MojAndroid

Všetci sa väčšinou venujú len tým najdrahším smartfónom s TOP fotoaparátmi. Avšak aj v strednej triede môžeme nájsť zariadenia, ktoré sa za svoje fotografie nemusia hanbiť. Nie všetci potrebujú najnovšiu vlajkovú loď za takmer 1000 eur, no radi by mali smartfón, ktorý ich nesklame svojím fotoaparátom. Pre nich máme dobré správy, už aj za cenu do 300 eur môžete zohnať smartfóny s kvalitnými fotoaparátmi.

Kvalitou sa samozrejme tým najlepším nevyrovnajú. Najväčšie rozdiely v kvalite fotografií vidieť hlavne v noci, kde vlajkové lode jasne vyhrávajú. Avšak cez deň to až také jednoznačné nie je. Do tohto výberu sme zaradili zaujímavé smartfóny, ktoré ponúkajú naozaj kvalitné fotoaparáty, pričom ich cena nepresiahne 300 eur.

Motorola moto g7 plus: Keď chcete najlepší fotoaparát

Ako najlepšia voľba sa nám javí práve tento nenápadný smartfón od Motoroly. Odporúčaná cena tohto smartfónu je 299 eur a za túto sumu získate naozaj kvalitný fotoaparát s jednou obrovskou konkurenčnou výhodou. Tou je optická stabilizácia obrazu. Žiadny iný smartfón do 300 eur ňou nedisponuje.

Optická stabilizácia sa zíde hlavne v zhoršených svetelných podmienkach, kde získate ostrejšie a svetlejšie fotografie (vďaka tomu, že telefón môže trochu predĺžiť uzávierku). Optická stabilizácia obrazu sa zíde aj počas vytvárania 4K videí s 30 snímkami za sekundu.

Parametre fotoaparátu:

 • Rozlíšenie 16 MP
 • Clona f/1.7
 • PDAF, OIS
 • Sekundárny fotoaparát: 5 MP, f/2.2
 • Selfie fotoaparát: 12 MP, 4K@30fps video

Pokiaľ si potrpíte aj na kvalite selfie fotoaparátu, ten v Motorole moto g7 plus vás určite nesklame. Za zmienku stojí hlavne možnosť nahrávania 4K videa. To zatiaľ nezvládne ani väčšina vlajkových lodí, nie to ešte smartfón za tri stovky.

Ukážkové fotografie

Samozrejme, smartfón v tomto článku vyberáme hlavne na základe fotoaparátu, avšak dôležité sú samozrejme aj ostatné parametre. Motorola moto g7 plus stavia na overenom čistom Androide, taktiež sa môžete tešiť na garantovanú aktualizáciu minimálne na jeden novší operačný systém Android. Keďže smartfón prišiel s verziou Android Pie, určite sa dočká ešte nepredstaveného Androidu Q.

O výkon sa postará dostatočne výkonný procesor strednej triedy, Qualcomm Snapdragon 636 v kombinácii so 4 GB RAM. Displej ponúka uhlopriečku 6,2″ a v hornej strane obsahuje výrez v tvare kvapky. Mnoho používateľov ocení aj prítomnosť stereo reproduktorov, ktoré nie sú v tejto triede vôbec štandardom.

Prečo sa rozhodnúť pre Motorolu moto g7 plus:

 • kvalitný fotoaparát s optickou stabilizáciou obrazu
 • 4K video z predného fotoaparátu
 • slušné zábery aj v noci
 • dostatočne výkonný hardvér
 • čistý Android
 • stereo reproduktory
 • veľmi rýchle nabíjanie

Pocophone F1: Keď chcete kvalitný fotoaparát, ale aj výkonný stroj

Ďalším horúcim favoritom je samozrejme aj Pocophone F1, ktorý vyrába čínska spoločnosť Xiaomi. O tomto smartfóne sa toho už popísalo veľa. V prvom rade ponúka jeden z najlepších (ak nie úplne najlepší) pomer cena/výkon. V čase predstavenia si ho mohli používatelia zaobstarať za približne 300 eur. Cena samozrejme časom o niečo padla, avšak tá slovenská bola stále vyššia, ako magických 300 eur. To sa v poslednom čase zmenilo, Pocophone F1 už zoženiete aj za túto cenu. Tým sa stáva horúcim kandidátom vo všetkých porovnaniach smartfónov do 300 eur.

Poďme ale k fotoaparátu. Oproti Motorole moto g7 mu chýba v prvom rade optická stabilizácia obrazu. Rozlíšenie hlavného snímača je 12 megapixelov a svetelnosť f/1.9. Tomuto snímaču sekunduje ešte hĺbkový senzor s rozlíšením 5 megapixelov. Fotografie z tohto smartfónu za 300 eur sú prekvapivo veľmi slušné. Cez deň sa môžete tešiť na veľmi podarené zábery, ktoré sa v mnohých prípadoch vyrovnajú aj najdrahším vlajkovým lodiam.

Parametre fotoaparátu:

 • Rozlíšenie 12 MP
 • Clona f/1.9
 • PDAF, EIS
 • Sekundárny fotoaparát: 5 MP, f/2.0
 • Selfie fotoaparát: 20 MP, f/2.0

V noci to až také dobré nie je, optická stabilizácia by sa hodila. Za zlé však tieto snímky označiť nemôžeme. V prípade Pocophonu F1 nás veľmi milo prekvapila podpora zo strany výrobcu. Viacero aktualizácií prinieslo množstvo nových funkcií. Tie sa týkajú aj fotoaparátu. Pocophone F1 dostal možnosť nahrávania 4K videí pri 60 snímkoch za sekundu, špeciálny nočný režim z Xiaomi Mi Mix 3 a ostatných nových smartfónov najvyššej triedy od Xiaomi. Taktiež pribudla možnosť nahrávania super-spomaleného videa pri 960 fps.

Ukážkové fotografie

Z ostatných parametrov nemôžeme nespomenúť výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 845 v kombinácii so 6 alebo 8 GB RAM. Rovnako poteší silná batéria s kapacitou 4000 mAh, ktorá zaručí dlhú výdrž. Nechýba samozrejme ani rýchle nabíjanie. Najväčším nedostatkom tohto smartfónu je chýbajúce NFC a “len” plastová konštrukcia (ktorá nám osobne nijako neprekáža).

Prečo sa rozhodnúť pre Pocophone F1:

 • veľmi slušný fotoaparát
 • super-spomalené video
 • 4K@60fps video
 • silný procesor
 • výborná výdrž
 • podpora zo strany výrobcu

Samsung Galaxy A7 (2018): Ultra-širokouhlé fotografie v strednej triede

Samsung Galaxy A7 2018 ponúka ako jediný z nášho výberu 3 fotoaparáty na zadnej strane. To ale ešte nemusí nič zmanenať. Nie je dôležitý počet snímačov, ale ich kvalita. V každom prípade, mnohých pužívateľov môže prilákať už len to, že fotoaparátov je viac. Hlavný objektív disponuje rozlíšením 24 megapixelov a clonou f/1.7. Ten ponúka veľmi dobré výsledky a špeciálne sa nám páčia aj nočné fotografie.

Veľkým tromfom oproti konkurencii je ultra-širokouhlý snímač so záberom až 120 stupňov. Ten veľmi dobre poslúži pri fotografovaní väčších objektov, ktoré sú blízko a taktiež aj pri skupinových fotografiách. Na jednu fotografiu sa toho s jeho použitím zmestí viac. Pripraviť sa ale musíte na jemné skreslenie objektov na stranách a taktiež na to, že na nočné zábery ho veľmi nevyužijete. Nočné snímky sú oproti hlavnému snímaču oveľa slabšie.

Parametre fotoaparátu:

 • 24 MP hlavný snímač s clonou f/1.7
 • Ultra-širokouhlý 8 MP snímač s clonou f/2.4
 • 5 MP hĺbkový senzor
 • PDAF, EIS

Posledným objektívom je hĺbkový senzor, ktorý využijete pri portrétových fotografiách. Celkovo patria fotografie zo Samsungu Galaxy A7 2018 vo svojej triede medzi tie najlepšie. Predný fotoaparát disponuje rozlíšením 24 megapixelov a ponúka taktiež nadpriemerné výsledky.

Ukážkové fotografie

Z hardvérovej výbavy musíme spomenúť procesor Exynos 7885, ktorý je doplnený o 4 alebo 6 GB RAM. Super AMOLED displej ponúka FHD+ rozlíšenie a výhodou môže byť absencia výrezu v jeho hornej strane. Batéria s kapacitou 3300 mAh zaručí bezproblémovú výdrž.

Prečo sa rozhodnúť pre Samsung Galaxy A7 2018:

 • Ultra-širokouhlý snímač

Existuje viacero smartfónov s kvalitným fotoaparátom

Samozrejme existuje viacero smartfónov so slušným fotoaparátom v cene do 300 eur. Nesmieme zabúdať ani na staršie vlajkové lode, ktoré väčšinou ponúkajú kvalitnejšie fotoaparáty, ako najnovšie zariadenia strednej triedy. To isté sa týka aj výkonu. Avšak nesmieme zabúdať na to, že batérie v nich môže byť už slabšia, rovnako sa nemôžete spoľahnúť na dlhotrvajúcu podporu.

Motorola moto g7 plus

Keby sme sa mali rozhodnúť, ktorý z týchto smartfónov by sme čitateľom poradili len na základe fotoaparátu, pravdepodobne by zvíťazila Motorola moto g7 plus. Ako jediná ponúka optickú stabilizáciu obrazu a nočné fotografie sú naozaj kvalitné. Poteší aj 4K video z predného fotoaparátu.

Pocpohone F1

Pocophone F1 by sme poradili používateľom, ktorí si potrpia okrem kvalitného fotoaparátu aj na ostatných funkciách a hlavne výkone. Tiež sa môžete spoľahnúť na silnú batériu. Pozor si však treba dať na chýbajúce NFC.

Samsung Galaxy A7 2018

Samsung Galaxy A7 2018 by sme zase odporučili používateľom, ktorí nemajú radi výrez v displeji. Ako jediný z tejto trojice ponúka ultra-širokouhlý fotoaparát. Keď ho raz vyskúšate, už sa ho nebudete chcieť zbaviť. Tento smartfón pravdepodobne uprednostnia aj používatelia, ktorí sú značke Samsung lojálni. Tešiť sa môžu aj na veľmi vydarenú nadstavbu One UI.

Ktorý zo smartfónov by ste zvolili vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

6.5.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+