MojAndroid

Všetko sa začalo v roku 2010. Práve v tomto roku bol predstavený prvý smartfón z radu Galaxy S od Samsungu. Práve Galaxy S sa stal pravdepodobne najznámejším radom smartfónov na svete. Každý jeden model ponúkal niečo nové, výnimočné. Niečo, čo konkurencia nemala. O špecifikáciách snáď ani nemá význam písať, vždy sa jednalo o vlajkové lode s maximálnym výkonom, kvalitným displejom, fotoaparátom a niečím navyše.

Samsung Galaxy S technické parametre:

  • Procesor: 1.0 GHz, jednojadrový
  • Displej: Super AMOLED, 800×480, 4″
  • Pamäť: 512 MB RAM, 8/16 GB úložisko
  • Fotoaparát: 5 MP, 720p@30fps video
  • Batéria: 1500 mAh

Samsung Galaxy S

Toto je smartfón, ktorý všetko odštartoval. V roku 2010 bol ešte Android relatívne novým operačným systémom. Prvý Galaxy S prišiel s verziou Androidu 2.1 Eclair, ktorý ani zďaleka neobsahoval toľko funkcií ako dnešný Android Pie. Prekrytý bol používateľskou nadstavbou TouchWiz UI 3, ktorá veľmi dobre využívala vlastnosti Super AMOLED displeja, pretože bola ladená do čiernych farieb.

Keď už sme pri displeji, ten by dnes určite neohúril, no v roku 2010 sa jednalo o absolútnu špičku. S uhlopriečkou rovné 4″ sa radil medzi tie väčšie, rozlíšenie bolo slušných 800 x 480 pixelov. To predstavuje hustotu 233 ppi. Prekrytý bol krycím sklom Gorilla Glass.

Na prednej strane sme mohli nájsť hardvérové tlačidlo, pomocou ktorého bolo možné vrátiť sa na domovskú obrazovku. Skener odtlačkov však neobsahovalo. Vedľa neho sa nachádzali senzorové tlačidlá späť a menu. V novších Androidoch bolo menu vystriedané tlačidlom multitaskingu. Pre vyvolanie naposledy spustených aplikácií na Samsungu Galaxy S ste museli podržať tlačidlo návratu na domovskú obrazovku.

Dnes už nepredstaviteľné rozmery

Rozmery Samsungu Galaxy S boli 122,4 x 64,2 x 9,9 mm a hmotnosť 119 gramov. Medzi dnešnými obrami by sa veľmi jednoducho stratil či už rozmermi, ale aj hmotnosťou. Telo bolo plastové a pod krytom, ktorý bol mimochodom odnímateľný, ste mohli nájsť batériu s kapacitou 1500 mAh. Na dnešnú dobu nič moc, no vtedy sa jednalo o slušný nadpriemer.

Kapacita vnútorného úložiska bola veľmi slušných 8 alebo 16 GB, navyše bola rozšíriteľná pamäťovými kartami microSD. Maximálna podporovaná kapacita bola 32 GB. Samsung Galaxy S bol asi prvým Android smartfónom, ktorý ponúkal naozaj kvalitný fotoaparát. Ak ste chceli Android predtým, ako bol tento smartfón predstavený, museli ste sa uspokojiť s menej kvalitnými fotoaparátmi. V tom čase boli na poli mobilnej fotografie kráľmi smartfóny s operačným systémom Symbian.

Samsung Galaxy S ponúkol fotoaparát s rozlíšením 5 megapixelov, ktorému samozrejme nechýbalo automatické zaostrovanie. Fotografie vyzerajú ešte aj na dnešné pomery celkom slušne (v rámci možností samozrejme). Hlavne ak máte k dispozícii dostatok svetla. Video bolo možné nahrávať v HD rozlíšení.

V roku 2010 ešte LTE siete neexistovali, podpora 3G sietí bola pre vlajkovú loď samozrejmosťou. Nechýbal ani 3,5 mm jack, podpora Wi-Fi, bluetooth vo verzii 3.0, FM rádio.

Čaká nás predstavenie ďalšieho modelu do série Galaxy S

Od predstavenia prvého Galaxy S smartfónu ubehlo už poriadne veľa času. Už o pár dní sa dozvieme, ako bude vyzerať a čo všetko ponúkne najaktuálnejšia vlajková loď od Samsungu, model Galaxy S10, ktorý bude už desiatym pokračovaním úspešného radu renomovaného  výrobcu. Nejaké úniky už máme a o niektorých funkciách vieme, avšak jeho presná špecifikácia stále zostáva pod rúškom tajomstva.

Čo sme už napísali o Samsungu Galaxy S10:

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Samsung.

Náš tip
História smartfónov Samsung Galaxy S: Už to bude 10 rokov, príde Galaxy S10 | Android RETRO
12.2.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+