MojAndroid

Samsung Galaxy S Samsung prednedávnom v Las Vegas predstavil svoj najnovší model Samsung GT-I9000 Galaxy S. Tento model bol prezentovaný ako to najlepšie, čo momentálne smartfóny s operačným systémom Android ponúkajú. Špičkové zariadenie s vynikajúcim Super AMOLED displejom je veľkou konkurenciou pre HTC Desire, Motorola Milestone, či Google Nexus One. Prečítajte si, aký prvý dojem u mňa telefón zanechal.

Elegantne štíhly dizajn

Zariadenie je na prednej strane lemuje strieborný rám, ktorý sa nápadne podobá na iPhone. Zadná strana zaujme tmavomodrým bodkovaným krytom, ktorý je až príliš lesklý a tak som sa nevyhol častému lešteniu celého zariania. Galaxy S má v spodnej zadnej časti navyše vyvýšeninu. Telefón má svoju charizmu a páči sa mi, ako elegantne dizajnéri spojili tak veľký displej do tenkej konštrukcie celého zariadenia. “Esko” má celkové rozmery 122 x 64 x 9,9 mm a váhu len 118 gramov.

Samsung Galaxy S

Pod displejom sa nachádzajú dve dotykové tlačidlá a jedno hardvérové tlačidlo v strede medzi nimi. Funkcie tlačidiel v poradí zľava je nasledovná: “Menu”, “Domov” a “Späť”. Vo vrchnej časti nájdeme mikroUSB port na nabíjanie a 3,5″ jack pre slúchatká. USB je elegantne schované pod mechanickou uzávierkou. Zapínanie a vypínanie telefónu by ste tu hore hľadali márne. Tlačítko sa totiž trochu atypicky nachádza na pravej strane. V ľavej bočnej časti sú zase dve tlačítka na regulovanie hlasitosti. V spodnej časti je už len mikrofón.

Samsung Galaxy S

Samsung Galaxy S

Samsung Galaxy S


Veľký Super AMOLED displej

Samsung Galaxy S charakterizuje veľký 4-palcový dotykový AMOLED displej, ktorý má rozlíšenie 480 x 800 bodov. Super AMOLED sa prejavil hlavne pri výbornej čítataľnosti z displeja pri priamom slnku. Je výraze cítiť zlepšenie oproti “jednoduchým” AMOLED displejom. Veľký displej však celkom neprekážal a zariadenie sa mi pohodlne držalo v ruke. Nepocítil som ani problém s ovládaním S-ka len jednou rukou. Je to ale určite individuálne.

Samsung Galaxy S

Veľký displej má výborné predpoklady na jednoduché a prehľadné surfovanie na internete. Displej má svoje výhody aj pri použití telefónu ako navigačné zariadenie, čítanosť je prehľadná a nenúti vodiča k zbytočnému rozptyľovaniu sa pri navigovaní, ako to tak mohlo byť pri menších displejoch. S novou technológiou je kvalita obrazu vynikajúca, farby sú živé a náhľadové uhly široké. Poskytuje tak komfort, ktorý sa jednoducho nedá uprieť.

Rýchly procesor a grafický akcelerátor

Samsung Galaxy S je vybavený procesorom Samsung ARM Cortex A8 s frekvenciou 1 GHZ. Je to prvý smartfón, ktorý má iný gigahertzový procesor ako Qualcomm Snapdragon. K dispozícii je 512 MB operačnej pamäte. Interná pamäť tiež určite poteší, má veľkosť 16 GB (predáva sa aj verzia s 8 GB internou pamäťou), ktorú je možné rozšíriť ešte o ďalších 32 GB pomocou microSD karty. V testovanom modely bola pamäť rozdelená v pomere 1,84 GB : 13,43 GB pre internú pamäť napr. pre aplikácie a interná pamäť pre médiá.

Samsung má k dispozícii aj grafický akcelerátor PowerVR SGX540, čo mu umožäuje dosiahnuť až 4-krát vyšší výkon  ako má Google Nexus One. Telefón je skutočne rýchly a pri testovaní som sa stretol len s pružnou a rýchlou odozvou systému.

Konektivitu pre Samsung Galaxy S zabezpečuje HSDPA a HSUPA, Wi-Fi (s DLNA) a Bluetooth vo verzii 3.0 a GPS.

Android 2.1 s nadstavou TouchWiz 3.0 pripomína iPhone

Galaxy S má operačný systém Android 2.1, pevne verím, že sa telefón už čoskoro dočká aj najnovšej verzie Android 2.2 Froyo. Samsung však do zariadenia vložil aj svoju nadstavbu TouchWiz 3.0, ktorá mi veľmi pripomína prostredie OS iPhone.

Samsung Galaxy S

Telefón ponúka stiahnuť si aplikácie z dvoch marketov. Samozrejmosťou je Android Market, ktorý dopĺňa Samsung Apps. Samsung tak poskytuje prístup k aplikáciám špeciálne vytvoreným pre platformu Bada. Medzi aplikáciami sa neposúva zhora nadol, ako pri ostatných Android verziách, ale zprava doľava. Galaxy S ponúka 7 domácich obrazoviek. Nechýba možnosť si priamo ktorúkoľvek plochu vymazať a tak sa rozhodnúť o počte obrazoviek podľa potreby.

Samsung Galaxy S

V ďalšej časti recenzie sa pozrieme na multimédiá a bežnú prácu s OS Android s nadstavbou TouchWiz.

Fotogaléria Samsung Galaxy S:

Zariadenie zapožičala spoločnosť Samsung Electronics.

27.7.2010

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+