MojAndroid

Už pred pár dňami sme vás informovali o príchode služby Google Pay na Slovensko. Dnes sa táto správa stáva skutočnosťou a od tejto chvíle môžete s Google Pay platiť na vyše 43 000 predajných miestach na Slovensku. Slovensko je prvou krajinou, kde Google uvádza túto službu v inovovanej podobe v rámci značky Google Pay (pred tým Android Pay).

Google Pay je spôsob platby mobilným telefónom, ktorým môžete platiť v obchodoch. Aktuálne ju podporujú banky Slovenská sporiteľňa, mBank, Poštová banka a J&T Banka. Onedlho sa pripojí aj 365 bank. Výhodou je najmä jednoduchosť týchto platieb a fakt, že sú na Slovensku dostupné všade tam, kde je známe logo bezkontaktnej platby. Navyše je možné túto službu využiť aj tam, kde bude ikona Google Pay.

Ako to funguje?

Prvým krokom je stiahnutie aplikácie Google Pay. Potom sem pridáte kreditnú alebo debetnú kartu bánk, ktoré službu podporujú. Ak sa chystáte uskutočniť platbu do 20 eur, stačí smartfón prebudiť a priložiť ho k bezkontaktnému terminálu. Ak platíte nad 20 eur, váš smartfón je potrebné aj odomknúť.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Google Pay môžete využiť na mobilných zariadeniach s OS Android 4.4 a vyšším s podporou NFC. Do aplikácie je možné pridať viacero platobných kariet. Zároveň je možné sem pridávať aj vernostné a darčekové karty.

Je to bezpečné?

Google Pay stavia na všetkých bezpečnostných prvkoch, ktoré poskytujú banky a navyše ich dopĺňa o ďalšie. Napríklad, pri platbách v kamenných obchodoch Google Pay neoperuje s číslom vašej karty. Vytvára unikátne virtuálne číslo a jednorazový bezpečnostný kód. Tak spojí bezpečne transakciu s konkrétnym bankovým účtom.

Ak dôjde k strate smartfónu, v ktorom máte uložené svoje karty, teda aktivovanú službu Google Pay, môžete využiť funkciu “Nájdi moje zariadenie”. Nie je tak potrebné hneď karty blokovať, ak zistíte, že smartfón ste zabudli napríklad v práci či v aute. Ak je situácia vážnejšia, smartfón je možné na diaľku uzamknúť novým heslom, prípadne ho aj celý vymazať spolu s údajmi. Výhodou je však spomínaný fakt, že v smartfóne sa aj tak údaje o karte nenachádzajú.

mBank integroval Google Pay do svojej aplikácie

“Sme presvedčení, že v horizonte niekoľkých rokov vystrieda využívanie internetového bankovníctva práve mobil. Google Pay je ďalším krokom k budúcnosti, kde ľudia pomyselne nosia svoju banku stále pri sebe – teda v telefónoch,” uviedol Robert Chrištof, generálny riaditeľ mBank pre Slovenskú republiku.

Práve mBank je jednou zo štyroch bánk, ktorá spolupracuje hneď od spustenia s Google Pay. Integrovala ju do svojej mobilnej aplikácie. Klient mBank si teda nemusí sťahovať Google Pay, ale službu využije cez svoju aplikáciu mBank.

“Zaujímavosťou je, že klient si môže pridať do služby Google Pay aj kartu, ktorá nie je bezkontaktná. Stačí, ak si ju pomocou mobilnej aplikácie tokenizuje a v priebehu minúty si z kontaktnej karty spraví bezkontaktnú. Nemusí teda čakať na vydanie novej bezkontaktnej karty,” vysvetlil nám v rozhovore Lukáš Kiac, produktový manažér mBank. Stačí si stiahnuť aktualizáciu aplikácie, ktorá by mala vyjsť dnes.

Ako na to v mBank?

Stačí si aktualizovať aplikáciu na najnovšiu, dnes vydanú verziu 3.10 a postupujte podľa screenshotov a návodu:

  • Prejsť do časti Financie / Karty
  • Vybrať si kartu, ktorú chceme pridať do služby
  • Potom na spodnej strane screenu vyberiem „Pridať kartu”
  • PIN kódom potvrdiť, že naozaj chcem kartu pridať
  • V ďalšom kroku – Súhlas s podmienkami služby
  • Prechádzam k samotnej tokenizácii  – ešte raz potvrdzujem podmienky služby
  • Následne appka kontaktuje backend banky, overí kartu
  • A je hotovo

O možnosti platby cez Google Pay vás informuje zelená značka bezkontaktných platieb svietiaca pod sumou na danej karte.

VISA: V čom sme na Slovensku výnimoční?

V čom sme výnimoční na Slovensku je to, že penetráciu bezkontaktných terminálov máme tak vysokú, že ak si dnes niekto stiahne Google Pay, nemusí sa starať, kde to môže použiť – môže to totiž využiť u všetkých veľkých obchodníkov v rámci Slovenska. Vo svete totiž nie je samozrejmosťou platiť NFC. Je to najmä tým, že v roku 2010 VISA v spoločnosti s bankami chceli zmeniť, akým spôsobom sa platí u obchodníkov, a bezkontaktná technológia dokázala poskytnúť rýchlejšiu transakciu u obchodníka bez potreby platiť hotovosťou. Výsledkom toho je, že od roku 2010 do súčasnosti máme viac ako 95 % kariet bezkonaktných a vyše 75 % bezkontaktných terminálov u obchodníkov. To bolo tiež rozhodujúcim faktorom, prečo sa u nás mobilné platby môžu rýchlo udomácniť.

“So spustením mobilných platieb, ktoré využívajú tokenizáciu (Google Pay) sa VISA chce zamerať na to, aby aj v e-commerce využívali túto technológiu obcohdníci. Benefitom pre obchondíkov bude v tomto smere ešte vyššia bezpečnosť,” povedal nám v rozhovore Marcel Gajdoš, country manager Česko a Slovensko, VISA.

Karty Mastercard a Maestro

„Oddnes môžu držitelia kariet Mastercard a Maestro pridať svoju kartu do služby Google Pay a následne začať vďaka tejto službe jednoducho a bezpečne platiť na vyše milióne miest po celom svete,” povedal Pali Bhat, viceprezident pre platobné produkty spoločnosti Google.

Na platbu v obchodoch potrebuje používateľ iba mobil s operačným systémom Android, podporujúci technológiu NFC, a následne jednoducho spáruje aplikáciu so svojimi platobnými kartami Mastercard alebo Maestro. Registráciu platobnej karty do Google Pay musí povoliť vydavateľská banka.

Slovenská sporiteľňa

Od dnešného dňa môžu aj klienti Slovenskej sporiteľne používať Google Pay. Klienti, ktorí majú mobilné zariadenia s operačným systémom Android, môžu prostredníctvom novej služby pohodlne platiť na všetkých bezkontaktných platobných termináloch na Slovensku a tiež online všade tam, kde  uvidia ikonu Google Pay.

„Viac ako 80 % Slovákov, ktorí vlastnia smartfón, využíva operačný systém Android, preto verím, že nová služba Google Pay má naozaj potenciál osloviť široké masy. A presne takto si v našej banke predstavujeme moderné digitálne bankovníctvo – užitočné riešenia, ktoré môže využívať čo najviac ľudí.  Navyše klientom dokážu priniesť pozitívne emócie pri každodennom bankovaní, čo je pre nás veľmi dôležité,“ povedal Zdeněk Románek, člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne zodpovedný za retailové bankovníctvo.

365.bank

„Sme presvedčení o tom, že vďaka novým technológiám dokáže byť banka užitočná 365 dní v roku. Našim klientom chceme aj takto uľahčiť život, a to hneď od začiatku nášho fungovania. Ako „mobile first“ banka vidíme práve v mobilných platbách veľký potenciál,“ hovorí Marek Šupa, CEO 365.

„Zákazníci 365.bank si budú môcť pridať svoju kartu do služby Google Pay a následne začať vďaka tejto službe jednoducho a bezpečne platiť na vyše milióne miest po celom svete,” povedal Pali Bhat, viceprezident pre platobné produkty spoločnosti Google.

Článok postupne dopĺňame.

Zdroj: Tlačová konferencia, tlačová správa, rozhovory

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+