MojAndroid

Čínska značka OnePlus bol dlhé roky výrobcom čisto prémiových smartfónov. Tento rok ale najprv predstavila model strednej triedy OnePlus Nord a pred pár týždňami aj lacnejšie modely OnePlus Nord N10 5G a N100. Zatiaľ čo prémiové modely sa vždy pýšili rýchlou a dlhoročnou softvérovou podporou, tak v prípade lacných modeloch to tak nebude. Informáciu priniesol portál AndroidCentral.

OnePlus Nord N10 5G

Jeden rok systémových aktualizácií a dva roky bezpečnostných aktualizácií

Obidva smartfóny by sa mali čoskoro objaviť na americkom a britskom trhu. Na trh prídu so systémom OxygenOS 10.5, ktorý je ale prekvapivo postavený na staršej verzii systému Android 10. Už tento fakt je pre značku netradičný. Čo je ale horšie, tak podľa informácii portálu dostanú obidva modely iba jednú systémovú aktualizáciu a dva roky bezpečnostných aktualizácií.

Mohlo by to znamenať, že po aktualizácii na systém Android 11 už žiadnu novšiu verziu systému nedostanú. Správu o záruke jednej systémovej aktualizácie potvrdil pre portál aj sám výrobca.

Modely Nord N10 5G a N100 dostanú jednu veľkú aktualizáciu systému Android a celkovo dva roky bezpečnostných aktualizácií. Plán pre tieto dve zariadenia je v súlade s priemyselnými štandardmi pre smartfóny v nižších cenových reláciách. Aj v ich prípade budeme reagovať na spätnú väzbu od našich používateľov a hľadať spôsoby, ako vylepšiť softvérový zážitok zo zariadení OnePlus.

OnePlus Nord N10 5G a N100 boli predstavené tesne po uvedení vlajkového modelu OnePlus 8T. Ten prišiel na trh so systémom OxygenOS 11 postavenom na najnovšom Androide 11. Zároveň má dvojročnú záruku systémových aktualizácií a trojročnú záruku bezpečnostných aktualizácií.

V prípade lacnejších modelov je ale záruka skrátená o rok a pre veľa zákazníkov to bude podstatné mínus. Výbornú softvérovú podporu mala spoločnosť OnePlus hlavne vďaka úzkemu portfóliu modelov. S ich väčším počtom ale narastá aj obtiažnosť ich včasných aktualizácií.

Ako je na tom konkurencia?

Konkurencia väčšinou ponúka štandardnú dvojročnú záruku systémových aktualizácií a trojročnú záruku bezpečnostných aktualizácií. Juhokórejská spoločnosť Samsung ale nedávno prisľúbila u svojich nových vlajkových lodí Galaxy Note 20 a Note 20 Ultra tri roky systémových aktualizácií.

Samsung Galaxy Note 20 titulka

Medzi tým aktualizovala viacero modelov ako Galaxy Note 9 alebo Galaxy A51 na novú verziu grafickej nadstavby One UI 2.5. Čínsky výrobca Xiaomi zase poctivo distribuuje nový systém MIUI 12 pre modely s logom Xiaomi a Redmi. Jeho konkurent Huawei začal s aktualizáciou svojich smartfónov na EMUI 11, ktorý je ale ešte stále postavený na Androide 10. Získal ho napríklad model Huawei Mate 30 Pro.

Náš tip
Samsung: Toto je zoznam zariadení, ktoré by mali dostať One UI 3.0

 

14.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+