MojAndroid

Samsung pokračuje v úspešnej sérii zariadení Galaxy S aj tento rok. Na konferencii Samsung Unpacked 15. marca predstavil verejnosti svoj najnovší smartfón a vlajkovú loď. Novinka nesie názov Galaxy S4 a podobne ako jej predchodcovia, aj ona má zálusk na to stať sa jedným z najúspešnejších a najlepšie predávaných smartfónov tohto roka. Samsung to však nebude mať v tvrdej konkurencii vôbec ľahké. Už niekoľko mesiacov sa úspešne predáva Sony Xperia Z a onedlho sa spustí aj predaj HTC One. V priebehu roka sa objavia ďalšie zaujímavé modely, ktorým bude musieť nový Galaxy smartfón čeliť. Do tohto boja je však pomerne dobre vybavený a to nielen po hardvérovej, ale aj softvérovej stránke. Spoločnosť totižto okrem zvyšovania výkonu prináša s novým telefónov aj novú verziu používateľskej nadstavby TouchWiz, ktorá ponúka bohatú nádielku softvérových vychytávok. V ďalších riadkoch sa dozviete, čo presne si pre nás Samsung pripravil a s čím vyrazil do boja s konkurenciou.

Samsung Galaxy S4 recenzia_18

Samsung Galaxy S4

Samsung Galaxy S 4
Android 4.2.2 (Jelly Bean) 5.0 palcový
Qualcomm Snapdragon 600, 4-jadrá 1.6 Ghz1080 x 1920 pixelov
2 GB13 MPx
16 / 32 / 64 GB 1080p

Tento článok je rozdelený na viacero častí:

 1. časť: Úvod a konštrukcia
 2. časť: Displej, Výkon a úložný priestor
 3. časť: Operačný systém
 4. časť: Multimédiá – zvuk, videá
 5. časť: Fotoaparát
 6. časť: Konektivita, batéria
 7. časť: Hodnotenie

Konštrukcia: Plasty sú všade 

Samsung aj v tohtoročnom modeli Galaxy S4 vsadil na použitie plastov, s ktorými má už pomerne bohaté skúsenosti. Takmer celá konštrukcia, vrátane ovládacích prvkov, je teda vyrobená z tohto typu materiálu. Len prednú stranu s 4,99 palcovým displejom pokrýva a chráni odolné sklo Gorilla Glass už v tretej generácii. Nové sklo spoločnosti Corning je vylepšené na molekulárnej úrovni a zahŕňa patentovanú technológiu nazvanú Native Damage Resistance (NDR). Práve táto technológia sa podľa spoločnosti najviac zaslúžila na znížení šírenia prasklín a škrabancov, pričom zvyšuje celkovú silu skla. Výrobca sľubuje až trojnásobné zlepšenie odolnosti proti poškriabaniu a 40% zníženie počtu viditeľných škrabancov. Galaxy S4 je vôbec prvý smartfón, ktorého predná strana je chránená práve týmto typom skla.

Samsung Galaxy S4 recenzia_7

Na prednej strane nemôže chýbať ani dvojica podsvietených kapacitných tlačidiel, uprostred ktorých je umiestnené hardvérové tlačidlo Home, dobre známe práve z rodiny smartfónov spoločnosti Samsung. V hornej časti sú k dispozícii proximity senzor, senzor gest a snímač RGB osvetlenia, ktorý slúži pre úpravu jasu obrazovky. Okrem toho je však určený aj na nastavenie vlastností displeja prostredníctvom merania intenzity červeného, zeleného a modrého svetla. Multifarebná notifikačná LED dióda je nenápadne umiestnená v ľavom hornom rohu.

Samsung Galaxy S4 recenzia_6

Boky prístroja lemuje strieborný rámik, ktorý dodáva telefónu dávku elegancie. Po stranách sa nachádzajú ovládacie tlačidlá, ktorých rozloženie je pre Samsung typické. Naľavo je situované dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti, zapnutie/vypnutie telefónu sa realizuje z pravej strany. Obidve tlačidlá sú umiestnené tak, aby na ne používateľ pohodlne dočiahol, za čo Samsung chválime. Podobne ako HTC One, aj Galaxy S4 má navrchu umiestnený IR vysielač, ktorý slúži pre ovládanie domácich elektrospotrebičov. Hneď vedľa neho nájdete klasický 3.5 mm audio jack pre pripojenie slúchadiel a mikrofón. Spodok smartfónu neskrýva žiadne prekvapenia a výrobca ho už štandardne vybavil microUSB konektorom a otvorom pre ďalší mikrofón.

Samsung Galaxy S4 recenzia_2 Samsung Galaxy S4 recenzia_10

Zadný kryt disponuje lesklou povrchovou úpravou a pokrytý je malými bodkami. Podobnou dizajnovou pravou sa chválil aj Samsung Galaxy S III, v prípade es-štvorky sa nám však páči viac. Zo zadného krytu mierne vystupuje šošovka hlavného 13 Mpix fotoaparátu, pod ktorou je situovaný LED blesk a logo spoločnosti. Hlasitý reproduktor osadil výrobca do ľavého dolného rohu. Odstránením krytu sa vám naskytne pohľad na batériu s kapacitou 2600 mAh, slot pre microSD kartu a microSIM.

Samsung Galaxy S4 recenzia_15

Samsung Galaxy S4 recenzia_17 Samsung Galaxy S4 recenzia_13

Hlavnú výhodu konštrukcie Galaxy S4 vidíme v jej rozmeroch a hmotnosti. Samsungu sa podarilo do takmer rovnako veľkého tela ako má Galaxy S III, vtestnať väčší displej a batériu. Nová generácia smartfónu je dokonca o niečo užšia a tenšia, pričom na výšku sa pretiahla len o 0,3 mm. Celkové rozmery Galaxy S4 činia 136,6 x 69,8 x 7.9 mm, hmotnosť sa zastavila na príjemných 130 gramov. Aj vďaka tomu zariadenie perfektne sadne do ruky a to aj napriek použitiu väčšieho 4,99-palcového displeja. Konštrukcia je pevná a nič tu nevŕzga, oproti hliníkovému HTC One však pri dotyku pôsobí lacnejším dojmom. Navyše, zadná strana je doslova magnetom na odtlačky prstov. Vďaka bodkovanému vzoru však nie sú až tak veľmi viditeľné. Čo sa týka výzoru a spracovania, je len na vás, čo preferujete – či kovové spracovanie, odolné sklo alebo tvrdený plast. Každý z týchto materiálov má svoje výhody a nevýhody.

Samsung Galaxy S4 recenzia_9

Samsung Galaxy S4 recenzia_4

Samsung Galaxy S4 recenzia_11 Samsung Galaxy S4 recenzia_1

Samsung Galaxy S4 recenzia_20 Samsung Galaxy S4 recenzia_19

Tento článok je rozdelený na viacero častí:

 1. časť: Úvod a konštrukcia
 2. časť: Displej, Výkon a úložný priestor
 3. časť: Operačný systém
 4. časť: Multimédiá – zvuk, videá
 5. časť: Fotoaparát
 6. časť: Konektivita, batéria
 7. časť: Hodnotenie
23.4.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+