MojAndroid

Na tohtoročnej Samsung Developer Conference sme sa konečne dočkali tak sľubovaného Samsungu s ohybným displejom. Na našom webe sme o tomto zaujímavom modeli už písali a disponuje 4,6-palcovým displejom, ktorý sa po roztvorení premení na 7,6-palcový. Spolu s touto novinkou spoločnosť nám spoločnosť Samsung ukázala aj svoje nové používateľské rozhranie, ktoré sa volá One UI, symbolicky kvôli užitočným gestám, ktoré vám umožnia ovládať smartfón jednou rukou.

Nástupca Samsung Experience

Mnohí čitatelia dostanú poriadny pocit nostalgie, keď sa povie TouchWiz. Nadstavba s týmto názvom sa nachádzala na mnohých legendárnych kúskoch od tohto výrobcu. Po nej nasledoval Samsung Experience, ktorý vzhľad používateľského rozhrania zrenovoval, systém sa začal zdať mnohokrát plynulejší aj na lacnejších zariadeniach, a telefón mal po softvérovej stránke omnoho modernejší a pokročilejší vzhľad.

Teraz privítajte One UI, ktorý bude opäť meniť softvér našich Samsung zariadení. Mimochodom, Samsung potvrdil, že One UI dostanú aj aktuálne smartfóny, ako Samsung Galaxy S9, Samsung Galaxy S9+ či Samsung Galaxy Note 9. Nie sú vylúčené ani modely ako napríklad Samsung Galaxy A9 (2018), či Samsung Galaxy A7 (2018). Aktualizácia by mala doraziť už na budúci rok v januári. Poďme si však podrobnejšie predstaviť One UI.

Dizajnový jazyk Samsungu v inom zobrazení

Na skorých verziách Androidu Pie pre S9, S9+ či Note 9 je vidieť, že celé prostredie je úplne prerobené od základov. Pred konferenciou bolo toto prostredie ešte známe ako UX Samsung Experience 10. Prečo sa však Samsung rozhodol pre úplnú zmenu názvu? One UI je inšpirovaný čistým Androidom 9.0 Pie a starším Samsung Experience 9. Nové používateľské rozhranie prináša prívetivejší a podstatne jednoduchší a čistejší dizajn, ktorý množstvo Samsung nadšencov poteší.

Ovládanie jednou rukou

Tak ako aj iní výrobcovia, aj Samsung sa rozhodol pre výrobu zariadení s veľkou uhlopriečkou displeja. Nie každému to však môže vyhovovať, najmä ak máte menšie ruky. V takom prípade vás One UI poteší a telefón bude možné ovládať iba za pomoci jednej ruky. Displeje nových smartfónov Samsung majú podstatne menšie rámčeky nad a pod displejom, ako tomu bolo niekedy. Pomer strán 18:9 spôsobil však to, že väčšina obsahu sa nachádza na vyššej časti obrazovky, a telefón je tak omnoho zložitejšie ovládať. One UI má tento problém vyriešiť a jeho “One-Handed Mode” zaručí, že na najdôležitejšie časti aplikácie s pokojom dosiahnete bez prehmatávania.

AMOLED displeje potrebujú tmavý režim

Keďže obrovské množstvo Samsungov disponuje AMOLED displejmi, tento krok bol zo strany Samsungu veľmi rozumný. Keďže čiernu farbu tieto displeje zobrazujú ako v podstate vypnutý pixel, Samsung tak zvýši výdrž na batériu, a taktiež ušetrí aj naše oči vo večerných hodinách. Síce predvolené nastavenie vo One UI bude prostredie celé zladené do biela, v nastaveniach sa tmavý režim bude dať jednoducho zapnúť a všetky aplikácie a systémové súčasti zmenia svoj vzhľad na čierny.

Úprimne musíme Samsung za implementáciu tmavého režimu pre celé rozhranie pochváliť. Ak sa vám však fádne čierne či biele rozhranie nebude páčiť, nechýba podpora farebných motívov, ktorými si budete môcť softvér smartfónu okrášliť.

Tešíte sa na túto aktualizáciu? Ako sa vám pozdávajú nové zmeny? Vaše dojmy nám napíšte dolu do diskusie!

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Samsung ukázal Infinity Flex displej a UI pre ohybné smartfóny

Náš tip
Samsung má patent na ručičkové hybridné smart hodinky

Náš tip
Galaxy S9 ponúkne desktopový zážitok aj bez zariadenia Samsung DeX

Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
9.11.2018
Zdroj: XDA-developers

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+