MojAndroid

S každou novou vlajkovou loďou od Samsungu čakáme na to, čo nové prinesie. Jedným z najdôležitejších parametrov je samozrejme fotoaparát. História radu Samsung Galaxy S sa začala písať už v roku 2010, kedy bol predstavený prvý model – Samsung Galaxy S.

Samsung Galaxy S

V tom čase vynikal Super AMOLED displejom s uhlopriečkou 4” a rozlíšením 800 × 480 pixelov, batériou s kapacitou 1500 mAh a 512 MB RAM. Na dnešnú dobu sú to doslova smiešne parametre, no v roku 2010 išlo o absolútny vrchol.

Samsung Galaxy S

A vrcholom bol aj fotoaparát, ktorý patril medzi špičku. Išlo o 5-megapixelový snímač, ktorý fotil v pomere strán 4:3.

Samsung Galaxy S II

Nástupca Samsungu Galaxy S ponúkol prvýkrát dvojjadrový procesor a hodnota RAM sa zdvojnásobila. Zväčšila sa aj uhlopriečka displeja, a to na 4,3”.

 

S novým modelom prišiel aj novší – kvalitnejší fotoaparát. Ten dostal rozlíšenie 8 megapixelov a svetelnosť f/2.6. Nechýbalo ani automatické zaostrovanie a samozrejmosťou bol LED blesk.

Samsung Galaxy S III

Model z mája 2012 prišiel s výraznejšou zmenou dizajnu, displejom s uhlopriečkou 4,8” a rozlíšením 1280 × 720 pixelov. Rozlíšenie fotoaparátu sa v porovnaní s predchádzajúcim modelom nezmenilo, no snímač bol novší a fotografie z neho podstatne kvalitnejšie. Fotoaparát v Samsungu Galaxy S III bol 8-megapixelový.

Samsung Galaxy S4

Prvý model z radu Samsung Galaxy S, ktorý ponúkol fotoaparát s vyšším rozlíšením ako 10 megapixelov. Konkrétne išlo o 12-megapixelový snímač so svetelnosťou f/2.2, čo zabezpečovalo kvalitnejšie fotografie v noci.

 

Fotografie vo vyššom rozlíšení boli samozrejme detailnejšie a pozeralo sa na ne veľmi dobre. Bol to ďalší krok vpred, ktorým si prešli fotoaparáty v smartfónoch.

Samsung Galaxy S5

Tento smartfón sa zapísal do dejín tým, že išlo o prvý vodoodolný model z radu Galaxy S. Ponúkol odnímateľný zadný kryt a vymeniteľnú batériu. Kryt vnútri obsahoval gumu, vďaka čomu si zariadenie udržalo spomínanú vodoodolnosť.

Rozlíšenie fotoaparátu sa opäť zvyšovalo. Tentokrát na 16 megapixelov. Aj samotný senzor bol v porovnaní s Galaxy S4 väčší, čo znamenalo vyššie rozlíšenie bez nutnosti zmenšovania pixelov.

Svetelnosť fotoaparátu bola f/2.2 a ponúkal aj rýchle PDAF zaostrovanie. Samsung Galaxy S5 bol tiež prvým Galaxy S smartfónom, ktorý dokázal natáčať 4K video.

Samsung Galaxy S6

Hlavnou devízou tohto modelu bola úplne nová konštrukcia vyrobená z hodnotných materiálov. Prišiel aj vo verzii “Edge”, ktorá ponúkla displej zahnutý po oboch stranách. V tomto modeli Samsung po prvýkrát použil panel s rozlíšením až 2560 × 1440 pixelov.

Fotoaparát fotil v pomere strán 16:9 a disponoval rozlíšením 16 megapixelov. Svetelnosť sa dostala na úroveň f/1.9 a pribudla optická stabilizácia obrazu.

Samsung Galaxy S7

V tomto modeli išla opäť kvalita fotografií hore. Samotný čip fotil štandardne v pomere strán 4:3, čo v tom čase väčšina používateľov kritizovala. Pomer 16:9 bol už v tom čase štandardom a vyzeralo to tak, že Samsung sa vybral cestou späť. To ale nebola pravda.

Vo formáte 4:3 fotia aj dnešné smartfóny. Navyše, objektív bol podstatne kvalitnejší a najmä nočné fotografie prešli kvalitou výraznejšie smerom hore.

 

Snímač ponúkal rozlíšenie 12 megapixelov a svetelnosť f/1.7. Chýbať samozrejme nemohlo PDAF zaostrovanie a optická stabilizácia obrazu. Samsung Galaxy S7 prišiel tiež vo verzii “Edge” so zaobleným displejom a väčšou uhlopriečkou.

Samsung Galaxy S8

Prvý bezrámikový smartfón od Samsungu z radu Galaxy S. Na trh prišiel v dvoch veľkostných verziách. Displej opäť ponúkal vysoké rozlíšenie, no tentokrát v pomere strán 18:9.

Zariadenie bolo vybavené rovnakým snímačom ako predchádzajúci model. Výrobca tu ale zapracoval na softvéri, čoho výsledkom boli kvalitnejšie fotografie, či už cez deň alebo v noci. Samozrejmosťou bola optická stabilizácia obrazu a 12 MP rozlíšenie, ktoré sa stalo akýmsi štandardom.

Samsung Galaxy S9

Ďalšie väčšie vylepšovanie fotoaparátu. Rozlíšenie zostalo 12-megapixelové, no tento smartfón ponúkol to, čo predtým nemal žiadny iný. A tým je premenlivá clona. Zariadenie na základe svetelných podmienok vedelo rozhodnúť, či zvolí svetelnosť f/2.4 alebo f/1.5.

 

4K video bolo už možné natáčať so 60 snímkami za sekundu a pribudla možnosť natáčať super-spomalené video s 960 snímkami za sekundu. Vylepšení bolo naozaj veľa.

Samsung Galaxy S9 vo verzii “Plus” dokonca ponúkol po prvýkrát dva snímače hlavného fotoaparátu. Ten hlavný bol totožný so snímačom v klasickej S9. Druhým bol teleobjektív, ktorý dokázal obraz dvojnásobne priblížiť bez straty kvality. Nechýbalo mu automatické zaostrovanie a optická stabilizácia obrazu.

Samsung Galaxy S10

Aktuálne vlajkové modely prišli na trh dokonca tri. Všetky ponúkajú špičkové fotoaparáty. V prípade Samsungu Galaxy S10e ide o dva snímače, klasický S10 a S10+ ponúkajú snímače tri.

 

Ten hlavný disponuje premenlivou svetelnosťou f/1.5 a f/2.4. Jeho rozlíšenie je 12 megapixelov a je opticky stabilizovaný. Pribudol obľúbený ultra-širokouhlý snímač s rozlíšením 16 MP, ktorý ponúka uhol záberu až 123 stupňov. Posledným je 12 MP teleobjektív s dvojnásobným optickým priblížením a optickou stabilizáciou obrazu. Práve teleobjektív chýba modelu Galaxy S10e.

Tieto smartfóny dokážu natáčať 4K video pri 60 snímkach za sekundu a samozrejme nechýba ani záznam super-spomaleného videa s 960 fps.

Samsungy radu Galaxy S10 prišli so selfie fotoaparátmi v displeji. Za zmienku stojí ten v Galaxy S10+, ktorý je duálny. Hlavný snímač má rozlíšenie 10 megapixelov a dokáže aj zaostrovať. Sekunduje mu 8 MP širokouhlý snímač. Zaujímavosťou je, že tento selfie fotoaparát je schopný natáčať 4K video.

ModelFotoaparát
Samsung Galaxy S5 MP
Samsung Galaxy S II8 MP, f/2.6
Samsung Galaxy S III8 MP, f/2.6
Samsung Galaxy S412 MP, f/2.2
Samsung Galaxy S516 MP, f/2.2, PDAF
Samsung Galaxy S616 MP, f/1.9, PDAF, OIS
Samsung Galaxy S712 MP, f/1.7, PDAF, OIS
Samsung Galaxy S812 MP, f/1.7, PDAF, OIS
Samsung Galaxy S912 MP, f/1.5 a f/2.4, PDAF, OIS 4K@60fps video + 12 MP teleobjektív, f/2.4, OIS
Samsung Galaxy S1012 MP, f/1.5 a f/2.4, PDAF, OIS + 12 MP teleobjektív, f/2.4, OIS + 16 MP ultra-širokouhlý objektív, f/2.2

Príchod noviniek je už za rohom

Toto bolo krátke zhrnutie toho, čo sme mohli v posledných desiatich rokoch vidieť vo vlajkových lodiach Samsungu radu Galaxy S. Každý model priniesol fotoaparát, ktorý patril medzi úplnú špičku a s každým modelom prišli tiež nové funkcie.

  • TIP: Všetky informácie, ktoré vieme o pripravovaných smartfónoch z radu Samsung Galaxy S20.

Či už išlo o zvyšovanie rozlíšenia, príchod optickej stabilizácie obrazu, natáčanie super-spomaleného videa a najmä premenlivú clonu, ktorú neponúka žiadna iná konkurencia.

Ako už býva zvykom, v tomto období sa už všetci tešíme na predstavenie horúcich noviniek – Samsung Galaxy S20, S20+ a S20 Ultra. Uvidíme, aké novinky na poli mobilnej fotografie prinesú.

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Samsung.

8.2.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+