MojAndroid

Rad Galaxy S od Samsungu siaha už poriadne ďaleko. Prvý model, Samsung Galaxy S, bol predstavený v roku 2010, čiže pred 9 rokmi. Jedná sa o smartfóny, ktoré boli v čase svojho predstavenia na úrovni technologickej špičky a vždy ponúkali niečo, čo konkurencia nemala a čím boli výnimočné. Medzi používateľmi sa už od začiatku tešili veľkej obľube, ktorá stále pretrváva. Je rok 2019 a blíži sa predstavenie najnovšieho Samsungu Galaxy S10, ktorý bude pokračovať v šľapajách svojich predkov, a tak sa môžeme tešiť na ďalšie inovácie.

Samsung Galaxy S

Všetko začal práve tento smartfón. Pamätáte si, ako ste ho pred pár rokmi chodili pozerať do výkladu a všetci ste ho chceli mať? Áno, prvý Samsung zo slávneho radu Galaxy S. Čo v tom čase ponúkal?  Operačný systém bol v tom čase prakticky na začiatku svojho vývoja, no nejaký ten rok už predsa len mal. Operačným systémom Samsungu Galaxy S bol Android 2.1 Eclair. V minulosti sme kritizovali Android (možno skôr výrobcov) za to, že smartfóny s týmto operačným systémom neponúkali kvalitný fotoaparát a fotoaparát v nich bol skôr takým menším doplnkom.

Pokiaľ ste v tej dobe chceli kvalitný fotoaparát, museli ste sa poobzerať vo vodách iných operačných systémov, napríklad Symbian. Príchod prvej verzie radu Galaxy S od Samsungu to však zmenil. Konečne Android s kvalitným fotoaparátom. Ten mimochodom ponúkal rozlíšenie 5 MP a dokázal nahrávať aj video v HD rozlíšení. Zaujímavým údajom je aj uhlopriečka displeja, ktorá bola len 4″, no na tú dobu sa jednalo o jeden z tých väčších panelov. Jeho rozlíšenie bolo dnes už úsmevných 800 x 480 pixelov, no v tej dobe sa jednalo o špičkový AMOLED panel, pravdepodobne najlepší na trhu.

Zaujímavé boli aj rozmery 122 x 64 x 10 mm a hmotnosť zariadenia, ktorá bola len 118 gramov. V dnešnej dobe niečo nepredstaviteľné. Aj napriek  tomu však nepatril medzi tých najmenších. S úsmevom sa dnes pozeráme aj na operačnú pamäť, ktorá bola len 512 MB, no na beh operačného systému Android vo verzii 2.1 plne postačovala. Zariadenie sa predávalo v dvoch pamäťových variantoch, 8 a 16 GB. Nechýbala ani podpora pamäťových kariet microSD do kapacity 32 GB. Samsung Galaxy S disponoval batériou s kapacitou 1500 mAh.

Samsung Galaxy S2

Po obrovskom úspechu prišiel Samsung s pokračovaním, v roku 2011 bol predstavený nástupca, Samsung Galaxy S2. A ten priniesol viacero zaujímavých noviniek. Hneď na prvý pohľad ste si mohli všimnúť zväčšenú uhlopriečku displeja na 4,3″ a rovnako aj značne väčšie celkové rozmery 125.3 x 66.1 x 8.5 mm. Stále sa však z dnešného pohľadu jednalo o maličký smartfónik. Rozlíšenie displeja zostalo zachované, 800 x 480 pixelov, tu nebol v tom čase dôvod na zmenu.

Stále to bol jeden z najlepších displejov v tom čase. Batéria dostala o 150 mAh viac a rovnako poskočila aj veľkosť operačnej pamäte, konkrétne na 1 GB. Dôležité je, že sa jednalo o prvý Samsung, ktorý ponúkol dvojjadrový procesor. Jednalo sa o Exynos 4210, ktorý pracoval na frekvencii 1,2 GHz. Dnes by ho však zahanbil aj procesor v novom smartfóne do 100 eur.

A čo Note?

Áno, po predstavení druhého smartfónu z radu Galaxy S sa objavil ešte jeden, oveľa zaujímavejší. V roku 2011 sa začala písať história ďalšieho známeho radu od Samsungu, ktorý vyniká dotykovým perom S Pen. Prvý Samsung Galaxy Note ponúkal displej s obrovskou (v tom čase naozaj obrovskou) uhlopriečkou 5,3″. V tom čase to bolo niečo nepredstaviteľné, akýsi malý tablet.

Ponúkol rozlíšenie 1280 x 800 pixelov a hlavným ťahákom bolo práve spomínané pero S Pen. To v tom čase nemalo ani zďaleka toľko funkcií a nebolo také presné, ako je tomu teraz, no určite ohúrilo nejedného technologického nadšenca. Dosť bolo o rade Note, vrátim sa radšej k sérii S.

Samsung Galaxy S3

Tento smartfón si mnohí z vás pamätajú. Jednalo sa o obrovské vylepšenie minuloročného modelu. Zmenil sa dizajn, displej sa zväčšil na 4,8″ a rozlíšenie poskočilo na HD. Samsung týmto telefónom trafil do čierneho. Ponúkal naozaj všetky funkcie, ktoré ste si mohli predstaviť. Nechýbal štvorjadrový procesor, 1 GB RAM, až do 64 GB vnútorného úložiska, ktoré ste si vedeli rozšíriť pomocou pamäťových kariet microSD.

Rovnako ponúkal veľmi kvalitný 8 MP fotoaparát s automatickým zaostrovaním, ktorý vedel nahrávať FullHD video pri 30 snímkoch za sekundu. Kapacita batérie sa zvýšila na 2100 mAh.

Samsung Galaxy S4

Veľmi vydarené evolúcia Samsungu Galaxy S3. V rovnakom tele sme sa mohli tešiť na väčší displej s uhlopriečkou až 5″ a FullHD rozlíšením. Dizajn bol jednoducho úchvatný a v tej dobe boli rámiky okolo displeja naozaj minimálne. Rozlíšenie fotoaparátu poskočilo na 13 MP a ani v roku 2019 by ste sa za výsledné fotografie nemuseli hanbiť. Nesmel chýbať dvojjadrový procesor, dvojnásobná porcia RAM, 64 GB úložisko a podpora pamäťových kariet.

V tom čase bola zaujímavá aj podpora NFC. Batéria dostala kapacitu 2600 mAh a hmotnosť tohto smartfónu bola rovných 130 gramov.

Samsung Galaxy S5

V dobe, keď ostatní výrobcovia experimentovali s použitými materiálmi, Samsung bol stále kritizovaný za používanie plastu. Svoj postoj však nezmenil ani v prípade najnovšej vlajkovej lode, Samsungu Galaxy S5. Ten však nejaké novinky priniesol. Prvou bolo použitie vtedy najvýkonnejšieho procesora, Snapdragonu 801. Galaxy S5 bol prvým vodeodolným Samsungom. Vodeodolnosť zabezpečovala gumička pod zadným krytom, ktorý bol stále odnímateľný.

5,1″ Super AMOLED displej dostal FullHD rozlíšenie, pod ním sme mohli nájsť skener odtlačkov prstov, ktorý však fungoval trochu nezvyčajným spôsobom, prst ste po ňom museli posunúť. Nie vždy sa smartfón podarilo odomknúť na prvýkrát.

Samsung Galaxy S6 a S6 Edge

Pri týchto smartfónoch urobil Samsung hneď 3 obrovské kroky vpred. Prvým bolo použitie vtedy najvýkonnejšieho procesora, ktorý rozdrvil všetku konkurenciu. Druhým použitie skla ako hlavného materiálu, z čoho boli smartfóny vyrobené, no a tretím použitie zahnutého displeja v prípade modelu Edge. Áno, prvým Samsungom so zahnutým displejom bol Galaxy Note Edge, no S6 bol prvým, ktorý ho mal zahnutý po oboch stranách.

Displeje disponovali extrémne vysokým QHD rozlíšením, pod nimi sa nachádzal skener odtlačkov prstov, ktorý už fungoval oveľa lepšie. Galaxy S6 však oproti modelu S5 stratil vodeodolnosť a batéria už nebola vymeniteľná. Zaujímavá bola aj jeho cena, ktorá v prípade modelu so 128 GB úložiskom presahovala 1000 eur. Ešte jedna dôležitá zmena, Galaxy S6 prišiel tiež o slot na pamäťovú kartu.

Samsung Galaxy S7 a S7 Edge

Vylepšené modely priniesli funkcie, ktoré používatelia vyžadovali. Vrátila sa vodeodolnosť a podpora pamäťových kariet. Nechýbala vylepšená výdrž, pretože práve tá bola kameňom úrazu v prípade predchodcu.

Vylepšené boli aj fotoaparáty, avšak tu nastala výrazná zmena v pomere strán snímačov. Zatiaľ čo Galaxy S6 fotografoval štandardne v pomere strán 16:9 a fotografie boli pekne roztiahnuté na celý displej, Galaxy S7 fotil štandardne v pomere strán 4:3. Zvoliť pomer 16:9 bolo možné, no na úkor skosenia fotografie a tým nižšieho rozlíšenia. Nič to ale nemení  na fakte, že fotoaparát bol o poznanie lepší, ako v prípade predchodcu.

Samsung Galaxy S8 a S8+

Prvá séria Samsungov z radu Galaxy S, ktorá ponúkla len smartfóny s ohnutými displejmi. Vtedy sa však najviac rozprávalo o niečom inom, trendom bolo zmenšovanie rámikov okolo displeja. Na túto vlnu, samozrejme, nastúpil aj Samsung. Displeje stále ponúkali vysoké rozlíšenie, avšak teraz sa poriadne natiahli, čo umožnilo zmenšiť rámiky nad a pod displejom.

Udiala sa tu však ešte jedna dôležitá zmena. Skener odtlačkov prstov a ovládacie tlačidlá zmizli z prednej strany. Skener sa dostal dozadu, tlačidlá zase na displej. Dôvodom bol už spomínaný rámik, do ktorého by sa skener jednoducho nezmestil.

Samsung Galaxy S9 a S9+

Pokračovanie evolúcie a trendov. Prišli s podobným dizajnom ako predchodcovia, skener odtlačkov prstov sa konečne nachádzal na mieste, kde by mal byť. Okrem výkonu bol výraznejšie vylepšený aj fotoaparát. Oba modely ponúkli snímač, ktorý vedel dynamicky upraviť clonu. Tá mohla byť buď f/1.5 alebo f/2.4. V prípade dobrého osvetlenia sme sa mohli tešiť na ostré zábery a clonu f/2.4, v zhoršených svetelných podmienkach si smartfóny automaticky citlivosť na svetlo zase zvýšili. Výsledkom sú svetlejšie fotografie.

Model S9+ prišiel ešte s jednou novinkou a tou bol dvojitý snímač na zadnej strane. Druhý bol teleobjektív, ponúkal clonu f/2.4 a výborne poslúžil napríklad pri fotení portrétových fotografií alebo približovaní.

Samsung Galaxy S10?

Všetci už netrpezlivo čakáme na najnovší Samsung z radu Galaxy S. Zatiaľ sa nestalo, že by spoločnosť pri predstavení nového modelu prišla s niečím výnimočným a prevratným, nestane sa to pravdepodobne ani pri desiatej verzii. O novinke už nejaké informácie máme a nezabudli sme o nich informovať ani vás:

11.2.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+