MojAndroid

Pixely sú dlhodobo známe tým, že ponúkajú čistý Android, rýchle aktualizácie a príkladnú softvérovú podporu. A samozrejme aj kvalitné fotoaparáty. V poradí štvrtá generácia sa dočkala vylepšenia v podobe duálneho fotoaparátu, displeja s obnovovacou frekvenciou 90 Hz a najmä pokročilého odomykania pomocou tváre. Dokáže sa Google Pixel 4 presadiť v silnej konkurencii?

Rozmery 147,1 x 68,8 x 8,2 mm
Hmotnosť 162 gramov
Procesor Qualcomm Snapdragon 855
RAM 6 GB
Úložisko 64/128 GB, nerozšíriteľné
Operačný systém Android 10
Fotoaparát 12,2 MP, f/1.7, OIS (hlavný snímač)

16 MP, f/2.4, OIS, 2x zoom (teleobjektív)

3,5 mm jack nie
NFC áno
Batéria 2800 mAh
Cena približne 580 eur

 

alza affiliate Google Pixel 4

Časti recenzie:

Balenie: Nutný základ s jedným prvkom navyše

Google si dáva na baleniach Pixelov záležať. Všetko je pekne uhladené, ladené do bielej farby. Otváranie predajného balenia je veľmi príjemné. Okrem samotného zariadenia sa tu nachádza nabíjací adaptér s výkonom 18 W a USB-C konektorom. Ďalej obojstranný USB-C kábel a potrebná dokumentácia. Plasty v balení nehľadajte, všetko je papierové. Google myslí aj na životné prostredie. Posledným prvkom v balení je redukcia z USB-A na USB-C kábel. S jej pomocou môžete ľahko preniesť súbory z vášho starého smartfónu do nového. Funguje to naozaj výborne.

Náš tip
RECENZIA Google Pixel 3: Vždy aktuálny Android

Potešil by aspoň nejaký základný ochranný obal v balení, ten tu bohužiaľ nie je. Avšak na Pixel 4 viete zohnať množstvo krytov od známych aj menej známych výrobcov. S tým problém určite nebude.

Konštrukcia a dizajn: Veľmi príjemné zariadenie

Google Pixel 4 je v predajnom balení umiestnený zadnou stranou nahor. A tá ma ihneď upútala. Vyzerá jednoducho nádherne. Je čistá a uhladená. Páči sa mi aj výrazný prvok duálneho fotoaparátu, ktorý síce vytŕča nad okolitý povrch, no nie veľmi.

Google Pixel 4 konstrukcia

Testoval som čierne farebné prevedenie, ktoré sa mi páči zo všetkých najmenej. Ide o jedinú farbu s lesklým prevedením. A tá o sebe dá vedieť vo forme odtlačkov prstov. Prekvapivo to s nimi nie je až také zlé, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. To ale nič nemení na fakte, že biely alebo oranžový matný variant sa mi páčia omnoho viac. Do nudných čiernych placiek prinášajú trochu oživenia, hravosti.

Kovový (hliníkový) rám sa mi tiež veľmi páči. Nie je úplne hladký, ale jemne drsný. Výsledkom je veľmi zaujímavý pocit z držania. Rám pôsobí pevne a vďaka povrchovej úprave na ňom absolútne vôbec nevidno odtlačky prstov.

Predná strana patrí už tradične displeju. Spodný rámik mohol byť o niečo užší, ten vrchný je zase poriadne hrubý. Toto nesymetrické rozloženie sa mi vôbec nepáči. Ale hrubý rámik nad displejom má samozrejme svoje opodstatnenie. Nachádza sa tu množstvo senzorov, selfie fotoaparát, reproduktor a novinkou je aj radar. Tomu sa ale budem viac venovať v časti Odomykanie.

Google Pixel 4 konstrukcia

Páči sa mi tiež efektne zvýraznené zapínacie tlačidlo, ktoré je v bielom prevedení a upúta už na prvý pohľad. Jeho stláčanie je tiež veľmi príjemné. Avšak umiestnené by mohlo byť pod dvojtlačidlom hlasitosti. Tak som si na to zvykol pri takmer všetkých ostatných smartfónoch. Nevadí, zvykol som si aj na toto rozloženie. Tlačidlá hlasitosti sú síce ľahko nahmatateľné, ale ich stláčanie také príjemné nie je. Ide to trochu ťažšie.

 

Horná strana obsahuje len pomocný mikrofón, ľavá zase šuflík na jednu SIM kartu. Na spodku sa nachádza USB-C konektor, ktorý je z oboch strán obklopený pozdĺžnymi dierami. Jedna patrí mikrofónu, druhá zase hlasnému reproduktoru.

Už prvé minúty používania rozhodli, že som si Pixel 4 zamiloval. Ide o príjemné kompaktné zariadenie, ktoré už dnes len tak ľahko nevidíme. Ak som pochválil Sony za kompaktnú Xperiu 10 II, tak Pixel 4 je na tom ešte lepšie. Šírka je veľmi podobná, avšak výška je oveľa menšia. V ruke sa drží jednoducho výborne a s trochou snaženia ho viem kompletne ovládať jednou rukou.

Google Pixel 4 konstrukcia

Dizajn sa mi páči aj po niekoľkých dňoch používania. Googlu sa stávka na jednoduchosť určite oplatila. Zariadenie ponúka vodoodolnosť (IP68) a rozhodne nepôsobí lacným dojmom. Hmotnosť 162 gramov je hlboko pod dnešným priemerom.

Predná aj zadná strana sú chránené odolným sklom Gorilla Glass 5. generácie. Ak by som to mal zhrnúť, ku konštrukcii nemám absolútne žiadne výhrady a s výnimkou hrubého rámika nad displejom ani k dizajnu. Toto sa Googlu naozaj podarilo.

Možnosti odomykania: Prstom to nepôjde

Snímač odtlačkov prstov by ste v novom Google Pixel 4 hľadali márne. Bol kompletne nahradený odomykaním tvárou. A nie tak obyčajným. Všetko dôležité sa nachádza pod rámikom, ktorý je nad displejom. Áno, je síce hrubý a v roku 2020 nepôsobí moderne, no ukrýva v sebe pokročilé technológie.

Odomykanie je zabezpečené pomocou infračerveného smínača v spojení so selfie fotoaparátom. K tomuto všetkému sa pridáva aj radar. Výsledkom je bezpečné, rýchle a presné odomykanie. Dokonca aj v noci.

Google Pixel 4 odomykanie

Funkcia radaru je jasná. Zariadenie pomocou neho dokáže zistiť, že sa k nemu približujete a pripraví sa na to, že o chvíľu bude snímač vašu tvár. Vy tak telefón chytíte do ruky a už ste na domovskej obrazovke, samozrejme všetko je odomknuté.

V porovnaní s iPhonmi je odomykanie ešte rýchlejšie, pričom bezpečnosť je stále vysoká. Nastavení odomykania je viac než dosť. Môžete si zvoliť, že po rozpoznaní tváre zostane zariadenie odomknuté, ale na zamykacej obrazovke. Ja som radšej rovno skákal na domovskú obrazovku. Taktiež je možné zvoliť, že ak sa na zariadenie priamo nepozeráte s otvorenými očami, neodomkne sa. Táto možnosť v čase predstavenia chýbala, no používatelia sa na jej absenciu sťažovali, tak ju Google pridal.

 

Pomocou tváre sa môžete prihlasovať do aplikácií a taktiež ju využijete ako identifikačný nástroj pri platení cez Google Pay. Úspešnosť odomknutia je takmer stopercentná. Jediný problém môže nastať pri nosení rúška, kedy vás zariadenie nerozozná. To ale platí aj pre konkurenčné riešenia. Takéto odomykanie tvárou je určite budúcnosťou a pre mňa ide o jednu z najlepších vlastností nových Pixelov. Prečo? Pretože smartfón odomykám niekoľkokrát denne a vyžadujem maximálnu funkčnosť.

Google Pixel 4 ovladanie medii mavnutim

To, že radar neustále sníma okolie, môže byť využité viacerými spôsobmi. Napríklad stačí rukou prejsť ponad zariadenie a displej sa rozsvieti. Vy tak vidíte vaše upozornenia. Tie ale vidíte aj vtedy, ak máte aktivovaný always on režim.

Ďalšou zaujímavou funkciou, ktorá je možná vďaka radaru, sú gestá, ktoré uskutočníte mávnutím rukou nad displejom. Mávnutím sprava doľava prejdete na predchádzajúcu prehrávanú skladbu, zľava doprava zase na nasledujúcu. Mávnutím rukou smerom k displeju prehrávanie hudby pozastavíte. Prví recenzenti sa spočiatku sťažovali, že to veľmi dobre nefunguje. Ja musím povedať presný opak. Funguje to výborne a túto fičúrku som používal veľmi často. Gestá je možné používať napríklad aj pre vypnutie budíka a podobne. O tom, že sú gestá mávnutím rukou k dispozícii, vás informuje akési modré svetlo, ktoré sa nachádza v hornej časti displeja.

Displej Google Pixel 4: Plynulá kvalita

Displej je ďalšou pýchou nového Pixelu 4. Jeho uhlopriečka je 5,7″ a ponúka rozlíšenie 2280 x 1080 pixelov. To dáva hustotu 444 ppi, čo je viac než dostatočná hodnota. Displej je typu P-OLED, takže sa pripravte na krásne živé farby a poriadnu čiernu. Oproti LCD panelom vyniká tiež nižšou energetickou náročnosťou.

Google Pixel 4 displej

Prekrytý je ochranným sklom Gorilla Glass 5. generácie a samozrejmosťou je podpora HDR. Čerešničkou na torte je 90 Hz obnovovacia frekvencia. Áno, kľudne tu mohlo byť aj 120 Hz, no tých 90 je podľa mňa ideálnym kompromisom medzi výdržou batérie a “plynulosťou”. Obnovovacia frekvencia je variabilná, takže sa automaticky prepína medzi 60 a 90 Hz v závislosti od toho, čo so zariadením robíte.

 

Ak sa zobrazuje len statický obrázok, displej funguje v režime 60 Hz. Pokiaľ skrolujete alebo robíte niečo, kde je 90 Hz prínosom, tak vám ich zariadenie ponúkne. Takto sa mi to osobne páči, navyše to šetrí batériu v časoch, kedy reálne 90 Hz frekvenciu nevyužijete. Musím povedať, že rozdiel medzi 60 Hz a 90 Hz je výrazný a je ho poznať už na prvý pohľad. Rozdiel medzi 90 Hz a 120 Hz tiež uvidíte, no až také výrazné to nie je.

Google Pixel 4 displej

Vďaka väčšiemu rámiku nad displejom sa v ňom nenachádza žiadny výrez pre selfie fotoaparát, čo hodnotím veľmi pozitívne. Výrezy či diery v displejoch jednoducho nemám rád.

Zaujímavosťou je, že je tu aj možnosť nastaviť si takzvaný ambientný ekvalizér. V skratke ide o funkciu podobnú True Tone od Apple. Displej na základe okolitého prostredia automaticky upravuje vyváženie bielej tak, aby to pre používateľa bolo čo najprirodzenejšie.

Always on displej tu je, no absolútne chýbajú jeho nastavenia. Zobrazuje aktuálny čas, dátum, počasie a percento batérie. Ak dostanete nejaké upozornenie, zobrazí sa ikona aplikácie, z ktorej upozornenie prišlo. K dispozícii nie sú žiadne špeciálne funkcie, odpovedanie priamo z always on displeja a podobne. A vôbec mi to nevadí. Veď stačí zariadenie zdvihnúť, je ihneď odomknuté a notifikácie si jednoducho prečítam. Pokiaľ sa k zariadeniu priblížite rukou, displej sa rozsvieti a už čaká na vašu tvár.

Google Pixel 4 nastavenia displeja

Displej ponúka naozaj skvelé farebné podanie, ktoré si môžete ešte upraviť v nastaveniach. Dobré pozorovacie uhly sú samozrejmosťou, rovnako ako aj výborná čitateľnosť na priamom slnku. Taktiež automatická regulácia jasu je zvládnutá excelentne. Neexistuje prakticky nič, čo by sa mi na displeji nového Google Pixel 4 nepáčilo.

Výkon a pamäť: Dobrý štandard

Google Pixel 4 ponúka vlajkový procesor z roka 2019, Snapdragon 855. V čase predstavenia bola k dispozícii aj jeho vylepšená verzia Snapdragon 855+, no Google zvolil štandardný model. Na jar tohto roka prišiel nový Snapdragon 865. Čo to znamená? Google Pixel 4 nie je najvýkonnejším smartfónom.

Ale o to sa Pixely nikdy ani nesnažili. Qualcomm Snapdragon 855 je stále extrémne výkonný čipset, ktorý má poriadnu výkonovú rezervu. V kombinácii so skvele odladeným systémom od Googlu sa môžete tešiť na používateľský zážitok bez jediného zaváhania či seknutia.

Najmä v kombinácii s 90 Hz frekvenciou displeja to vyzerá, že smartfón už dopredu vie, čo idete urobiť. Na nič sa tu nečaká. Keby sme dali vedľa Pixelu 4 nejaký smartfón s novším Snapdragonom 865, nevedeli by ste povedať,  ktorý je rýchlejší či výkonnejší.

Procesor je doplnený o 6 GB RAM. Opäť to nie je nijako extrémne vysoké číslo, no bohato stačí. Aplikácie sa samovoľne z dôvodu nedostatku RAM nezatvárajú, pri bežnom používaní som mal približne 2,5 GB voľnej operačnej pamäte.

Základný model s kapacitou úložiska 64 GB je v poriadku. No ten najvyšší so 128 GB pamäte už nie je. Do Pixelu 4 pamäťovú kartu nevložíte. Náročnejší používatelia, ktorí vyžadujú viac pamäte, budú mať problém. Prečo Google nevyrobí model s 512 GB úložiskom? Kľudne aj za vyššiu cenu, ale mať tú možnosť by bolo určite lepšie.

Google Pixel 4

Spočiatku som si povedal, že nevadí, veď Pixely ponúkajú neobmedzené úložisko na Google Drive. Bohužiaľ, štvrtá generácia už nie. Trochu nelogický krok od Googlu, ale čo narobíme. Google Fotky síce tradične ponúkajú neobmedzené úložisko vo vysokej kvalite, ale nie v pôvodnej. A tak sú pamäťové možnosti pre mňa jedným z najväčších mínusov inak veľmi podareného zariadenia.

Systém: Dôvod, prečo kúpiť

Smartfóny Google Pixel sú ukážkou toho, ako by mal vyzerať správny telefón s operačným systémom Android. Ak hľadáte zariadenie, ktoré bude vždy dostávať najnovšie aktualizácie ako prvé a jeho softvérová podpora bude čo najlepšia, Pixel 4 bude jednoznačne najlepšou voľbou. Ak teda nepočítame zariadenia od Apple.

Momentálne na ňom beží najnovší Android 10, k dispozícii je už teraz aktualizácia na beta verziu Androidu 11, na ktorý bude aktualizovaný ako prvý. Android 12 dostane určite a je možné, že podpora bude pokračovať aj ďalej.

A čo je najlepšie, systém je čistý, takže sa tu nenachádzajú žiadne zbytočné aplikácie. Žiadne prehrávače, galérie a podobne. Všetko pekne od Googlu. A takto to má byť. Pokiaľ by používateľ predsalen chcel používať niečo iné, obchod Google Play je plný rôznych alternatív na všetko.

Google Pixel 4 system

Systém je možné ovládať klasicky pomocou troch softvérových tlačidiel, no Android 10 ponúka aj pokročilé ovládanie gestami, ktoré som si obľúbil Potiahnutie zdola nahor vás dostane na domovskú obrazovku, ak prst podržíte, zobrazia sa naposledy spustené aplikácie. Potiahnutím sprava alebo zľava do stredu obrazovky prejdete o krok späť. Jednoduché, rýchle a hlavne funkčné.

Nechýba ani obľúbená funkcia Active edge. Zariadenie jednoducho v dlani stlačíte a okamžite sa spustí Google Asistent. Ten je navyše prepracovaný a množstvo funkcií bolo pridaných aj offline, takže funguje oveľa rýchlejšie. Stlačením Pixelu 4 je tiež možné stíšiť budík, časovač, notifikácie či prichádzajúce hovory. Pokiaľ by vám prednastavená citlivosť stláčania nevyhovovala, môžete si ju upraviť v 9 krokoch. Prípadne celkom vypnúť.

Multimédiá: Opäť na jednotku

Google Pixel 4 je poriadny multimediálny smartfón. Multimediálnu výbavu zastrešuje kvalitný displej, na ktorom si doslova vychutnáte prezeranie fotografií, obrázkov či pozeranie filmov. Niekto by mohol namietať, že na tieto účely je displej malý, pre neho je k dispozícii model s prívlastkom XL.

Obsah vyzerá na krásnom displeji jednoducho výborne. Taktiež výkonu je dostatok, o nejakom probléme so sekaním videa či podobnom ani nemôže byť reč. K dokonalosti chýba už len 3,5 mm audio jack. Osobne mi to absolútne nevadí, aj tak používam Bluetooth slúchadlá, no nikdy neviete, kedy sa môže zísť.

Google Pixel 4 3,5 mm jack

Reproduktory sú kapitola sama o sebe. Jednoznačne patria medzi to najlepšie, čo môžeme na poli smartfónov nájsť. Jeden sa nachádza vedľa USB-C konektora, ten druhý je zároveň aj slúchadlom pre telefonovanie. A hrajú neskutočne dobre. Maximálna hlasitosť je skvelá, dokonca ešte o niečo vyššia ako pri iPhone 11. Kvalitou sa s ním tiež môže smelo porovnávať. iPhone hrá trochu “basovejšie”, Pixel má zase o niečo lepšie výšky. Celkovo sú na tom obe zariadenia veľmi podobne.

 

Pixel 3 tiež obsahoval stereo reproduktory, navyše oba smerovali na používateľa. Výhoda je hlavne v tom, že spodný reproduktor pri držaní naležato nezakryjete. Zvukovo je na tom ale Pixel 4 lepšie, ale aj trojka hrala veľmi kvalitne.

Ekvalizér či iné zaujímavé zvukové nastavenia chýbajú úplne. To ale nevidím ako problém, stačí vojsť do obchodu Google Play a stiahnuť si všetko potrebné.

Konektivita: Všetko až na 5G

Do nového Pixelu 4 vložíte síce len jednu fyzickú SIM kartu, ale aj tak ide o Dual SIM prístroj. Je tu ešte možnosť zaregistrovať si eSIM, a tak využívať služby dvoch operátorov súčasne. Naši operátori už eSIM ponúkajú, takže problém s tým určite nebude.

Pri prvom pohľade by mohlo zamrzieť, že Pixel 4 neponúka podporu sietí 5. generácie. Pri druhom a treťom pohľade to vlastne ani problém nie je. Na Slovensku. Stále totiž nemáme žiadnu funkčnú 5G sieť, s výnimkou jedného vysielača 4ky v Banskej Bystrici, kde 4G sieť funguje na niekoľkých stovkách metroch. V zahraničí by to už problém byť mohol, keďže 5G siete sa už stavajú v takmer všetkých vyspelých krajinách.

Google Pixel 4 menu

Telefonovanie je s Pixelom 4 veľmi pohodlné. V ruke držíte ľahké a malé zariadenie, zvuk je krásne čistý a,  samozrejme, aj dostatočne hlasný. To isté platí aj pri telefonovaní s hlasitým odposluchom. Druhá strana sa na kvalitu hovoru tiež nesťažovala. V nastaveniach si môžete jednoducho pozrieť, koľko dát ste minuli, či už prostredníctvom Wi-Fi alebo mobilných dát. Tu si môžete nastaviť aj dátový limit. Po jeho prekročení vás na to smartfón upozorní. V prehľadoch vidíte aj to, ktorá aplikácia spotrebovala najviac dát a na základe toho môžete následne optimalizovať vaše dátové nároky.

Wi-Fi má výborný dosah, za čo Google chválim. Celkovo som počas testovania žiadne problémy s konektivitou nezaznamenal. Bluetooth vo verzii 5.0 ponúka výborný dosah, denno-denne som Pixel 4 spájal so slúchadlami Samsung Galaxy Buds+ a hodinkami Fitbit Versa 2. Všetko bez problémov. Samozrejmosťou je aj NFC, ktoré využijete na mobilné platby. Tie sa autentifikujú pomocou vašej tváre, čo je veľmi pohodlné.

Google Pixel 4 a fotoaparát: Trendy ho obchádzajú

Keď ostatní výrobcovia ponúkali smartfóny s dvoma snímačmi, Pixely mali jeden. Teraz tu máme kľudne aj štyri snímače a konečne sa zobudil aj Google. Ale nie tak, ako by sme očakávali. K hlavnému fotoaparátu sa pridal teleobjektív s dvojnásobným optickým priblížením. No, lepšie ako nič. Ja by som radšej privítal ultra-širokouhlý snímač. Čo už, mám smolu.

Google Pixel 4 fotoaparat

Zástupcovia Google sa na oficiálnom predstavení nechali počuť, že približovanie ľudí zaujíma viac. Mimochodom, Pixel 3 bez teleobjektívu dokázal často priblížiť objekty detailnejšie ako ostatní výrobcovia za použitia teleobjektívu.

Dva objektívy však predsalen nejaké využitie majú. Portrétové fotografie s rozmazaním pozadia už nie sú len čistou otázkou softvéru. Teraz oba objektívy spolupracujú, vďaka čomu sú tieto fotografie ešte kvalitnejšie. Samozrejme, neplatí to vždy, no väčšinou som nemal problém zaostriť objekt ktorý som chcel, zatiaľ čo pozadie bolo rozmazané. Navyše, prechody medzi ostrým objektom a tými rozmazanými sú zvládnuté veľmi dobre.

Google Pixel 4 fotoaparat

Počas fotografovania som si všimol, že keď prepnem na portrétový režim, obraz sa trochu priblíži. Menej ako dvojnásobne, takže je to digitálne priblíženie z hlavného snímača. Myslím si, že vďaka tomu dokáže zariadene ešte lepšie rozoznať objekty, ktoré majú byť ostré a ktoré rozmazané.

Nie, nie je tu žiadny 108 megapixelový snímač a ani stonásobné priblíženie, ktoré by ste aj tak nikdy nevyužili. Smartfóny od Googlu sa vždy zameriavali na kvalitu toho hlavného fotoaparátu. Nie je potrebné žiadne spájanie pixelov ani nič podobné. Snímač ponúka rozlíšenie štandardných 12 megapixelov (12,2 MP). Čo z neho robí jeden z najlepších fotomobilov, je softvér.

 

Mimochodom, teleobjektív je 16-megapixelový. Oba snímače ponúkajú optickú stabilizáciu obrazu, zaostruje len ten hlavný.

Čo sa mi vždy na Pixeloch páčilo, bola rýchlosť fotografovania. Zapnem fotoaplikáciu (napríklad dvojitým stlačením zapínacieho tlačidla) a hneď fotím. Skvelý je už tradične aj dynamický rozsah. Jednoducho špička a nech si DxOMark hovorí čo chce :)

Prostredie fotoaparátu je veľmi jednoduché a funkčné. Potiahnutím prsta zľava doprava sa dostanem do rýchleho menu, odkiaľ môžem zapnúť LED blesk, zmeniť pomer strán (4:3 alebo 16:9) či aktivovať časovač. Vpravo mám zase všetky dostupné režimy, medzi ktorými prepínam posunom prsta.

Po ťuknutí na konkrétny bod sa hneď zobrazia dva posúvače. Jedným si doladím expozíciu, druhým dynamický rozsah. Tiež mám možnosť zamknúť expozíciu spolu so zaostrením.

Kvalita fotografií

Denné fotky sú výborné, ponúkajú dostatok detailov a extrémne dobrý dynamický rozsah. Farby sú živé, no zároveň aj reálne. Vďaka menšiemu snímaču fotoaparát nemá problémy ani s fotením textu či bližších objektov, ktoré sú pekne ostré. V tomto majú nevýhodu zariadenia s väčšími snímačmi.

Fotografie vytvorené počas dňa patria jednoznačne medzi špičku. A rovnako je to aj v noci, kde pomôže napríklad aj optická stabilizácia obrazu. Oceňujem špeciálny nočný režim, ktorý dokáže takmer zázraky. Myslím si, že Pixely majú najlepší nočný režim spomedzi všetkých výrobcov. Minulý rok to bolo jasné, teraz na tejto funkcii zapracovali aj ostatní, ale stále to nie je na úrovni Pixelov.

Fotky ne sú zašumené, farby neskáču do teplejších tónov, stále sa snažia byť čo najreálnejšie. Tmavé miesta nočný režim zosvetlí, prepaly efektívne eliminuje. Jednoducho nádhera.

Rovnako sa mi páčia aj fotografie zo selfie fotoaparátu. Za najlepšie by som ich možno neoznačil, ale portrétový režim je jednoducho skvelý. Pozor si treba dať na prípadné prepaly, pretože dynamický rozsah nie je až taký dobrý ako v prípade hlavného fotoaparátu.

Rozlíšenie ukážkových fotografií bolo z dôvodu rýchlosti načítavania článku znížené. Ak si ich chcete pozrieť v plnej kvalite, kliknite na tento odkaz.

Video je na tom kvalitou veľmi dobre. Maximom je ale len 4K pri 30 snímkach za sekundu. Rozlíšenie je v poriadku, ale 60 fps by vyzeralo lepšie. Konkurencia už dnes zvláda 8K alebo 6K video, no ja v tom zatiaľ význam veľmi nevidím. Ale chápem, musia sa niečím pochváliť.

Osobne mám najradšej FHD rozlíšenie so 60 fps. Výborne sa tu dopĺňa optická a elektronická stabilizácia a video je krásne plynulé, so skvelým dynamickým rozsahom. Problém nie je ani s preostrovaním, ktoré je príjemne rýchle. 4K video je tiež veľmi dobre stabilizované, no nie až tak ako FHD. Je však podstatne detailnejšie, čo je logické. Tiež ponúka rýchle preostrovanie a veľmi dobrý dynamický rozsah. Ak by som mal kvalitu vide zhodnotiť celkovo, páči sa mi viac ako na nových vlajkových Samsungoch a je tesne pod úrovňou Applu, ktorý má pravdepodobne najlepšie video na svete.

Batéria: Opakujú sa predchádzajúce problémy?

Pri pohľade na kapacitu batérie nejedného technologického fanúšika zabolí srdce. 2800 mAh v roku 2020? To vážne? Práve výdrž batérie bola dôvodom, prečo som minulý rok predal svoj Pixel 3. Niekedy som musel v priebehu dňa dobíjať aj dvakrát.

 

A to mal ešte o 115 mAh väčšiu batériu a menší 60 Hz displej. Prax ale ukázala, že to s výdržou nie je až také hrozné, ako by sa mohlo zdať. Netvrdím, že výdrž je dobrá, ale vzhľadom na kapacitu batérie som bol celkom príjemne prekvapený. Menej náročný deň som zvládol bez nabíjania počas dňa. A to som mal zapnutý always on displej, tmavá téma bola vypnutá a obnovovacia frekvencia bola nastavená na 90 Hz. Nie zlý výsledok. Pravdou je, že večer už batéria bola takmer úplne vybitá. Bežný pracovný deň som s týmto nastavením nezvládol.

Pokiaľ ale prepnete displej do 60 Hz, aktivujete tmavý režim a vypnete always on displej, je výdrž o niečo lepšia. Bežný deň by ste mali zvládnuť. Ak sa budete s Pixelom 4 neustále hrať, po nabíjačke budete musieť siahnuť aj v priebehu dňa. Celkovo je výdrž bohužiaľ stále podpriemerná, ale v porovnaní s predchodcom badám výrazný pokrok.

Google Pixel 4 bateria

Ani rýchlosť nabíjania za veľa nestojí. S 18 W nabíjačkou v balení sa z 0 na 100 % nabije za hodinu aj 33 minút. Celkovo som nameral tieto hodnoty:

  • 15 min: 23 %
  • 30 min: 47 %
  • 45 min: 68 %
  • 60 min: 83%
  • Celkové nabitie: 1:33 hod.

Slabšiu výdrž by som dokázal odpustiť, keby bolo nabíjanie rýchlejšie. 1:33 hod. síce vôbec nie je zlý výsledok, ale na smartfón s 2800 mAh batériou nič moc. Ak je výdrž zariadenia dobrá, nevadí mi ani pomalšie nabíjanie. Ak je výdrž slabá, očakávam aspoň rýchle nabíjanie. Pixel 4 mi neponúkne ani jedno. Škoda.

Google Pixel 4: Záverečné hodnotenie

Pixely sa mi odjakživa páčili. Mám rád čistý Android, mám rád, ako ho robí Google. Nový Pixel 4 pokračuje v týchto stopách a opäť ponúka skvelý, tentokrát duálny fotoaparát. Nový je aj displej s 90 Hz obnovovacou frekvenciou, ktorý sa mi tiež páči. A páči sa mi aj pokročilé a spoľahlivé odomykanie tvárou. Výhodou je krásny dizajn a potešia aj zaujímavé farebné kombinácie. V neposlednom rade ma tešia kompaktné rozmery a príjemná hmotnosť.

Google Pixel 4 displej

Ale aj Pixel 4 má nejaké nedostatky. Tým najväčším je pre mňa osobne výdrž batérie. Rád by som zvládol celý náročnejší deň, čo jednoducho nedám. Nepáči sa mi ani hrubý rámik nad displejom. Aj napriek tomu, že určite má svoje opodstatnenie. Pre náročných používateľov je tu maximálne 128 GB úložisko bez možnosti rozšírenia a dokonca bez neobmedzeného cloudového úložiska, čo je ďalšie mínus.

Aj napriek týmto nedostatkom je pre mňa Google Pixel 4 jednoznačne jedným z najlepších smartfónov, ktorý v sebe kombinuje čistotu Googlu, kvalitný fotoaparát, skvelé reproduktory, krásny displej a pokročilé odomykanie.

Google Pixel 4: Konkurencia

OnePlus 8

Horúca novinka ponúka vysoký výkon a skvele odladenú používateľskú nadstavbu. Oproti Pixelu má navrch v rýchlosti nabíjania a tiež vo výdrži. Avšak cena je približne o 100 eur vyššia. Fotoaparát sa tento rok tiež vydaril a v ponuke je tiež ultra-širokouhlý snímač, čo môže byť výhodou.

OnePlus 8 zelený

Samsung Galaxy S20

Samsung Galaxy S20 tiež stavil na kompaktnosť, avšak v porovnaní s Pixelom 4 za vyššiu cenu. Ponúkne displej s vyšším rozlíšením a vyššou obnovovacou frekvenciou, rýchlejšie nabíjanie a lepšiu výdrž. Spoľahnúť sa tiež môžete na kvalitný fotoaparát. Nevýhodou zase bude slabšia softvérová podpora zo strany výrobcu.

Samsung Galaxy S20+ displej

Huawei P40

Najväčšou nevýhodou inak veľmi podareného modelu je absencia služieb Google. V tomto Pixel jednoznačne vedie. Avšak Huawei ponúkne podstatne lepši výdrž a rýchlejšie nabíjanie. Fotoaparát je taktiež kvalitný navrch bude mať prítomnosťou ultra-širokouhlého snímača. Výhoda by mohla byť tiež v dizajne, najmä absencii veľkého rámika nad displejom. Nevýhodou je zase cena, ktorá je približne o stovku vyššia.

Huawei P40 displej

 

alza affiliate Google Pixel 4

Za požičanie smartfónu Google Pixel 4 na test ďakujeme spoločnosti Alza.sk, kde si toto zariadenie môžete samozrejme aj kúpiť.

8.3

Google Pixel 4

Štvrtá generácia smartfónov od Googlu má čo ponúknuť. Opäť je tu skvelý fotoaparát, displej dostal obnovovaciu frekvenciu 90 Hz a konečne sa zlepšila aj výdrž batérie. Aj keď stále to nie je ono. Páči sa mi dizajn, konštrukcia je kvalitná a odomykanie pomocou tváre funguje výborne. Medzi nedostatky by som zaradil veľmi hrubý rámik nad displejom a nedostatočné pamäťové varianty. Takžie nabíjanie by mohlo byť rýchlejšie.

zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
90 %
Displej
90 %
Výkon
60 %
Výdrž batérie
70 %
Cena
100 %
Fotoaparát

  • komnpaktné rozmery
  • atraktívny dizajn
  • kvalitná konštrukcia
  • výborná softvérová podpora
  • kvalitný displej
  • pokročilé odomykanie tvárou

  • nedostatočné pamäťové možnosti
  • Google k Pixelu 4 nedáva neobmezdené cloudové úložisko
  • 4K video len pri 30 fps
  • slabá výdrž
  • pomalé nabíjanie
  • hrubý rámik nad displejom
27.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+