MojAndroid

Služba Google Pay je na Slovensku dostupná už tri týždne. To znamená, že mnohí používatelia mali dostatok času službu si nastaviť a začať používať. Na základe vyjadrení slovenských bánk, ktoré novinku implementovali, si už vieme spraviť približnú predstavu o tom, ako rýchlo si Slováci na novinku zvykajú. A zdá sa, že bezkontaktné platby sa nám páčia.

Náš tip
Ktoré banky prinesú podporu pre Google Pay? Poznáme plány Tatra banky, VÚB, ČSOB a ďalších bánk

mBank: Slováci míňajú dvakrát viac ako Česi

Ako prvá prišla so zaujímavými údajmi z používania Google Pay mBank. Tá službu ponúka na Slovensku aj v Čechách, a tak vie porovnať správanie zákazníkov u nás a u našich západných susedov. V oboch prípadoch platí, že klienti si nemusia sťahovať zvlášť aplikáciu Google Pay, ale službu môžu využívať priamo prostredníctvom aplikácie mBank.

Aj vďaka tomu si službu vyskúšalo takmer 2000 klientov hneď v prvý deň spustenia služby. Medzi slovenskými a českými používateľmi je však množstvo rozdielov. V Čechách pripadá na jednu kartu priradenú službe Google Pay 6,36 transakcií, na Slovensku to bolo v priebehu prvých dvoch týždňov iba 4,38 platieb.

Slováci však novým spôsobom platenia utrácajú oveľa viac. 3 300 slovenských zákazníkov zaplatilo 750-tisíc EUR, no dvakrát viac českých používateľov za ten istý čas utratilo iba 797-tisíc EUR.

Zaujímavé je tiež porovnanie používania služby mužov a žien. V oboch krajinách platí, že spomedzi doterajších používateľov je až 80 % mužov. Tí míňali viac aj v priemere na jednu kartu. Kým ženy pomocou Google Pay utratili za dva týždne v priemere 93 EUR na kartu (približne rovnako v Čechách aj na Slovensku), muži v Čechách až 110 EUR a slovenskí páni dokonca až 240 EUR.

Ostatné banky

Kontaktovali sme aj ostatné banky s prosbou o poskytnutie podobných údajov, no do času zverejnenia tohto článku sme získali odpoveď iba zo Slovenskej sporiteľne. “Dva týždne po spustení tejto služby sme mali presne 5 393 klientov, ktorí si stiahli appku Google Pay a zaregistrovali si tam našu platobnú kartu. Títo klienti za rovnaké obdobie zrealizovali priemerne 3,46 transakcie,” uvádza Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

Hoci údaje z ďalších bánk nemáme k dispozícii, vieme si spraviť aspoň približný obraz o tom, ako Slováci reagujú na novú metódu bezkontaktných platieb. Všetko nasvedčuje tomu, že Slováci si nie len rýchlo osvojili novinku, ale ju aj aktívne využívajú. Nespravia teda iba jednu platbu, ale Google Pay používajú na platenie opakovane.

Zároveň platí, že na nejaké veľké závery je ešte pomerne skoro a budeme si musieť počkať nejaký čas, kým uvidíme, ako si Slováci na zmenu zvykli. Veľa sa tiež môže zmeniť s postupným predstavovaním služby v ďalších bankách, čo pomôže rozšíriť povedomie o Google Pay aj medzi ďalších používateľov.

A čo vy? Podporuje vaša banka Google Pay, prípadne inú formu bezkontaktných platieb mobilom? Ak áno, využívate túto službu, alebo ste ostali verní platobnej karte či hotovosti? Hlasujte v našej ankete a dajte nám vedieť v diskusii pod článkom.

Ako platíte v obchodoch najčastejšie vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
22.3.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+