MojAndroid

Rad smartfónov Motorola moto g má v histórii mobilných telefónov skutočne dôležité postavenie. Celkom prvý smartfón Motorola moto g totiž spôsobil menšiu revolúciu a prakticky prvýkrát bolo možné so smartfónom s cenou okolo 250 EUR robiť všetko a tak dobre, ako sme zvyknutí z niekoľkonásobne drahších zariadení. Motorola na tomto princípe stavala aj ďalšie generácie, pričom svoje telefóny každý rok výrazne zlepšovala. Siedma generácia moto g je však výnimočná – nielenže sa opäť z roka na rok výrazne zlepšila, ale ponúka také funkcie a vlastnosti, ktoré až doteraz v kategórii zariadení do 300 EUR prakticky neexistovali. Najlepším dôkazom toho je najvyššie postavený model Motorola moto g7 plus.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Balenie: Základ s obrovským bonusom

Motorola moto g7 plus prichádza v štandardnom balení. Zelená škatuľa ukrýva na vrchu samotný telefón a vo vnútri základné príslušenstvo. Chýbajú tu iba akékoľvek slúchadlá, no tie už tradične nie sú súčasťou balení série moto g. Okrem potrebnej dokumentácie a nástroja na výber SIM kariet tu nájdeme aj jeden obrovský bonus. Tým je super-rýchla 27W nabíjačka TurboPower. G7 plus je zároveň jediným modelom novej generácie, ktorý ponúka takto rýchle nabíjanie. Zaujímavým doplnkom je aj napájací kábel, ktorý má na oboch stranách USB-C koncovku. To je krok, ktorým sa nevydali ani tí najväčší výrobcovia so svojimi najdrahšími modelmi. Toto riešenie tradične aplikuje spomedzi známejších výrobcov Google so svojimi modelmi Pixel.

Konštrukcia a dizajn: Opäť o čosi modernejší

Séria moto g sa v posledných rokoch zlepšuje okrem iného aj po dizajnovej stránke. Rad moto g5 bol prvým, ktorý do tejto rodiny priniesol kovový dizajn. Vlaňajšia rodina moto g6 posunula latku opäť o čosi vyššie a prišla s dizajnom zo skla a kovu tak, ako sme už dlhšie zvyknutí pri vlajkových lodiach. Motorola moto g7 plus tak nerobí až taký veľký krok vpred ako predchodca, no všetky vylepšenia sú na tých správnych miestach.

Najviac zmien je na prednej strane. Veľký 6,2″ displej dostal moderný výrez, tentokrát v tvare slzy. Do hornej lišty sa tak zmestí viac upozornení a ikoniek v porovnaní napríklad s modelom Motorola One. Výrez je ale pomerne hlboký a musíme priznať, že sme už videli aj krajšie spracovanie tejto neslávne známej funkcie. Plní však svoj účel a rámik okolo displeja je skutočne minimálny rovnako ako úzka brada s nenápadným logom výrobcu.

Ten sa však prekonal v tom, že nad výrez umiestnil reproduktor, ktorý tvorí s tým v spodnej stene stereo sústavu. To v tejto cenovej kategórii naozaj nie je štandardom a ide o veľmi vítanú funkciu.

Hrany zariadenia sa oproti minulej generácii veľmi nezmenili. Sú úzke a zrezané, pričom plynulo prechádzajú do zahnutého skla na zadnej strane. Napravo je nenápadne vrúbkované tlačidlo napájania a nad ním celkom hladké dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti. Hore nájdeme štrbinku mikrofónu a zásuvku na dve nanoSIM karty a samostatný slot na microSD kartu. Výrobcu za toto veľmi chválime, ide o funkciu, ktorú majú používatelia radi a určite by sa netešili, keby sa jej musia vzdať.

Ľavá strana telefónu je celkom prázdna, dole nájdeme USB-C port, mriežku reproduktoru a nechýba ani 3,5mm jack pre slúchadlá. Po tejto stránke tak výrobca nerobil žiadne kompromisy. Chýba zvýšená odolnosť voči vode a prachu, telefón je iba odolný voči ošpliechaniu vodou. V praxi to znamená, že by nemal byť problém pri používaní telefónu v daždi alebo vlhkejšom prostredí, no výrobca negarantuje jeho odolnosť voči dlhšiemu vystaveniu vodou.

Zadná strana je už pre výrobcu typická a znovu je vyrobená z odolného skla Gorilla Glass, ktoré je po stranách elegantne zahnuté. Hore sa nachádza okrúhly pliešok uchovávajúci dve šošovky fotoaparátu a LED blesk. Pod ním sa nachádza skener odtlačkov so štýlovým “M”, inak už je zadná strana úplne prázdna.

Celkovo je konštrukcia telefónu na vynikajúcej úrovni. Naozaj nič nenaznačuje, že nejde o telefón z najvyššej cenovej úrovni. Práve naopak, spracovanie je vynikajúce a bez akýchkoľvek kompromisov. Ideálna je aj veľkosť telefónu a vďaka elegantnému zahnutiu na zadnej strane je skvelý aj rozmer šírky. Na druhej strane, sklenený povrch je aj v tomto prípade relatívne klzký a výrazne náchylný na odtlačky. Na to sme si však už museli pri moderných “sklenených sendvičoch” zvyknúť.

Skener odtlačkov: Rýchly a praktický

Séria moto g tento rok prešla aj zmenou umiestnenia skeneru odtlačkov prstov. Po niekoľkých rokoch, keď sme si už zvykli na skener vpredu, sa presunul na zadnú stenu. Toto rozhodnutie však určite chválime, a to hneď z niekoľkých dôvodov – vlani sme skener skritizovali za to, že bol extrémne úzky a vďaka tomu miestami nepresný. Prinášal však výhodu v podobe ovládacích gest, ktoré ale ostali prakticky zachované a nepotrebujeme na to ani skener odtlačkov.

Naopak, Motorola moto g7 plus ponúka dostatočne veľký a skvele umiestnený skener odtlačkov na zadnej strane. Je extrémne rýchly a presný a obsahuje aj niekoľko šikovných gest, pomocou ktorých môžete ovládať napríklad rolovanie notifikačnej lišty. Celkovo je tak skener naozaj vydarený a nemáme voči nemu žiadne výhrady.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
19.2.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

27 odpovedí na “RECENZIA Motorola moto g7 plus: Maximum telefónu za minimálnu cenu”

  1. citujem: ” Motorola moto g7 plus ponúka nový čip Snapdragon 636….”
    odkedy sa povazuje za novy CPU spominany QC 636? pokial viem bol vydany v oktobri v roku 2017, novsie su v 6xx.triede z roku 2018 632, 670 a 675.

  2. Ja som dlhé roky používal nokiu. Pred pol rokom som prešiel na sony dnes používam sony xperia xz1 compact a som spokojný ale to nieje také podstatné.
    Motorolu ako takú sledujem už dlhší čas a naozaj musím súhlasiť a konštatovať že z bezvýznamnej značky (veď povedzme si otvorene voľakedy Motorola neznamenala nič.
    Pri nokii a sony Ericssone sa strácala na koľko nemala čo ponúknuť.)
    je dnes značka ktorá sa v pozitívnom slova zmysle mení a neustále zlepšuje,tým že ponúka smartfóny za rozumný pomer cena /výkon. Ako to tak celé sledujem musím naozaj uznať že sa im to celkom darí. Motorola jednoducho púta pozornosť a ešte môže veľmi zamiešať karty. Aby sme ešte neboli prekvapení.

    • Motorola bola priekopníkom vo svete mobilných telefónov pri ich zrode. Potom aj v časoch Nokií a (Sony)Ericsonov bola na špici, len sa u nás moc nepredávala. Im stačil domáci, US trh.
      Potom však prišiel obrovský úpadok až na úplný koniec Motorolu ako značku kúpilo Lenovo, ktoré ju má doteraz. A až teraz, po niekoľkých rokoch od kúpi a prechodu k “čistému Androidu” sa dá o telefónoch Motorola hovoriť ako o konkurencie schopných. Škoda len, že už sa moc nesústreďujú na flagships…

  3. Krásny telefón. Sam mam Motorolu Moto G6 Plus. A tiež sa mi stalo, že som mal funkciu nerušiť /mobil otočený dole displejom/ a mi došla sms, tak mi začal zvoniť sms vyzvaňanie alebo pri hovore. Ale sa mi na nom pači ta funkcia skeneru na ovládanie gestami a že môžem mať 2 sim karty + Micro SD kartu, o inej značke mobilu neviem, že by toto ponúkala. Dizajnu síce nepasuje ten dosť vytiahnutý objektív fotoaparátu, ale s dokupeným ochranným krytom je zo už zarovnané, takto tak neruší.

    • Je to takmer úplne čistý Android. Zbytočné appky navyše tam nie sú. V systéme je oproti čistému Androidu pár vylepšení a vychytávok priamo od Motoroly, inak je to prakticky čistý Android.

Pridaj komentár

+