MojAndroid

Galaxy Note, tablet alebo telefón? Otázka, na ktorú si musíte odpovedať sami a rozhodnúť tak, či displej s uhlopriečkou 5,3 palca, predsa len nie je už na telefón priveľký.

Balenie

Galaxy Note prichádza v elegantnej čiernej krabici  s úzkym profilom a štvorcovým tvarom. Po jej otvorení sa vám naskytne pohľad na samotný Galaxy Note, pod ktorým môžete nájsť základné príslušenstvo: slúchadlá a nabíjačku.

Konštrukcia

Galaxy Note je kontroverzný najmä svojou konštrukciou, ktorá už pre niekoho môže znamenať znížený komfort pri nosení alebo aj telefonovaní a ovládaní jednou rukou. Telo s displejom o uhlopriečke 5,3 palca je predsa len na mobil trochu veľa a na tablet ešte stále málo, ale pre niekoho bude práve takýto kompromis medzi obidvoma typmi zariadení znamenať podstatnú výhodu.

Hrúbka “tabletofónu” je primeraných 9,7mm, vďaka ktorým sa dobre drží v ruke a pri širších nohaviciach aj celkom dobre zapadne do ich vrecka – ideálne to samozrejme nie je. Konštrukčné rozmery sú 146.9 x 83 x 9.7 mm.

Predná strana svojim výzorom pripomína smartfón Samsung Galaxy SII. Nájdeme tu 5,3 palcový displej, pod ktorým sa v strede nachádza hardvérové tlačidlo s funkciou tlačidla HOME. Po jeho stranách sú rozmiestnené kapacitné tlačidlá Menu a Späť. Nad displejom nájdeme už tradičné senzory pre reguláciu podsvietenia, proximity senzor, slúchadlo pre hovory a kameru.

Boky prístroja lemované iným odtieňom plastu ukrývajú zvyšok ovládacích prvkov a konektorov. Naľavo sú tlačidlá ovládania hlasitosti, ktoré sú však vyrobené z jednoliateho kusu plastu a tak je niekedy ťažké narýchlo rozoznať, o ktoré z nich ide – či pre zvýšenie alebo zníženie hlasitosti. Tlačidlo pre zapnutie je napravo, 3,5mm jack na vrchu a microUSB port v spodnej časti zariadenia, ktorá zároveň ukrýva kapacitné pero (stylus) zabudované vo vnútri Galaxy Note.

Zadná strana je tvorená prevažne zadným krytom batérie pokrytým jemnou textúrou, ktorá príjemne osviežuje celkový vzhľad. Hore je umiestnený fotoaparát s LED bleskom a nižšie v spodnej časti krytu môžeme vidieť logo spoločnosti Samsung spolu s hlavným reproduktorom. Pod krytom sa nachádza už len batéria a sloty pre SIM a pamäťotvú kartu microSD.

Kvalita konštrukcia nijako nesklamala. Je pevná, výborne sa drží v ruke a hoci sem tam sa pri silnejšom stlačení ozve nejaké to vrzgnutie, nie je to nič s čím by ste sa mali zaťažovať.

Displej

Displej je na telefón priam obrovský. V porovnaní s Galaxy SII si s Galaxy Note budete pripadať ako obor, všetko je to však vecou zvyku. Vyrobený je technológiou Super AMOLED a má neuveriteľné HD rozlíšenie 1280×800 zobrazovacích bodov. Kvalita displeja je výborná: farebné podanie, kontrast, pozorovacie uhly a celkový pocit. Displej je priam ideálny na sledovanie filmov, prezeranie fotografii alebo prehliadanie webu, kde Galaxy Note vďaka vysokému rozlíšeniu priam exceluje – text je ostrý a potreba pre približovanie stránok je minimálna. Počet dotykov, ktoré displej rozozná je desať.

Testujeme

Samsung vybavil  Galaxy Note dvojjadrovým procesorom ARM Cortex A9 s taktom 1,4GHz, ktorého neodteľiteľnou súčaťou je aj grafický čip Mali-400MP. Celkový dojem zo zariadenia dotvára vnútorná pamäť s kapacitou 16GB, ktorú je samozrejme možné rozšíriť o ďalšie GB pomocou microSD kariet. Tabletofón je naozaj výkonný. V teste s Quadrant Professional dosiahol 3864 bodov, čo je o 550 bodov viac ako pri Galaxy SII.

Výsledok grafického čipu v benchmarku Nenapark 2 síce nie je tak oslnivý, ale treba mať na pamäťi, že Note musí zabezpečiť vykresľovanie oveľa väčšieho počtu pixelov (1280×800) ako je to pri Galaxy SII (480×800), pri ktorom je použitá rovnaká grafická jednotka Mali-400MP.

Operačný systém

Operačný systém Android vo verzii 2.3.5 Gingerbread doplnil Samsung o grafickú nadstavbu TouchWiz. Ponúka v podstate rovnaké funkcie, ako sme pri tomto rozhraní zvyknutí. Dostupných je maximálne sedem plôch Androidu, ktoré môžete podľa potreby pridať alebo odstrániť. V spodnej lište je umiestnených päť ikon pre rýchly prístup k aplikáciám.

V zozname aplikácií (Appdrawer) sa pohybujete zľava doprava alebo naopak, pričom máte aj určitú slobodu nad tým, čo sa na jednotlivých stránkach zobrazí. Po vstúpení do editovacieho módu tak môžete vytvárať nové priečinky alebo stránky s ikonami a meniť môžete aj ich zoradenie. Z tohto miesta je možné zmeniť aj ikony v spodnej lište, ktoré sa objavia pri jednotlivých domácich obrazovkách.

Zabezpečenie

To, že Samsung Galaxy Note patrí do najvyššej triedy smartfónov dokazuje aj veľké množstvo doplnkových funkcií a snímačov. Podobne ako HTC telefóny s HTC Sense Samsung pridal možnosť lokalizácie a vymazania telefónu cez webové rozhranie. Zabezpečovacím prvkom je aj upozornenie na zmenu SIM karty na vami zvolené čísla prostredníctvom SMS.

Nastavenia pohybov

Telefón poskytuje viacero funkcií spojených práve s pohybom zariadenia. V nastaveniach nájdete položky ako:

Prevráťte– prevrátením telefónu stlmíte prichádzajúce hovory.
Naklonenie– ťuknite na dva body, podržte ich stlačené a potom naklonením zariadenia tam a späť môžete zmenšiť alebo zväčšiť obrazovku.
Panorámovanie– posunutím zariadenia doľava alebo doprava počas držania vybratej ikony ju premiestnite na inú stránku.
Zatrasenie- zatrasením môžete vyhľadať zariadenia Bluetooth a Kias air.


Aplikácie

Keďže Samsung Galaxy Note je zaujímavý najmä svojimi aplikáciami určenými najmä pre použitie s kapacitným perom, týmto sa budeme venovať v samostatnej kapitole. Teraz sa pozrime na niekoľko bežných Samsung aplikácií, ktoré nájdete na väčšine smartfónoch tejto spoločnosti.

Moje Súbory

Jednoduchý súborový manažér, v ktorom môžete vykonávať základné operácie so súbormi a adresármi – kopírovať, presunúť, mazať, vytvoriť nový priečinok alebo zdieľať súbory s priateľmi.

 

Allshare

Aplikácia pre zdieľanie multimediálneho obsahu vo vašej domácej WiFi sieti, prostredníctvom protokolu DLNA.

Kies Air

Užitočná aplikácia pre bezdrôtovú správu Galaxy Note cez webový prehliadač. Musíte byť pripojení v rovnakej WiFi sieti.

Editor Fotografií

Súčasťou softvérovej výbavy je aj editor fotografií. Nejde o žiadny špičkový softvér, no pre bežnú úpravu postačuje. Editor ponúka úpravu niektorých vlastností fotiek (jas, kontrast, sýtosť, škálu sivej farby), rôzne deformačné efekty, orezanie alebo rotáciu.

Tvorca videa

Aplikácia pre tvorbu videa priamo v telefóne. Nahraté videá a fotografie môžete jednoducho pospájať, nastrihať, pridať prelínacie alebo video efekty, hudbu a vyexportovať do filmu. Na výber je niekoľko motívov videa.

Samsung Apps

Tu nájdete užitočné aplikácie a widgety pre váš Samsung. Veľa aplikácií nájdete aj na bežnom Android Markete, ale tie ktoré sú vhodné práve pre váš Galaxy Note budete mať takto na jednom mieste.

Polaris Office

Je kompletným balíkom pre prácu so súbormi známych z balíkov Office 2003, 2007 – Word, Excel, PowerPoint. Poteší aj podpora .pdf súborov. Výhodou tejto aplikácie je, že neposkytuje len funkciu pre čítanie dokumentov, ale aj pre ich editáciu a vytváranie.

Okrem opísaných aplikácií nájdete v Galaxy Note aj programy ako Minidenník, Úloha, Poznámka, Diktafón, Voice Talk (pre hlasové ovládanie telefónu) a štvoricu tzv. Hubov, v ktorých môžete nakupovať hudbu (Music Hub), knihy (Readers Hub) alebo sťahovať hry (Game Hub).

V poslednom Hube s názvom Social nájdete aktualizácie statusov vašich priateľov zo sociálnych sietí Facebook, Twitter, Linkedin alebo MySpace. Používať ho môžete aj pre prístup k chatom Google talk, Windows Live Messenger alebo k Yahoo! Messenger. Pridanie Facebook konta je dôležité pre budúcu synchronizáciu kontaktov a udalostí (v kalendári) z Facebooku.

Režim šetrenia energie

Pri zapnutom režime šetrenia energie môžete v prípade malej zostávajúcej kapacity batérie zvoliť niektoré úsporné opatrenia ako nastaviť menší jas displeja, vypnúť zbytočné funkcie alebo zmeniť časový limit obrazovky. Pre predĺženie chodu na batériu slúži aj funkcia s názvom “Aut.upr.spotr.obrazov”, ktorú nájdete v nastaveniach displeja. Táto analyzuje práve zobrazovaný obraz na základe čoho upraví jas displeja.

Stylus a jeho využitie

Kapacitné Pero S-Pen, ktoré vysunieme zo spodnej časti  tabletofónu je určené na vykonávanie celej rady rôznych činností. Môžete ním ovládať prostredie OS Android, kresliť, písať texty písaným písmom a ďalšie veci, ktoré si opíšeme v nasledovných riadkoch.

Ovládame Android so stylusom

Ovládanie operačného systému so stylusom sa oproti klasickému ovládaniu rukou dočkalo niekoľkých zmien. V používateľskom prostredí sa pohybujete intuitívne ako pri ovládaní rukou, ale niektoré operácie budú trochu zložitejšie. Máme na mysli napríklad funkcie ako vrátenie o krok späť (šípka späť), vyvolanie menu a iné.

Vrátenie o krok späť (šípka späť) : funkcie tohto tlačidla sa pomocou pera vyvolajú po stlačení tlačidla na styluse a jeho pohybom sprava doľava.

Menu: menu vyvoláme pohybom stylusu zdola nahor pri stlačenom tlačidle.

Screenshot: Note umožňuje aj jednoduché vytváranie screenshotov. Okrem kombinácie stlačenia tlačidiel pre zapnutie a návrat domov ich však môžete vytvárať aj pomocou stylusu – stačí sa s podržaným tlačidlom pera dotknúť obrazovky. Následne môžete vytvorený screen orezať, pridať poznámku alebo inak upravovať

Rýchle poznámky: nech sa v systéme nachádzate kdekoľvek, môžete dvojitým ťuknutím pera pri súčasne stlačenom tlačidle vyvolať aplikáciu s poznámkami, kde i môžete narýchlo zaznamenať dôležité poznatky alebo nápady, ktoré vás akurát napadli napríklad pri prehliadaní internetu.

Aplikácia S Memo

Aplikácia kde môžete vytvárať vlastné poznámky, či už písané pomocou pera alebo softvérovej klávesnice. Ku svojim výtvorom môžete pridať aj obrázok alebo mapu.

Video

Podobne ako Galaxy SII aj Note je výborný na prehrávanie videa. Pri 5,3 palcovej uhlopriečky si však môžete byť istý, že zážitok zo sledovania bude oproti iným telefónom s menšími displejmi kvalitatívne úplne niekde inde. Pridajme ku tomu HD rozlíšenie a pozeranie filmov v tomto rozlíšením dostáva úplne iný rozmer. Nesklamala ani široká podpora formátov, ktoré sa nazastavili len pri DivX alebo Xvide. Galaxy Note nerobia problémy ani videá a filmy vo vysokom rozlíšení. Prehrávanie je vo väčšine prípadov plynulé a prípadnú „nepodporu“ prehrávania môže vyriešiť, niektorý z alternatívnych prehrávačov.

Galaxy Note má tiež microUSB s tzv. MHL. To znamená, že po pripojení špeciálnej redukcie na HDMI, si filmy vychutnáte aj na svojom televízore či monitore od PC. My sme vyskúšali aj túto možnosť a prehrávanie bolo bezproblémové .

Zvuk

Pri videu Galaxy Note exceluje a inak tomu nie je ani pri prehrávaní audia. Zadný reproduktor mohol výrobca vzhľadom na veľkosť zariadenia doplniť ešte o jeden, čim by sme získali stereoreprodukciu aj bez pripojených slúchadiel. Stereo sa nekoná, no napriek tomu je zvuk vychádzajúci zo zadného reproduktora hlasný a môžem povedať aj veľmi kvalitný.

Prehrávanie hudby je aj vďaka vstavanému prehrávaču na vysokej úrovni. Nechýba podpora vlastného ekvalizéra alebo zvukových efektov (široký, koncertná sieň, zvýraznenie basov a iných. Pri pripojených slúchadlách je možné využiť aj emuláciu priestorového efektu 5.1 surround). Skladby sú prehľadne usporiadané podľa albumov, interpretov, žánru,  priečinkov alebo skladateľov, pričom zobrazenie jednotlivých kariet môžete zapnúť alebo vypnúť v nastaveniach.

Vytváranie zoznamov piesní ako aj ostatné štandardné funkcie ako náhodné prehrávanie, opakovanie skladieb taktiež nemôžu chýbať. S prehrávaním hudby som bol nadmieru spokojný, či už s podporou formátov, kvalitou prehrávania ako aj samotným grafickým prostredím aplikácie.

Fotoaparát

V prípade Galaxy Note tu máme 8Mpix fotoaparát, ktorý umožňuje natáčať Full-HD video. Vytvárané fotografie môžeme zaradiť medzi tie najlepšie aké mobilný fotoaparát dokáže vytvoriť. Snímky sú dostatočne svetlé, ostré a ich farebné podanie vyvážené. Video je na tom taktiež veľmi dobre. Nie sú viditeľné žiadne vlnenia alebo iné nežiadúce efekty.

Používateľské prostredie je prehľadné a ponúka dostatok nastavení. K dispozícií sú rôzne režimy fotografovania (jedna snímka, detekcia úsmevu, krása, panoráma, akčný záber, animovaný film), scénické módy (súmrak, jesenná farba, text atď.), detekcia tváre, detekcia žmurknutia, stabilizátor obrazu a iné nastavenia pre zvýšenie napríklad kontrastu, ISO alebo dĺžky expozície.

 

Podržaním prsta na lište s nastaveniami si môžete dokonca pridať vlastné ikonky pre rýchly prístup k vami zvoleným nastaveniam.

Konektivita, telefonovanie, písanie

Konektivita tabletofónu je na vynikajúcej úrovni a pripojiť sa do siete sa budete môcť všetkými možnými spôsobmi. Nechýba WiFi v štandardoch 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 3.0, 3G prenosy s maximálnymi rýchlosťami HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps a podpora protokolu DLNA a Wi-Fi Direct. Samozrejmosťou je aj možnosť zdieľať dátové pripojenie Galaxy Note s ostatnými zariadeniami prostredníctvom funkcie WiFiHotspot.

Telefonovanie je vzhľadom na veľkosť zariadenia trochu nepraktické, ale dá sa s tým vysporiadať. Inak sú funkcie rovnaké ako pri Galaxy SII a teda nájdeme tu podporu inteligentného vytáčania (ale len podľa prvého mena), synchronizáciu s Facebook kontaktami alebo možnosť rýchleho volania alebo poslania SMS jednoduchým posunom prsta na kontakte doprava alebo doľava.

Na veľkom displeji sa dá pomerne rýchlo písať. K dispozícii je softvérová klávesnica Samsung, ktorá podporuje prediktívne písanie v slovenskom jazyku alebo tiež klávesnica Swype. Okrem klasického zadávania textu ťukaním do písmen softvérovej klávesnice však môžete v prípade Galaxy Note použiť aj stylus a písať klasickým písaným písmom na špeciálnu plochu, ktorá sa objaví po kliknutí na tlačidlo „T“. Písanie týmto spôsobom však nebolo vôbec rýchle a rozpoznávanie znakov nie vždy presné. Ostal by som preto asi pri písaní štandardnou softvérovou klávesnicou.

Kalendár je výborný. Je prehľadný a dokáže sa synchronizovať s udalosťami a narodeninami vašich priateľov aj na sociálnej sieti Facebook.

Batéria

Batéria má slušnú kapacitu 2500mAh, ktorá dokáže napájať prístroj pomerné dlhú dobu aj pri silnejšom vyťažení. Nie je to rekordná doba, ale vzhľadom na veľký displej je výdrž 14 hodín pri nonstop zapnutom internete a  4,5 hodinách zapnutého displeja počas prehliadanie Youtube videa, webu, prehrávania hudby a iných činností, veľmi slušná.

Záver

Galaxy Note je veľmi výnimočným zariadením. Spája výhody tabletu s telefónom a ponúka tak funkcionalitu spojenú s prijateľnou portabilitou zariadenia. Niekomu síce môžu väčšie rozmery prekážať, ale ak sa s nimi stotožníte dostanete výkonný stroj s množstvom pozitív. Cena nie je malá a pohybuje sa na úrovni od 550€ vyššie, za kvalitu sa však platí a ta je v prípade Galaxy Note vysoká. Kúpou získate skvelý hardvér s množstvom funkcií, ktoré dopĺňa aj samotná prítomnosť stylusu, ktorú inde nenájdete.

Hodnotenie MojAndroid.sk 10/10

Plusy:

  • kvalitný AMOLED displej s HD rozlíšením
  • kvalitný zvukový výstup
  • fotoaparát a video
  • stylus
  • konštrukčné spracovanie
  • podpora videí
  • slušná výdrž na batériu

Mínusy

  • pre niekoho už veľké rozmery

Parametre:

Samsung Galaxy Note

Android 2.3 (Gingerbread)5.3"
1.4GHz Dual Core1280 x 800
1 GB8MPx
16/32 GB1080p@30fps
Základné parametre
Verzia Androidu
Android 2.3 (Gingerbread)
Používatelské rozhranie
Touchwiz
Procesor
1.4GHz Dual Core
Grafický procesor
Mali-400MP
Rozmery, hmotnosť, konštrukcia
Rozmery
146.85 x 82.95 x 9.65 mm
Hmotnosť
178g
HW klávesnica
 
Displej
Typ displeja
Super AMOLED
Veľkosť displeja
5.3"
Rozlíšenie displeja
1280 x 800
Tvrdené sklo
 
Typ tvrdeného skla
Gorilla Glass
Pamäť
RAM
1 GB
Vnútorná pamät
16/32 GB
Pamäťová karta
microSD, microSDHC
Siete a dáta
Frekvencie GSM
850, 900, 1800, 1900 MHz
Frekvencie 3G
850/900/1900/2100 MHz
Wi-Fi
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot
Bluetooth
3.0 + HS
NFC
 
Senzory a ďalšia výbava
GPS
 
Kompas
 
Akcelerometer
 
Proximity senzor
 
Gyroskop
 
Fotoaparát
MPx
8MPx
Max. rozlíšenie fotky
3264x2448
Max. rozlíšenie videa
1080p@30fps
Blesk
diódový
Autofocus
 
Predná kamera
 
Rozlíšenie prednej kamery
2Mpix
Hudba
Hudobný konektor
3.5mm
FM rádio
 
Batéria
Typ batérie
Li-Ion
Kapacita batérie
2500 mAh
Konektory
USB konektor (typ)
microUSB v2.0 (MHL)
HDMI konektor
MHL
19.12.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+