MojAndroid

Nie je to tak dávno, kedy sa Google rozhodol pre zverejnenie testovacích beta verzií nového Androidu 11 pre modelový rad smartfónov Google Pixel. Čínska spoločnosť OnePlus, spolu s touto verziou operačného systému, uviedla i aktualizovanú verziu svojej používateľskej nadstavby, OxygenOS 11. Ten je v bete dostupný pre smartfóny z radu OnePlus 8.

OnePlus sa rozhodol pre (ne)praktické zmeny vo svojej nadstavbe

OnePlus je známy tým, že je aktualizáciami jedným z tých najrýchlejších. Akonáhle americký Google oficiálne predstaví nový Android, zariadenia značky OnePlus sa ho dočkajú za veľmi krátku dobu.

Dizajnový jazyk nadstavby OxygenOS bol doteraz extrémne podobný tomu z čistého Androidu, čo je fajn. Práve táto vlastnosť mnohých priláka na telefóny s logom OnePlus. Spomenieme, že pár mesiacov dozadu sa Samsung rozhodol pre kompletný rework svojho typického prostredia a premenovaním na One UI.

OnePlus OxygenOS 11
Firma OnePlus vysvetľuje, aké náročné je sa za pomoci palca a prstov dostať do určitých častí obrazovky

To je známe predovšetkým svojim intuitívnym ovládaním, prispôsobeným pre jednu ruku. Čínsky výrobca sa tak rozhodol práve odtiaľto inšpirovať a do OxygenOS 11 prídu nečakané zmeny, ktoré nám podobu čistého Androidu do istej miery oddialia.

Každý si na OxygenOS 11 urobí svoj vlastný názor

Samozrejme, ide o otázku vkusu jednotlivcov, no myslíme si, že OxygenOS by mal ostať čo najviac podobný čistej verzii Androidu. Vítané sú však mnohé funkcie navyše, na ktoré sme v prípade tejto skvelej nadstavby už dlhé roky zvyknutí.

Samotné prerobené prostredie vám ani nemusíme predstavovať, ak poznáte One UI od Samsungu. Podľa webu XDA-developers je možné v nastaveniach, galérii, či dokonca v počasí aplikáciu ovládať iba za pomoci palca na pravej, respektíve ľavej ruke. Samozrejmosťou je aj integrácia tejto novinky do viacerých ďalších, zatiaľ nespomenutých, systémových aplikácií.

OnePlus OxygenOS 11

Obrovská časť hornej plochy displeja však ostáva prakticky nevyužitá a je otázne, či ide o ten správny krok vpred. Áno, všetko vyzerá stále veľmi čisto, no systém sa v určitých smeroch začína veľmi nápade podobať na nadstavbu od juhokórejského giganta Samsung.

Na záver by sme radi vedeli váš názor. Páčili by sa vám tieto zmeny v prostredí, alebo ste za to, aby OxygenOS od OnePlus ostal svojou podobnosťou čo najbližšie k čistému Androidu? Napíšte nám pár viet dolu do diskusie pod článok.

Náš tip
S aplikáciou Lidl Plus nakupujete výhodnejšie a pohodlnejšie. Prečo zaujala aj nás?
3.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+