MojAndroid

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Platobná služba Google Pay, ktorá vznikla spojením služieb Google Wallet a Android Pay, začala na Slovensku oficiálne pôsobiť pred dvoma mesiacmi. Už v marci sme vás informovali, že službu využívajú tisíce Slovákov. Podľa čísiel, ktoré Združeniu pre bankové karty (ZBK) exkluzívne poskytli všetky slovenské banky podporujúce službu, už Google Pay využíva 10 tisíc Slovákov.  Cez aplikáciu, ktorú si Slováci stiahli do svojho smartfónu a do ktorej nahrali platobné a kreditné karty, zaplatili za tovary či služby 2,8 milióna eur a zrealizovali zhruba 105-tisíc transakcií. Službu Google Pay u nás podporujú Slovenská sporiteľňa, Poštová banka, J&T Banka, mBank a 365.bank.

Náš tip
Google Pay v praxi: Vyskúšali sme bezkontaktné platby + Návod

To, že na náš trh prišiel Google Pay len potvrdzuje, že na Slovensku sú pre bezkontaktné platby priaznivé podmienky. Táto služba nás posúva vpred – do moderného sveta bez hotovosti.

Rastislav Vallo, predseda Združenia pre bankové karty

 

Čo stojí za obľúbenosťou Google Pay?

Jednou z hlavných výhod je možnosť platiť priamo mobilom bez potreby nosiť so sebou peňaženku. Ďalej je to bezpečnosť – keďže sa fyzickej platobnej karte pridelí tokenizované číslo karty, a tým pádom sa minimalizuje riziko akéhokoľvek zneužitia.

Marcela Králová, podpredseda Združenia pre bankové karty

Keďže Google Pay funguje v operačnom systéme Android, ktorý vyvinula priamo spoločnosť Google a služba je certifikovaná kartovými spoločnosťami, ktoré ju podporujú, je platenie mobilom cez službu Google Pay extrémne bezpečné a jednoduché. Plusom tiež je, že Google je aj prevádzkovateľom mapového systému Google Maps. Klient tak môže po zaplatení vidieť miesto platby. Pozitívne ohlasy na Google Pay už registrujú aj banky.

Klientom platby šetria čas a nie sú v strese, ak si náhodou zabudnú zobrať peňaženku.

Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky

Služba Google Pay prináša vyššiu bezpečnosť, ale aj tak by si používateľ mal dávať pozor na to, čo si do telefónu inštaluje.

Samotné mobilné telefóny majú pomerne vysokú mieru bezpečnosti, ak ich klient využíva obozretne. Napríklad ak si neinštaluje si aplikácie z neznámych zdrojov, nepripája sa na nezabezpečené bezdrôtové siete a telefón si chráni prístupovým kódom, vtedy je miera bezpečnosti mobilného bankovníctva na dobrej úrovni. Mobilný telefón je zároveň veľmi osobným zariadením, ktorého stratu alebo krádež si klient veľmi rýchlo všimne a včasným kontaktovaním banky ľahko zamedzí prípadnému zneužitiu.

Milan Bednár, vedúci oddelenia denného bankovníctva a vkladov Slovenskej sporiteľne

Náš tip
SmartBanka Index: Aprílové novinky

Konkurenčne služby ako Apple Pay alebo Samsung Pay budú mať príchod na Slovensko trochu zložitejší. Trhový podiel telefónov iPhone je u nás len okolo 15 percent.

Ako vidia príchod Google Pay na Slovensko jednotlivé banky?

VÚB banka má mobilné platby k dispozícii už od novembra 2014 prostredníctvom vlastnej aplikácie VÚB Wave 2 Pay. Napriek tomu podporujeme príchod služby Google Pay na Slovensko a v budúcnosti ju plánujeme poskytovať aj pre naše platobné karty. Od služby Google Pay očakávame, že vďaka jej propagácii spoločnosťou Google narastie počet užívateľov, ktorí budú využívať platenie mobilným telefónom, a výrazne sa tak zvýši aj podiel bezhotovostných platieb. 

Marcela Králová, podpredseda Združenia pre bankové karty a vedúca vydávania kariet vo VÚB

Viac ako 80-percent Slovákov, ktorí vlastnia smartfón, využíva operačný systém Android, preto verím, že nová služba Google Pay má naozaj potenciál osloviť široké masy.A presne takto si v našej banke predstavujeme moderné digitálne bankovníctvo – užitočné riešenia, ktoré môže využívať čo najviac ľudí.  Navyše klientom dokážu priniesť pozitívne emócie pri každodennom bankovaní, čo je pre nás tiež veľmi dôležité.

Milan Bednár, vedúci oddelenia denného bankovníctva a vkladov Slovenskej sporiteľne

Príchod služby Google Pay na Slovensko vnímame veľmi pozitívne. Klienti, ktorí využívajú mobilné telefóny s operačným systémom Android, môžu cez službu Google Pay platiť na všetkých bezkontaktných platobných termináloch. Nielen na Slovensku, ale aj na ďalších milión predajných miestach vo svete. Odteraz nebudú potrebovať peňaženku v obchodoch, reštauráciách či na iných miestach, kde sa dá platiť bezkontaktne.

Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky

Príchod služby Google Pay vnímame, samozrejme, maximálne pozitívne. Je to veľký technologický posun vpred. O to viac nás teší, že mbank mala spomínanú službu ako jediná banka na Slovensku plne integrovanú vo svojej vylepšenej mobilnej aplikácii.

Milada Pivníková, product development expert mBank

Príchod Google Pay hodnotíme veľmi pozitívne, koniec-koncov preto sme jednou z partnerských bánk, ktoré túto službu podporujú. Ako „mobile first“ banka vidíme práve v mobilných platbách veľký potenciál a každú takúto technológiu vždy radi podporíme.

Linda Gáliková, PR manažér 365.bank

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
30.4.2018
Zdroj: ZBK

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Juraj

  Neviete ci Google Pay spristupni aj OTP banka?

  • Miroslav Šimkovič

   Na žive.sk písali, že OTP spustí službu počas roka :)

  • Slavo Dzuricko

   Zatiaľ nepoznáme vyjadrenie OTP banky:)

 • A. Mikolaj

  U mňa ma Google play nechce pustiť

  • stanleyjr

   google play alebo google pay, nestastny nazov jedno pismenko a je to o inom :) podporuje ti to telefon, banka?

 • Lendo

  Googlepay je super vec,akurat na samsung s9+ musim obrazovku aj odomknut,na note 4 stacilo do 20€ len rozsvietit…

  • stanleyjr

   aj na M8 musim odomknut ale vobec mi to nevadi :)

   • Lendo

    Ani mne ale rozsvietit je lepsie…,a minule to chcelo najake heslo ci co.

    • stanleyjr

     o jeden ukon naviac clovek zvladne a aspon ked ti ho ukradnu nemozu ho pouzit :)

     • Miroslav Šimkovič

      Na P10 lite musím tiež odomknúť, ale čítačka je rýchla, takže v pohode :) Ja som si kúpil tento mobil len preto, aby som mohol využívať G Pay, inak čakám na Apple Pay :)
      Zatiaľ som nemal nikde problém, len v COOP Jednote, tam platbu po dlhom čakaní odmietlo…pani pri pokladni povedala, nech skúsim znovu, že sa im to stáva aj pri kartách, takže podľa mňa by to chcelo nejaký update terminálu…

      • stanleyjr

       Občas nejaký terminál zahlási problém pri platbe cez telefón ale to je 1x z 20.platieb :)

    • stanleyjr
  • adlo99

   Len pripájam skúsenosť s S9+, že s appkou od VUB na bezkontaktné platby, stačí iba telefón priložiť a netreba odomykať.
   Čož by mi asi trošku chýbalo pri GooglePay, snáď sa to vylepší časom. Aj keď je to kvôli bezpečnosti určite lepšie.

   • Lendo

    Nemas black crush na s9+?

    • adlo99

     Našťastie nie. Ani mŕtve miesta na displeji, ani black crush, musím si zaklopať, všetko beží ako má.
     Ty si mal problém? Či niekto koho poznáš?

     • Lendo

      No vo videach to mam teda,na tapete nie ani na obrazkoch som to nespozoroval…snad to vyriesi update.Aj si pozeral videa po tme na youtube cca na 30% jasu?vidiet to aj pri viac.

      • adlo99

       Videá pozerám večer po tme na automatickom jase, takze asi na minime, a vpohode. V tomto videu mi to príde fajn tiež, neviem. S displejom som nadmieru spokojný. skús reklamáciu, alebo neviem čo. Možno nejaka kalibrácia alebo zmeniť režim. Poprípade rozlíšenie zmeniť.

     • Lendo

      https://youtu.be/Y8HB8g0VRpw

      Najviac to vidno na vlasoch medzi 15-25 sek. Videa

  • lucas

   Mne na s8 netreba odomykat, staci fakt len rozsvietit, najviac topka ficura je, ze nad 20e staci fakt len odomknut a ziadne zadavanie pin a pod. od kedy to spustili inac uz ani neplatim :D

 • Google sa musí radovať koľko nových dát mu pribúda do jeho databázy :D

 • Pavol Derkay

  Najinovativnejsia banka Tatra Banka to niekdy spustí ci si ide len svoje MobilePay?

  • Miroslav Šimkovič

   Neprinesie, sú tvrdohlaví, drahí a už som na nich nemal nervy, tak som v piatok 13.4. požiadal o zrušenie účtu :D V pondelok ma kontaktovali, aby som ostal, že je škoda, aby som po skoro 18 rokoch odišiel a že mi ponúkajú účet na dva roky zadarmo :D No nevykašlem sa nato? Mám mBank a Fio a maximálna spokojnosť…

+