MojAndroid

Už pred pár dňami sme vás informovali o príchode služby Google Pay na Slovensko. Dnes sa táto správa stáva skutočnosťou a od tejto chvíle môžete s Google Pay platiť na vyše 43 000 predajných miestach na Slovensku. Slovensko je prvou krajinou, kde Google uvádza túto službu v inovovanej podobe v rámci značky Google Pay (pred tým Android Pay).

Google Pay je spôsob platby mobilným telefónom, ktorým môžete platiť v obchodoch. Aktuálne ju podporujú banky Slovenská sporiteľňa, mBank, Poštová banka a J&T Banka. Onedlho sa pripojí aj 365 bank. Výhodou je najmä jednoduchosť týchto platieb a fakt, že sú na Slovensku dostupné všade tam, kde je známe logo bezkontaktnej platby. Navyše je možné túto službu využiť aj tam, kde bude ikona Google Pay.

Ako to funguje?

Prvým krokom je stiahnutie aplikácie Google Pay. Potom sem pridáte kreditnú alebo debetnú kartu bánk, ktoré službu podporujú. Ak sa chystáte uskutočniť platbu do 20 eur, stačí smartfón prebudiť a priložiť ho k bezkontaktnému terminálu. Ak platíte nad 20 eur, váš smartfón je potrebné aj odomknúť.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Google Pay môžete využiť na mobilných zariadeniach s OS Android 4.4 a vyšším s podporou NFC. Do aplikácie je možné pridať viacero platobných kariet. Zároveň je možné sem pridávať aj vernostné a darčekové karty.

Je to bezpečné?

Google Pay stavia na všetkých bezpečnostných prvkoch, ktoré poskytujú banky a navyše ich dopĺňa o ďalšie. Napríklad, pri platbách v kamenných obchodoch Google Pay neoperuje s číslom vašej karty. Vytvára unikátne virtuálne číslo a jednorazový bezpečnostný kód. Tak spojí bezpečne transakciu s konkrétnym bankovým účtom.

Ak dôjde k strate smartfónu, v ktorom máte uložené svoje karty, teda aktivovanú službu Google Pay, môžete využiť funkciu “Nájdi moje zariadenie”. Nie je tak potrebné hneď karty blokovať, ak zistíte, že smartfón ste zabudli napríklad v práci či v aute. Ak je situácia vážnejšia, smartfón je možné na diaľku uzamknúť novým heslom, prípadne ho aj celý vymazať spolu s údajmi. Výhodou je však spomínaný fakt, že v smartfóne sa aj tak údaje o karte nenachádzajú.

mBank integroval Google Pay do svojej aplikácie

“Sme presvedčení, že v horizonte niekoľkých rokov vystrieda využívanie internetového bankovníctva práve mobil. Google Pay je ďalším krokom k budúcnosti, kde ľudia pomyselne nosia svoju banku stále pri sebe – teda v telefónoch,” uviedol Robert Chrištof, generálny riaditeľ mBank pre Slovenskú republiku.

Práve mBank je jednou zo štyroch bánk, ktorá spolupracuje hneď od spustenia s Google Pay. Integrovala ju do svojej mobilnej aplikácie. Klient mBank si teda nemusí sťahovať Google Pay, ale službu využije cez svoju aplikáciu mBank.

“Zaujímavosťou je, že klient si môže pridať do služby Google Pay aj kartu, ktorá nie je bezkontaktná. Stačí, ak si ju pomocou mobilnej aplikácie tokenizuje a v priebehu minúty si z kontaktnej karty spraví bezkontaktnú. Nemusí teda čakať na vydanie novej bezkontaktnej karty,” vysvetlil nám v rozhovore Lukáš Kiac, produktový manažér mBank. Stačí si stiahnuť aktualizáciu aplikácie, ktorá by mala vyjsť dnes.

Ako na to v mBank?

Stačí si aktualizovať aplikáciu na najnovšiu, dnes vydanú verziu 3.10 a postupujte podľa screenshotov a návodu:

 • Prejsť do časti Financie / Karty
 • Vybrať si kartu, ktorú chceme pridať do služby
 • Potom na spodnej strane screenu vyberiem „Pridať kartu”
 • PIN kódom potvrdiť, že naozaj chcem kartu pridať
 • V ďalšom kroku – Súhlas s podmienkami služby
 • Prechádzam k samotnej tokenizácii  – ešte raz potvrdzujem podmienky služby
 • Následne appka kontaktuje backend banky, overí kartu
 • A je hotovo

O možnosti platby cez Google Pay vás informuje zelená značka bezkontaktných platieb svietiaca pod sumou na danej karte.

VISA: V čom sme na Slovensku výnimoční?

V čom sme výnimoční na Slovensku je to, že penetráciu bezkontaktných terminálov máme tak vysokú, že ak si dnes niekto stiahne Google Pay, nemusí sa starať, kde to môže použiť – môže to totiž využiť u všetkých veľkých obchodníkov v rámci Slovenska. Vo svete totiž nie je samozrejmosťou platiť NFC. Je to najmä tým, že v roku 2010 VISA v spoločnosti s bankami chceli zmeniť, akým spôsobom sa platí u obchodníkov, a bezkontaktná technológia dokázala poskytnúť rýchlejšiu transakciu u obchodníka bez potreby platiť hotovosťou. Výsledkom toho je, že od roku 2010 do súčasnosti máme viac ako 95 % kariet bezkonaktných a vyše 75 % bezkontaktných terminálov u obchodníkov. To bolo tiež rozhodujúcim faktorom, prečo sa u nás mobilné platby môžu rýchlo udomácniť.

“So spustením mobilných platieb, ktoré využívajú tokenizáciu (Google Pay) sa VISA chce zamerať na to, aby aj v e-commerce využívali túto technológiu obcohdníci. Benefitom pre obchondíkov bude v tomto smere ešte vyššia bezpečnosť,” povedal nám v rozhovore Marcel Gajdoš, country manager Česko a Slovensko, VISA.

Karty Mastercard a Maestro

„Oddnes môžu držitelia kariet Mastercard a Maestro pridať svoju kartu do služby Google Pay a následne začať vďaka tejto službe jednoducho a bezpečne platiť na vyše milióne miest po celom svete,” povedal Pali Bhat, viceprezident pre platobné produkty spoločnosti Google.

Na platbu v obchodoch potrebuje používateľ iba mobil s operačným systémom Android, podporujúci technológiu NFC, a následne jednoducho spáruje aplikáciu so svojimi platobnými kartami Mastercard alebo Maestro. Registráciu platobnej karty do Google Pay musí povoliť vydavateľská banka.

Slovenská sporiteľňa

Od dnešného dňa môžu aj klienti Slovenskej sporiteľne používať Google Pay. Klienti, ktorí majú mobilné zariadenia s operačným systémom Android, môžu prostredníctvom novej služby pohodlne platiť na všetkých bezkontaktných platobných termináloch na Slovensku a tiež online všade tam, kde  uvidia ikonu Google Pay.

„Viac ako 80 % Slovákov, ktorí vlastnia smartfón, využíva operačný systém Android, preto verím, že nová služba Google Pay má naozaj potenciál osloviť široké masy. A presne takto si v našej banke predstavujeme moderné digitálne bankovníctvo – užitočné riešenia, ktoré môže využívať čo najviac ľudí.  Navyše klientom dokážu priniesť pozitívne emócie pri každodennom bankovaní, čo je pre nás veľmi dôležité,“ povedal Zdeněk Románek, člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne zodpovedný za retailové bankovníctvo.

365.bank

„Sme presvedčení o tom, že vďaka novým technológiám dokáže byť banka užitočná 365 dní v roku. Našim klientom chceme aj takto uľahčiť život, a to hneď od začiatku nášho fungovania. Ako „mobile first“ banka vidíme práve v mobilných platbách veľký potenciál,“ hovorí Marek Šupa, CEO 365.

„Zákazníci 365.bank si budú môcť pridať svoju kartu do služby Google Pay a následne začať vďaka tejto službe jednoducho a bezpečne platiť na vyše milióne miest po celom svete,” povedal Pali Bhat, viceprezident pre platobné produkty spoločnosti Google.

Článok postupne dopĺňame.

Zdroj: Tlačová konferencia, tlačová správa, rozhovory

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • SLSP už išla pridať karta. Konečne :)

 • Tomáš Petrík

  Informacie o podpore dalsich bank nahodou nespominali?

  • Michal Chabada

   Informácie o podpore zo strany ďalších bánk zisťujeme a pripravujeme samostatný článok

   • Tomáš Petrík

    Skuste zatlacit na CSOB :D
    Tvrdosijne sa drzia idey vlastnej aplikacie namiesto Google Pay – a zo zahranicia vidno, ze skusenosti ludi s tymito samostatnymi aplikaciami bank na NFC platby su horsie ako podpriemerne.

    • Rastislav Kovac

     presne!

 • Joe

  mbank+s7edge … ide bez problémov. Konečne

  • Tomáš Petrík

   Mozem sa spytat na skusenosti? V clanku sa pise, ze mBank pridalo podporu do svojej aplikacie a netreba pouzivat aplikaciu Google Pay.
   Moja otazka je – ma pouzivatel na vyber? Teda bude to fungovat aj cez mBank aplikaciu, aj cez Google Pay aplikaciu, alebo je nutne pouzivat mBank aplikaciu a cez Google Pay aplikaciu to nepojde?

   • Parki

    Je to nešťastne napísané, aplikáciu Google Pay treba mať nainštalovanú, cez appku mBank však môžeš verifikovať kartu :-)

    https://image.ibb.co/hd9eFx/mbank_gplay.png

    • Tomáš Petrík

     OK, vdaka, takze samotnu platbu riesi stale aplikacia Google Pay, ak tomu spravne rozumiem.
     Stale mi ale nie je jasne, ci je verifikovanie karty cez aplikaciu mBank iba moznost, alebo nutnost, t.j. ci to iba zjednodusi proces, ale islo by to aj bez toho, alebo klienti mBank musia postupovat takto a inac to nepojde.

     • Parki

      Je to iba možnosť, ponúkalo mi možnosť verifikovať kartu aj cez SMS.

      • Tomáš Petrík

       Vyborne!

     • Igor

      Nic Ti to nezjednodusi, akurat ta v ramci appky presmeruje na web googlu, kde si to musis rovnako vyplnit ako v aplikacii google pay. Navyse v aplikacii google pay sa pridava karta jednuchsie pokial ju uz mas ulozenu na platby v google pLay. V takom pripade iba vyberies uz nahodenu kartu a potvrdis podmienky. Dokonca aj sms kod si appka precita sama z smsky.

    • Harry

     Nie je to neštastne napísané :) Aj podľa opätovnej aktuálnej odpovede z mBank si nemusíte v ich konkrétnom prípade inštalovať aj Google Pay. Stačí si aktualizovať aplikáciu na najnovšiu verziu 3.10 a tam je tá možnosť.

     • Parki

      Verziu 3.10 samozrejme mám a túto možnosť tam nikde nevidím.
      Naopak, keď som cez mBank appku povoľoval mobilné platby, presmerovalo ma to do aplikácie GooglePay.

      Nemáte nejaké bližšie info, ako a kde konkrétne to nájdem?

      • Harry

       Do článku sme pridali screenshoty z procesu, ktoré sme obdržali od banky. Pomohlo tochu? Na podrobný popis čakáme…

       • Parki

        Vďaka, skúsil som to nastaviť podľa tých screenshotov a uvidím v obchode ako to bude fungovať :)

   • Joe

    Tak ako napísal “Parki”. Ja mám aj gpay naistalovaný. Ide to super… Chodí notifikácia z pladby z oboch aplikácií.

    • Tomáš Petrík

     Super, vdaka.

   • Harry

    V pripade mBank si stačí aktualizovať appku na najnovšiu verziu 3.10 a tam je táto funkcia podporujúca Google Pay už integorovaná. Netreba zvlášť aj Google Pay. Pri iných bankách (zatiaľ?) áno.

    • Tomáš Petrík

     Vdaka za odpoved, ale mne islo o presny opak. Nepytal som sa, ci mi staci mBank a netreba Google Pay, pytal som sa ci mi staci Google Pay a netreba mBank :)

 • hmm

  no. mam tatrabanku a ich vlastnu aplikaciu, takze google pay nie je pre mna. a v skutocnosti pre mna nie je ani platba mobilom a nepouzivam ju. lebo rychlejsie to mam, ked kartu vyberiem z penazenky, prilozim a platba prebehne hned, ako saskovat s mobilom. lebo bezkontaktna platba mobilom trva dlhsie ako bezkontaktna kartou. pokial porozmysla mobil a aplikacia, ze sa ma platit, este predtym spravne prilozit mobil, lebo to nemozete len tak hociako prilozit mobil, ale ozaj presne nfc cipom na terminal. a v neposlednom rade, na jednom telefone mam odskusane, ze s krytom, ktory mam na telefone platba neprejde, len bez krytu. a pritom “obycajny” umely kryt.

  • Joe

   Tak to je pekná blbosť, že pladba trvá dlhšie. Mám to odskúšané (gpay/mbank/s7edge) a trvalo to presne tak isto ako kartou. Skôr je mobilom pre mňa rýchlejšie, lebo kým vytiahnem peňaženku z nej kartu… takto vyberiem mobil z vrecka, priložím k terminálu a hotovo… takže tak…a kryt mám 360°, plastový na mobile…pladba bez zaváhania.

   • spityjoe

    ty si pekna blbost. tak ako ty pises, ze sa ti to zda ok, tak ja pisem, ze je to proste naopak. nexus 4, samsung a5 mini, nokia 8. vzdy, ked som chcel platit mobilom, tak pokial sa platba zrealizovala tak to trvalo, no mozno 5 sekud a nikdy to nezafungovalo na prvy krat, musel som 2x, 3x sachovat s mobilom. pri platbe kartou prebehne platba presne v tej milisekunde, ked kartu prilozis. proste taka skusenost. samozrejme to moze byt aj aplikaciou tatrabanky, ale pisem to prave preto, ze ja mam tatrabanku. vy tu pisete o inych bankach a gpay. hlavne, ze ste hned mudry a prve co vas inteligentov napadne je nadavat.

    • Dili

     A čo sa čuduješ? Pozri sa na svoj prvý príspevok. Všetky platby mobilom hádžeš do jedného vreca a až potom z teba vypadne, že si používal aplikáciu Tatrabanky, ktorej hodnotenie hovorí za všetko.

  • Lukáš Mlynár

   Nemas smart hodinky ??? a v dnesnej dobe ??? a mobil mas aky ja mam huawei mate 9 a aj umely kryt a ide to a skor je to rychlejsie ako karta ja len prilozim hodinky a do 5 sekund mi predavacka podava listok moja banka SLSP

  • IQLogic

   Ani si to nevyskúšal a už pindáš. Dneska som skúšal platiť v ČR LG G6-kou a všetko prebehlo rýchlejšie než kartou, bez problémov, nemusel som mieriť NFC a to mám ešte relatívne hrubý obal kombinujúci tvrdý plast a gumu.

   • iqnaobodemrazu

    no aky si mi ty mudry. ja nepindam, len som napisal, ze z mojej skusenosti s 3 mobilmy je platba kartou rychlejsia ako mobilom. a kedze mam tatrabanku, tak gpay ani nemozem vyskusat, ty logik.

    • IQLogic

     Ale z akej tvojej skúsenosti? Ty žiadnu skúsenosť s Google Pay nemáš (ako aj sám píšeš). Článok je Google Pay nie o MobilePay od Tatrabanky. Dnes som dvakrát platil mobilom a div sa svete, všetko fungovalo bez problémov. Skúšal som s krytom aj bez krytu a už cca 1 cm od čítačky platba úspešne prebehla. A nemusíš spúšťať žiadnu aplikáciu, stačí odomknúť smartfón a priložiť k terminálu.

  • Jakub Jakub

   tou tatra apkou to je otravne gpay ide super bez problemov

 • stanleyjr

  Skúšal už niekto s rootom a magiskom?

  • Kristian

   Áno funguje to teraz som skúšal

   • stanleyjr

    Diky za info. mne zatial nie, ale skusal som to na dvoch terminaloch.mam magisk aj safety net je OK.

    • stanleyjr

     mne zatial nie, ale skusal som to na dvoch terminaloch.mam magisk aj safety net je OK. tak este budem skusat.

    • stanleyjr

     mne zatial nie, ale skusal som to na dvoch terminaloch.mam magisk aj safety net je OK.

   • stanleyjr

    prezradis aku mas ROM, aky fon? :)

 • Nikto

  Nevietr či a kedy pride podpora od tatra banky ta ich aplikacia sa mi zle používa

  • AndyMann

   Mne sa appka MobilePay dnes aktualizovala aj s podporou na Oreo.

 • sosodef sk

  Samozrejme Tatra Banka nic…svoju apk dojeb…a Android Pay nepodporuju.

  • AndyMann

   Mne sa appka MobilePay dnes aktualizovala aj s podporou na Oreo ale neskusal som zatial ale verim, ze to uz je opravene.

   • sosodef sk

    ano update nabehol uz aj mne vecer a ich apk je zas plne funkcna. Otazne je dokedy zas…dufam ze daju podporu aj AndroidPay nech clovek to ma vsetko v jednej apk. Al ak poznam TB tak to nedaju nechaju si svoju apk.

    • AndyMann

     Myslim si, ze si uz daju na to bacha do buducnosti.. ako mne na Oreu fungovala bez problemov az kym neprisiel ten update, ktory to posral a museli to potom zase opravovat a snad sa uz poucili.. A co sa tyka podpory AndroidPay skor nie lebo isli by proti sebe nakolko uz maju dost dlho vlasnu appku na platenie a az na tento posledny pruser, mne funguje stale perfektne.

     • Jakub Jakub

      preco by isli proti sebe. ich klienti by boli spokojny a ich tatra banka appka sa stalr poyziva len tatra pay je mrcina

      • AndyMann

       Keby to tak chceli, potvrdili by podporu aj na GooglePay ale skor chcu, aby ludia pouzivali ich MobilePay.

       • Jakub Jakub

        ale mohli by sa na to vykaslat je to shit ta ich appka.

 • Luken

  Na mBank už funguje

 • Záhradný trpaslík

  Pri platbe sú potrebné aj mobilné dáta? Ďakujem.

  • Igor

   udajne si appka pri pripojeni na net predgeneruje niekolko virtualnych kariet, ktore pouziva pri platbe. Ale ked ich minies, tak sa musi pripojit na net. Kolko offline operacii mozes spravit ale neviem.

 • Tomáško Dendis

  Vyskúšané – Slovenská sporiteľňa a Huawei P10. Dnes v Kauflande. Funguje bez problémov

 • alvisio

  Ako to je s platbou v zahranici, malo by to fungovat, teda aspon teoreticky, ale prakticky to uz niekto skusal?

  • IQLogic

   Áno, funguje to bez problémov. V podstate moja prvá platba pomocou Google Pay bola v ČR :D

 • martin

  Bude sa dať platiť aj hodinkami Samsung gear S3 frontier ?? mám SLSP

  • Joe

   Nie. G3F majú op. sys. Tizen. Nespadajú pod google. Android wear áno. Tými sa platiť dá, pokiaľ majú nfc.

  • Pisu nam citatelia, ze s tym maju problem. Zatial nevieme, kde je chyba, ale teoreticky by to fungovat malo.

   • Joe

    Nebude a nemôže to fungovať. Samsung má vlastný program na platenie.. (samsung pay). Hodinky od samsungu spadajú pod neho…nepodporujú google pay.

 • Matúš Kolek

  po včerajšom ohlásení aj vyskúšané v “martinuse, tescu” na lenove a ide bez problémov aj keď predavačky ani netušili čo to je :D btw mám poštovú banku…

 • Kasi

  Mbank vyskúšané ,zaplatené mobilom,ale nemusím to. Je to pre mňa okrem karty tiež možnosť platby iným spôsobom.

 • Mario Kovačič

  Ja mám skor pocit ze sme stále 100 rokov za opicami a bez hotovosti sa nedá nijako obísť. Ak by sa dalo nenosim u seba ani cent a všetko riesim cez kartu. Zatial mam bohužiaľ fon bez NFC ale koncom roka beriem dačo nove a mam v plane vyuzivat.

 • Marek

  1. Manželka má UniCredit Bank, ktorá má spustiť Google Pay do konca roka (podľa odpovedi na ich Facebook-u) čiže ešte to samotná banka nepodporuje! ale svoju kartu MasterCard už má prepojenú s Google účtom – budú jej teda fungovať bezkontaktné mobilné platby ak je pravda „Oddnes môžu držitelia kariet Mastercard a Maestro pridať svoju kartu do služby Google Pay a následne začať vďaka tejto službe jednoducho a bezpečne platiť na vyše milióne miest po celom svete,”?

  2. Ja mám Tatra banku (nepodporuje resp. nebude podporovať Google Pay) a využívam ich MobilePay, svoju VISA kartu (identickú ako v MobilePay) mám prepojenú s Google účtom a chcem využívať aj Google Pay kvôli možnosti platenia hodinkami (Huawei Watch 2) bude to fungovať ak vychádzam z toho že Google Pay podporuje VISA karty?! dikes

  • Rastislav Kovac

   1. Nie, 2. Nie. K tomu, aby si mohol platiť mobilom/ hodinkami, MUSÍ byť Tvoja banka účastna v Google Pay programe. Nič na tom nemení, či máš karty registrované v Googli

   • Marek

    dik, 1. som neskusal, 2. ano – nefunguje, presne ako pises…

 • stanleyjr

  Mám Lineage 14.1, Magisk aj funkčný Safety net a terminály ma odmietajú, resp. platba neprejde. Niekto s rootnutým M8 a podobným problémom?

 • Ondrej

  Mám Meizu s nadstavbou Flyme ale beží to na androide. Po spustení aplikácie sa mi vyhodí že buď mám custom rom alebo mám odomknutý bootloader. Neviete niekto náhodou že kde by mohol byť problém ?
  Ďakujem

  • ko so

   bud mas odomknuty bootloader alebo spraveny root na telefone alebo mas droid verzius nadstavbou ktora nieje podporovana

  • IQLogic

   Zrejme si si kúpil telefón, ktorý bol určený pre čínsky trh a predajca doňho nahral upravenú ROM. Pri tomto procese je neraz nutné odomknúť bootloader. Kontaktuj predajcu a spýtaj sa ho na to.

 • KalichVydra

  Pri pokuse zaregistrovať kartu to stiahlo 1€ z účtu a potom že nieje možné uskutočniť registráciu nakoľko banka ešte nieje zapojená …

 • Anton Panák

  Najotravnejšia reklama v mobile. Za 4 dni som odmietol 20x ponuku na inštaláciu aplikácie Google Pay v mojom mobile.

+