MojAndroid

Nedávno sme vám na našom webe predstavili prvý komerčne dostupný skladací smartfón. Prvenstvo získala malá firma Royole, ktorá zmarila šance na prvé miesto aj gigantom ako Samsung. Čo je však Royole FlexPai zač? Bude sa vôbec vyrábať a predávať?

Krátko o firme Royole

Ak ste ešte nikdy nepočuli meno tejto kalifornskej značky, je to v poriadku. Málo známa firma sa prvýkrát ukázala na verejnosti pred pár rokmi. Už vtedy išlo o koncept ohybného smartfónu. Royole vtedy dominovalo ako výrobca ohybných displejov. Proces výroby sa im ale zdal nákladný a zložitý, najmä pre použité materiály. Doba našťastie pokročila a teraz má vytúžené prvenstvo s modelom FlexPai.

Royole sa v minulosti zaoberalo vývojom a výrobou ohybných smartfónov
Royole sa v minulosti zaoberalo vývojom a výrobou ohybných smartfónov

FlexPai a jeho displeje

Royole FlexPai je naozaj prvý skladací, alebo ohybný smartfón, ktorý si môžete kúpiť. Momentálne sa dá predobjednať na tomto odkaze, pripravte si však nemalý obnos peňazí. Titul “smartfón s ohybným displejom” naznačuje, že zariadenie má jeden displej. Je to a zároveň to nie je pravda. V rozloženom stave má displej modelu FlexPai uhlopriečku 7,8 palca s rozlíšením 1,920 x 1,440 pixelov. Ten sa po zložení rozdelí na (nie dva, ale) tri displeje. Nie sú oddelené fyzicky, len softvérovo.

V zloženom stave sa veľký skladací displej softvérovo rozdelí na tri časti
V zloženom stave sa veľký skladací displej softvérovo rozdelí na tri časti

Ten tzv. primárny na jednej strane má pri pomere strán 16:9 rozlíšenie 810 x 1,440 pixelov. Sekundárny na strane druhej hrá s trendmi, pomer strán 18:9 a 720×1440 bodov. Na necelé štyri palce je to v oboch prípadoch dobré. Tretí vzniká na zhybe. Pomer 21:6 a rozlíšenie 390 x 1,440 bodov AMOLED displeja. Slúži ako notifikačná lišta, takže by mal upozorňovať na maily, sociálne siete a iné.

FlexPai a (nielen) jeho vnútro

Po softvérovej stránke ide o nekompromisného hráča. Android 9.0 Pie výrobca prekryl nadstavbou Water OS. Čas ukáže, či to bol dobrý ťah. Po stránke hardvéru sa tu však naskytuje otázka a je ňou procesor. Royole totiž prisľúbilo, že FlexPai príde s najnovším Qualcomm Snapdragon 855 (8150). Je však zvykom, že nový Snapdragon sa vždy predvedie v tele nového Samsungu a nie v debute neznámej firmy.

Srdcom Royole FlexPai by mal byť očakávaný procesor Snapdragon 855
Srdcom Royole FlexPai by mal byť očakávaný procesor Snapdragon 855

Za zmienku stojí fakt, že preprava alebo nosenie tohto zariadenia nebude jednoduché. Sklame to hlavne tých, ktorí dúfali vnímali príchod skladacích smartfónov ako príchod veľkého displeja v malom tele. Samotný Royole FlexPai totiž váži 320 gramov, a to má od kompaktnosti veľmi ďaleko. Novinka sa momentálne dá preobjednať. Za verziu 6 GB RAM/128 GB ROM si zaplatíte 1 388 eur, 8/256 GB stojí 1 539 eur.

>> Predobjednať Royole FlexPai <<

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Toto je prvý dostupný smartfón s ohybným displejom, poznáme cenu a detaily
Náš tip
Android 9.0 Pie bude natívne podporovať smartfóny so skladacím displejom
Náš tip
Samsung ukázal Infinity Flex displej a UI pre ohybné smartfóny
15.11.2018
Zdroj: Android Authority

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+