MojAndroid

Tento rok sa bude o telefónoch s ohybným displejom hovoriť veľa. To je isté. Stoja však naozaj za pozornosť, ktorá sa im venuje, alebo ide len o nadšenie z novinky, ktoré časom vyprchá ako bublinky po silvestrovskom šampanskom?

Ako to začalo

Ak situáciu nesledujete, mohli by ste si myslieť, že ako pri väčšine noviniek s tým prišiel nedávno Samsung či Apple. Pravda je však taká, že ako prvý prišiel na svet ázijský Royole FlexPai a samotná myšlienka ohybného displeja sa zrodila oveľa dávnejšie.

Prvý skladací smartfón Royole Flexpai

Na všetkých významných výstavách a konferenciách sa už pred rokmi hovorilo o tom, že „toto bude rok ohybných displejov“. Videli sme množstvo prototypov. V roku 2006 predviedla spoločnosť Polymer Vision na MWC rolovateľný smartfón s názvom Readius.

O dva roky neskôr prišla Nokia s animovaným a zatiaľ ešte stále futuristicky pôsobiacim konceptom Morph, ktorý by malo byť možné poskladať troma rôznymi spôsobmi, vrátane podoby smart náramku.

futuristická Nokia Morph

Z pohľadu sklápacieho telefónu možno považovať za ich predchodcu aj Echo od Kyocera. Mal to byť smartfón s dvoma 3,5“ displejmi, ktoré sa po otvorení telefónu akoby spoja do jedného väčšieho.

A tak sme počúvali o ďalšom a ďalšom roku ohybných displejov a sklápacích telefónov od ďalších a ďalších výrobcov.

No ako sa vraví „skutek utek“ a prvý masovo vyrábaný mobil, ktorý reálne využíva ohybný displej, je spomínaný FlexPai od Royole, ktorého sme sa dočkali až na konci roka 2018.

„Prvá lastovička leto nerobí.“ Alebo áno?

Royole je čínska start-up spoločnosť, ktorá vznikla pred šiestimi rokmi na tento účel. Jej cieľom bolo prvenstvo v uvedení komerčne predávaného telefónu s ohybným displejom, a tak sa aj stalo. Hodnotenia však nie sú práve pozitívne.

FlexPai má 7,8“ OLED ohybný displej s rozlíšením 1920 x 1440p. Umiestnený je z vonkajšej strany zariadenia, takže po sklopení o maximálne 180° je zraniteľný. Keď ho roztiahnete, dostanete vlastne tablet, a to je výhoda skladacích telefónov s ohybnými displejmi všeobecne.

Podľa recenzentov je však z produktu vyslovene cítiť, že ide o prvú generáciu takéhoto typu. FlexPai je údajne „neohrabaný“, aplikácie sa spúšťajú nechcene a prístroj má zmätok v tom, ako je otočený, takže sa obraz rôzne otáčal už počas svojej prezentácie.

To bolo pred rokom a dnes už máme v rukách aj reálne produkty od renomovaných výrobcov. Konkrétne si už môžeme siahnuť na Samsung Galaxy FoldHuawei Mate X. Ohlásené sú však tiež modely od ostatných výrobcov a Fold už dokonca očakáva svoju druhú verziu.

Smartfóny vs tablety

Tablety sa v čase príchodu na trh tešili pomerne veľkej obľube. Oproti vtedajším smartfónom prinášali výrazne väčšie displeje, a tak sa potešili všetci fanúšikovia videa, e-kníh a podobných činností, kde využijete veľkú plochu obrazovky.

Huawei Mate X otvorený
Huawei Mate X

Dnes je už situácia iná. Tablet ako koncept začína pri zväčšujúcich sa uhlopriečkach smartfónov strácať na význame. Sklápateľné smartfóny s ohybnými displejmi môžu byť posledným klincom do jeho rakvy. Sú vlastne akýmsi hybridom, ktorý okrem tabletov tak trochu ohrozuje aj trh s notebookmi.

Výhody a nevýhody

V prvom rade sa tu spájajú výhody smartfónu a tabletu do jedného zariadenia. Po rozložení máte k dispozícii veľký displej vhodný napríklad na čítanie dokumentov. Po použití stačí zariadenie sklopiť a odniesť si ho ako každý iný smartfón.

Nejaké ďalšie výhody by sme asi hľadali márne, keďže hardvérovo sa od zaužívaného vyhotovenia smartfónov nijako nelíšia. Možno môžeme hovoriť o ušetrení prostriedkov a miesta na stole, keďže by časom mohol telefón s ohybným displejom slušne nahradiť vyššie spomínané zariadenia.

Na druhej strane, možných nevýhod nám napadne hneď niekoľko. Veľký displej skonzumuje viac energie, a tak by bolo fajn, keby spolu s ohýbateľnými displejmi prišli aj ohýbateľné batérie. Vďaka tomu by bolo možné využiť väčšiu vnútornú plochu zariadenia.

V čom by mohli nastať problémy

Začiatočnícke chyby, ako je tá s otáčaním orientácie obrazu pri FlexPai, by už mali byť, dúfajme, eliminované. Android 10 už so sklápateľnými telefónmi počíta, podporuje ich a skúsení výrobcovia si snáď dajú na podobné chyby pozor.

Je tu však otázka zraniteľnosti ohybného displeja, ktorá je dosť vážna. Telefóny s displejom vo vnútri sú tak trochu chránené a týka sa ich skôr otázka životnosti ohybnej časti. Tú zatiaľ nemôžeme presne zodpovedať.

Ohybné displeje sú totiž ešte v plienkach. Na to, aby sme vedeli, či prelomovosť ich myšlienky nebude aj o symptomatickej lámavosti samotného displeja, by sme potrebovali roky praktického používania.

Ak si spomínate na „véčkové nesmartfóny“ v 90. rokoch, možno si pamätáte, že sa ploché káble prepájajúce displejovú a klávesnicovú časť občas používaním prelámali… Obavy sú teda na mieste.

Takisto modely, ktoré budú pokryté ohybným displejom z vonkajšej strany budú náchylné na škrabance. Či budete mať telefón vo vrecku či kabelke, všade bude vystavený prachu a iným, potenciálne ostrým predmetom.

Zraniteľnosť ohybných displejov ešte zdôraznila správa Huawei, ktorá hovorí o tom, že by sa nemal Mate X otvárať v mraze pri teplote – 5 °C a nižšej.

Správny displej nevyjde z domu bez ochrany…

Dá sa teda očakávať, že ochranné fólie sa budú musieť rýchlo prispôsobiť ohybným displejom. Navyše, budú musieť byť aj správne aplikované, aby sa neopakovala situácia s Galaxy Fold. Po prvých skúškach sa uvedenie na trh muselo odložiť.

Prvé kusy totiž obsahovali vrstvu, o ktorej si niektorí recenzenti mysleli, že je to bežná ochranná fólia, a tak ju skúšali odstrániť. Ochranná fólia to síce bola, no nie bežná, takže sa displej poškodením jej vrstvy znefunkčnil.

Samsung na to zareagoval tým, že daná vrstva už v novších kusoch bola nanesená až za okraje displeja, aby nelákala výmyselníkov k odstráneniu. Po prvých dojmoch tiež museli prekryť pánty a zmenšiť medzeru medzi nimi a telom telefónu.

Ochranné sklá v súčasnej podobe môžeme v tomto prípade považovať za bezpredmetné. Displej sa potrebuje ohýbať.

Koľko tá „sranda“ stojí

Nechceme, aby článok vyznel negatívne, no s pohľadom na ceny telefónov s ohybným displejom je jasné, že môžu obyčajnému smrteľníkovi s bežným príjmom spôsobiť miernu nevoľnosť.

Ide o novinky, takže pokiaľ jednu z nich chcete vlastniť, pripravte sa rozbiť porcelánové prasiatko. Samsung Galaxy Fold stojí 2000 eur, pričom verzia s modulom 5G je o ďalších 100 eur drahšia.

Huawei Mate X si u nás zatiaľ nekúpite, no predpokladá sa, že aj jeho cena presiahne hranicu 2000 eur. Za toľko sa zatiaľ predáva v Číne.

Motorola Razr 2019 skladanie
Motorola RAZR

Motorola nás čoskoro oblaží zmŕtvychvstaním kedysi klasického véčka menom RAZR. Predaj sa mal začať presne v čase vzniku tohto článku, no napokon sa dátum odložil na neurčito. S poznámkou, že to nepotrvá dlho a cena by pritom mala byť v intervale medzi 1500 a 2000 eurami.

Keby ste zatúžili vlastniť priekopníka menom Royole FlexPai, v priebehu minulého roka sa dala základná verzia so 128 GB úložiskom zohnať za približne 1400 a s 256 GB za čosi vyše 1500 eur.

Nech si už vyberiete ktorýkoľvek model, je celkom možné, že si ho budete musieť zaobstarať v zahraničí, keďže u nás pôjde v renomovaných obchodoch asi hlavne o predobjednávky.

Čo prinesie blízka budúcnosť

Napriek tomu však Samsung už ohlásil príchod nástupcu Foldu menom Galaxy Bloom. S prvými modelmi určite príde aj Microsoft, možno LG, Xiaomi, TCL, Oppo, ZTE, Sony a možno aj výrobcovia, o ktorých sme doteraz nepočuli.

Niektoré z modelov možno prídu najskôr ako dvojdisplejové v snahe o plynulejší prechod na tie ohybné. Čaká nás aj ovládanie perom, napríklad Huawei už teraz naznačuje, že Mate X 2 by mohol mať stylus.

Zdroj: Tomsguide.com

Okrem telefónov sa však ohybné displeje už teraz dostávajú do ďalších zariadení, a tak sa ešte máme na čo tešiť. Lenovo predstavilo ThinkPad X1 Fold, notebook s 13,3“ palcovým ohybným displejom. Otázne je iba to, či je to vlastne notebook alebo tablet.

LG zasa na CES 2020 prezentovalo televízor, ktorý na požiadanie ohýba svoj 65“ OLED panel. Firma tiež predviedla ohybné displeje, ktoré by vo vyšších triedach letov pokrývali priestor od podlahy po strop lietadla.

Zdroj: Tomsguide.com

V každom prípade je budúcnosť určovaná vždy trhom, a ten tvoríte vy, spotrebitelia. Dajte nám v komentároch vedieť, čo si o ohybných displejoch a sklápateľných telefónoch myslíte vy.

Kúpite si telefón s ohybným displejom?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

12.1.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+