MojAndroid

Rok 2018 znamenal pre slovenské bankovníctvo veľký krok vpred. Slováci už dlhodobo patria medzi tých, ktorí si nové bankové a platobné technológie osvojujú najrýchlejšie na svete. Inak to nie je ani s moderným platením prostredníctvom NFC.

Najskôr samostatné riešenia, teraz aj Google Pay

Hoci vlani sme videli azda najväčší záujem Slovákov o možnosti platby mobilom v obchodoch, nejde o žiadnu novinku. Vlastné riešenia už mali aj v predchádzajúcich rokoch aj niektoré samostatné banky. Google Pay však priniesol túto technológiu hneď do niekoľkých ďalších bánk a prvýkrát si ju mohli vyskúšať stovky tisíc Slovákov, ktorí sú zákazníkmi niektorých z najväčších bánk na Slovensku.

Na platby mobilom sme si zvykli, platíme ním radi

Služba Google Pay bola na Slovensku oficiálne spustená 28. februára 2018. Spoločnosť mBank, ktorá bola jednou z prvých, ktoré službu ponúkali, informovala, že hneď v prvý deň si ju aktivovalo vyše 2000 zákazníkov. Jednou z prvých bánk s podporou Google Pay bola aj naša najväčšia banka Slovenská sporiteľňa. Tá mala za dva týždne vyše 5300 zákazníkov s aktivovanou službou Google Pay, pričom každý z nich uskutočnil v priemere viac ako tri platby.

Popularita služby u nás vlani naďalej stúpala. Po dvoch mesiacoch ju malo aktivovaných vyše 10000 zákazníkov, ktorí touto formou uskutočnili 105-tisíc nákupov v hodnote vyše 2,8 milióna eur. Aj to dokazuje, že nové formy platenia nám nie sú cudzie a využívame ich veľmi radi.

Podpora NFC platieb rastie

Na začiatku dostupnosti služby Google Pay ju poskytovali štyri banky – Slovenská sporiteľňa, J&T, mBanka a Poštová banka. Koncom minulého roka sa pridali aj 365.bank a začiatkom tohto VÚB. Svoje vlastné riešenie NFC platieb nedávno predstavila aj ČSOB, už niekoľko rokov vlastný spôsob NFC platieb ponúka aj Tatra banka. Okrem samotných platieb mobilom v obchodoch koncom minulého roka pribudla aj možnosť platiť cez Google Pay v e-shopoch na Slovensku.

Aká je výhoda NFC platieb?

Okrem toho, že NFC platby majú istý technologický “šmrnc” ide o reálne zjednodušenie platieb ako takých. Telefón máme často viac po ruke ako peňaženku a najmä ho vyberieme jednoduchšie ako platobnú kartu. Okrem toho, NFC čip v telefónoch je často oveľa spoľahlivejší ako ten v platobných kartách. Celé overenie transakcie je tak často rýchlejšie ako keď platíte klasicky kartou.

Výhodou je aj to, že všetko, čo k NFC platbám potrebujete, je telefón jedna aplikácia a telefón s NFC čipom. Takým je aj Samsung Galaxy S9, ktorý môžete vyhrať v ankete Smart Banka 2018! Okrem toho, že s novým Samsungom Galaxy S9 môžete bezkontaktne platiť v obchodoch, ide aj o vynikajúci smartfón. Ponúka krásny 5,8″ QHD+ Super AMOLED displej, výkonný čip Exynos 9810 Octa, 4 GB RAM a 64 GB vnútornej pamäte s podporou pamäťových kariet. Obrovským bonusom je fantastický 12MP fotoaparát ako aj vynikajúca selfie kamera.

Hlasujte v ankete Smart Banka 2018 a vyhrajte nový Samsung Galaxy S9!

Všetko toto môžete pritom získať za jediný hlas v ankete Smart Banka 2018! V tej hľadáme mobilné bankové aplikácie, ktoré sú podľa vás najlepšie. Stačí, keď budete hlasovať na tomto odkaze, alebo kliknete na tlačidlo v článku, odpoviete na otázky a správne uvediete vaše osobné údaje. Automaticky tak budete zaradení do súťaže o nový smartfón Samsung Galaxy S9, s ktorým môžete využívať NFC platby a všetky ďalšie funkcie, ktoré tento vynikajúci smartfón prináša!

smartbanka-hlasuj

Využívate NFC platby?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

31.1.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+