aj v Android Magazíne, sme sa pokúsili zhrnúť dovtedajší vývoj a aktuálny stav. Stručne sme spomenuli históriu inteligentných hodiniek, ktoré sa v rôznej podobe na trhu objavujú minimálne 14 rokov, pričom za prvý model sa považuje Samsung SPH-WP10 z roku 1999. Pomocou týchto hodiniek sa dalo telefonovať, ďalší model SPH-S100 už dokázal posielať aj sms správy.

Samsung hodinky história

Veľké plány a malý úspech s inteligentnými hodinkami mali aj Microsoft, BlackBerry a iní výrobcovia, nikomu z nich sa vtedy nepodarilo s týmto produktom zaujať širokú verejnosť. Vtedy zrejme ešte nebol ten správny čas na príchod takéhoto produktu a aj technológie boli predsa len na nižšej úrovni a vtesnať do malého tela hodiniek potrebný hardvér a dostatočnú batériu bolo náročné.

V súčasnosti je už situácia iná, aspoň si to myslí mnoho výrobcov, ktorí inteligentné hodinky považujú za ďalšiu oblasť, ktorá by spotrebiteľov pritiahla rovnako ako smartfóny či tablety. Dá sa naozaj polemizovať o tom, či ľudia naozaj tak veľmi chcú inteligentné hodinky, ale  výrobcovia sú o tom presvedčení a postupne uvádzajú svoje modely. O úspechu tzv. nositeľných zariadení, teda predovšetkým inteligentných okuliarov a hodiniek nepochybujú ani v analytickej spoločnosti Berg Insight, podľa ktorej sa do roku 2017 vyexpeduje až 64 miliónov kusov takýchto prístrojov. Každopádne, jedná sa o tému, ktorá je dnes veľmi diskutovaná a preto sme aj my v uvedenom staršom článku spomínali modely, ktoré už vtedy boli na trhu, či oficiálne ohlásené – Pebble, Cookoo Watch, Geek Watch či I’m Watch. Všetko podstatné sa o nich dočítate v spomínanej prvej Téme týždňa o inteligentných hodinkách.

Náš tip
Téma týždňa: Inteligentné hodinky – veľa kriku pre nič, alebo ďalšia veľká vec?

Samsung Galaxy Gear – vysoká cena a málo spolupracujúcich zariadení

Za tých pár mesiacov sa však toho dosť zmenilo a inteligentné hodinky začali postupne nastupovať na scénu. Jednou z najočakávanejších udalostí v tomto smere bolo predstavenie modelu Samsung Galaxy Gear spolu s tabletofónom Galaxy Note na IFA 2013. O týchto hodinkách sa naozaj dlho a intenzívne špekulovalo, hodinky predstavil samotný prezident Samsungu J.K. Shin, ktorému sa na nich zobrazila pripomienka, že nemá zabudnúť spomenúť Android (jednalo sa o vtipnú narážku na predstavenie Galaxy S4, kedy počas celého večera nebol spomenutý Android, ani spoločnosť Google).

Samsung-Galaxy-Gear-IFA2013-12

Mnohé uniknuté špecifikácie týchto hodiniek sa zakladali na pravde a počas večera sme sa tak dozvedeli, že hodinky ponúkajú 1,63-palcový Super AMOLED displej s rozlíšením 320 x 320 pixelov a zabudovaný gyroskop, ktorý umožňuje určovať naklonenie zariadenia. Poháňané sú špeciálne navrhnutým procesorom, ktorý pracuje na frekvencii 800 MHz. Remienok hodiniek ukrýva na jednej zo strán dokonca aj BSI fotoaparát s automatickým zaostrovaním a rozlíšením 1,9 MPix, ktorý je možné aktivovať jednoducho dotykovým gestom a okrem fotografií využiť aj na natáčanie 10-sekundových video záberov v kvalite 720p a nižšej. Predchádzajúce informácie o 10-hodinovej výdrži batérie boli vyvrátené, nakoľko Galaxy Gear umožňujú využívanie počas celého dňa s výdržou 25 a viac hodín. To však stále nie je veľa a záujemcovia o tento model sa musia zmieriť so smutnou skutočnosťou, že okrem častého nabíjania telefónu ich čaká aj každodenné nabíjanie hodiniek.

Náš tip
Samsung predstavil inteligentné hodinky Galaxy Gear

Postupne po predstavení sa začali objavovať ďalšie doplňujúce informácie o týchto hodinkách od Samsungu. Dozvedeli sme sa, že hodinky sú čiastočne odolné voči prachu a vode, dajú sa na ne inštalovať Android aplikácie a že Samsung už pracuje na ich nástupcovi. Istým sklamaním je zatiaľ veľmi nízky počet smartfónov, ktoré s Galaxy Gear spolupracujú. Hoci by ďalšie mali pribudnúť ešte tento rok, plná podpora sa zatiaľ týka len pár modelov.

Dôležitou informáciou pre slovenských spotrebiteľov bol začiatok predaja týchto hodiniek na Slovensku a nie práve najnižšia odporúčaná cena 299 eur s DPH. Záujemcom, ktorí váhajú nad ich kúpou, môže trochu pomôcť aj 18 minútové video, v ktorom Samsung podrobne prezentuje funkcie Galaxy Note 3 a Galaxy Gear.

Medzičasom sa Samsung v reakcii na údajných len 50 000 predaných kusov týchto hodiniek stihol pochváliť aj oficiálnymi číslami predaja. Podľa výrobcu sa ich predalo 800-tisíc kusov a spoločnosť verí, že “ide o najlepšie predávajúce sa inteligentné hodinky na trhu“. Ak zoberieme do úvahy fakt, že Galaxy Gear sú momentálne kompatibilné len s niektorými smartfónmi Samsungu, tak sú tieto čísla viac než pozitívne. Ďalšiemu predaju môžu napomôcť aj alternatívne ROMky pre hodinky, pričom s prvou prišiel developer fOmey z XDA fóra, ktorý v upravenom OS ponúka funkcie, ako podporu inštalácie aplikácií prostredníctvom APK súborov, či predĺženie nahrávania videa na 60 sekúnd. Bonusom je potom predinštalovaný NOVA Launcher a možnosť nastaviť si živé pozadie.

Náš tip
Samsung predal 800 tisíc kusov Galaxy Gear. Objavila sa pre ne aj prvá custom ROM

Hodinky od Samsungu sme mali k dispozícii aj u nás v redakcii a preto sme mohli na vlastnej koži (či skôr na vlastnej ruke:-) vyskúšať využiteľnosť a reálny prínos takéhoto zariadenia v praxi. Všetky podrobnosti a naše postrehy sa dočítate v recenzii.

Náš tip
Recenzia Samsung Galaxy Gear – Bond hodinky v cene telefónu

Sony Smartwatch – druhá generácia od Sony

Druhým výrobcom, ktorý sa aktívne angažuje v oblasti hodiniek, je japonský Sony. Na výstave IFA 2013 sme mali možnosť vidieť jeho model SmartWatch 2. Jedná sa už o druhú generáciu inteligentných hodiniek od Sony, pričom tento model ponúka väčší a jemnejší 1,6 palcový LCD displej s rozlíšením 220 x 176 pixlov. Ten je navyše transreflektívny a teda poskytuje jasný kontrast aj pri priamom slnečnom svetle. Obsiahlu fotogalériu týchto hodiniek vytvoril náš šéfredaktor Michal priamo v Berlíne na spomínanej výstave IFA.

Náš tip
Sony SmartWatch 2 – živé fotografie

Softvér hodiniek Sony SmartWatch 2 nakoniec nie je Android, no je kompatibilný s väčšinou Android zariadení na trhu. To je veľkou výhodou oproti Galaxy Gear, ktoré, ako sme spomínali, zatiaľ plnohodnotne využijete len s pár modelmi od Samsungu. Predinštalované aplikácie v SmartWatch 2 umožňujú odpovedať na hovor alebo zložiť, zobraziť záznam hovorov, sms správy, e-mail, Facebook, Twitter, Kalendár, informácie o počasí, najnovšie správy alebo ovládať prehrávanie hudby. Veľmi zaujímavou funkciou je diaľková spúšť fotoaparátu. Stačí stlačiť tlačidlo na hodinách a váš Android smartfón vytvorí fotografiu. Ďalšie aplikácie je samozrejme možné stiahnuť a preniesť prostredníctvom Bluetooth. Podľa vyjadrení spoločnosti, v súčasnej dobe je dostupných 200 aplikácií vrátane populárneho Runtastic.

Sony-SmartWatch2-4

Sony SmartWatch 2 sme už testovali aj v našej redakcii, pričom nás zaujalo okrem iného ich prémiové spracovanie a pevná konštrukcia vďaka kombinácii odolného skla a hliníka. Otestovali sme aj viacero aplikácií, určených pre tieto hodinky a veľmi nás zaujímala výdrž telefónu, ktorú výrobca uvádza v rozsahu 3 až 4 dni pri používaní so smartfónom. Túto hodnotu potvrdili aj naše testy, nakoľko pri aktívnom využívaní sme hodinky dokázali na jedno nabitie používať 3 dni. Pri používaní bez pripojenia k smartfónu by bola výdrž samozrejme vyššia, lenže bez neho akosi strácajú svoje opodstatnenie a slúžia len na ukazovanie času, nastavenie budíka, spustenie časovača, prisvietenie v tme alebo prehliadanie správ, ktoré sú v ich pamäti prednačítané. Všetky naše dojmy z testovania si môžete prečítať v komplexnej recenzii.

Náš tip
Recenzia Sony SmartWatch 2 – prémiové hodinky pre geekov

Samozrejme, nevynechali sme ani možnosť porovnať hodinky oboch výrobcov v našom Android Dueli. Ako si v ňom počínali a ako dopadlo ich vzájomné porovnanie, sa dočítate v článku, na ktorý odkazuje nasledujúci TIP.

Náš tip
Android Duel – Samsung Galaxy Gear vs. Sony SmartWatch 2

Čo ponúkajú iní

Okrem týchto dvoch „veľkých“ výrobcov a ich modelov, na ktoré je upriamená najväčšia pozornosť, sa o úspech s inteligentnými hodinkami snažia aj ďalší. Zaujímavé je, že takéto modely predstavili aj výrobcovia z úplne iných oblastí, ktorí zatiaľ nemajú s mobilmi a tabletmi veľa skúsenosti. Poďme si ich zhrnúť.

Swiss Hyetis Crosbow – luxus v každom detaile

Ak potrpíte na dizajn, výnimočnosť a švajčiarsku kvalitu, tým pravým orechovým pre vás môžu byť inteligentné hodinky Swiss Hyetis Crosbow, ktoré ponúkajú 41 Mpix fotoaparát a podporu pre NFC, Bluetooth a Wi-Fi. Nechýbajú ani funkcie ako výškomer, teplomer, mikrofón, senzory na meranie životných funkcií a ani fotoaparát.

Crossbow1

Výrobca rozhodne nešetril na materiáloch, hodinky sú vyrobené z titanu a ciferník je chránený zafírovým sklíčkom a ich srdcom je kvalitný švajčiarsky motorček. Problémom môže byť teda len cena a limitovaná edícia 500 kusov.

Náš tip
Hyetis Crossbow sú prvé švajčiarske inteligentné hodinky od Swiss

Nissan Nismo Watch – doplnok k autu

V prípade, že skôr uprednostňujete futuristický dizajn, zaujať by vás mohli hodinky Nissan Nismo Watch. Vytvorila ich automobilová firma Nissan a oficiálne sa o nich zatiaľ vie málo –  iba to, že prídu v 3 farebných verziách, budú mať 2 tlačidlá, pripájať sa cez nízko-energetický Bluetooth a že na jedno nabitie vydržia aj 6-7 dní.

nismo-watch

Jednou z dôležitých funkcií bude možnosť automaticky do nich ukladať údaje o jazde a synchronizovať ich so smartfónom, či uverejňovať na sociálnych sieťach. Viac napovie video.

Náš tip
Nissan Nismo Watch – futuristické inteligentné hodinky pre šoférov

Qualcomm Toq – hodinky od známeho výrobcu čipov

Vlastné hodinky má aj známy výrobca ARM čipov Qualcomm. Nazývajú sa Qualcomm Toq a prichádzajú ako prvé na svete s Mirasol displejom, ktorý zaručí ich dlhú výdrž na jedno nabitie. Ten má podobné vykresľovanie ako technológia eInk, avšak so schopnosťou zobrazovať farby a rýchlo prekresľovať vyobrazený obsah. Vďaka nízkej energetickej náročnosti displeja na hodinkách Toq dokonca nenájdeme ani tlačidlo vypínania. Pri vybití batérie bude jej nabitie možné cez bezdrôtovú nabíjačku Qualcomm WiPower, čo je konkurencia rozšíreného štandardu bezdrôtového nabíjania Qi.

qualcomm-toq-2

Pomocou inteligentných hodiniek Qualcomm Toq bude možné spravovať textové správy a hovory priamo zo spárovaného Android zariadenia, pričom je možné na hodinky inštalovať aj špeciálne aplikácie. Na pripojenie k Android zariadeniam bude inteligentným hodinkám slúžiť štandard Bluetooth 4.0 LE. Na trh by sa hodinky Toq mali dostať v dvoch verziách, druhá “Premium Audio” verzia bude v balení obsahovať aj bezdrôtové stereofónne slúchadlá.

Náš tip
Qualcomm Toq sú inteligentné hodinky s Mirasol displejom

Medzičasom Qualcomm zverejnil aj koncovú cenu a detaily, týkajúce sa jeho hodiniek, ktoré ponúknu za $350 niekoľko výnimočných funkcií. Ako najväčšie lákadlo môžeme označiť už spomínaný Mirasol displej, ktorý vytvoril samotný Qualcomm. Táto zobrazovacia jednotka ponúka výborné spracovanie farieb, pozorovacie uhly a hlavne vylepšenú viditeľnosť na priamom slnku. Pozitívnou vlastnosťou je tiež nízka energetická náročnosť displeja, čo zaručí niekoľkodňovú výdrž batérie. Medzi ďalšie funkcie hodiniek patrí zobrazenie notifikácií z pripojeného smartfónu, zobrazenie aktuálneho počasia, senzor pohybu, ovládanie prehrávača hudby, kalendár, zobrazenie SMS správ atď. Zabudnúť nesmieme samozrejme ani na moderný dizajn s viacfarebným spracovaním.

Náš tip
Qualcomm Toq sú inteligentné hodinky s Mirasol displejom za 350 dolárov

Adidas miCoach SMART RUN – samostatný prístroj pre športovcov

Tieto hodinky zaujmú hlavne ľudí, ktorí veľa športujú a žijú aktívne. Adidas miCoach SMART RUN sú totiž samostatným prístrojom, ktorý dokáže merať srdcový pulz, ubehnutú vzdialenosť, počet prejdených krokov a napríklad počúvať pri tom obľúbenú hudbu.

H10150_Key_Product_SMART_RUN_Hero_crop_125_SML

Hodinky majú 1,45 palcový kapacitný dotykový displej s rozlíšením 184 x 184 bodov a vnútornú pamäť 4 GB. Nechýba akcelerometer či GPS a batéria s kapacitou 410 mAh ich má pri živote udržať dva týždne, avšak pri použití špeciálneho Casual módu, kedy fungujú len ako hodinky. V maratónskom móde budú dáta zaznamenávané každých 5 sekúnd a vydržia v prevádzke 8 hodín. Tréningový mód sľubuje výdrž 4 hodiny a logovanie údajov každú sekundu. Plné nabitie trvá 4 hodiny. Cena je však trochu vysoká – 399 dolárov.

Náš tip
Hodinky s Androidom má už aj Adidas, sú určené hlavne pre športovcov

HTC – inteligentné hodinky majú pomôcť zachrániť firmu

Jednou z firiem, ktoré vidia v hodinkách reálnu nádej na tučné zisky, je i taiwanské HTC. Firma, ktorá v poslednej dobe čelí ekonomickým problémom, sa chce v nasledovnom období venovať predovšetkým novým produktom a inováciám, ktoré by ju mohli dostať z červených čísel. Jedných z takýchto produktov majú byť práve inteligentné hodinky.

peter-chou-htc-ceo

Generálny riaditeľ spoločnosti Peter Chou spomína, že pred niekoľkými rokmi pracovali s Microsoftom na zariadení podobnom dnešným hodinkám s Androidom. Nebol však vhodný čas a dopyt po zariadeniach podobného typu chýbal. To sa však v poslednom roku zmenilo a CEO spoločnosti sa nechal v interview počuť, že “nositeľné zariadenia sú pre nich kritickým segmentom“.

Náš tip
HTC sa chce zachrániť aj uvedením tabletu a inteligentných hodiniek

FiLIP – farebné hodinky pre deti

Pre deti sú určené roztomilo vyzerajúce hodinky Filip, dostupné v štyroch žiarivých farbách. Sú výsledkom práce odborníkov na lokalizáciu a kombinujú tri osvedčené technológie – asistované GPS, hlasovú a dátovú komunikáciu cez GSM (vrátanie určovania polohy pomocou BTS) a triangulácia pomocou Wi-Fi. To umožňuje veľmi presnú lokalizáciu.

filip inteligentne hodinky sledovanie deti

Rodičia môžu s hodinkami komunikovať prostredníctvom Android, či iOS aplikácie na svojom mobilnom zariadení. Môžu prednastaviť bezpečnostné zóny, pričom hodinky odošlú notifikáciu rodičom buď v prípade, keď deti  vstúpia do zóny alebo ju opustia. Vybavené sú aj tlačidlom, ktoré aktivuje pohotovostný systém. Tento odošle v prípade núdze SMS správu 5 preddefinovaným číslam, začne nahrávať okolitý zvuk a vytáčať jednotlivé čísla. S hodinkami je samozrejme možné posielať SMS, vykonávať telefónne hovory, no zatiaľ len v sieti amerického operátora AT&T.

Náš tip
FiLIP: Inteligentné hodinky pre sledovanie detí

Intel Quark – procesory pre hodinky ďalšej generácie

Budúcnosti inteligentných hodiniek verí aj taký renomovaný výrobca, akým je Intel. Ten prednedávnom predstavil nový rad čipov Quark, ktoré budú určené práve na použitie v inteligentných hodinkách a iných „nositeľných“ zariadeniach.

intelquark_678x452

Nové Quark procesory majú predovšetkým disponovať miniatúrnymi rozmermi a veľkou energetickou efektívnosťou. Podľa Intelu budú ich rozmery len pätinou najmenších Atom procesorov a k svojmu napájaniu budú potrebovať len desatinu energie. Prvých produktov s týmito čipmi by sme sa mali dočkať v budúcom roku.

Náš tip
Procesory Quark od Intelu budú poháňať inteligentné hodinky

Goophone – čínske hodinky, ktoré fungujú aj samostatne

Spoločnosť je známa najmä vďaka verným kópiám vlajkových lodí renomovaných výrobcov, ktoré po dizajnovej stránke len ťažko rozpoznáte od originálu. Nové hodinky však nie sú kópiou a prinášajú viac než zaujímavé funkcie a parametre.

GooPhone-SmartWatch-Blanco

Hodinky od Goophone sú samostatne fungujúce, čo znamená, že ku svojej funkcionalite nepotrebujú pripojený smartfón. Integrujú vlastný 3G modul, ktorý umožní uskutočňovať telefónne hovory alebo posielať SMS správy v mobilných sieťach po celom svete. Nechýba im ani 1,54″ displej s jemným rozlíšením 240×240 pixelov. Srdcom hodiniek je dvojjadrový procesor MediaTek taktovaný na 1,2 GHz, či operačná pamäť RAM s kapacitou 512 MB.

Náš tip
Čínsky GooPhone predstavil vlastné hodinky s Androidom, konkurujú Samsungu

Neptune Pine  – inteligentné hodinky, na ktoré sme čakali?

Do zástupu výrobcov inteligentných hodiniek sa chcú zapojiť aj menej známe spoločnosti a začínajúce startupy, ktoré pre realizáciu svojich projektov potrebujú finančnú podporu. Takým je aj Neptune Pine, čo sú inteligentné hodinky s podporou 3G sietí, volaní, SMS, GPS a ďalších funkcií. Sú to úplne samostatne fungujúce hodinky, ktoré vás zbavujú závislosti na smartfóne. Podporujú väčšinu mobilných sietí po celom svete, takže nech budete kdekoľvek, s dovolaním alebo s pripojením na internet nebudete mať žiadny problém. Stačí vložiť micro SIM kartu a fungujete ako na normálnom smartfóne. Tentokrát však v trochu menšom prevedení, ktoré sa  zmestí na zápästie vašej ruky.

Neptune_Pine

Na rozdiel od iných zariadení tohto druhu ponúka Neptune Pine QWERTY klávesnicu, ktorá zaručí plnohodnotný používateľský zážitok pri ich používaní. Okrem softvérovej klávesnice však pre zadávanie textu použijete aj rozpoznávanie hlasu, presne ako na smartfóne.

Náš tip
Neptune Pine  – inteligentné hodinky, na ktoré sme čakali?

Hodinky vraj chystá aj ZTE

Renomovanému denníku The Wall Street Journal sa podarilo získať informácie, podľa ktorých sa k výrobcom hodiniek už čoskoro pridá ďalšia spoločnosť – ZTE. V rozhovore s Lu Qianhaom, riaditeľom mobilného marketingu bolo prezradené, že ZTE plánuje predstaviť vlastné inteligentné hodinky v prvom kvartáli budúceho roka a na trh by sa mali dostať nasledujúci kvartál.

Náš tip
WSJ odhaľuje informácie o inteligentných hodinkách od ZTE

Google ešte len odhalí karty

Samozrejme, nesmieme zabudnúť na spoločnosť Google. Aj o nej už nejaký ten čas presakujú informácie o príprave vlastného modelu inteligentných hodiniek. Podľa najnovších správ sú v poslednom štádiu vývoja a internetový gigant by ich mal dokončiť do niekoľkých mesiacov.

ku-bigpic

Podobne ako iné už predstavené zariadenia, ani tieto hodinky by nemali byť samostatným prístrojom, ale ich využívanie by bolo silne previazané so smartfónom. Ich podstatnou softvérovou súčasťou by mal byť hlasový asistent Google Now a výrobca vraj venoval veľkú pozornosť zníženiu spotreby.

Náš tip
Google dokončí vlastné inteligentné hodinky do niekoľkých mesiacov

Na záver: Hodinky Android

Symbolicky náš prehľad všetkého nového, čo sa udialo v oblasti inteligentných hodiniek, ukončíme zariadením, ktoré sa volá – Android. Stojí za ním rovnomenná americká spoločnosť, ktorá sa výrobou hodiniek zaoberá od r. 1991 a tiež sa chce zviezť na vlne záujmu o inteligentné nositeľné prístroje.

banner2

 

O týchto hodinkách zatiaľ nie je k dispozícii veľa informácií, vieme však, že by mali byť kompatibilné s Android smartfónmi a ponúknuť by mali aj viaceré funkcie typické práve pre zariadenia v tejto kategórii. Nemali by chýbať možnosti ovládať hudobný prehrávač, prehrať a zaznamenať zvuk, či telefonovanie prostredníctvom hlasitého odposluchu. Samozrejmosťou majú byť aj funkcie a aplikácie pre čítanie správ, počítadlo krokov, kalendár alebo aj kalkulačka.

Náš tip
Hodinky od Androidu budú kompatibilné aj s Android zariadeniami

V článku boli použité informácie a vyjadrenia z článkov, ktoré napísali Fero Chovaňák, Michal Chovaňák a Ondrej Ličko.

1.12.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+