MojAndroid

Google tento týždeň spolu s niekoľkými bankami na Slovensku predstavil službu Google Pay. Tá sprístupní bezkontaktné NFC platby v obchodoch klientom štyroch slovenských bánk (Slovenská sporiteľňa, mBanka, Poštová banka, J&T Banka, onedlho sa pripojí aj 365 bank). Hneď od predstavenia funkcie sa však vynárajú otázky, či a kedy prinesú podporu pre túto službu aj ďalšie banky. My vám teraz prinášame vyjadrenia troch slovenských bánk, ktoré funkciu zatiaľ nepredstavili, no na Slovensku majú množstvo klientov.

VÚB pripravuje Google Pay

Veľmi zreteľnej a konkrétnej odpovede sme sa dočkali od VÚB. „VÚB momentálne intenzívne pracuje na príprave služby Google Pay pre svojich klientov. Detailnejšie informácie momentálne nie je možné poskytnúť,“ uvádza Zuzana Galovičová, špecialistka marketingovej komunikácie VÚB. Zákazníci tejto banky sa tak môžu už teraz tešiť na predstavenie podpory Google Pay, aj keď nie je zrejmé, kedy sa tak stane.

ČSOB pripravuje vlastnú aplikáciu

Oslovili sme ale aj ďalšie banky. Hoci klienti ČSOB banky nemajú nič potvrdené, z oficiálneho vyhlásenia banky je veľmi pravdepodobné, že sa tiež môžu tešiť na podobnú funkciu. „Pre klientov aktuálne pripravujeme NFC riešenie, ktoré bližšie predstavíme v nasledujúcich mesiacoch. O všetkých novinkách budeme klientov včas informovať,“ uvádza Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB. Tu síce nemáme potvrdené žiadne prepojenie so službou od Google, no je veľmi pravdepodobné, že sa dočkáme práve integrovania Google Pay aj pre klientov ČSOB.

Čitateľ Martin nám poslal súhrn svojho pozorovania a korešpondencie s ČSOB bankou. Upozornil na to, že v ČR ponúka ČSOB vlastné riešenie NFC platieb v rámci aplikácie NaNákupy. Konkrétne upozornil na príspevok na Facebooku, kde sa slovenská pobočka banky vyjadrila, že chystá vlastné riešenie NFC platieb.

Je teda zrejmé, že ČSOB na riešení skutočne pracuje, no zdá sa, že sa na Slovensku skôr dočkáme obdoby českej aplikácie NaNákupy.

Tatra banka sa spolieha na vlastné riešenie

Aktualizácia 6.marca 2020

Tatra banka spustí platby cez Google Pay. Viac informácií prinášame v samostatnom článku.

Pôvodná správa z 3.marca 2018

Jediná banka, ktorá nám potvrdila, že sa zatiaľ k službe Google Pay nepripojí, je Tatra Banka. Hovorkyňa Zuzania Žiaranová uvádza: „Tatra banka pre svojich klientov už pred vyše rokom pripravila a spustila mobilné platby prostredníctvom aplikácie MobilePay, aktuálne sa v tejto fáze k projektu Google Pay nepripojí.

Aplikácia MobilePay poskytuje klientom rovnakú možnosť platiť smartfónom bezkontaktne ako Google Pay. Okrem toho klientovi navyše poskytuje:

  • zoznam všetkých jeho kariet, vydaných Tatra bankou (debetné, kreditné, súkromné aj firemné),
  • históriu všetkých transakcií – realizovaných kartou, fyzickou aj cez MobilePay,
  • možnosť blokovať/aktivovať si platobnú kartu,
  • online manažment kariet – nastavovanie limitov a povolených kontinentov podľa vlastných preferencií.”

Klienti Tatra banky tak majú k dispozícii množstvo funkcií navyše (Google Pay napríklad ukazuje iba prehľad platieb zrealizovaných cez Google Pay a nie štandardne kartou), no veľkou výhodou riešenia od Google je integrácia kariet viacerých bánk. Ak máte účty či karty vo viac ako jednej banke a tieto banky podporujú Google Pay, môžete všetky tieto karty používať z prostredia jednej aplikácie.

Prima banka prehodnocuje možnosti

Eva Čonková, riaditeľka marketingu a komunikácie nám prezradila: “Vývoj a trendy na bankovom trhu pravidelne sledujeme a sme pripravení reagovať aj na rozvoj v tejto oblasti. Mobilným platbám sa, samozrejme, venujeme, je však predčasné potvrdiť, či využijeme platformu od spoločnosti Google, alebo pristúpime k inému riešeniu.”

Fio banka sa pridá už tento rok

Na Google Pay sa môžu tešiť aj klienti Fio banky. Zdeněk Kovář, PR zástupca banky, uvádza: “Službu Google Pay chceme podporovať v Česku aj na Slovensku. Spustenie očakávame v priebehu tohto roku, presný termín oznámime v okamihu, keď bude všetko pripravené.”

Unicredit banka

Dobré správy máme aj pre klientov Unicredit banky: “Banka zvažuje platformu Google pay implementovať, presný termín zavedenia oznámime klientom v dostatočnom časovom predstihu,” hovorí Jana Voberová, špecialistka marketingovej komunikácie Unicredit banky.

V konečnom dôsledku tak pravdepodobne v priebehu niekoľkých mesiacov budú mať aspoň nejakú formu bezkontaktných NFC platieb k dispozícii klienti takmer všetkých väčších bánk na Slovensku.

Aktualizované 2. 3. o 12:20:

Do pôvodného článku sme doplnili vyjadrenie Prima banky a informácie od čitateľa k situácii s ČSOB. Za tip ďakujeme čitateľovi Martinovi!

Aktualizované 3.3. o 9:40:

Doplnené vyjadrenia ďalších bánk.

3.3.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+